RECENZE: SIMOND EDGE – PÁNSKÉ NÁSTUPOVÉ BOTY

RECENZE: SIMOND EDGE – PÁNSKÉ NÁSTUPOVÉ BOTY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku SIMOND EDGE
Určení lehký treking, via ferrata, nástupová
Základní vlastnosti outdoorových bot Textilní
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek 20 % Polyuretan, 20 % Syntetický kaučuk, 60 % Polyester
Materiál: jazyk Síťovina
Materiál: podešev 100 % Syntetický kaučuk
Materiál: podrážka VIBRAM® Megagrip
Hmotnost 785 g (pár), vel. 43
Climbing zone Ano
Velikost testované boty v UK 8
Dostupné velikosti 40 - 47
Šněrování ano
Odpružení EVA
Infocena 1999 Kč
Dodává Decathlon
Více info na www.decathlon.cz/

Zaujalo mě

  • Šněrování
  • Velké poutko
  • Podrážka
  • Prodyšnost
  • Nízká hmotnost

Shrnutí recenze

Univerzální nástupové boty Simond Edge pro lezce, ve kterých pohodlně dojdete ke skalám či zvládnete odlézt i lehčí cesty bez nutnosti obouvat lezečky. Pohodlná chůze díky EVA tlumení, Climbing Zone Vibram® ve špičce pro lepší přilnavost a dlouhé šněrování do špičky. Co umí a co zvládly během intenzivního testování i v Peru, se dozvíte v recenzi Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

NA PRVNÍ POHLED

Jedná se o měkčí boty, které se však dobře přizpůsobí terénu. Ať už se jedná o kamenitou cestu, žulovou plotnu nebo lehčí lezecký terén. Barevně je bota laděna do jednoho barevného tónu. Kontrastně vystupuje dostatečně velké žluté poutko. Na první pohled je zřejmá lezecká zóna na špičce podrážky. Tvarovaná pata z EVA materiálu skvěle tlumí a dlouhé šněrování dobře stahuje nohu pro výstupy, sestupy či pro lezení. Gumová obsázka chrání špičku.

Stav nástupovek SIMOND EDGE po měsíci intenzivního používání
Stav nástupovek SIMOND EDGE po měsíci intenzivního používání

PODEŠEV

Podešev Vibram® Open se vzorkem do trojúhelníků zaručuje dobré protiskluzové vlastnosti při stoupání i při sestupech. Je vyrobena z gumy Vibram® Megagrip, nejpřilnavějšího materiálu na podešve bot z celé nabídky Vibram. Přední část boty je vyvinutá speciálně pro lezení. Má zvýšenou přilnavost a hladký povrch – climbing zone pro lezení a stání na stupech.
Podešev má tvarovanou patu z EVA materiálu (velmi dobré tlumení nárazů) pro pohodlnější chůzi. Což můžu potvrdit i při 15 km dlouhých nástupech po kamenitých cestách a v morénách peruánských 5000 vrcholů. A to s kompletním skialpovým vybavením na zádech!

Vzorek podrážky pánských nástupovek SIMOND EDGE
Vzorek podrážky pánských nástupovek SIMOND EDGE

SVRŠEK

Z odolné a zároveň prodyšné síťoviny. Několik zásahů však při chůzi ve volné suti tato prodyšná síťovina schytala. Prodyšnost je skvělá a bota zvládla udýchat i plusové teploty při dlouhých nástupech do hor. Nebo při cestách autem a letadlem. V případě mokra nebo šlápnutí do kaluže však došlo k okamžitému zavlhnutí. Daň za skvělou prodyšnost.
Ochranný gumový pásek na špičce (obsázka) a bezešvé pásky kolem boty a na patě chrání tuto síťovinu. Příjemně polstrovaný jazyk je uchycen dvěma gumičkami a tak zůstával na místě a nesjížděl do stran.

Pohled na nástupovku SIMOND EDGE z vnější strany
Pohled na nástupovku SIMOND EDGE z vnější strany

ŠNĚROVÁNÍ

Šněrování jde až téměř ke špičce. Řádné stahování je třeba však rozdělit minimálně na poloviny tak, aby došlo k účinnému zatažení. Pro běžné nošení to zvládnete zcela dostatečně na jedno zatažení.

Tkaničky nemají po celé délce stejný průměr. Jsou tenčí u špičky, což usnadňuje utahování, a pak silnější směrem ke kotníkům, to umožňuje efektivní a pevné zavázání na uzel. 7 oček na tkaničky. Dvě spodní jsou integrované ve svršku, aby nepřekážely při lezení.

Detail šněrování a zatažení špičky SIMOND EDGE
Detail šněrování a zatažení špičky SIMOND EDGE

TESTOVÁNÍ

Boty byly testovány celé tři týdny při lezení a skialpování v peruánských Andách. A to velmi intenzivně! Osvědčily se na dlouhých nástupech, ale i při výstupech a sestupech v dlouhých morénách a volné suti za sněhem nebo až na čelo ledovce. Dále na skalách Českého ráje včetně přechodu nejdelšího skalního hřebene v Česku – Suchých skal. Odlezeny byly v nástupovkách SIMOND EDGE i pětkové délky. Další nápor je čeká na skalách a při práci horského vůdce ve Vysokých Tatrách.

Drobné poškození svršku nástupovek SIMOND EDGE
Drobné poškození svršku nástupovek SIMOND EDGE

VERDIKT TESTERA

Za mě se jedná o velmi pohodlné nástupovky, které velmi dobře větrají. Dále dobře tlumí a zvládnou i delší nástupy. Ověřeno v Andách. Guma příkladně drží i při lezení. Poutko je dost velké pro nazouvání, ale i pro zavěšení na sedák. Dlouhé šněrování dostatečně stahovalo nohu při lezení a suplování lezeček. Pohodlné i pro širší nohu. Celkově hodnotím tyhle nástupovky velmi pozitivně a budu dál testovat během vodění na skalách a v horách.

Testování bot Simond EDGE při přelezení nejdelšího skalního hřebene v Česku
Testování bot Simond EDGE při přelezení nejdelšího skalního hřebene v Česku

Další informace

Logo DecathlonDecathlon je mezinárodní rodinná firma, která se už od r. 1976 snaží zpřístupnit sport co nejvíce lidem. Pobočky má ve 30 zemích, a od r. 2010 působí i v České republice, kde má v současné době 25 prodejen.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: