RECENZE: SEDLO Ergon SMC Core Men S/M – Jízda jako na obláčku

RECENZE: SEDLO Ergon SMC Core Men S/M – Jízda jako na obláčku

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Ergon SMC Core Men S/M
Druh cyklistického vybavení Kola
Hmotnost 346 g
Materiál 1 BASF Infinergy® (E-TPU / Closed Cell Particle Foam)
Materiál 2 nylon
Materiál 3 ocel
Materiál 4 mikrovlákno
Materiál 5 ortopedická pěna
Údaje výrobce 1 Rozměry: 277 x 148 x 84 mm (D x Š x V)
Údaje výrobce 2 Barevné varianty: černo-šedá
Údaje výrobce 3 Velikostní varianty: S/M, M/L
Výbava 1 Sendvičová konstrukce (2x skořepiny sedla)
Výbava 2 Posunové značky na ližinách
Infocena 3 999 Kč
Dodává ZOOKEE
Více info na www.zookee.cz

Zaujalo mě

  • Použití dvou skořepin
  • Vlastnosti materiálu jádra sedla
  • Pocit z jízdy
  • Ergonomický tvar

Shrnutí recenze

Trápí vás při jízdě necitlivost v oblasti rozkroku nebo bolavá záda z rozbitého terénu? Otestovali jsme sedlo Ergon SMC Core Men, které je svými vyspělými technologiemi a ergonomickým přístupem velice blízko k vyřešení těchto neduhů.

PODROBNÝ POPIS

Vědeckým přístupem k lepší ergonomii

Ergon je synonymem pro ergonomicky navržené cyklistické komponenty. Svůj přístup k designu a funkčnosti německý tým nezměnil ani při návrhu MTB sedla SMC Core Men, ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že se jedná o obyčejné sedlo. Kouzlo tohoto sedla je však ukryto v jeho jádru, materiál BASF Infinergy® (E-TPU pěna, která se využívá i v podrážkách běžeckých bot), a komplexním pohledu na anatomii mužské a ženské pánve. Pěna s uzavřenou strukturou je sendvičována mezi dvě skořápky nylonového kompozitu, jedné pevné, která přenáší váhu cyklisty na sedlovou trubku, a druhé pružné respektující pohyby cyklisty za jízdy. Vrchní část sedla je tvořena ortopedickou pěnou a gelovými částmi, které dopřávají cyklistovi pohodlí. Vrch sedla je pokryt mikrovlákenným materiálem. Do sedací části sedla je zapracován i kanálek, který společně s ergonomickým designem eliminuje tlak na perineum. Ližiny pro uchycení sedla k sedlové trubce jsou vyrobeny z ocele (CroMo).

Pěna BASF Infinergy®je vložena mezi dvě nylonové skořápky.
Pěna BASF Infinergy®je vložena mezi dvě nylonové skořápky.

Použité technologie a jak to funguje

Sedlo se skládá ze čtyř různých vrstev, nejpevnější je nylonová skořápka uchycená k ližinám. Slouží zejména pro spojení funkčních částí sedla se zbytkem kola. Na této relativně malé ploše je posazeno to nejdůležitější – E-TPU pěna, která zajišťuje funkčnost sedla. Když jsem sedlo poprvé držel v ruce, věděl jsem, že už jsem něco podobného viděl, bylo to u bot adidas Boost, které přišly s touto technologií, aby napomohla výkonu běžců. Tato pěna dokonale absorbuje nárazy, rozkládá hmotnost jezdce, ale i využívá dodanou energii, aby ji vracela zpět. Na této pěnové vrstvě je pak elastická skořepina z nylonu, která přenáší houpavý pohyb pánve do pěnové vrstvy. O rozložení tlaku sedacích kostí do spodních vrstev se pak stará robustní a pohodlná komfortní ortopedická pěna.

Jízda jako na obláčku

Zadní část sedla je mírně zvednutá, a proto je potřeba si poladit nastavení tak, aby jezdec seděl v přirozené poloze a po sedle neklouzal. S laděním předo-zadní pozice pomůže i měrka se stop značkami natištěná na jednu z ocelových ližin. Od prvního nasednutí je znát pevný a příjemný posed. To, čím sedlo vyniká nad ostatními, ale neodhalíte na vyjížďce kolem domu. Bude potřeba vyrazit dál nebo na rozbitější silnice či stezky, aby jádro sedla začalo pracovat a vy poznali rozdíl. Pokud budete velmi vnímaví, zjistíte, že sedlo pracuje s pohybem a nakláněním vaší pánve a při jízdě po nerovném povrchu funguje jako filtr, který odfiltruje ostrost nárazů. Náraz či nerovnost sice cítíte, ale tlumeně. Mimochodem za tuto absorpční vlastnost, kterou zkoumali doktoři, ortopedi i fyzioterapeuti, řada sedel SMC Core dostala certifikaci jako zádům prospěšné od německé AGR.

Materiál Infinergy® má také přirozenou vlastnost vracet se do původního tvaru, čímž napomáhá zpětnému pohybu pánve do neutrální polohy, a tím i ušetření trochy energie na dlouhých jízdách.

Přítomnost kanálku na horní části sedla také skvěle funguje a ani po několika hodinách v sedle se nedostavily nepříjemné pocity či necitlivost v oblasti rozkroku a genitálií.

Technologie BASF Infinergy®je stěžejní k rozložení tlaku a absorbci nárazů.
Technologie BASF Infinergy®je stěžejní k rozložení tlaku a absorbci nárazů.

Jiný prožitek s hi-tech sedlem

Výrobce sedlo SMC Core zařadil do kategorie, která má za úkol vyřešit problémy spojené s jízdou na kole a po testování mohu říct, že sedlo funguje. Během testování jsem nezaznamenal přemíru tlaku na sedacích kostech nebo nepříjemně silné nárazy, natož znecitlivění rozkroku. Nakonec mě zaujala jiná vlastnost, která nikde není popsaná a zároveň může být docela subjektivní. Tuto vlastnost bych popsal jako tlumená nebo možná opožděná zpětná vazba na podklad, po kterém jedu. Dlouho jsem přemýšlel, abych tento prožitek popsal a nějak ho vyhodnotil. Jednoznačně se nejedná o vlastnost, která by negativně ovlivňovala prožitek z jízdy, ale zároveň je to zcela nový a neuchopitelný zážitek, na který si jezdec bude chvíli zvykat.

Určení sedla a závěr

Sedlo je zařazeno do kategorie pro horská kola, ale zároveň poskytuje nadstandardní pohodlí. Proto bych se jej nebál používat na bikepacking či celodenní trailová dobrodružství, kdy podstatnou část dne budu trávit právě v sedle, a ne stát na pedálech. Tvar sedla poskytuje dostatečnou oporu a rozsah pohybům pánve (stoupání, sjezd i jízda po rovince), což z něj dělá sedlo pro univerzální použití. Pevnému svrchnímu materiálu z mikrovlákna nedělá vrásky voda, bahno ani sníh. Sedlo bych doporučil vyzkoušet jezdcům, kteří mívají problémy se znecitlivěním přirození a rozkroku, nebo těm, kteří mají problémy s bolavými zády i na krátkých trailových vyjížďkách. Sedlo se vyrábí ve dvou velikostech S/M a M/L a také v dámské variantě.

Další informace

logo ErgonErgon je specialistou na ergonomické vybavení na kolo. Sedla, gripy a batohy té nejvyšší kvality. Vývojový tým Ergonu se skládá z mnoha specialistů různých oborů. V průběhu své existence posbírala tato společnost prakticky všechna možná ocenění, mezi nimiž je třeba Eurobike Award, Red Dot Design Award a mnohé další. Kromě technicky dokonalých gripů vyrábí Ergon extrémně pohodlné batohy splňující požadavky i pro namáhavé horské výstupy a závody. Špičková sedla Ergon jsou pak ergonomickým snem každého cyklisty, ke zjištění správné velikosti sedla se vychází ze vzdálenosti sedacích kostí. Zkrátka a jednoduše, značka Ergon je tu proto, abyste se na svém kole cítili co nejlépe a nabízí proto cyklo doplňky pouze té nejvyšší kvality.

Značku Ergon do České republiky distribuuje ZOOKEE.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: