Recenze satelitního komunikátoru: GARMIN inReach Mini – 100% pokrytí

Recenze satelitního komunikátoru: GARMIN inReach Mini – 100% pokrytí

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku GARMIN inReach Mini
Druh výbavy GPS
Hmotnost 100 g
Typ displeje čitelný na slunci, monochromatický, transflective memory-in-pixel (MIP)
Velikost displeje 128 x 128 px
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-7
Konektivita BLUETOOTH®, ANT+®
Další funkce 1 Velikost displeje: 23 x 23 mm
Výbava 1 Velikost: 5,17 x 9,90 x 2,61 cm
Infocena 8990 Kč
Dodává Garmin Czech
Více info na www.garmin.com/cs-CZ/

Zaujalo mě

  • Kompaktní rozměry a nízká hmotnost
  • Dlouhá výdrž
  • Zasílání SMS zpráv a sdílení polohy
  • Kompas, výškoměr a info o poloze
  • Propojení s telefonem a aplikacemi včetně map

Shrnutí recenze

Zařízení Garmin inReach Mini je víceúčelový kompaktní satelitní komunikátor, který kombinuje GPS pro lokalizaci polohy s trackerem (odesílání, resp. sdílení polohy včetně polohy na sdílené mapě), komunikátorem (SMS zprávy), sociálních sítí a vysíláním nouzového signálu (SOS) pro záchranné složky – bez nutnosti používat mobilní GSM (resp. datovou) síť. To vše zabaleno do malého odolného zařízení, které váží pouhých 100 gramů.

PODROBNÝ POPIS

Hlavní funkce s komentáři testera

– 100% globální pokrytí. Využívá sítě Iridium®
Komentář testera: Vzhledem k možnostem cestování jsem se nevydal do žádné exotické destinace, jak jsem měl původně v plánu, ale i přesto jsem se při výkonu mého povolání horského vůdce dostal v Evropě do míst, kde není mobilní signál. A tam pomůže jedině signál satelitní.

Propojení s telefonem pomocí Bluetooth - GARMIN inReach Mini
Propojení s telefonem pomocí Bluetooth – GARMIN inReach Mini

– SOS tlačítko pro přivolání pomoci v nouzi
Komentář testera: Osobně jsem ho netestoval. Jen jsem se podrobně seznámil s jeho použitím a popisem služby. Přesně tak, jak doporučuje zařízení inReach Mini po každém zapnutí: Vyzkoušejte předtím, než vyrazíte s tímto zařízením a seznamte se s jeho funkcí.

Zavěšení na originál karabinu a detail tlačítek OK, ZPĚT A SOS
Zavěšení na originál karabinu a detail tlačítek OK, ZPĚT a SOS

– Obousměrná textová komunikace
Komentář testera: Tak ta funguje dobře. Samozřejmě, že to nejde bez předplacené služby. Psát SMS zprávy nebo o sobě dávat vědět přes FB můžete i pomocí telefonu, který je možné se zařízením inReach Mini spárovat.

Zkouška sdílení polohy se záznamem po 10 minutách - mobilní telefon s aplikací Earthmate
Zkouška sdílení polohy se záznamem po 10 minutách – mobilní telefon s aplikací Earthmate

– Propojení s dalšími produkty Garmin
Komentář testera: Nezkoušel jsem spojení s jiným zařízením inReach Mini, ale skvěle mi fungovalo propojení s hodinkami Garmin Fenix 6X PRO. Na displeji mi chodily anotace a zprávy, pomocí hodinek se zařízení dalo i vyhledat!

Všechno spárované dohromady - hodinky Garmin Fenix 6X PRO, mobil s aplikací Earthmate a Garmin inReach Mini
Všechno spárované dohromady – hodinky Garmin Fenix 6X PRO, mobil s aplikací Earthmate a Garmin inReach Mini

– Propojení s telefonem a aplikací Earthmate®
Komentář testera: Teprve s touto funkcí a propojením telefonu, zařízení inReach Mini s aplikací Earthmate, dostává navigace a komunikace včetně sdílení s blízkými nový rozměr. Jak to funguje? Popíšu v dalším odstavci.

Zkouška zaslání textové zprávy - přes Garmin inReach Mini a aplikaci Earthmate
Zkouška zaslání textové zprávy – přes Garmin inReach Mini a aplikaci Earthmate

– Podrobné informace o počasí
Komentář testera: Tuhle funkci jsem osobně nevyzkoušel, ale dokážu si její využití představit v odlehlých končinách nebo ve stěně podle přesné polohy GPS.

Název Vynikající počasí je malinko zavádějící, ale znamená pouze detailnější předpověď počasí
Název Vynikající počasí je malinko zavádějící, ale znamená pouze detailnější předpověď počasí

Co všechno umí?

Textovky

Zajišťuje přenos textových zpráv SMS prostřednictvím sítě Iridium se 100% globálním pokrytím. Posílat můžete SMS zprávy, které máte přednastavené, nebo které pomocí tlačítek a digitální abecedy „smolíte“ na displeji. Jde to, ale chvíli to trvá a vaše zařízení to stojí energii. SMS zprávy můžete zasílat na normální mobilní telefon vašeho partnera nebo kamaráda bez nutnosti, aby si daná osoba zřizovala nějaký speciální balíček služeb nebo se někde registrovala.

Před akcí jsem si vyzkoušel zaslání zprávy z mobilu pomocí aplikace Eartmate
Před akcí jsem si vyzkoušel zaslání zprávy z mobilu pomocí aplikace Earthmate

Volání o pomoc – SOS

Dále tento přístroj nabízí možnost odeslání SOS signálu pro přivolání záchranářů 24 h denně, 7 dní v týdnu, a to zmáčknutím jediného tlačítka. Službu zajišťuje organizace GEOS IERCC podporovaná společností Garmin. Výrobce i já doporučujeme toto dobře uvážit a hlavně nastudovat.

Ukazatel rychlosti již v kilometrech za hodinu - GARMIN inReach Mini
Ukazatel rychlosti již v kilometrech za hodinu – GARMIN inReach Mini

Mapy

Pomocí přístroje inReach Mini získáváte přístup k mapovým podkladům včetně NOAA map a dalších map systému Garmin Earthmate na kompatibilních zařízeních. V praxi to znamená, že jsem tento satelitní komunikátor propojil se svým mobilním telefonem a psal SMS zprávy, sdílel svoji polohu na FB a pracoval s mapou. Zařízení inReach Mini nezobrazuje mapy, ale přesto dobře funguje jako navigace, která vás vede podle předem připravené trasy nebo k uloženému bodu zájmu.

Zkouška sdílení polohy se záznamem po 10 minutách - mobilní telefon s aplikací Earthmate
Zkouška sdílení polohy se záznamem po 10 minutách – mobilní telefon s aplikací Earthmate

Počasí

Dále si můžete navolit možnost zobrazení předpovědi počasí přímo v komunikátoru (nebo na připojeném zařízení) v různých úrovních obsahu zpráv (dle základního nebo prémiového předplatného).

Propojení s ostatními přístroji

Odesílání a příjem zpráv inReach Mini pomocí kompatibilních zařízení Garmin včetně připojených hodinek a ručních zařízení. Sdílení polohy nebo odesílání zpráv je též možné z jednoho zařízení do druhého, ať už je to přes půl světa, nebo jen za roh. Takto nabízí Garmin řešení pro dobrodruhy, kteří potřebují být ve spojení i tam, kde není mobilní signál a vzdálenost je příliš velká pro vysílačku.

Detail na obrazovku s údaji o poloze a nadmořské výšce - Garmin inReach Mini
Detail obrazovky s údaji o poloze a nadmořské výšce – Garmin inReach Mini

Odolnost

Nenechte se oklamat rozměry 5 × 10 cm ani hmotností pouhých 100 g. inReach Mini je pevný, odolný, nárazuvzdorný (MIL-STD-810F) a voděodolný (IPX7).

Testování zařízení GARMIN inReach Mini v módu navigace, kompas a výškoměr
Testování zařízení GARMIN inReach Mini v módu navigace, kompas a výškoměr

Napájení

Vnitřní dobíjecí lithiová baterie nabízí až 50 hodin provozu ve výchozím režimu s frekvencí sledování 10 minut a až 20 dní v úsporném režimu. Nabíjení běžným micro USB kabelem nebo 12V nabíječkou (volitelné příslušenství).

Ukládání do Cloudu a plánování cest

Pro ještě efektivnější práci se zařízením inReach Mini doporučuji využívat bezplatný přístup na cloudový web Garmin Explore™, kde si můžete plánovat cesty, vytvářet šablony zpráv a krátkých textů, synchronizovat a spravovat nastavení zařízení, a ještě mnohem více. Taktéž máte na jednom místě přehled o předplacené službě a statistiku vyčerpaných zpráv, počet bodů, seznam prošlých tras.

V aplikaci Explore Garmin je možno nastavit sdílení polohy pomocí MapShare
V aplikaci Explore Garmin je možné nastavit sdílení polohy pomocí MapShare

Aplikace Garmin Pilot™

Pro kompletní informaci o testovaném produktu uvádím i tuto možnost, kterou však vzhledem k tomu, že nejsem pilot, nevyužívám. Spárování modulu s aplikací Garmin Pilot umožňuje pohodlné odesílání a přijímání zpráv v kokpitu nebo v místech bez pokrytí mobilním signálem. Aplikace během letu využívá GPS lokalizaci a sdílení polohy z komunikátoru inReach Mini.

Pohled zvenku

Zařízení inReach Mini mě zaujalo především svými miniaturními rozměry cca 5 x 10 cm a kompaktním a odolným vzhledem. I po potěžkání v ruce je jasné, že tohohle trpaslíka vynesete kamkoliv. Nezabere žádné místo a je lehký. Odolnost jsem testoval nošením na bederáku batohu, nebo na horolezeckém sedáku. Stejně tak i házením na dálku do pole. Když testování, tak testování, no ne?

Navigování do vybraného bodu - směr a vzdálenost - GARMIN inReach Mini
Navigování do vybraného bodu – směr a vzdálenost – GARMIN inReach Mini

SOS volání

GEOS je špička v oblasti zajišťování záchrany a monitoringu záchranných operací. Spolupracují se záchrannými složkami ve více než 140 zemích světa, zachránili spousty životů a provozují nonstop centrálu, která poskytuje odezvu na SOS volání a kontakt se záchranáři. Jejich operátoři zjistí vaši polohu a předají ji příslušným záchranným složkám dostupným v dané oblasti. Jakmile odešlete nouzový signál a potvrdí se, spustí se záchranná operace a operátoři vás nepřetržitě informují o postupu záchranných týmů a naopak.

Další funkce – navigace, poloha, kompas a výškoměr

Pro základní orientaci je k dispozici kompas se zobrazením azimutu a vzdálenosti k cíli nebo k danému waypointu. Dále i přesná poloha ve zvoleném formátu včetně nadmořské výšky. Pro zobrazení rychlosti pohybu a směru je nutné, aby bylo zařízení v pohybu. To znamená, že se musíte hýbat 😊 Tato funkce není závislá na předplacené službě a byla to první věc, kterou jsem testoval. Bez připojení k aplikaci Earthmate jsem tedy inReach Mini používal jako záložní navigaci a pomocníka pro návrat zpět na chatu nebo jiný uložený POI. Navigace v tomto případě ukazuje směr a zbývající vzdálenost. Vše je na ČB displeji dobře čitelné i na přímém slunci a ve slunečních brýlích, včetně těch polarizačních.

Obrazovka s navigací do uloženého bodu - Garmin inReach Mini
Obrazovka s navigací do uloženého bodu – Garmin inReach Mini

Spolupráce s mobilním telefonem

Teprve s aplikací Earthmate ve vašem telefonu, umožňující synchronizaci se zařízením inReach pomocí Bluetooth spojení, získáváte parádní nástroj pro komunikaci a navigaci. Díky této aplikaci jste opravdu ve spojení se světem a přáteli. Potřebujete pouze kompatibilní telefon iOS nebo Android a získáte přístup k neomezeným mapovým podkladům, satelitním snímkům, NOAA námořním mapám, apod.

Earthmate navíc umožňuje pohodlně využívat funkce inReach komunikátoru pomocí aplikace v telefonu. Můžete například využívat seznam telefonních čísel z vašeho mobilu a spojit se s nimi textovou zprávou během pár stisků displeje. Také psaní delších zpráv je pohodlnější z telefonu než ťukání pomocí tlačítek na GARMIN inReach Mini.

Sdílení trasy v aplikaci Earthmate v mobilu
Sdílení trasy v aplikaci Earthmate v mobilu

Počasí

Volitelné služby pro získávání informací o počasí nabízí perfektní přehledy vývoje počasí přímo na displeji komunikátoru nebo na připojených zařízeních v aplikaci Earthmate. K dispozici jsou dva programy předplatného – základní a prémiový. Můžete si zobrazit předpověď pro vaši lokalitu nebo kterýkoliv waypoint na cestě.

Předplatné služeb

Pro funkčnost zařízení je nutné mít předplatné satelitní komunikace sítě Iridium. K dispozici jsou roční smlouvy nebo flexibilní měsíční předplatné – záleží na vašem plánovaném využití zařízení během roku. Předplatné nabízí také neomezené cloudové služby a plánování tras. Každý přístroj inReach má bezplatný přístup do speciálního serveru Garmin Explore pro plánování tras a waypointů. Můžete si předem připravit obsahy textových zpráv, synchronizovat nastavení, updatovat firmware a přístup pro publikování na sociálních sítích, ukládat historii poloh a spoustu dalšího.

Přehled a obsah služeb - plánů v aplikaci Explore Garmin
Přehled a obsah služeb – plánů v aplikaci Explore Garmin

Celkové hodnocení

Doporučuji si na seznámení se zařízením udělat čas. Seznámit se se strukturou menu v přístroji tak, abyste neztráceli čas hledáním jednotlivých položek a tím i šetřili energii zařízení. Před cestou rozhodně vyzkoušejte chodit okolo baráku, nebo si před odjezdem na expedici udělejte výlet. Určitě si vyzkoušejte odeslání zprávy někomu, kdo vám potvrdí její obdržení a případně vám i odpoví. Zkuste sdílet i svoji polohu. Nastavte si obsah SMS zpráv tak, aby odpovídaly a vyhovovaly vašim potřebám. Podle toho, kde se pohybujete, nebo co chcete sdělit kamarádům a blízkým.

Mapa a přehled zpráv, trasových bodů, ujetých tras v aplikaci Explore Garmin
Mapa a přehled zpráv, trasových bodů a ujetých tras v aplikaci Explore Garmin

Pro koho je inReach Mini určen?

Přístroj vhodný především pro ty, co cestují za hranice Česka a vyrážejí do divočiny bez mobilního signálu. Je ideální především pro individuální cestovatele a dobrodruhy. Díky možnosti sdílení mezi více zařízeními inReach funguje též jako prostředek komunikace mezi týmy nebo jednotlivými sólo dobrodruhy. Je také vhodný jako jedno záložní zařízení pro větší skupinky. Jak velký bude o tento přístroj zájem, to ukáže budoucnost po otevření hranic a zlepšení podmínek pro cestování. Během testování po něm pošilhávali i čeští polárníci z antarktické stanice. Nejvíce se mi líbily SMS zprávy a sdílení polohy i trasy. A fungování jako jednoduchá a odolná navigace s velkou výdrží, a to i přesto, že nenabízí mapové podklady a zobrazení trasy.

Příklad přednastavené zprávy v zařízení Garmin inReach Mini 4
Příklad přednastavené zprávy v zařízení Garmin inReach Mini

Další informace

Garmin-logo-2021Značka Garmin je přední výrobce GPS hodinek a náramků, automobilových a turistických navigací. Sportovní hodinky Garmin používají jak hobby, tak špičkoví sportovci.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: