Recenze: SanDisk EXTREME 510 – Vaše data sbalená na cesty – rychlý a odolný externí 480GB SSD disk

Recenze: SanDisk EXTREME 510 – Vaše data sbalená na cesty – rychlý a odolný externí 480GB SSD disk

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku EXTREME 510 odolný externí 480GB SSD disk
Materiál 1 Plast
Materiál 2 Guma
Hmotnost 45
Interní paměť 480
Napájení USB
Šířka 75 mm
Výška 75 mm
Hloubka 9 mm
Teplotní limit -20C – +70C
Konektivita USB 3.0/2.0
Další funkce 1 Přenosová rychlost až 430 MB/s
Další funkce 2 Vodotěsnost IP55
Další funkce 3 Nárazuvzdornost až 800G
Infocena 5999 Kč
Dodává Sandisk
Více info na www.sandisk.com

Zaujalo mě

  • Kompaktní rozměry
  • Extrémní rychlost
  • Kvalitní dílenské zpracování
  • Obrovská kapacita
  • Otvor pro poutko/karabinku

PODROBNÝ POPIS

Máme tu dobu, kdy už mobily a outdoorové kamery zvládají natáčet video ve vysokém rozlišení (4K) a fotoaparáty pořizují 50Mpx snímky. Přeskočím-li všechny výhody, nastává tu potřeba data nejenom někam ukládat, ale i zálohovat. Obzvláště na cestach hrozí ztráta či poškození paměťových karet a tím pádem ztráta veškerého materiálu. A nejen pro tyto účely je tu SSD disk od Sandisku s obrovskou kapacitou, rychlostí a zvýšenou odolností.

Za kovové poutko lze disk přivázat kamkoliZa kovové poutko lze disk přivázat kamkoli

Celý disk je lemován gumovou mřížkou, která ztlumí případný nárazCelý disk je lemován gumovou mřížkou, která ztlumí případný náraz

Konektor pro připojení USB kabelu je schovaný v rohu pod gumovou krytkouKonektor pro připojení USB kabelu je schovaný v rohu pod gumovou krytkou

Malý zvenku, velký uvnitř

Po otevření krabičky na mě vykoukl malý lehký čtvereček – kapacitu téměř 500 GB bych mu proto určitě netipoval. Malé velikosti je dosaženo díky technologii SSD, kde staré rotující plotny nahradila statická paměť ve formě čipu. Disk pak není ani náchylný na otřesy a spotřebuje zlomek energie.
Na první pohled mě zaujalo zvláštní gumové děrované lemování, které má za ukol disk chránit proti případným nárazům. Jeden ze čtyř rohů zaujímá kovové (zřejmě hliníkové) poutko, druhý pak pod pogumovou krytkou skrývá micro USB konektor.
Přední stranu zdobí logo Sandisk, zadní stranu základní informace o disku ve formě textu. V balení kromě disku naleznete ještě krátký, avšak dostačující 20cm USB kabel.

Disk je velmi lehký a kompaktníDisk je velmi lehký a kompaktní

Jízda rychlíkem

Teoretická přenosová rychlost zápisu na disk je… V praxi však záleží na způsobu připojení, velikosti a množství přenášených souborů a také rychlosti přípojného zařízení. Zjednodušeně platí, že disk bude tak rychlý, jak rychlé dokáže být váš počítač/mobil.
Osobně jsem se pri zapisování fotografií (38 MB/soubor) a nějakých videií (cca 1,5 GB/soubor) mezi stolním počítačem (také s SSD diskem) pomocí USB 3.0 dostal na krásných 80MB/s (rychlost zápisu). Data jsem pak zpatky kopiroval rychlosti 120MB/s (rychlost čtení).

Rozumí i smartphonům

Disk můžete diky malé spotřebě pripojit pomocí OTG kabelu (vytvoří na smartphonu klasický USB port) i k vašemu chytrému telefonu. V kombinaci se čtečkou paměťových karet pak můžete kdekoli bez elektrické energie na disk zazálohovat fotky z fotoaparátu, videa z kamery a samozřejmě i ze smartphonu. Toto považuji za obrovskou přednost – mobil máme u sebe neustále a není obtížné jej nabít ze solární nabíječky.

Pomocí OTG kabelu lze disk připojit přímo k mobiluPomocí OTG kabelu lze disk připojit přímo k mobilu

Nebojí se vlka nic

Disk dle vyrobce vydrží mráz (až – 20 °C), vlhkost, ponoření do vody a pád z jednoho a půl metru na zem. Technologii SSD navíc nevadí žádné otřesy, prach ani rentgeny na letištích. Na disku máte také předpřipravenou k instalaci bezpečnostní aplikaci, pomocí které snadno a jednoduše všechna data na disku zašifrujete. V případě ztráty čí odcizení se tak k vašim soukromým datům nikdo nedostane.

Velikost disku vás skutečně překvapíVelikost disku vás skutečně překvapí

Závěrem

SanDisk Extreme je malý a lehký disk obrovské kapacity, který můžete vzít kamkoli s sebou, aniž by vám překážel. Ať už jej použijete na přenášení filmů anebo zálohu fotografií či důležitých dat, vždy vám dobře a velmi rychle a spolehlivě poslouží.

Další informace

SanDisk

SanDisk Corporation je největší výrobce paměťových karet a záznamových médií na bázi flash pamětí.

Více na www.sandisk.com.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: