Recenze: SanDisk Extreme 1TB SSD disk – malý navenek, velký uvnitř

Recenze: SanDisk Extreme 1TB SSD disk – malý navenek, velký uvnitř

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Recenze: SanDisk Extreme 1TB SSD disk – malý navenek, velký uvnitř
Materiál 1 Plast
Materiál 2 Guma
Hmotnost 79
Interní paměť 1000
Šířka 50 mm
Výška 9 mm
Hloubka 96 mm
Konektivita USB-C nebo USB-A (s redukcí)
Další funkce 1 Extrémní rychlost
Další funkce 2 Odolnost vůči prachu a vodě IP55
Další funkce 3 Nárazuvzdorný (až 2 metry)
Další funkce 4 Kompatibilní se všemi operačními systémy
Výbava 1 USB-C – USB-C kabel
Výbava 2 USB-C -> USB-A redukce
Infocena 4999 Kč
Více info na sandisk.cz

Zaujalo mě

  • Extrémní rychlost
  • Velmi kompaktní rozměry vs obrovská kapacita
  • Možnost rovnou připojit k telefonu přes USB-C
  • Vysoká odolnost

Shrnutí recenze

Máme za sebou dobu ledovou, kamennou, bronzovou a nyní žijeme v době datové. Naše mobilní telefony, fotoaparáty a dnes již dokonce lednice či mikrovlnky pořizují videa i fotografie ve vysokém rozlišení a ty je pak potřeba někde ukládat. Tento nerudovský problém lze řešit velkokapacitními pevnými disky, ale kdo by chtěl dřepět celé hodiny u počítače, než se překopírují fotky z výletu anebo oblíbená muzika? Ještě, že existují externí SSD disky, které jsou odolné, nepotřebují externí napájení a jsou děsně rychlé. Jednomu extrémně rychlému se dnes podíváme na zoubek. A nezapomeneme na jeho menšího USB flash brášku.

PODROBNÝ POPIS

Jediným konektorem na celém disku je USB-C konektorJediným konektorem na celém disku je USB-C konektor

Disk se přírody nebojí. Má certifikaci IP55 a je nárazuvzdornýDisk se přírody nebojí. Má certifikaci IP55 a je nárazuvzdorný

Toto bude váš společník uplně všude, kde budete potřbovat rychle a bezpečně zazálohovat dataToto bude váš společník uplně všude, kde budete potřbovat rychle a bezpečně zazálohovat data

Rychlost až na prvním místě

Nová verze externího SSD disku SanDisk Extreme, která se mi dostala do ruky, se může pyšnit obrovskou kapacitou 1 TB (v prodeji je 2TB, 500GB a 250GB varianta). Což při velmi malé hmotnosti (72 g) a relativně malé velikosti dělá obrovský dojem. Něco tak malého může uchovávat 50 000 fotografií nebo stovky hodin videa. Navíc se jedná o opravdově rychlý kousek a to nejen díky typu použité paměti SSD, ale také díky rozhraní USB-C ve verzi 3.1. Teoretická přenosová rychlost čtení, udávaná výrobcem, je úžasných 550 MB/s. Disk ze své podstaty není náchylný na otřesy a vystačí si s napájením z USB portu vašeho počítače i mobilního telefonu.

Fyzické vzezření

Povrch disku je vyroben z plastu a na hranách je chráněn pogumováním. Přední strana je z lesklého děrovaného plastu, ta zadní je opatřena protiskluzovou vrstvou. Přední straně vévodí lesklé logo SandDisk a v pravém horním rohu je červeně lemovaný průstřel, sloužící jako očko pro uchycení na karabinu, provázek nebo cokoli vás napadne. Jediným konektorem je nejnovější rozhraní USB-C na spodní hraně.

Povrch disku je kombinovací perforovaného plastu a gumy. Přední straně vévodí lesklé vystouplé logo SandiskPovrch disku je kombinovací perforovaného plastu a gumy. Přední straně vévodí lesklé vystouplé logo Sandisk

Jak rychlý je doopravdy?

Hodně. Pokud disk připojíte na USB 3.1 a kopírujete velké soubory (filmy, videa, archivy), budete ohromeni. Tady disk skutečně dosahuje téměř maximální rychlosti čtení tohoto typu portu a to v průměru 500 MB/s. Podobné rychlosti dosahuje i při zápisu, kdy se rychlost ustálila na 420 MB/s. U starších modelů SSD disků šla rychlost čtení i zápisu rapidně dolu, pokud jste kopírovali velké množství malých souborů (typicky fotografií). Zde to díky vnitřní architektuře paměti není tak patrné a i v tomto případě se dostanete na krásných 350 – 400 MB/s.

Konektivita

Samotné rozhraní USB-C nám dává širokou škálu propojitelnosti tohoto disku. Při použití redukce na stále nejběžnější USB-A konektor (přibalena v balení) jej použijeme v každém stolním počítači i notebooku. Bez redukce pak lze připojit k novým notebookům i Macbookům a dokonce i k mobilním telefonům. Otevírá se tak možnost zálohovat fotky přímo z mobilního telefonu anebo naopak přímo na telefonu přehrávat multimediální obsah z disku; a to vše bez nutnosti připojovat k počítači. Není to ideální na zálohu fotek na cestách?

Systém souborů na novém disku je exFAT, který je kompatibilní s většinou operačních systémů a bude fungovat i na jakémkoli Androidím telefonu, který má USB-C anebo přes redukci i microUSB.

V balení dostanete redukci s USB-C na USB-AV balení dostanete redukci s USB-C na USB-A

Velké rudé poutko vám umožní disk přichitit za karabinu, provázek nebo pověsit na větevVelké rudé poutko vám umožní disk přichitit za karabinu, provázek nebo pověsit na větev

Disk přes redukci připojíte ke klasickému USB-A slotu v počítači. Ač je standardu 3.1 v2, je zpětně kompatibilní až do USB 2.0Disk přes redukci připojíte ke klasickému USB-A slotu v počítači. Ač je standardu 3.1 v2, je zpětně kompatibilní až do USB 2.0

A to není vše

Nový SSD disk není jediným zástupcem řady Extreme. Má i své malé bratříčky. Jsou jimi USB 3.1 flash SanDisk UltraFit o kapacitě 16 až 256 GB, který má extrémně malé rozměry (nejmenší na trhu), avšak neztrácí na rychlosti, ani použitelnosti. V USB portu se téměř celý ztratí, avšak lze jej díky poutku snadno vytáhnout. Pokud si jej umístíte na klíče, lze pak flasku vytahovat snadněji. Rychlost je na tak malé rozměry úctyhodná a to cca 120 MB/s. Není divu, že se při použití vždy trochu zahřeje.

A poslední do rodiny (však neméně důležitá) patří nejmenší sestřička v podobě microSD karty Extreme Pro UHS-II. Je odolná větru, vodě, dešti i elektromagnetickému záření a mrazům. S její kapacitou až do 1TB a přenosové rychlosti zápisu přes 100 MB/s je doslova předurčena do nových mobilů i akčních kamer, které ukládají záznam ve vysokém 4K rozlišení.

Porovnání velikostí běžné flashky a miniaturní flashky SanDisk 128 GBPorovnání velikostí běžné flashky a miniaturní flashky SanDisk 128 GB

Flashka Sandisk se téměř celá schová do USB portu a nebude vám překážet v práci.Flashka Sandisk se téměř celá schová do USB portu a nebude vám překážet v práci.

Přes vhodnou redukci je možné flashku připojit přímo k mobilnímu telefonu se systémem Android a microUSB portem.Přes vhodnou redukci je možné flashku připojit přímo k mobilnímu telefonu se systémem Android a microUSB portem.

Co říci závěrem?

SSD disk nemá mnoho chyb. Rychlé, bezpečné uložiště kapesních rozměrů lze s využít jako rozšíření paměti vašich zařízení a to bez omezení rychlost práce s nimi. Hodí se skvěle pro outdoorové aktivity a stane se vaším pokrevním bratrem na všech cestách. Jediným neduhem může být matný povrch zad, kde se trochu drží nečistoty, ale s tím se, my sportovci, dokážeme naučit žít.

Flashka je skvělou alternativou, pokud hledáme něco hodně malého a lehkého, přesto užitečného (I s malých Kašpárkem zahrajete velké divadlo). Pak nám ani nebude vadit, že se nám po chvíli ošoupou nápisy natištěné na USB konektoru. Paměťová karta vám pak vašemu zařízení vnese novou krev do žil a zrychlí vám s nimi práci.

Další informace

SanDisk

SanDisk Corporation je největší výrobce paměťových karet a záznamových médií na bázi flash pamětí.

Více na www.sandisk.com.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: