RECENZE: SALTIC VINTERO EASY – BAREFOOT BOTY DO ZIMNÍ PŘÍRODY

RECENZE: SALTIC VINTERO EASY – BAREFOOT BOTY DO ZIMNÍ PŘÍRODY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku SALTIC VINTERO EASY
Určení minimalistická
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Dámský
Materiál: svršek broušená štípaná kůže
Materiál: jazyk broušená štípaná kůže
Materiál: membrána podšívka WinTherm
Materiál: podešev Vibram
Velikost testované boty v UK 6
Barevné varianty Black nappa-černá, newport-modrá, red, yellow, grey, brown, green, oliv
Dostupné velikosti 34-47
Šněrování ano
Stélka (vložka) Vložka – antibakteriální s prvky stříbra
Infocena 3950 Kč
Dodává Saltic
Více info na barefootsaltic.cz/

Zaujalo mě

  • Perfektní gumová obsázka
  • Vibramová podrážka, která neklouže
  • Membrána zajišťující vysoký tepelný komfort
  • Dárek: pytlík + impregnace

Shrnutí recenze

Deštivé počasí, bláto, ale i sníh, led a mráz. Všem těmhle náročným podmínkám jsem po dobu jednoho měsíce vystavila nové Saltic Vintero Easy a vychází z toho s maximálním hodnocením. Jsou to opravdu barefoot boty do zimní přírody, které vám budou oporou i v nečekaně náročných chvílích.

PODROBNÝ POPIS

V posledních letech se ze mě stal velký fanoušek bosé chůze a barefoot trendu. Zejména v teplejší části roku už po běžných botách sahám stále méně, ale v zimě do přírody dost často preferuji běžné pohorky. Přece jen vysoké barefoot boty sportovního střihu a vlastností stále nejsou úplně běžné. Dost mě proto potěšilo, když se mi v prosinci do rukou dostaly nové SALTIC VINTERO EASY. Hodně jsem se na ně těšila, protože verzi z loňské sezóny už testoval Martin Slezáček z našeho týmu a byl z nich dost nadšený. Já musím po více než měsíci intenzivního používání jeho nadšení jen kvitovat. Zvládly se mnou dlouhé túry v dešti, několik dní na sněhu při výuky lyžování naší dcerky i poměrně mrazivé zimní počasí.

Pohodlné a hezké boty na hory - SALTIC VINTERO
Pohodlné a hezké boty na hory – SALTIC VINTERO EASY

Charakteristika

Jedná se o vysoké zateplené boty, které nabízí veškerý komfort barefootových bot, ale zároveň díky membráně WinTherm a vložce s tloušťkou 3,6 mm také vysoký tepelný komfort. Schopnost dobře reagovat i v náročném zimním terénu je pak taková třešnička na dortu. Dost možná jsou tak pro outdoorové sportovce poslední štací před tím, stát se úplným barefooťákem, protože po nákupu bot Saltic Vintero Easy už nebudete muset tahat ze skříně pohorky ani v nejtužší zimě.

Sníh, led, mráz - zvládnou vše
Sníh, led, mráz – zvládnou vše

Svršek boty

Jsem lezec a firmu Saltic jsem měla velkou část svého života spojenou zejména s lezečkami, takže mi i aktuální design bot Vintero Easy evokoval lezečky od téhle firmy, což mě hned na začátek testování potěšilo. Dost možná za to může gumová obsázka kolem celé boty, která je výrazná zejména v oblasti paty a palce. Gumu tak stačí jen občas otřít vlhkým hadrem a boty vypadají jako nové. Na kůži bláto totiž díky pásu gumy zase tak často neulpí, a navíc jsou boty mnohem méně náchylné k ošlapání podrážky.

Jak moc boty utáhnete, záleží na vás. Podpora kotníku tedy dle vlastní volby
Jak moc boty utáhnete, záleží na vás. Podpora kotníku tedy dle vlastní volby

Co se týče zbývajícího materiálu svršku, jedná se o broušenou kůži. Já jsem testovala červenou variantu, ale barev bude k dispozici hned několik. Boty jsou dodávány s impregnací, kterou je potřeba nastříkat ještě před prvním použitím. Nicméně mě velmi příjemně překvapila velmi vysoká odolnost proti vodě. Po impregnaci jsem strávila venku dlouhé hodiny v dešti a ponožky jsem měla naprosto suché. Pravdou ale je, že bota není vedená jako nepromokavá, takže je možné, že při extrémní zátěží proteče například v oblasti jazyka.

Překvapil mě vysoký tepelný komfort a nepromokavost (po impregnaci sprejem dodaným výrobcem)
Překvapil mě vysoký tepelný komfort a nepromokavost (po impregnaci sprejem dodaným výrobcem)

Membrána

Použitá membrána je pak WinTherm, kterou využívá Saltic i do jiných modelů. Ta nejen izoluje, ale také odvádí vlhkost a pot. Hlavním bonusem membrány je hliníková vrstva, která se má postarat o vyšší tepelný komfort.

Kůže i guma v oblasti svršku jsou perfektně poddajné a musím uznat, že chodidlo a kotník při pohybu netrpí žádným omezením, čehož jsem se nejprve trošičku bála při pohledu na vysoké šněrování. Bota Vintero Easy má šest párů oček na tkaničky, které se dodávají dostatečně dlouhé a nerozvazující se. Tudíž každý uživatel může podle vlastního uvážení zvolit intenzitu utažení boty tak, aby jeho chodidlo mohlo pracovat podle potřeby.

Boty jsem nosila více než měsíc prakticky denně v zimě, blátě, mrazu i na sněhu
Boty jsem nosila více než měsíc prakticky denně v zimě, blátě, mrazu i na sněhu

Podrážka

Tak tady 3x hurá. Podrážka je totiž s perfektně přilnavého a neklouzavého Vibramu, takže boty obstály na vlhkých kamenech, mokrých kořenech i zmrzlém sněhu. Chodím často dokonce s miminkem v nosítku, takže od bot vyžaduji fakt velkou jistotu a musím říct, že tady Vintera obstály. Klasický vzorek těžkých zimních pohorek mi nečekaně vůbec nechyběl.

SALTIC VINTERO - Podrážka z vibramu dokonale drží i na sněhu, ledu a mokrém povrchu
SALTIC VINTERO EASY – Podrážka z vibramu dokonale drží i na sněhu, ledu a mokrém povrchu

Vnitřní prostor

Sáhla jsem po velikosti 39, což je mé běžné číslo u klasických i barefoot bot a boty mi naprosto sedly. Na délku i šířku jsou přesné. Osobně tedy při nákupu doporučuji také sáhnout po své tradiční velikosti.
Jinak popravdě moc nevím, co k tomuhle tématu dodat, protože prostor uvnitř boty je tak vyladěný, že opravdu moc nevíte, že vůbec nějakou botu na noze máte. Pohyb je svobodný, jistý a příjemný. Díky tomu, že chodidlo může podle potřeby pracovat, netrápí jej ani zima.

Oceňuji i zpracování paty. V tomto případě se podrážka jen tak neochodí
Oceňuji i zpracování paty. V tomto případě se podrážka jen tak neochodí

Kam v nich?

Předchozí verze Saltic Vintero byly z broušené kůže a nevyznačovaly se tak masivní gumovou obsázkou, takže se možná lépe hodily do městského prostředí. Tuto verzi vnímám vyloženě jako outdoorovou a volila jsem ji především do přírody na nezpevněné cesty, turistické chodníky či udusanou hlínu. Na asfaltu jsem s nimi moc času netrávila, ale ani tam mi nějak nevadily. Přiznám se, že jsem je prakticky 4 týdny v kuse nesundala z nohou a nachodila v nich určitě hodně přes dvě stovky kilometrů v blátě i sněhu. Troufám si říct, že na botách to téměř nejde poznat, a to jak na svršku, tak na podrážce.

Podrážka z vibramu dokonale drží i na sněhu, ledu a mokrém povrchu
Podrážka z vibramu dokonale drží i na sněhu, ledu a mokrém povrchu

Díky dlouhému časovému úseku testování jsem měla možnost testovat boty napříč počasím, a dokonce i teplotami. Chodila jsem v nich v cca mínus osmi stupních a když jsem byla v pohybu, tak mi na chodidla zima vůbec nebyla. Zároveň jsem je vytáhla i v teplotách téměř deset stupňů nad nulou a netrápilo mě pocení. Může za to také skvělá termo vložka. Plus jsem volila různou tloušťku merino ponožek podle aktuálního počasí.
V botách jsem taky učila dcerka lyžovat, takže jsem i 5 hodin v kuse běhala po sněhu a ani tehdy mi vůbec nebylo zima na chodidla. Takže za mě jsou to opravdu ideální outdoorové boty do zimního počasí, po nichž teď budu sahat v podstatě za jakéhokoliv počasí.

Recenze pánské verze zateplených barefoot bot Saltic VINTERO

Celkové hodnocení

Saltic Vintero Easy jsou pro mě dost přelomové barefootové boty, které mě přesvědčily, že se ani v nejhlubší zimě a deštivém podzimu nemusím vzdávat komfortu barefootové obuvi. Za měsíc intenzivního používání v přírodě jsem pochopila, že mi mohou být oporou při procházce lesem i po sněhu třeba ještě s dítětem na zádech. Boty nekloužou, nabízí skvělý tepelný komfort a díky gumové obsázce také vysokou odolnost a životnost. Celkový design bot připomínající lezečky mi jako člověku s láskou k lezení dělá úplně největší radost!

Gumová obsázka je výrazná v oblasti palce – SALTIC VINTERO EASY

Další informace

SALTIC – Český výrobce lezecké a trekové obuvi 1990.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: