Recenze: Salomon X Ultra 2

Recenze: Salomon X Ultra 2

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Salomon X Ultra 2
Určení lehký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Textilní
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek textil
Materiál: jazyk textil
Materiál: podešev Contagrip
Hmotnost 820
Velikost testované boty v UK 8,5
Barevné varianty černá, modrá, světle zelená, tmavě zelená
Dostupné velikosti 40 - 48
Šněrování Quicklace
Stélka (vložka) Ortholite
Odpružení EVA
Stabilizační systém technologie Advanced Chassis
Infocena 3390 Kč Kč
Dodává Salomon.com
Více info na www.salomon.com

Zaujalo mě

  • pohodlnost
  • kontakt s terénem
  • ochrana špičky boty

Shrnutí recenze

Nevím jestli to máte podobně, ale v mém případě je výběr bot běh na dlouhou trať. V některých případech se ani do cíle nedostanu. Je tedy vůbec možné v nepřeberném množství kandidátů objevit botu, která padne na PRVNÍ NAŠLÁPNUTÍ?

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Boty Salomon X Ultra 2 jsou relativně lehké trekové boty vhodné i do náročnějšího terénu. Ještě celkem nedávno bylo možné potkat spoustu turistů ve vysokých botách i na běžných turistických chodnících. Tomu je však konec. Pokud by mě k tomu nenutily zdravotní komplikace, pro lehčí treky bych vysoké boty nevolil. Salomon X Ultra 2 bez problému podrží na zpevněném i nezpevněném povrchu.

Boty Salomon X Ultra 2 v mederních barvách.Boty Salomon X Ultra 2 v moderních barvách.

Boty Salomon X Ultra 2 velmi dobře drží v každém terénu.Boty Salomon X Ultra 2 velmi dobře drží v každém terénu.

Vzorek u bot Salomon X Ultra 2 si hravě poradí i v kamenitém terénu.Vzorek u bot Salomon X Ultra 2 si hravě poradí i v kamenitém terénu.

Šněrování

Boty disponují technologií Quicklace neboli rychlošněrováním. Jsem konzervativním zastáncem klasického šněrování, ale boty se tímto rychlosystémem stahovaly dobře. Pokud zatáhnete za šňůrky běžnou silou, dojde ke stažení převážně druhé poloviny šněrování (směr ke kotníku). Pro dotažení oblasti špičky je třeba vyvinout sílu větší nebo si pomoct stažením křížků druhou rukou. Stahovací šňůrky spolu se zdrhovadlem se jednoduše zastrčí do připravené kapsičky. Jedinou otázkou tedy zůstává, jak moc „Quick” je tento systém oproti klasickému šněrování.

Kompletní fotogalerie Salomon X Ultra 2 (14)

Podrážka

Podešev Contagrip má v terénu velmi dobrý záběr. Zároveň ale ani v kamenitém terénu neztrácí kontakt s podkladem, což je pro mě osobně dost podstatné. Jde o kompromis mezi minimalistickou botou a nepoddajnou vysokou trekovkou. Jak dlouho vydrží vzorek však ukáže až čas. O tlumení se stará Advanced Chassis s měkkou pěnou EVA.

Vzorek bot Salomon X Ultra 2 má dostaečný záběr.Vzorek bot Salomon X Ultra 2 má dostatečný záběr.

Používání

Nejen volba typu obuvi, ale také velikosti je velmi náročný úkol. Délka mého bosého chodidla je 26 cm (s tenčí ponožkou 26,5 cm). Velikost testovaných bot je UK 8,5, EUR 42 ⅔ , USA 9 (délka vložky 27,8 cm). Podle převodní tabulky Salomonu bych měl mít UK 8, jelikož mám vždy radši trochu prostor na prsty, převodní tabulka funguje celkem spolehlivě. Pro každého je však volba velikosti individuální.

Již při prvním nasazení byly boty velmi komfortní a neměl jsem pocit, že je potřeba je rozšlapávat. Na druhé straně to může znamenat, že bota bude postupně více měknout. Její textilní svršek tomu vyloženě vychází vstříc. Dobrý pocit při nošení ještě umocňuje velmi příjemná vložka OrthoLite, která disponuje „vaničkou” v patní části.

Obouvání i zouvání boty je pohodlné i díky dostatečně velkému poutku nad patou.

Boty jsem používal jak na zpevněných, tak na nezpevněných cestách. Chůze po asfaltu pro ně není to pravé ořechové, ale i tak se výlety obešly bez otlačenin a puchýřů. Na nezpevněných cestách se ukázaly jejich přednosti – lehkost a skvělý grip. Dokonce si dovedu představit využití i na zajištěných cestách (via ferrata), zde však bude výdrž podrážky značně snížena (chápu, boty k tomu nejsou určeny). Boty velmi dobře sloužily i jako přístupová obuv pod skálu. Pro tahání s sebou na sedáku bych ale zvolil jiný model. Špička je velmi dobře chráněna obsázkou.

Odolnost vůči vodě je díky absenci membrány minimální, naproti tomu je ale skvělá paropropustnost. Jazyk je od zbytku bot kompletně oddělen, ale proti zapadávání jemných kamínků je vložena pružná látka. Vyzdvihl bych bohaté polstrování jazyka, které chrání nárt i při festovním zatažení tkaniček. Tento model bot je možné objednat i s membránou GORE-TEX, nicméně u nízké obuvi preferuji větrání na úkor nepromokavosti.

Vzorek u bot Salomon X Ultra 2 si hravě poradí i v kamenitém terénu.Vzorek u bot Salomon X Ultra 2 si hravě poradí i v kamenitém terénu.

Velmi pohodlná vložka Ortholite u bot Salomon X Ultra 2.Velmi pohodlná vložka Ortholite u bot Salomon X Ultra 2.

Detail stahování tkaniček na botách Salomon X Ultra 2.Detail stahování tkaniček na botách Salomon X Ultra 2.

Hodnocení

Boty Salomon X Ultra 2 hodnotím jako pohodlné lehké trekové boty, které bych si s chutí vzal i do náročnějšího technického terénu. Oceňuji na nich zejména rychlost rozšlápnutí a pro mě dobrý celkový střih. Dalším kladem je podrážka, která velmi dobře drží na rozličném povrchu a zároveň nositeli umožňuje příjemný kontakt s nerovnostmi.

Za předpokladu, že vám sedne střih boty a budete plánovat výlety převážně do suchých podmínek bez velkého batohu, doporučuji dát botám šanci.

Další informace

SALOMON

Historie značky Salomon se datuje do roku 1947, kdy ve francouzských Alpách vznikla. Salomon vyrábí špičkové outdoorové vybavení zejména na lyžování a běh, ale i na treking, horolezectví a v kolekci najdeme i lifestylové produkty. Mezi jejich top produkty patří výrobky ze série S-LAB.
www.Salomon.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: