HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Salomon X ALP SPRY GTX® – lehké lezecké boty

Recenze: Salomon X ALP SPRY GTX® – lehké lezecké boty

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku X ALP SPRY GTX®
Určení nástupová, via ferrata, lehký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Textilní
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Pánský
Materiál: jazyk kožený
Materiál: membrána GORE-TEX® Extended Comfort Footwear
Hmotnost 662
Velikost testované boty v UK 8
Barevné varianty Black/Magnet/Bright Marigold, Castor Gray/Beluga/Lime Punch, Black/Magnet/Hawaiian Surf
Dostupné velikosti 40 - 48
Stélka (vložka) Ortholite
Infocena 3990 Kč Kč
Dodává AMER sports
Více info na www.salomon.cz

Zaujalo mě

  • Přilnavá podešev Contagrip®
  • Dostatek prostoru pro prsty
  • Velké poutko
  • Climbing zone

Shrnutí recenze

Lehká outdoorová bota s GTX mebránou a lezeckou špičkou pro překonávání lezeckých pasáží při nástupech pod cesty na skalách nebo při překonávání zajištěných cest v lehkém stylu. A jak obstojí tato lehká lezecká obuv na zajištěných cestách a při lezení lehčích cest?

PODROBNÝ POPIS

Boty Salomon X ALP SPRY GTX jako lezecké boty - nástupovky.Boty Salomon X ALP SPRY GTX jako lezecké boty – nástupovky.

Salomon X ALP SPRY GTX na zajištěné cestě u Semil.Salomon X ALP SPRY GTX na zajištěné cestě u Semil.

Testování na zajištěné cestě Pastýřská stěna v Děčíně.Testování na zajištěné cestě Pastýřská stěna v Děčíně.

Charakteristika

Lehká outdoorová bota s GTX mebránou a lezeckou špičkou pro překonávání lezeckých pasáží při nástupech pod cesty na skalách nebo při překonávání zajištěných cest v lehkém stylu. Salomon X Alp kombinuje něco z běžeckých a něco „nástupových“ bot. Kombinuje lehkost pro rychlý pohyb na lehko a dostatečnou tuhost pro stání na stupech a pohyb mezi kameny a v terénu. O nepromokavost se stará Gore-Tex® membrána. Komfort nošení zvyšuje stélka z textilního materiálu a značková vložka Ortholite.

Testování

Salomon X ALP SPRY GTX boty byly testovány kromě několika via ferrat i při lezení lehčích cest do stupně 5. Dále zvládly kompletní přechod hřebene Suchých skal jako jediné boty. Nachozeno bylo v nich v terénu i v civilu několik desítek km.

Šněrování u bot Salomon X ALP SPRY GTX doporučuji pojistit dalším uzlem.

Tvar a střih

Přestože mám poměrně širokou nohu, tyto boty sedí takřka na první nazutí. „Takřka“, protože první nazutí působilo dojmem úzké boty, ale po pár chvílích v botě se vše usadilo a boty mohu mít na noze celý den. Utažení pomocí tkaniček je poměrně do špičky, takže dovoluje při těžším výstupu nebo lezení boty utáhnout. Jazyk je přišitý vysoko a navíc zajištěn pomocí tkaniček tak, aby se neposouval a ani aby při nazouvání nepadal do boty. Stahování jde lehce. Kulaté tkaničky, které procházejí 8 páry oček, doporučuji zajistit pojistným uzlem. 9. pár oček je určen k zatažení užších kotníků. Pro snazší nazouvání nebo na zavěšení slouží velké poutko, do kterého strčíte i silný lezecký prst nebo prst v rukavici na ferraty.

Dobře chráněná špička boty Salomon X ALP SPRY GTX.Dobře chráněná špička boty Salomon X ALP SPRY GTX.

Dostatečně velké  poutko na botě Salomon X ALP SPRY GTX.Dostatečně velké poutko na botě Salomon X ALP SPRY GTX.

Pogumovaná špička se hodí i při stoupání nebo páčení za jistící drát zajištěné cesty.Pogumovaná špička se hodí i při stoupání nebo páčení za jistící drát zajištěné cesty.

Podrážka

Jistý pohyb po skalách zajišťuje Premium Wet Traction Contagrip®. Přilnavost mne opravdu příjemně překvapila. Snažil jsem se gumu nachytat na švestkách, ale opravdu drží skvěle a bylo na ni spolehnutí. Doslova jsem byl uhranutý, jak dobře se na ní stojí a dá se lézt i lehčí cesty. Špička boty je pogumovaná a boky chráněny obsázkou.

Celkový pohled na vzorek bot Salomon X ALP SPRY GTX.Celkový pohled na vzorek bot Salomon X ALP SPRY GTX.

CONTAGRIP Shank u bot Salomon X ALP SPRY GTX.CONTAGRIP Shank u bot Salomon X ALP SPRY GTX.

Ve špici bot Salomon X ALP SPRY GTX naleznete CLIMBING ZONE pro lepší stání na stupech.Ve špici bot Salomon X ALP SPRY GTX naleznete CLIMBING ZONE pro lepší stání na stupech.

Celkový dojem

Bota primárně určená pro via ferraty nebo jako lezecko – nástupovka. Tuto roli zvládá s přehledem. Při stání na malých stupech pata výborně drží a nemá tendenci se vyzouvat. Podrážka vyniká výbornou přilnavostí. Pomocí tkaniček se dá dobře regulovat zatažení, pouze díky jejich kulatému průměru doporučuji vždy zajistit i pojistným uzlem.

Testování bot Salomon X ALP SPRY GTX na různé druhy a velikosti stupů.

Další informace

Salomon

Historie značky Salomon se datuje do roku 1947, kdy ve francouzských Alpách vznikla. Salomon vyrábí špičkové outdoorové vybavení zejména na lyžování a běh, ale i na treking, horolezectví a v kolekci najdeme i lifestylové produkty. Mezi jejich top produkty patří výrobky ze série S-LAB.
www.Salomon.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: