HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Salomon OUTbound GTX – nositelná lehkost bytí

Recenze: Salomon OUTbound GTX – nositelná lehkost bytí

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Salomon OUTbound GTX
Určení lehký treking, via ferrata, volnočasové, do města
Základní vlastnosti outdoorových bot Kombinovaná
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek textilie
Materiál: jazyk textilie
Materiál: membrána GORE-TEX
Materiál: podrážka Guma (Contagrip)
Hmotnost 575 g
Velikost testované boty v UK 8
Barevné varianty černá, modrá, šedá
Dostupné velikosti 7,5 - 11
Stélka (vložka) Ortholite (EVA pěna)
Odpružení EVA pěna
Infocena 3050 Kč
Dodává Salomon
Více info na www.salomon.com

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Bezešvý svršek
  • Univerzálnost – do města i do přírody

Shrnutí recenze

Na první pohled ničím výjimečná hezká městská obuv. Na pohled druhý si můžeme všimnout, že podrážka není úplně obyčejná a má slušný vzorek. Uvnitř je dokonce nepromokavá membrána a při prohmatání vnitřní stélky lze poznat i komfortní odpružení. Co umí ještě dál a jak se nám líbila bota Salomon Outbound?

PODROBNÝ POPIS

Přiznejme si to. Máme rozmazlené nohy. Jsme zvyklí si nazout svoje pohorky a to ať už jdeme do hor, do lesa nebo do práce. Výhody jsou jasné. Je to pohodlné a máme jistotu, že nás nezaskočí déšť, ani noční návrat domů přes zorané pole z narozeninové party našeho kolegy, která byla do poslední chvíle utajovaná.

Má to ale své mouchy. Ne všude působí taková pohorka slušným dojmem a při delším pohybu po asfaltu, dlažbě nebo betonu může být na škodu jejich hmotnost. Pokud až doposud souhlasíte, přemýšlejte o koupi bot Salomon Outbound.

Standardní šněrování s plochými tkaničkami. Jednoduché a funkční.

Láska na první pohled?

Na první pohled ničím výjimečná hezká městská obuv. Na pohled druhý si můžeme všimnout, že podrážka není úplně obyčejná a má slušný vzorek. Uvnitř je dokonce nepromokavá membrána a při prohmatání vnitřní stélky lze poznat i komfortní odpružení. Když už si uděláme představu, že bota zvládne víc, než jen trajdat po městě a vezmeme ji do rukou, hned nás trkne její hmotnost. „To snad nemyslí vážně! Takhle lehká bota nemůže přeci nic vydržet?!“ Opak je ale pravdou. Tyto jedny z nejlehčích bot ve své třídě toho i při svých 575 g na pár vel. 42 vydrží opravdu hodně.

Pod drobnohledem

Jak už jsem zmínil, jedná se o univerzální nízkou botu, která svým zjevem neurazí nikoho v kanclu, na koncertě nebo na Bčkové ferratě. Svršek je vyroben z odlehčené, přesto velmi pevné tkaniny a zaujme absencí jakéhokoliv švu. Jen v místech, která bývají více namáhána (zejména v okolí perforace pro tkaničky) jsou nalepené výztuže ze syntetického materiálu. Vyztužená je i špička boty, což mi spolu s přizvednutou podrážkou už nejednou zachránilo na pražské dlažbě ukopnutý palec.

Ploché šněrování ochrání nárt před otlaky

Vystředěným logem Salomon ozdobený levý i pravý jazyk drží na uzdě tradiční šněrování s plochými tkaničkami, které vždy barevně ladí se zbytkem boty. Vnitřek boty obývá všem známá podšívka z GORE-TEXové membrány, která brání vniknutí vody dovnitř a snaží se propouštět vlhkost ven. Lem boty chrání textilní „síťovina“, která by měla zachytit prach, hlínu, kamínky a jiné vnější nečistoty. Stélka nese obchodní název Ortholite, podstatně zvyšuje komfort chůze a je součástí celkově dobrého odpružení bot.

Podrážka s nápisem Contagrip je u bot Salomon standardem, a i tady se tedy můžeme spolehnout na dobrou trakci, spolehlivý došlap a dobrou přilnavost. Mezi svrškem a podrážkou je celkem masivní obsázka z odlehčené gumy, která mi velmi připomíná ony slavné plastové nazouvací boty nejmenované značky. Tím rozhodně nechci říct, že by to bylo špatné, naopak. Právě tato část je asi největším spořičem celkové hmotnosti, která negativně neovlivní výkon bot. Největším překvapením tedy zůstává ona velmi nízká hmotnost, na kterou se snadno zvyká, ale která mi nedala spát. Nezbývalo, než boty zapřáhnout a otestovat v praxi, zda odlehčení nebude mít vliv na funkci.

Bílá gumová pěna je velmi lehká, přesto odolná součást boty.

S Tebou mě baví svět

Bačkůrky. To bylo přesně první slovo, které mi přistálo na mysli po obutí bot. Než jsem si zvyknul na nízkou hmotnost, pořád jsem se musel ujišťovat, že mám na sobě boty a že nejdu ven na ulici jen v bačkůrkách. Ano, tak velký rozdíl to je oproti standardním botám. Tímto blaženým pocitem jsem se nenechal uchlácholit, přidal do kroku a po pár kilometrech na asfaltu jsem naskočil na hliněný a skalnatý terén. Nebýt mého barevného oblečení a batohu, mohl by si mě náhodný kolemjdoucí splést z kamzíkem. Skákal jsem z kamene na kámen, z kořene na kořen a nesmyslně se škrábal do prudkých svahů mezi zrající šípky a dodělávající ostružiny. Zdá se, že boty obstály.

Další test spočíval v celodenním výletu s batohem plným věcí. Notebook, trocha beletrie, nabíječka, litr vody, fotoaparát a nůž. K věcem později přibyl nákup. Celý den se boty nedotkly ničeho jiného, než kočičích hlav (těch kamenných samozřejmě), asfaltu, betonu, žuly a taky kovu na jezdících schodech. Myslím si, že nejlepší terén pro vyzkoušení odpružení. Nejlepší vizitkou pro boty byl asi fakt, že zhruba kolem poledne jsem zcela zapomněl, že nějaké boty testuji. Večer jsem kromě tradičního zápachu nic dalšího s nohami řešit nemusel. Žádný puchýř, otlačeniny ani bolest. A to bylo dobrých 20 km o tvrdém terénu.

Všudypřítomná pěna (ve stélce, obsázce, podrážce) a bezešvá konstrukce svršku se opravdu významně podílely na nízké hmotnosti bot a není to žádný kompromis vůči funkčnosti a snad i výdrži. Ploché tkaničky vypadají skvěle, při dotažení méně namáhají nárty, ale co chvíli se rozvazují. Zvykl jsem si tedy vždy vázat další pojistný uzel, bez něhož jsem, co chvíli dělal dřep, abych si boty zavázal. Fakt, že mi boty několik přátel pochválilo jim také přidal na prestiži, alespoň v mých očích.

Špička podrážky je vytažena až nahoru, což je skvělé pro ochranu špičky boty.

Závěrem

Už to bude měsíc, kdy beru boty téměř každý den na výlety do přírody i do města a všude spolu nacházíme společnou řeč. Je to vztah, který nám doufám vydrží nadlouho. Jak se říká, dokud nás smrt nerozdělí. Ta, věřím, přijde až za velmi dlouho, protože i přes maximálně odlehčenou konstrukci nejeví boty zatím žádná známky opotřebení nebo únavy.

Další informace

Historie značky Salomon se datuje do roku 1947, kdy ve francouzských Alpách vznikla. Salomon vyrábí špičkové outdoorové vybavení zejména na lyžování a běh, ale i na treking, horolezectví a v kolekci najdeme i lifestylové produkty. Mezi jejich top produkty patří výrobky ze série S-LAB.
www.Salomon.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: