Recenze: Salewa Wildfire Edge – propracovaná nástupovka

Recenze: Salewa Wildfire Edge – propracovaná nástupovka

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Wildfire Edge – propracovaná nástupovka
Určení lehký treking, via ferrata, nástupová
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek 1,6 mm suede leader
Materiál: mezipodešev Premium Eva
Materiál: podešev Pomoca Speed MTN s Pomoca Butylic Compound
Hmotnost 844
Velikost testované boty v UK 8
Dostupné velikosti 6–13 (pánské), 3–9 (dámské)
Šněrování Climbing Lacing
Odpružení Drop: 10 mm
Infocena 4000 Kč Kč
Dodává SALEWA CZ
Více info na www.salewa.com

Zaujalo mě

  • Dva páry vložek
  • Stahování a fixace nohy
  • Lezecká špička a podešev Pomoca
  • Komfort

Shrnutí recenze

Jedny boty na pohodlnou chůzi, ale i na lezení lehkých pasáží či bezpečné nástupy pod skály. Tyto nízké boty mají ambice zvládnout všechno výše jmenované. Je to možné a opravdu to zvládnou? Jaké jsou Salewa MS Wildfire Edge?

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Boty Wildfire Edge jsou pohodlné, technické, nástupové boty s univerzální podešví POMOCA Speed Mtn, která jim poskytuje přilnavost, dobrou trakci a lezeckou přesnost na technických horských nástupech, strmém terénu, při traverzech a při lezení. Jako celek je bota vyztužena technologií Exa Shell, která společně se systémem 3F drží nohu na správném místě. Rozhodnout se můžete mezi dvěma módy stažení a fixace nohy v botě.

Skvělé boty do skal nebo jako nástupovky pod stěnu - Salewa Wildfire Edge.Skvělé boty do skal nebo jako nástupovky pod stěnu – Salewa Wildfire Edge.

Technologie a vychytávky

Dobře padnoucí svršek boty na první nazutí. Svršek je z robustní z 1,6mm silné kůže. Uzavřená EXA Shell 3D technologie s mřížkovou konstrukcí zvyšuje torzní stabilitu, zvláště při stání na hranách. Tato technologie je ve spojení s již tradičním 3F Systémem, který zajišťuje zvláště patu na svém místě. To se hodí zvláště při lezení a stání na stupech či v plotně na tření. Systém šněrování vede takřka až do samotné špičky. Takže je možno celou nohu pěkně zatáhnout. Především, když očekáváte lezeckou pasáž.

Kompletní fotogalerie Salewa Wildfire Edge

Stahování boty pomocí kulatých tkaniček jde pomocí „kladkového“ systému velice snadno. Ten obsahu tři páry plastových oček v nártové části. Ve špičce tkaničky procházejí textilními poutky a v jednom místě dokonce i protaženou obsázkou, která přechází přes špičku boty. Nejvíce unikátní je však poslední pár oček. Ten nabízí dva módy stažení boty. První jako klidový či chodící. V něm stačí tkaničku ponechat v základním očku. Jestliže však chcete botu opravdu dobře stáhnout a zároveň zafixovat patu, je vhodné tkaničky protáhnout extra 3F očkem, které pomocí tenkého lanka obepíná patu. Polstrování okolo kotníků je příjemné a nijak bota v tomto prostoru netlačila.

Detail stahování posledního oka nástupovek Salewa Wildfire Edge - mód lezení.Detail stahování posledního oka nástupovek Salewa Wildfire Edge – mód lezení.

Detail stahování, které vede i přes patu a lépe nohu fixuje při stání na stupech - Salewa Wildfire Edge.Detail stahování, které vede i přes patu a lépe nohu fixuje při stání na stupech – Salewa Wildfire Edge.

Šněrování u bot Salewa Wildfire Edge je až do špičky.Šněrování u bot Salewa Wildfire Edge je až do špičky.

Vložky do bot

K dobrému pocitu a vyladění bot slouží dva páry vložek. Vybrat si můžete ze dvou párů. Záleží na vás, jestli preferujete těsnější nebo volnější botu. Vložky Multi Fit Footbed Plus (MFF+) poskytují kvalitní é odpružení, zajišťují prodyšnost a odvádí pot, aby mohla noha zůstat co nejdéle suchá. A to se daří i díky faktu, že tato bota je ve verzi bez membány. Takže zvládá i teplejší podmínky a já se citíl v pohodě i během teplých květnových dnů ve skalách. Taktéž i během dlouhého řízení auta.

Podrážka

U těchto nízkých nástupovek byla použita univerzální podešev POMOCA Speed Mtn, která jim poskytuje přilnavost a dobrou trakci. Testováno na různých površích a terénech při lezení, nástupech nebo při lezení zajištěných cest. Samozřejmostí je lezecká špička. Zbytek podrážky má relativně hrubý vzorek v podobě kosočtverců. Na patě bychom mohli říct, že se nachází i taková malá lezecká pata – vzorek boty je spojen do jedné plochy a pomáhá při sestupech. Odpružení je dostatečné tak, že i delší chůze byla příjemná. Špička boty je silně „pogumovaná“ a dobře tak chrání její část. Navíc je možno takto botu doslova vrazit do spáry či kouta a zvyšujete tak lezeckou jistotu a zároveň je bota dostatečně chráněná.

Značková podrážka POMOCA - Salewa Wildfire Edge.Značková podrážka POMOCA – Salewa Wildfire Edge.

Lezení v botech Salewa Wildfire Edge se pohybovalo i v tomto stupni obtížnosti.Lezení v botech Salewa Wildfire Edge se pohybovalo i v tomto stupni obtížnosti.

Stahování jde velmi snadno a to i do špičky - Salewa Wildfire Edge.Stahování jde velmi snadno a to i do špičky – Salewa Wildfire Edge.

Závěr

Ke všem těm technologiím jsem ještě zapomněl uvést záruku na 100% bez puchýřů, kterou Salewa již několik let nabízí a promuje. Celkově bota nabízí nadstandardní systém stahování a fixaci nohy. Kvalitní podrážku a vysoký komfort při chůzi i při lezení.  Jedná se tak o vhodné boty do skal, boty pod nástupy nebo jako boty pro zajištěné cesty a hřebenovky. Pouze jediná věc by mohla ohrozit tyto boty. A to česká specialita. Jedny boty na všechno. Do práce, na každodenní chození, na kolo, do skal, do hor, k vodě. Prostě všude. A to by jinak velmi kvalitní podešev POMOCA Speed Mtn nemusela dát. Noste a používejte boty podle jejich určení a do terénu, pro které jsou stvořeny. Pak vám budou dlouho a dobře sloužit. Testovaná verze byla membrány. A dostupná též ve verzi dámské.

Detail systému stahování bot Salewa Wildfire Edge.Detail systému stahování bot Salewa Wildfire Edge.

Další informace

Dobrodružství pod křídly orla, takové motto drží značka Salewa i od roku 2015, kdy se začala používat nové, modernější, digitálnímu věku odpovídající logo. A nově definované pilíře restartované Salewy? Design, inovace, nadšení a důvěra.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Andrea

Dobrý den, koupila jsem si salewa nízké, vcera jsem sla vyslap, mam puchýř na jedne noze na pate a hrozně me boli kolena, myslite ze to muze byt botama? Dekuji

Jakub Larysz
Andrea:

Dobrý den, spíše bych to za vinu botám nedával. Bolavá kolena bych spíše přisuzoval nadměrné zátěži (neobvyklá délka výletu, či příliš kopcovitý terén, těžký batoh atp.) Pokud se jednalo o běžný výlet, který chodíte často a způsobem na jaký jste zvyklá, pak to opravdu botami může být. Tady to může být způsobeno nevhodným výběrem druhu boty pro danou aktivitu. Například příliš tuhá podrážka na tvrdém povrchu nebude nikomu příjemná.

Puchýř může způsobit i takový detail jako méně zavázaná bota, či stará „ochozená“ stará ponožka.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: