RECENZE: SALEWA ERGO TEX – Kompaktní set s velkými karabinami Ergotec 3.0

RECENZE: SALEWA ERGO TEX – Kompaktní set s velkými karabinami Ergotec 3.0

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku SALEWA ERGO TEX
Typ výrobku Tlumič pádu
Použití lezeckého vybavení na via ferratu
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Hmotnost 515 g
Barevné varianty Oranžová
Rázová síla 6
Pevnost podélná 27 kN
Pevnost příčná 7 kN
Pevnost s otevřeným zámkem 14 kN
Světlost 38 mm
Typ karabiny K
Výbava 1 Síťovaný obal
Výbava 2 Otočný kloub
Výbava 3 Dlaňové karaniny
Výbava 4 Elastická spojovací smyčka
Infocena 3 900 Kč
Dodává Salewa CZ
Více info na www.salewa.com

Zaujalo mě

  • Vyrobeno v EU
  • Veliké a příjemné karabiny
  • Otočný kloub
  • Velikost tlumiče
  • Navazovací smyčka

Shrnutí recenze

Jaká je poslední verze oblíbeného ferratového tlumiče pádu SALEWA ERGO TEX a přinesla nám verze 3.0 něco nového? Tak to se dozvíte v recenzi profesionálního horského vůdce a redaktora Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

NA PRVNÍ POHLED

Tak po vybalení z transportního obalu zaujmou váš pohled velké dlaňové karabiny, ze kterých vám spadne čelist. Jsou opravdu velké, ale díky konstrukci se dobře ovládají a prsty vám nelezou do ocelového lana. Taktéž zaujme malá velikost vlastního tlumiče, elastická navazovací smyčka, kloub a jeden lanyard o 5 cm kratší než ten druhý. Proč to všechno?

Celkový pohled na tlumič pádu SALEWA ERGO TEX
Celkový pohled na tlumič pádu SALEWA ERGO TEX

KARABINY

Karabiny Ergotec 3.0 jsou po designové stránce krásné a kombinují dva materiály. Kovové tělo a plastovou dlaňovou západku. Chod je plynulý, a hlavně díky konstrukci se dá karabina držet a otevírat tak, že nemusíte strkat prsty do karabiny a svírat je tak mezi karabinu a jistící ocelové lano. Kdo má starší typ nějaké dlaňové karabiny, tak ví a zná. Světlost je též parádní i na odsednutí do různých stupaček a háků. Karabiny samozřejmě splňují normu pro použití na via ferratách: 7 kN / 27 kN / 14 kN.

Karabiny ERGOTEC 3.0 poskytují příjemný chod a velikou světlost - SALEWA ERGO TEX
Karabiny ERGOTEC 3.0 poskytují příjemný chod a velikou světlost – SALEWA ERGO TEX

ELASTICKÉ POPRUHY

Možná si toho nejprve ani nevšimnete. A pak si asi řeknete, že je tlumič pádu SALEWA Ergo Tex špatně ušitý a každý elastický popruh je jinak dlouhý. Ono je to však schválně a dává to smysl. Tak tedy proč? Jedna rozdílné délky elastických popruhů pomáhají otočnému kloubu lépe fungovat a snadněji vyrovnávat zamotávání jednotlivých lanyardu v momentě, kdy nedodržujete pořadí karabin při přecvakávání. A taky při odsednutí do tlumiče, je vždy jeden lanyard volnější a dovoluje asistované přecvaknutí i v případě zatížení tlumiče. Delší rameno tlumiče má parametry: 88 (cm) – 140 (cm) a to kratší: 83 (cm) – 130 (cm).

Odsednutí do tlumiče a zřejmá různá délka elastických popruhů - SALEWA ERGO TEX
Odsednutí do tlumiče a zřejmá různá délka elastických popruhů – SALEWA ERGO TEX

TLUMIČ PÁDU

Malý balíček. Opatřený zipem, pod kterým se nachází kontrolní etiketa. V případě, že je tato etiketa přetržena, výrobce doporučuje dále tlumič nepoužívat. Někdo nebo vy jste již tlumič aktivovali. Do tlumiče si samozřejmě můžete kdykoliv odsednout („nadlouho“ – do elastických popruhů nebo „nakrátko“ – do oka k tomu určenému). Není tedy třeba žádné „odsedky“ nebo extra smyčky. Tlumič samozřejmě vyhovuje poslední normě a splňuje všechny její požadavky včetně rozsahu hmotnosti lezce od 40 kg do 120 kg.

Párací tlumič u modelu SALEWA ERGO TEX je parádně malý
Párací tlumič u modelu SALEWA ERGO TEX je parádně malý

SPOJENÍ S ÚVAZKEM

Tlumič SALEWA Ergo Tex je opatřen navazovacím okem – smyčkou, které je stejně jako dva jistící lanyardy s karabinami elastický. To pomáhá zvláště při spojovaní se sedacím nebo jiným úvazkem pomocí liščího uzlu. Při odvazování si pouze nacvičte takový způsob, při kterém pořádně elastické oko natáhnete a zvětšíte tak ve smyčce prostor pro protažení celého tlumiče včetně karabin.

Spojení se sedákem pomocí liščí smyčky - SALEWA ERGO TEX
Spojení se sedákem pomocí liščí smyčky – SALEWA ERGO TEX

KLOUB

Ten zamezuje nebo eliminuje motání jistících elastických popruhů. A když tomu jdete ještě naproti dodržováním pořadí karabin při přecvakávání, nikdy se vám nestane, že máte místo dvou popruhů lijánu. Pořádek v popruzích vám ulehčuje život při předbíhání – široké přecvakávání nebo při dlouhých nátazích obecně.

Detail otočného kloubu tlumiče pádu SALEWA ERGO TEX
Detail otočného kloubu tlumiče pádu SALEWA ERGO TEX

VERDIKT TESTERA

Díky karabinám, elastickým popruhům, otočnému kloubu a odsedávacímu oku si jako horský vůdce dovoluji doporučit tento set i na nejtěžší via ferraty. Nováčci rozhodně ocení příjemné zacházení s karabinami a otočný kloub. Trvanlivost a odolnost ještě prověří čas a další intenzivní testování.

Příjemná práce s karabinami tlumiče pádu SALEWA ERGO TEX
Příjemná práce s karabinami tlumiče pádu SALEWA ERGO TEX

Další informace

Dobrodružství pod křídly orla, takové motto drží značka Salewa i od roku 2015, kdy se začala používat nové, modernější, digitálnímu věku odpovídající logo. A nově definované pilíře restartované Salewy? Design, inovace, nadšení a důvěra.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: