Recenze: Prabos Acotango – lehká bota do těžšího terénu

Recenze: Prabos Acotango – lehká bota do těžšího terénu

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Acotango - lehká bota
Určení lehký treking, těžký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: membrána GORE-TEX® Carbon Silver
Materiál: podešev Vibram® Curcuma
Hmotnost 976
Velikost testované boty v UK 8
Barevné varianty oranžová, zelená, modrá, šedá
Infocena 3790 Kč Kč
Dodává Prabos
Více info na www.prabos.cz

Zaujalo mě

  • ochrana špičky
  • jistý došlap
  • odolná podešev

Shrnutí recenze

Prabos Acotango jsou lehčí outdoorové boty, které samotný výrobce označuje jako obuv pro lehký až středně těžký trekking s batohem. Boty jsou vybaveny řadou moderních technologií, které se starají o vaše pohodlí a zároveň i ochranu v nepříznivých podmínkách. Česká výroba, membrána GORE-TEX, podešev Vibram a svrchní materiál z kombinace kůže a textil, to jsou boty Prabos Acotango.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

V posledních letech se snažím co nejvíce nosit pohodlnou, nízkou, ideálně hodně širokou obuv a vysoké boty nasazuji pouze s mačkami. Proto jsem byl velmi zvědavý, jak si povede „domácí“ obuv Acotango od firmy Prabos. Nejedná se o čistokrevnou vysokou obuv, řekl bych spíš „něco mezi“. Díky tomu má vaše noha stále dostatečnou volnost pohybu a nemáte pocit, že chodíte v přeskáčích. K pohodlné chůzi přispívá i podešev Vibram, která je relativně pružná a přizpůsobuje se povrchu. Membrána GORE-TEX se alespoň nějakou dobu stará o nepromokavost obuvi, během testování se mi voda skrz ní dovnitř nedostala.

Boty Prabos Acotango ani vysoké, ani nízké, zkrátka akorát.Boty Prabos Acotango ani vysoké, ani nízké, zkrátka akorát.

Boty Prabos Acotango se nebojí ani brodění.Boty Prabos Acotango se nebojí ani brodění.

I po brodění vnější materiál bot Prabos Acotango velmi rychle oschnul.I po brodění vnější materiál bot Prabos Acotango velmi rychle oschnul.

Odolnost svršku

Svrchní materiál obuvi je hovězinový velur (tl. 1,8 – 2,0 mm) v kombinaci se syntetikou. Velmi se mi líbí ochrana obuvi v přední i patní části. Bota je totiž vybavena gumovou obsázkou, nemusíte se tedy bát občas něco nakopnout. Zároveň je třeba počítat s tím, že díky přední gumové obsázce se bota téměř nevyšlápne. Jelikož je bota tvořena kombinací materiálu, najdeme na ní mnoho švů. Do budoucna se tak impregnování svršku pravděpodobně nevyhneme (platí u všech bot, když membrána odejde). Výrobce si na zpracování dal záležet a řada švů na svrchní části je zdvojených. Boty jsou vybaveny 6 očky pro tkaničky (1. textilní, 2. textilní, 3. kovové, 4. kovové, 5. textilní, 6. kovový háček). Celá bota se dá opravdu dobře stáhnout. Páté, textilní očko, je prodloužením popruhu, který vede směrem k patě. Díky tomu dochází k ještě lepší fixaci kotníku. Toto očko je tedy nejvíce namáhavé, ocenil bych tedy nějaké vyztužení. Všichni totiž víme jak dopadá dlouhodobé tření dvou textilních komponentů. Během testování jsem však žádný náznak problému nezaregistroval (možná jsem jen paranoidní).

Chráněná špička bot Prabos Acotango.Chráněná špička bot Prabos Acotango.

Kvalitní podrážka Vibram na botach Prabos Acotango.Kvalitní podrážka Vibram na botach Prabos Acotango.

U bot Prabos Acotango si musíte pohlídat, aby vám voda nenatekla vrchem.U bot Prabos Acotango si musíte pohlídat, aby vám voda nenatekla vrchem.

Vnitřní prostor

Botu Prabos Acotango bych doporučil lidem s užší nohou, rozhodně se nejedná o model pro někoho, kdo má širší chodidlo v oblasti prstů. Podle velikostních tabulek výrobce se dá pohodlně odhadnout vhodná velikost, určitě je ale lepší vyzkoušet přímo na noze. Výrobce k botám dodává dva typy vložek, vnitřní prostor si tak můžete doladit podle sebe. Toto se hodí např. v zimě, když budete nosit teplejší ponožky.

Boty Prabos Acotango podle mě nejsou šité pro úzké chodidlo.Boty Prabos Acotango podle mě nejsou šité pro široké chodidlo.

Používání

Již od prvního nasazení boty na nohách sedí opravdu velmi dobře. Neměl jsem pocit, že bych je musel nějak vehementně rozšlapávat, prostě nasadit a šlapat. Při došlapu jsem se cítil jistě, i v kamenitém terénu bota nezradila. Působila na mě relativně měkce při došlapu, přilnavost k povrchu výborná. Nevím jak tomu bude po několika letech používání, ale já bych s botami klidně mohl brodit bez kapičky vody vevnitř. Když už se zmiňuji o vodě vevnitř, nesmím zapomenout na dostatečnou paropropustnost svršku. Ani po náročném treku jsem neměl mokré ponožky (používám ponožky s příměsí merino vlny) a ani pod stélkou nebyla přebytečná vysrážená vlhkost. Osobně sice nevidím důvod nosit na lehké treky kotníkovou obuv, ale najde se řada lidí, kteří se v ní cítí dobře. Prabos Acotango na noze nepůsobí nijak giganticky a neohrabaně. S těžším batohem jsem ocenil dodatečnou ochranu kotníku. Dovedu si představit nasazovat na boty i mačky (ve výjimečných případech).

Kompletní fotogalerie bot Prabos Acotango

Podrážka je tvořena výraznými výstupky s relativně velkými mezerami, které zaručují slušnou samočistící schopnost. Skoro to až láká vybírat si bahnitý terén úmyslně. V přední části špičky nenajdeme climbing zone, přesto jsem boty otestoval i v suti a skalnatém terénu. Není to sice jako v lezečkách, ale i tak vás bota nezklame ani tady. O vaši bezpečnost se stará i reflexní tkanina v patní části, tak si ji v noci nepřekryjte kalhotami.Mrzí mě absence pásku pro snadnější obouvání bot v zadní části, protože sám tyto pásky rád používám i např. na přenášení obuvi.

Detail dvou druhů vložek bot Prabos Acotango.Detail dvou druhů vložek bot Prabos Acotango.

Hodnocení

Od Polabí do Krkonoš, od Dunaje na Grossglockner. Ani nízké, ani vysoké, ani lehké, ani těžké. Boty Prabos Acotango jsou zkrátka vhodné pro jakoukoli outdoorovou příležitost. Pokud neplánujete pravidelné vysokohorské túry, není třeba kvůli tomu pořizovat vysokohorskou speciálku. Nehledě na počasí a  terén vás boty podrží. Jedincům se širokou nohou doporučuji důkladné seznámení na prodejně, „úzkonožci“ to budou mít jednodušší. Pokud váháte, možná vás přesvědčí fakt, že boty jsou vyrobeny v České republice z evropských materiálů.

Detail reflexní části bot Prabos Acotango.Detail reflexní části bot Prabos Acotango.

Další informace

PrabosSpolečnost Prabos plus a.s. vyrábí obuv, která splňuje všechny požadavky na zajištění bezpečnosti našich zákazníků při práci i v těch nejtěžších podmínkách. V nabídce máme také špičkovou obuv vhodnou pro turistiku, vybavenou membránou Gore-tex® a značkovými podešvemi Vibram.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: