RECENZE: PLANIKA MATAJUR AIR TEX – NÍZKÉ TREKOVKY

RECENZE: PLANIKA MATAJUR AIR TEX – NÍZKÉ TREKOVKY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku PLANIKA MATAJUR AIR TEX
Určení lehký treking, volnočasové
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek kůže (hovězinové štípenka)
Materiál: jazyk kombinovaný: kůže / textil
Materiál: membrána membrána Air-Tex
Materiál: podrážka Vibram® Tubava
Hmotnost 904 g (8 UK)
Velikost testované boty v UK 10
Barevné varianty petrolejová, šedá, červená
Dostupné velikosti 3,5-12 UK
Šněrování ano
Stélka (vložka) Planika Trekking, anatomicky tvarované, antibakteriální
Infocena 3 999 Kč
Dodává VIKING outdoor
Více info na www.planika.cz/

Zaujalo mě

  • Precizní zpracování
  • Ochrana špičky a paty
  • Záběr, stabilita a trakce podešve
  • Ideální pro širší chodidla
  • Pohodlí

Shrnutí recenze

Nízké trekové boty, pojmenované po hraniční hoře v Julských Alpách, jsou určené pro tří sezónní turistiku, většinu outdoorových aktivit, ale i běžné nošení. Jak dopadly v testu horského průvodce UIMLA Michala Lolloka?

PODROBNÝ POPIS

Konstrukce

Bota je kombinací hovězinové štípenky (kůže), trvanlivé membrány Air-Tex, textilní podšívky a podešve Tubava Vibram®. Membrána Air-Tex testována na sněhu a ve vodě. Nohy během testování stále v suchu. Na fotografiích je vidět pouze rozdíl ve smáčivosti kůže – bota vystavená vodě je tmavší. Po aplikaci impregnace ADEMM PROTECT FABRIC SPRAY 400 ML se zvýšila odolnost a takto ošetřené boty již vodu krásně odpuzují.

Průstup vodním tokem s nízkou trekovkou PLANIKA MATAJUR AIR TEX
Průstup vodním tokem s nízkou trekovkou PLANIKA MATAJUR AIR TEX

Podešev zajišťuje měkký došlap, kvalitní záběr i stabilitu v různých typech terénu. Jedná se značkovou podešev VIBRAM® Tubava. Špička a pata má gumovou obsázku zajišťující ochranu vůči kamenům i okopu. Ta utrpěla jeden šrám při lezení na ostrém vápenci a sbíhání suťoviskem. Nic však tragického a kapka lepidla to spraví. Lezeckou špičku však na těchto botách nehledejte. I přesto zvládly tyhle boty lehké ferraty a kombinovaný terén.

Detail podešve Vibram na vápenci - PLANIKA MATAJUR AIR TEX
Detail podešve Vibram na vápenci – PLANIKA MATAJUR AIR TEX

Poutko na patě je spíše menší a prst do něj se mi nepodařilo nasoukat. Přesto dobře slouží pro zavěšení při transportu nebo při sušení.

Detail poutka - PLANIKA MATAJUR AIR TEX
Detail poutka – PLANIKA MATAJUR AIR TEX

Šněrování

Boty se utahuji pomocí kulatých tkaniček. Tři páry oček jsou textilní, neboli popruhové a poslední pár tvoří kovové háčky. Ty nejsou „zasekávací“ jako je tomu například u pohorek. Proto díky nim můžete pěkně doladit finální a potřebné utažení bot.

Detail šněrování, jazyku a páru kovových háčků - PLANIKA MATAJUR AIR TEX
Detail šněrování, jazyku a páru kovových háčků – PLANIKA MATAJUR AIR TEX

Měli byste vědět

Pro kvalitu zpracování, komfort nošení a univerzálnost si obuv v červené variantě do své výbavy zvolili členové Červeného kříže Slovinska. Boty jsou dostupné ve více barevných kombinacích (šedá, červená, testovaná jasně modrá), a také ve variantě Lady pro dámy.

Testování podrážky VIBRAM u bot PLANIKA MATAJUR AIR TEX na skalách
Testování podrážky VIBRAM u bot PLANIKA MATAJUR AIR TEX na skalách

Jak sedí

Konstrukce bot je spíše pro normální a širší chodidla. Osobně mám širší nohu a tato bota je opravdu pohodlná bez nutnosti „rozšlapávat“. Dokonce i šněrování, přestože mám širokou nohu stáhnu takřka k sobě. Pohodlí v těchto botách mohu potvrdit. Treková obuv Planika Matajur je vybavena antibakteriální, anatomicky tvarovanou a vyměnitelnou stélkou Planika Trekking, která saje a odvádí pot.

Malinko poškozený okop na špici boty PLANIKA MATAJUR AIR TEX
Malinko poškozený okop na špici boty PLANIKA MATAJUR AIR TEX

Použití

Tyhle nízké „trekovky“ využívám při horské turistice, na ferratách i při běžném nošení. Pozitivním překvapením je samočistící schopnost podešve, perfektní stabilita, trakce za mokra a odolnost vůči ostrému vápenci. Tyto boty byly nasazeny pro výlety, výpravy i do mokra a sněhu.

Obuv byla v rámci testu využívána i při všednodenních aktivitách nošení, abych (abychom) se o kvalitě přesvědčili. I v tomto nesportovním režimu model Matajur obstál a „vibramka“ byla pohodlná a nástrahám městské džungle odolávala.

Co bychom se báli na skály s obuví PLANIKA MATAJUR AIR TEX
Co bychom se báli na skály s obuví PLANIKA MATAJUR AIR TEX

Další informace

Planika-logo.jpgSlovinská značka Planika vznikla v této alpské zemi v 50-tých let minulého století. Z lokálního výrobce obuvi se vypracovala ve významného producenta outdoorových bot, vyrábějícího, kromě vlastních značek Planika a Planika Protect, pro světové sportovní firmy. Tento proces a kvalita podniku byla potvrzena po restrukturalizaci, kdy v roce 2005 se spoluvlastníkem firmy stala německá společnost Meindl.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: