Recenze: Planika Mangart AVS Men Air-Tex – horské boty

Recenze: Planika Mangart AVS Men Air-Tex – horské boty

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Mangart AVS Men Air-Tex
Určení těžký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek odolný hydrofobizovaný hovězinový zavoskovaný Nubuk tl. cca 2,3 mm
Materiál: membrána AIR-TEX® – membrána PTFE s prodyšnou textilií s velkou mechanickou odolností
Materiál: podešev Vibram® Softline Ultra
Hmotnost 1550
Velikost testované boty v UK 3,5
Dostupné velikosti 6,0 – 12,5
Stélka (vložka) antibakteriální, anatomicky tvarované
Infocena 5199 Kč Kč
Dodává VIKING outdoor
Více info na www.planika.cz

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Stabilita
  • Prodyšnost

Shrnutí recenze

Jedná se o moderní model obuvi z kategorie B/C heavy trekking avšak v klasickém provedení. Má celokožená pohorka s vysokou obsázkou stále co nabídnout? My vám nabízíme recenzi těchto pohorek.

PODROBNÝ POPIS

Představení

Pohorka PLANIKA MANGART AVS MEN AIR je na první pohled klasická celokožená pohorka, která je proti okopu chráněna vysokou gumovou obsázkou po celém jejím obvodu. Na druhý pohled vám neunikne její výška. Je relativně vysoká, ale okraj boty je tak měkký, že nijak netlačí. Jazyk je perforovaný. Stejně tak i okraj boty. Proč asi? A též minimum švů dělá tuto pohorku kompaktní a odolnou. Podívejme se společně na otestování nového modelu v praxi.

Celkový charakter a pohled na pohorky PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.Celkový charakter a pohled na pohorky PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.

Funkčnost a technické parametry

Designově a funkčně odpovídá Mangart konzervativnímu trekingovému standardu, na který jsme zvyklí. Novinka je však ukryta pod zkratkou AVS, tedy Air Ventilation System poskytující vyšší prodyšnost při zachování vysoké voděodolnosti. AVS zajišťuje dobrý komfort nejen za vlhka a mokra, ale i v teplejším počasí nebo při vyšší námaze. Součástí odolné textilní podšívky je prodyšná nepromokavá membrána AIR-TEX®. Vnitřek bot je zakončen velmi pohodlným měkkým límcem z mesh materiálu. Po prvním nazutí jsem opravdu cítil, že bota je vyšší než moje jiné nebo dosavadní pohorky. Přesto jsem ze začátku trochu tužší jazyk správně poskládal a zatáhnul šněrováním, které tvoří tři páry oček a čtyři páry háčků. Z toho jeden pár klasicky zasekávací.

Kompletní fotogalerie PLANIKA MANGART AVS MEN AIR

Mangart AVS je pohodlná horská obuv, která svým tvarováním dobře „padne“ pravděpodobně velké většině nohou. Osobně mám nohu spíše širší. A hned na první obutí mohu potvrdit, že mi sedly naprosto skvěle. Nemusel jsem si tedy projít žádným bolestivým rozšlapáváním. Při testování v hustém podzimním dešti v teplých ponožkách lze potvrdit, že bota velmi dobře dýchá. Stejně dobře dýchala i za mnohem teplejších dnů v letním horku. Ustála i celodenní stavění srubu na Kozákově nebo výpravy do Adršpaských a okolních skal. Při chůzi po horách nemám k pohorkám  Mangart výhrady. Výstup i sestup byl jistý. Chůze komfortní.

Detail ventilace v horní části jazyka - PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.Detail ventilace v horní části jazyka – PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.

Prostorná a dobře chráněná špička boty PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.Prostorná a dobře chráněná špička boty PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.

Příjemně zvednutá špička boty PLANIKA MANGART AVS MEN AIR ulehčuje krok.Příjemně zvednutá špička boty PLANIKA MANGART AVS MEN AIR ulehčuje krok.

Materiál

Celkově se jedná o kvalitně zpracovanou přírodní nubukovou useň s minimem švů, chráněnou vyšší gumovou obsázkou vystupující ze značkové podešve Softline Ultra. Z vnější strany boty není žádný šev. Pouze z vnitřní strany je šev se čtyřnásobným prošitím. A na patě je zapošití celé boty a vytvarování patní části. Podšívka je našita až na samotný možný okraj boty. Stejně tak voděodolnosti napomáhá i vysoko našitý klín spojující tělo obuvi a jazyk. Jazyk je navíc perforovaný, toto řešení zvyšuje komfort pro vaše nohy při vyšších teplotách a bota tak lépe ventiluje. Vnitřní stélky jsou antibakteriální a anatomicky tvarované. Nijak složité a skládané z více materiálu. Zkrátka jednoduché a spolehlivé stélky. Ty při sušení vždy vyjměte. Urychlíte tak větrání a sušení.

Šněrování tvoří 4 páry háčků a 3 páry oček - PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.Šněrování tvoří 4 páry háčků a 3 páry oček – PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.

Z vnější strany boty PLANIKA MANGART AVS MEN AIR není žádný šev.Z vnější strany boty PLANIKA MANGART AVS MEN AIR není žádný šev.

Jediným označením na botě PLANIKA MANGART AVS MEN AIR je logo, označení AVSystem a etiketa AIR-TEX.Jediným označením na botě PLANIKA MANGART AVS MEN AIR je logo, označení AVSystem a etiketa AIR-TEX.

Vibram a membrána

Použitá podešev Vibram® Softline Ultra dobře drží v různých typech terénů na většině povrchů a je vybavena kvalitní EVA kopolymerovou mezipodešví tlumící rázy. Konstrukce mezipodešve bez polyuretanového klínu zajišťuje její dlouhou funkčnost a životnost. Nedojede tedy k nemilému překvapení uprostřed výletu, či horské túry v podobě „plácající“ odtržené pryžové části podešve, zvané „podrážka“. Současně toto garantuje bezproblémovou případnou rekonstrukci bot.  Špička boty je příjemně přizvednutá a při chůzi se přirozeně odvaluje. Celkově bota dobře tlumí nárazy a poskytuj komfortní chůzi. Nepromokavá prodyšná membrána Air-Tex® nabídne za velmi mokrého počasí dobrý komfort, stejně jako zavoskovaný nubuk, obuv dobře „dýchá“.

Příjemný a měkký okraj boty PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.Příjemný a měkký okraj boty PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.

Co je to AVS – air ventilation system?

Výrobce uvádí toto: „Technologie AVS – Air Ventilation System je výsledkem vlastního vývoje společnosti Planika. Jedná se o revoluční řešení, co se prodyšnosti a komfortu pro uživatele horské obuvi týká. Použitím speciálních materiálů a konstrukce výrobku je dosaženo účinného odvětrávání bot, dodáváním vzduchu mezi svrchovou useň a podšívku bot. Měření prokázala, že obuv vybavená technologií AVS vytváří optimální podmínky pro uživatele bez ohledu na okolní teplotní podmínky a zároveň také umožňuje rychlejší přirozené vysychání obuvi i ve vlhčím prostředí.“ Osobně se k tomuto popisu mohu vyjádřit pouze subjektivně, ale potvrdit mohu, že v pohorkách Mangart jsem se cítil v pohodě i při vyšších letních teplotách a celkově komfortně. Tečka.

Připraveny do akce - pohorky PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.Připraveny do akce – pohorky PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.

I v teplém počasí letošního léta bylo v botech PLANIKA MANGART AVS MEN AIR snesitelně.I v teplém počasí letošního léta bylo v botách PLANIKA MANGART AVS MEN AIR snesitelně.

Vysoko všitá membrána - PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.Vysoko všitá membrána – PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.

Hodnocení testera

Jako majitel několika párů jiných pohorek mohu tento slovinský výrobek Planika Mangart AVS vřele doporučit všem příznivcům trekingu, a to hlavně do letních terénů horské turistiky i mokrých a těžších podzimních terénů. Obuv je výrobcem zařazena do kategorie B/C heavy trekking, kde expediční nasazení považuji už za hraniční. V nabídce je též dámská varianta Mangart AVS Lady Air-Tex ze surového nubuku a celokožená verze bez membrány s usňovou podšívkou Mangart Leather Men.

Vibramova podrážka pro pohodlnou a bezpečnou chůzi - PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.Vibramová podrážka pro pohodlnou a bezpečnou chůzi – PLANIKA MANGART AVS MEN AIR.

Další informace

Planika-logo.jpgSlovinská značka Planika vznikla v této alpské zemi v 50-tých let minulého století. Z lokálního výrobce obuvi se vypracovala ve významného producenta outdoorových bot, vyrábějícího, kromě vlastních značek Planika a Planika Protect, pro světové sportovní firmy. Tento proces a kvalita podniku byla potvrzena po restrukturalizaci, kdy v roce 2005 se spoluvlastníkem firmy stala německá společnost Meindl.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Cvanco

Mozem iba odporucit, Planika Mangart mam 4 roky, boli so mnou kazdy rok v Tatrach a Slovinskych Alpach. Zobral som ich aj na samotny Mangart, tretiu najvyssiu horu v Slovinsku. Rozhodne lepsia volba ako Hanwag ktory ma dlhodobo problemy s odlepujucimi sa podrazkami (je to spominane aj v tejto recenzii).

Radon

Horší boty jsem ještě neviděl. Kvalita zpracování horší než z vietnamské tržnice. Podrážka na každé botě jinak vysoká, že švů koukají nitě na všechny strany. Ani jsem je neměl na noze, na první pohled paskvil. Jediné plus je, že prodejce vrátil peníze obratem.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: