RECENZE: PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX – POHORKA NEJEN PRO ŠIROKÉ NOHY

RECENZE: PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX – POHORKA NEJEN PRO ŠIROKÉ NOHY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX
Určení těžký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek Odolná velurová useň 2,0 – 2,2 mm
Materiál: membrána membrána Air Tex – PTFE membrána s textilní podšívkou
Materiál: podrážka podrážka Vibram® s možností upevnit mačky, sněžnice
Hmotnost (Vel. 8): 1 500 g (pár)
Velikost testované boty v UK 9
Barevné varianty šedá / modrá
Dostupné velikosti UK 6–12
Stélka (vložka) Planika Trekking, anatomicky tvarované, antibakteriální
Odpružení EVA
Infocena 5 899 Kč
Dodává VIKING outdoor
Více info na www.planika.cz

Zaujalo mě

  • Pohodlné, široké, robustní boty
  • Nízká hmotnost
  • Voděodolné, přesto prodyšné

Shrnutí recenze

Boty PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX ihned zaujaly vzhledem – elegantní, robustní, a překvapivě lehké. Brzy jsme zjistili, že jsou opravdu pohodlné. Nic netlačilo, přesto bota pevně seděla na noze, a to díky střihu a provedení šněrování. Také měkký límec kolem nohy, vzadu snížený, umožňuje pohodlnou chůzi. Co jsme zjistili dál?

PODROBNÝ POPIS

Na úvod

Když se manželovi kvůli deformaci kloubu na palci začala zvětšovat už tak dost široká noha, mysleli jsme se, že s našimi delšími treky, kterým jsme přišli na chuť teprve nedávno, je konec. Neseděly mu žádné běžné boty, ani ty o dvě čísla vetší. A pak se objevila nabídka vyzkoušet nový model z dílny slovinského výrobce pohorek – Planika Jalovec, navržený speciálně pro širokou nohu a intenzivní užití.

Celkový pohled na pohorky PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX
Celkový pohled na pohorky PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX

Robustní, přesto lehké a pohodlné

Zaujaly hned vzhledem – elegantní, robustní, přesto překvapivě lehké. I když jsou to boty určené do opravdu těžkých horských podmínek a na dlouhé treky, začali jsme opatrně a zlehka. Co jsme zjistili? Že jsou opravdu pohodlné – manžela konečně nic netlačilo, přesto bota pevně seděla na noze. Pevná podrážka Vibram zafixovala jinak problematický palec, na druhou stranu byla dost pružná na to, aby došlap byl komfortní. Také měkký límec kolem nohy, vzadu snížený, umožňoval pohodlnou chůzi. Další důležitá věc – noha se nepotí, což u této opravdu pevné a robustní boty příjemně překvapilo.

Boty PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX jsou vysoké a zvládnou i takovéto brodění
Boty PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX jsou vysoké a zvládnou i takovéto brodění

Bota do těžkého terénu

Boty Planika Jalovec mají nejraději pořádnou zátěž, skály, suťoviska, zvládne i ferraty a ledovec (možnost upevnit poloautomatické mačky). Přesto jsme si v nich klidně vyšlápli třeba na Vysočinu a užili si objevování Toulovcových Maštalí. Nemuseli jsem obcházet potoky a brali jsme to rovnou vodou. Bota je vybavena dostatečně vysokou a pevnou obsázkou a tak snese i hrubější zacházení. Podrážka je značková – Vibram a je na ni spolehnutí ve všech terénech. Tlumení je příjemné a ani na plochém a tvrdém podkladu, jakým je silnice, nebyla chůze nepohodlná a nedocházelo k otřesům.

Testování v suti a v kamení - PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX
Testování v suti a v kamení – PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX

Šněrování a obouvání

Přestože je bota vysoká (což je super), dobře se obouvá a vstup do boty je velký. Okraj boty je měkký a během testování mě netlačil. Prostor v botě na nohu je dostatečný. Stahování je řešeno pomocí 5 párů kladek a 4 párů háčků. Z toho jeden pár klasicky zasekávací tak, aby šlo pěkně vyladit stažení nártové a kotníkové části nezávisle.

Kompletní šněrování dokonale fixuje vaši nohu v pohorce PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX
Kompletní šněrování dokonale fixuje vaši nohu v pohorce PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX

Planika Jalovec dobrá i v zimě

Testovali jsme Planiky i ve sněhu – a vedly si opravdu dobře. Odolnost vůči vlhku jsme celkem čekali. Nicméně nečekaně mile nás překvapilo, jak skvěle boty drží ve sněžnicích, právě díky tomu, jak jsou pevné a robustní.

Pohorky poskytují dostatečnou tuhost pro pohyb na sněžnicích - PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX

Krátké resumé

Tak tedy podtrženo, sečteno – do lehkého terénu se Planiky tak úplně nehodí, a určitě se najdou jiné typy lehkých, širokých bot. Za to v těžkých podmínkách, kde potřebujete opravdu pevnou, tvrdší botu, jsou výborné. Pohorky Planika Jalovec Top Men Air Tex jsou skutečně horské boty, vhodné i pro širší nohy.

Nekecáme. Testujeme! - PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX
Nekecáme. Testujeme! – PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX

„Topy“ patří do již časem prověřené řady modelů Planika Mangart AVS / Mangart Leather / Jalovec. Charakteristickým znakem u všech „Jalovců“ proti uvedeným modelům je, kromě použití odolné štípené usně na svršek obuvi, modelování na širší kopyta. Tím je dosaženo, díky prostornějšímu střihu obuvi, většího pohodlí pro uživatele se širšími nohami, či vyšším nártem nebo při celodenním exponovaném nasazení a nutnosti použití silných ponožek.

Ukázka fixace poloautomatickcýh maček na pohorky PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX
Ukázka fixace poloautomatickcýh maček na pohorky PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX

Planika Jalovec jsou skvěle provedené trekingové boty, velmi lehké a pevné, v trendy designu, s moderními konstrukčními prvky snižujícími váhu obuvi a zvyšujícími komfort nošení těchto sportovních bot pro turistiku. Mají celokožený svršek podšitý prodyšnou membránu Air Tex krytou odolnou textilní podšívkou a měkký vzdušný vnitřní límec. Mezipodešev tlumí dobře rázy došlapů a odolná pryžová podrážka Vibram® s ochranným obvodovým lemem je vhodná pro upevnění poloautomatických stoupacích želez a sněžnic….

Hlavně pohodlné - PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX
Hlavně pohodlné – PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX

Další informace

Planika-logo.jpgSlovinská značka Planika vznikla v této alpské zemi v 50-tých let minulého století. Z lokálního výrobce obuvi se vypracovala ve významného producenta outdoorových bot, vyrábějícího, kromě vlastních značek Planika a Planika Protect, pro světové sportovní firmy. Tento proces a kvalita podniku byla potvrzena po restrukturalizaci, kdy v roce 2005 se spoluvlastníkem firmy stala německá společnost Meindl.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: