RECENZE: PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX – POHORKA NEJEN PRO ŠIROKÉ NOHY

RECENZE: PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX – POHORKA NEJEN PRO ŠIROKÉ NOHY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX
Určení lehký treking, těžký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek Odolná velurová useň 2,0 – 2,2 mm
Materiál: membrána Air-Tex – PTFE membrána s textilií
Materiál: podrážka Vibram® s možností upevnit mačky
Hmotnost (Vel. 8): 1 480 g (pár)
Velikost testované boty v UK 3,5
Barevné varianty šedá / modrá
Dostupné velikosti UK 6–12
Stélka (vložka) Planika Trekking, anatomicky tvarované, antibakteriální
Odpružení EVA
Infocena 5 599 Kč
Dodává VIKING outdoor
Více info na www.planika.cz

Zaujalo mě

  • Pohodlná, široká, robustní bota
  • Nízká hmotnost
  • Voděodolné, přesto prodyšné

Shrnutí recenze

Když se manželovi kvůli deformaci kloubu na palci začala zvětšovat už tak dost široká noha, mysleli jsme se, že s našimi delšími treky je konec. Objevila se však nabídka vyzkoušet top novinku Jalovec Top, navrženou pro horaly s těmito obtížemi. Ihned zaujaly vzhledem – elegantní, robustní, a překvapivě lehké. Co jsme tedy zjistili?

PODROBNÝ POPIS

Na úvod

Když se manželovi kvůli deformaci kloubu na palci začala zvětšovat už tak dost široká noha, mysleli jsme se, že s našimi delšími treky, kterým jsme přišli na chuť teprve nedávno, je konec. Neseděly mu žádné běžné boty, ani ty o dvě čísla vetší. A pak se objevila nabídka vyzkoušet nový model z dílny slovinského výrobce pohorek – Planika Jalovec, navržený speciálně pro širokou nohu.

Celkový pohled na pohorky PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX
Celkový pohled na pohorky PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX

Robustní, přesto lehké a pohodlné

Zaujaly hned vzhledem – elegantní, robustní, přesto překvapivě lehké. I když jsou to boty určené do opravdu těžkých horských podmínek a na dlouhé treky, začali jsme opatrně a zlehka. Co jsme zjistili? Že jsou opravdu pohodlné – manžela konečně nic netlačilo, přesto bota pevně seděla na noze. Pevná podrážka (Vibram) zafixovala jinak problematický palec, na druhou stranu byla dost pružná na to, aby došlap byl komfortní. Také měkký límec kolem nohy, vzadu snížený, umožňoval pohodlnou chůzi. Další důležitá věc – noha se nepotí, což u této opravdu pevné a robustní boty příjemně překvapilo.

Není lepší testování než na sněhu - PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX
Není lepší testování než na sněhu – PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX

Bota do těžkého terénu

Co nepřekvapilo, bylo zjištění, že v lehčím terénu je bota dost tvrdá. Planika Jalovec prostě potřebuje pořádnou zátěž, skály, suťoviska, zvládne i ferraty a ledovec (možnost upevnit poloautomatické mačky). Skvělou vychytávkou je samosvorný háček šněrování – funguje opravdu spolehlivě a je řešením i nohu pro hodně širokou nebo lehce deformovanou (třeba operací palce). Jednoduše si povolíte šněrování ve spodní části boty, tu horní pak utáhnete dle potřeby. Drží to pevně a nehrozí, že se vám šněrovadlo postupně utáhne a bota začne tlačit.

I ochrana proti vlhkosti u pohorek PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX je dostatečná
I ochrana proti vlhkosti u pohorek PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX je dostatečná

Planika Jalovec dobrá i v zimě

Kvůli dění okolo coronaviru jsme bohužel letos na ledovec vycestovat nestihli, ale brzký příchod zimy nám dovolil otestovat Planiky ve sněhu – a vedly si opravdu dobře. Odolnost vůči vlhku jsme celkem čekali. Nicméně nečekaně mile nás překvapilo, jak skvěle boty drží ve sněžnicích, právě díky tomu, jak jsou pevné a robustní.

PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX jsou parťáci na výpravy do přírody
PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX jsou parťáci na výpravy do přírody

Krátké resumé

Tak tedy podtrženo, sečteno – do lehkého terénu se Planiky tak úplně nehodí, a určitě se najdou jiné typy lehkých, širokých bot. Za to v těžkých podmínkách, kde potřebujete opravdu pevnou, tvrdší botu, jsou výborné. Pohorky Planika Jalovec Men Air Tex jsou opravdové horské boty, vhodné i pro širší nohy.

Pohorky poskytují dostatečnou tuhost pro pohyb na sněžnicích - PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX
Pohorky poskytují dostatečnou tuhost pro pohyb na sněžnicích – PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX

„Jalovce“ vycházejí z top modelů Planika Mangart AVS / Mangart Leather. Zásadním rozdílem proti těmto modelům je, kromě použití odolné štípené usně na svršek obuvi, modelování na širší kopyto. Tím je dosaženo díky prostornějšímu střihu obuvi většího pohodlí pro uživatele se širšími nohami, či vyšším nártem.
Planika Jalovec jsou konzervativně provedené trekingové boty, ale v trendy designu a s moderními konstrukčními prvky snižujícími váhu obuvi a zvyšujícími komfort nošení těchto sportovních bot pro turistiku (celokožený svršek s ochranným obvodovým lemem, nepromokavá prodyšná membrána Air-Tex, vzdušný měkký vnitřní límec, odolná pryžová podrážka Vibram, mezipodešev tlumící rázy došlapů se stabilizátorem).

Kvalitní šněrování pohorek PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX
Kvalitní šněrování pohorek PLANIKA JALOVEC TOP AIR-TEX

Další informace

Planika-logo.jpgSlovinská značka Planika vznikla v této alpské zemi v 50-tých let minulého století. Z lokálního výrobce obuvi se vypracovala ve významného producenta outdoorových bot, vyrábějícího, kromě vlastních značek Planika a Planika Protect, pro světové sportovní firmy. Tento proces a kvalita podniku byla potvrzena po restrukturalizaci, kdy v roce 2005 se spoluvlastníkem firmy stala německá společnost Meindl.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: