Recenze: PINGUIN HIPBAG – OUT(doorová) ledvinka, která je IN

Recenze: PINGUIN HIPBAG – OUT(doorová) ledvinka, která je IN

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku PINGUIN HIPBAG
Druh cyklistického vybavení Kola
Hmotnost 415 g
Materiál 1 Nylon ROBIC®
Materiál 2 YKK
Materiál 3 NIFCO
Infocena 890 Kč
Dodává Pinguin
Více info na www.pinguin.cz

Zaujalo mě

  • Měkká kapsa na mobil nebo brýle
  • Snadný chod zipů
  • Gumičky na hůlky
  • Pláštěnka

Shrnutí recenze

Ledvinky prý už nejsou v módě? Jednu novou od české značky PINGUIN jsem pro vás otestovali. Co umí a jak sedí se dozvíte v naší recenzi.

PODROBNÝ POPIS

Ledvinky nevyšly z módy

Češi v Tatrách se dají poznat podle ponožek v sandálech s igelitkou v ruce. K rozeznávacím znakům může patřit třeba i ledvinka. Tahle ale není ledajaká. Pinguin Hipbag je to, co hledá horal či horalka na rychlý jednodenní výlet, když už i nejmenší batoh je velký. Hipbag je pětilitrová brašnička kolem pasu, vyrobená z materiálu Nylon ROBIC®, se zipy YKK a kvalitními sponami NIFCO. Na první pohled se jedná o outdoorový kousek, který by módní policie ohodnotila 10 z 10 bodů za propracovanost detailů a kombinaci petrolejové a oranžové barvy.

Ledvinka je ideální pro jednodenní, rychleji pojaté, výlety.

Ledvinka je ideální pro jednodenní, rychleji pojaté, výlety.

Zpracování a rozmístění úložného prostoru

Hipbag má celkem pět zipových kapes, z nichž dvě jsou na odlehčeném bederním pásu, který je vyroben ze stejného materiálu jako záda (3D Mesh Back System). Kapsička na pravé straně je šita ze strečového materiálu a pojme i velký telefon. Levá kapsička je naopak z pevného materiálu Nylon ROBIC®, který je těžké roztrhnout nebo proříznout. Dvě největší kapsy ledvinky mají dvoucestný zip a jsou vybaveny sítovými organizéry na nejnutnější vybavení, které na svých dobrodružstvích budete potřebovat – třeba zásoby energie v podobě tyčinek a gelů. Na vrcholu tašky je našito oranžové madélko pro jednodušší manipulaci a nastavení obvodu pasu je vyřešeno stahováním po obou stranách trupu, čímž je dosaženo přesného vycentrování spony. Stahování a povolování popruhů je velice snadné a intuitivní.

V největší komoře najdete přihrádku na pitný vak, který pro testování nebyl dodán. Přihrádku pro pitný vak je možné zajistit poutkem s drukem, takže nedojde k nechtěnému poskakování v prostoru. Pro hadici pitného vaku jsou připraveny dva výstupy, čili máte na výběr, na kterou stranu chcete hadici vyvést. Tyto dírky lze také využít například pro drátky sluchátek, když máte schovaný MP3 přehrávač uvnitř ledvinky v jedné ze dvou síťovaných přihrádek. I druhá největší kapsa má síťovaný organizér, který je doplněn karabinkou na klíče. Třetí kapsa je polstrovaná velice jemným materiálem, proto je vhodná třeba na sluneční brýle nebo mobilní telefon.

Po stranách ledvinky jsou rozmístěny strečové síťky, pro umístění lahví s pitím nebo jiných drobností. Okraje síťovaných přihrádek jsou opatřeny pevnými pruženkami. O zajištění lahví v těchto síťkách se starají oranžové gumičky se zdrhovadlem. Přes tyto síťky jsou ještě vedeny V stahovací popruhy, které dokonale komprimují veškerý obsah ledviny. Na čelní straně Hipbagu najdeme oranžové gumičky s háčky pro horizontální uchycení trekových holí, reflexní poutko pro uchycení blikačky a řetízky pro uchycení dalšího vybavení.Ve dně ledvinky najdeme ještě kapsičku na suchý zip, která ukrývá reflexně žlutou pláštěnku. Ta je proti ztrátě zajištěna knoflíčkem. Pro případ proniknutí vody dovnitř pláštěnky, je na jejím dnu vytvořen otvor k samovolnému vytékání tekutiny.

Pro fixaci láhve v boční síťce slouží gumička, která se přetahuje přes hrdlo láhve.

Pro fixaci láhve v boční síťce slouží gumička, která se přetahuje přes hrdlo láhve.

Prověření terénem

První z výletů, na který jsem Hipbag vzal, byl pohodový výšlap v Beskydech. Vše co jsem potřeboval, se lehce vešlo do ledvinky – peněženka, klíče, dobroty na cestu, foťák, dvě flašky s pitím (1,5 l) i skládací trekové hole. Vše výborně rozděleno na svá místa. Takto naložená ledvinka pojala kolem 3,5 kg nákladu. Přes vrstvu oblečení se nesla pohodlně a téměř jsem o ni nevěděl. Nutno podotknout, že se svým vosím pasem tuto brašnu nosím dotaženou na maximum. Asi na sobě budu muset zapracovat a nějaké to kilo přes Vánoce přibrat. Při popobíhání se i takto naložená ledvinka chovala docela pěkně.

Manipulaci s těžkou ledvinou usnadňuje oranžové madlo a nehrozí tak upuštění ledvinky na zem. Pevné pruženky na bočních síťkách pro mě byly menším nepřítelem, které nedovolily pohodlné jednoruké vsunutí flašky s pitím do síťky. Trošku nemotorný jsem byl i s gumičkami na horizontální uchycení trekových holí. Háček se zdrhovadlem umístěným nad hůlkami jsem za chůze nemohl zaháknout. Při zastavení a troše soustředění se nakonec dílo povedlo. Nicméně v obou případech se s trochou cviku dá manipulace zefektivnit a zvyknout si na ni. Později mě napadlo gumičky v řetízku provléct opačným směrem tak, aby háček vedl z pod hůlek. Po této úpravě se mi zajištění hůlek zdálo jednodušší.

Při nepřízni počasí si můžete ledvinku chránit integrovanou pláštěnkou. Ta pohodlně pojme i flašky po stranách ledvinky. Problém nastane, pokud na ledvince máte hůlky, ty se pod pláštěnku nevlezou.

Trailový běh

Ledvinka je primárně určená pro turistiku, avšak výrobce uvádí další aktivity jako je jízda na kole nebo trailový běh. Obě uváděné aktivity jsem vyzkoušel. Dle mého mínění nebude trailový běh její parketou, obzvláště pokud je plně naložena. Celá ledvinka se ihned po rozběhnutí začal vertikálně pohybovat a tím pádem i znepříjemňovat běh. Za problémem může stát můj úzký trup.

I bajkeři si přijdou na své

Podstatně lépe si Hipbag vedl při jízdě na kole. S touto ledvinou zvládnete jak krátkou vyjížďku, tak i dlouhý den v sedle. Výhodou je, že se oproti batohu nepotí celá záda, a přesto se do ní dá sbalit vše potřebné. Reflexní poutko na spodní části ledvinky slouží pro zavěšení blikačky. Drobnost, která mě při delší jízdě mírně obtěžovala, byl vysoký polstr bederního pásu, který mě při jízdě tlačil do žeber. Pokud má někdo během jízdy stejný problém, je potřeba ledvinku pořádně dotáhnout a umístit na pohodlné místo. Během pár vyjížděk jsem toto vychytal a neměl jediný problém. Nechcete-li nechávat přilbu zavěšenou na kole, jednoduše lze využít gumiček pro zavěšení holí – gumičky provlečete popruhy přilby a zajistěte háčky. Pružné postranní síťky si poradí se smotanou náhradní duší nebo i bidonem o objemu 0,7 l.

Gumičky na nošení trekových hůlek se dají využít i pro zavěšení cyklistické helmy.
Gumičky na nošení trekových hůlek se dají využít i pro zavěšení cyklistické helmy.

Hipbag se uplatní i jinde

Aktivity, kde si Hipbag dokážu velice dobře představit, ale zatím na ně nejsou podmínky, jsou běžky nebo fitness skialp. Běžkaři s ledvinkami mají veliké zkušenosti a tak se rozepíši u skialpu. Určitě se ledvinka nehodí do lavinového terénu – nemá kapacitu pojmout lavinovou výbavu, nicméně pro sportovně laděné skialpinisty, kteří dojedou autem pod oblíbený kopec, vyběhnou na jeho vrchol a zase sjedou zpět je ideální. Pojme klíče od auta, malou lékárnu s izotermickou fólii, půllitrovou termosku s horkým čajem a náhradní rukavice i čepici. Polstrovaná kapsa by mohla velikostí stačit i na lyžařské brýle.

Kapsička s organizérem a karabinkou na klíče.
Kapsička s organizérem a karabinkou na klíče.

Shrnutí

Řadím se k těm, kteří batoh téměř nesundají ze zad, a proto jsem byl mile překvapen touto alternativou. Ledvinka je velice propracovaná a za její největší přednost beru, že má záda zůstávají suchá a přitom s sebou unesu vše potřebné k tomu, abych se mohl pohybovat v přírodě rychleji a na lehko. Organizéry uvnitř kapes drží věci na svém místě včetně trekových holí, které není potřeba neustále nést v rukách. Návrháři Hipbagu myslí na různé druhy pitných režimů i věci, které bychom velice neradi poškrábali. Tato ledvinka najde své místo zejména na jednodenních akcích, rychlých vycházkách, kole nebo třeba fitness skialpu. Na trailový běh není ideální.

Další informace

Firma Pinguin patří mezi nejstarší české výrobce outdoorového a campingového vybavení, její historie sahá do roku 1989, kdy se na českém trhu objevují první výrobky s touto značkou. Dnes tato značka nabízí batohy, stany, spací pytle a nádobí na pobyt v přírodě, divočině a na horách.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: