Recenze: Pinguin Glimmer – zateplená vesta do zimy i nepohody

Recenze: Pinguin Glimmer – zateplená vesta do zimy i nepohody

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Glimmer – zateplená vesta
Druh sportu outdoor, skialp, lezení, sjezdové lyžování
Druh oblečení vesta
Rozdělení podle pohlaví unisex
O jakou vrstvu se jedná druhá (střední)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 Svrchní materiál: Nylon Featherlite RipStop DWR
Materiál 2 Zateplení: syntetické peří BHB synthetic down
Hmotnost 261 g
Náplň syntetika
Velikostní varianty S, M, L, XL, XXL
Údaje výrobce 1 Zipy: 5x YKK
Údaje výrobce 2 Kapsy: dvě vnější a dvě vnitřní
Údaje výrobce 3 Dostupné barvy: černá a petrol
Infocena 2390 Kč Kč
Dodává Pinguin
Více info na www.pinguincz.cz

Zaujalo mě

  • nízká hmotnost a sbalitelnost
  • teplotní komfort
  • velké vnitřní kapsy, např. na mobil

Shrnutí recenze

Ultralehká zateplená vesta Pinguin Glimmer je určena pro celoroční aktivní i pasivní použití za nižších teplot. Na jaře 2018 jsem měl možnost vyzkoušet tuto novinku z nabídky Pinguinu při skialpinistických výletech v různých pohořích Rakouska, Španělska a Norska.

PODROBNÝ POPIS

První seznámení s vestou Pinguin Glimmer

Vesta Glimmer je dodávána s „kompresním“ obalem, takže je možné ji sbalením minimalizovat natolik, že se vejde do jakéhokoli batohu, a to včetně běžeckého. Kompresní obal není s vestou nijak propojen, hned po vytažení z obalu je tedy možné ho strčit do některé z kapes, aby se neztratil. Hmotnost Glimmeru lehce překračuje čtvrt kilogramu, v batohu je svou hmotností takřka zanedbatelná. Svrchní materiál je větruodolný a odpuzuje vodu. Místo klasického husího peří je zateplovací náplní syntetické peří BHB synthetic down. Vesta je tak vhodná i pro alergiky.

Na skialpech ve vestě Pinguin GlimmerNa skialpech ve vestě Pinguin Glimmer

Vesta Pinguin Glimmer je připravena k použitíVesta Pinguin Glimmer je připravena k použití

Nafouknuté komory se syntetickým peřím u vesty Pinguin GlimmerNafouknuté komory se syntetickým peřím u vesty Pinguin Glimmer

Střih a kapsy

Vesta Glimmer má klasický střih se zvýšeným zatepleným límcem, oboustranným YKK zipem a légou kryjící vnitřně zip po celé jeho délce. Proti možnému „poškrábání“ krku je horní koncovka zipu taktéž překryta malou zateplenou légou. Zipová léga je jako jediná na vestě prošita ve čtyřech úzkých vertikálních pruzích. Na vestě výrobce použil několik různých tvarů zateplených komor: na přední dolní části  jsou šikmě-horizontální, na bocích lichoběžníky, zadní část je tvořena obdélníky.  Všechny švy zateplených komor jsou tzv. studené, tj. vnější látka je prošita s vnitřní, což je u těchto ultralight zateplovacích vrstev oblečení standardem. Vesta je navržena tak, aby co nejlépe obepínala tělo uživatele, čemuž dopomáhá i pružné olemování u ramen a na spodním okraji vesty. Tím nedochází ke zbytečným únikům nahromaděného tepla.

Čtyřkomorová léga pod hlavním zipem vesty Pinguin GlimmerČtyřkomorová léga pod hlavním zipem vesty Pinguin Glimmer

Dvoubarevný zip vnějších kapes vesty Pinguin GlimmerDvoubarevný zip vnějších kapes vesty Pinguin Glimmer

Pružné olemování rukávů vesty Pinguin GlimmerPružné olemování rukávů vesty Pinguin Glimmer

Čtyři kapsy toho pojmou hodně

Výborné jsou u Glimmeru dvě vnější a dvě vnitřní kapsy. Všechny jsou zateplené, takže se dobře hodí jak pro doplňky oblečení, tak hlavně pro teplotně choulostivou elektroniku od mobilních telefonů přes náhradní baterky do fotoaparátu až třeba po čelovku. Zipy vnitřních kapes jsou opatřeny textilními úchytkami, zatímco vnější hlavní zip a zipy kapes mají pro použití v rukavicích úchytky v kombinaci plastu a šňůrky. Za designové vylepšení je možné považovat dvoubarevné kombinace zipů vnějších kapes.

Izolace BHB Synthetic down

Co si představit pod pojmem „syntetické peří“? Materiál BHB synthetic down kombinuje výhody přírodního peří, jako jsou výborná termoizolace, vysoký loft, nízká hmotnost a vysoká stlačitelnost, společně s výhodami syntetické izolace, jakou je vysoký izolační výkon i ve vlhkém počasí. Navíc je vhodné i pro osoby trpící alergií. Takže by mělo izolovat i v případě vlhkého počasí. Dále je vhodné pro osoby trpící alergií. Podle údajů výrobce by měl být izolační výkon velmi podobný husímu peří 600cuin. Tento materiál je lehve stlačitelný a je lehký.

Praktické zkušenosti s vestou Pinguin Glimmer

Vesta byla používána jako zateplovací vrstva při skialpinistických aktivitách v mnoha různých pohořích. Kromě tradičního skialpového využití – zvýšení teplotního komfortu po dosažení sedla nebo vrcholu s vyhlídkovou přestávkou  – došlo i na zkoušku v pohybových aktivitách nižší aerobní intenzity. Při skialpových výstupech za občasného chladnějšího nebo větrnějšího počasí (typický úseky po hranách hřebenů, přechody přes ráno zastíněné pasáže) byla vesta výborným doplňkem k tričku s krátkým rukávem a tenké protifukové bundě. Stoupali jsme v pomalejším tempu, takže jsem se ve vestě nepotil ani na zádech, ani pod ramenními popruhy batohu. Vesta má být na těle upnutá, což znamená, že lavinový vyhledávač udělá pod vestou velkou vybouleninu.

Mimo skialpové aktivity jsem vestu každodenně použil např. při podvečerním vaření, pohybu kolem stanu a „klasických“ norských večírcích (4. ročník československého firnového memoriálu v Norsku). Pinguin Glimmer nezahálel ani v noci, když se z vesty po dvojím přeložení stal velikostně ideální polštář do spacáku.

Zakončení hlavního zipu légou proti odření krku u vesty Pinguin GlimmerZakončení hlavního zipu légou proti odření krku u vesty Pinguin Glimmer

Zakončení vnějších zipů pro lepší manipulaci v rukavicíchZakončení vnějších zipů pro lepší manipulaci v rukavicích

Zakončení zipů vnitřních kapes vesty Pinguin GlimmerZakončení zipů vnitřních kapes vesty Pinguin Glimmer

Zhodnocení vesty Pinguin Glimmer

Při praktickém použití se během dne i noci vesta osvědčila jako velmi dobrý doplněk pro aktivity různé pohybové intenzity za nižších teplot. Kromě klasického skialpu pomohla i při běžném provozu, venkovních večírcích a následně ve stanu jako polštář. Pinguin Glimmer je tak možné doporučit každému, kdo se jakkoliv pohybuje v přírodě od nižších plusových teplot až po větší mrazy. Rovněž barevné řešení je velmi zdařilé. Mohlo by vás zajímat: Recenze bundy Glimmer Hoody (s kapucí).

Na jednom z mnoha rakouských vrcholů ve vestě Pinguin GlimmerNa jednom z mnoha rakouských vrcholů ve vestě Pinguin Glimmer.

Další informace

Pinguin

Firma Pinguin patří mezi nejstarší české výrobce outdoorového a campingového vybavení, její historie sahá do roku 1989, kdy se na českém trhu objevují první výrobky s touto značkou. Dnes tato značka nabízí batohy, stany, spací pytle a nádobí na pobyt v přírodě, divočině a na horách.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: