HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Péřová bunda s duální konstrukcí – Pinguin Mont

Recenze: Péřová bunda s duální konstrukcí – Pinguin Mont

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Pinguin Mont Jacket
Druh sportu outdoor, skialp, lezení
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí podzimní, zimní
Materiál 1 Nylon Featherlite RipStop DWR
Materiál 2 Kachní peří
Hmotnost 468 (vel. S) g
Náplň peří
Plnivost peří 650 cuin
Barevné varianty černá, petrolejová
Velikostní varianty S-XXL
Údaje výrobce 1 Hmotnost náplně (vel. M) 185 g
Údaje výrobce 2 Zipy YKK
Výbava 1 Přepravní obal
Výbava 2 Čtyři kapsy na zip
Výbava 3 Dvojí stahování kapuce
Výbava 4 Stahování v bocích
Dodává Pinguin
Více info na www.pinguin.cz

Zaujalo mě

  • Zateplení předního a zadního panelu
  • Délka rukávů
  • Prodloužený střih
  • Barva

Shrnutí recenze

Představujeme novou péřovou bundu Mont značky Pinguin se zvýšeným tepelným komfortem. Tuto péřovku s duální konstrukcí budeme během této zimy testovat a naše poznatky průběžně doplníme.

PODROBNÝ POPIS

První dojem

I když se jedná o nový model péřové bundy od firmy Pinguin, na první pohled bunda Mont svého předchůdce Hill hoody nezapře. Tedy pokud nemáte bystré oko a ihned si nevšimnete širokých komor na torze a rukávech bundy.

Bunda má dvě vnější kapsy na YKK kosticový zip s prodlouženým taháčkem a dvě vnitřní náprsní kapsy s prodlouženými textilními plochými táhly. Bunda disponuje stahováním na bocích, kde jsou samosvorky mírně posunuty vpřed na úroveň kapes, aby netlačily do boků. Kapuce se dočkala dvojího způsobu stahování, podobně jako je tomu u modelu Summit. Stahování je řešeno podél obličeje i na temeni hlavy gumovými tkanicemi a samosvorkami.

Detail kosticového zipu a prodlouženého táhla vnější kapsy.
Detail kosticového zipu a prodlouženého táhla vnější kapsy.

Kraje rukávů a kapuce jsou opatřeny pružnou lemovkou, která zabraňuje úniku tepla. Hlavní zip bundy je dvoucestný kosticový, v barvě bundy a s prodlouženým táhlem. O zabránění úniku tepla a profouknutí přes hlavní zip se stará prošívaná krycí léga.

Součástí bundy je i šikovný transportní obal.

Nová konstrukce slibuje vyšší tepelný komfort

Pohled na vnitřní stranu bundy. Krásně jdou vidět rozdíly mezi silnějšími přepážkovými komorami a prošívanými komorami na bocích trupu.
Pohled na vnitřní stranu bundy. Krásně jdou vidět rozdíly mezi silnějšími přepážkovými komorami a prošívanými komorami na bocích trupu.

Duální konstrukce bundy Mont dle výrobce kombinuje přepážkovou konstrukci komor eliminující studené švy s komorami prošitými skrz pro optimální zateplení jednotlivých partií těla.

 V praxi to znamená, že přepážková konstrukce je použita na exponovaných částech bundy, tedy předním a zadním panelu a horních částech rukávů. V průřezu si její komory můžete představit jako ležící písmeno H. Nožičky písmena jsou vnitřní a vnější látka a spojovací čárka uprostřed je přepážka eliminující studený spoj. Prostor mezi nožičkami je pak vyplněn peřím. Komory přepážkové konstrukce na první pohled tvoří větší panely a na omak se zdají být i silnější.

Spodní části rukávů, boky s podpažím a kapuce jsou tvořeny klasickou prošívanou konstrukcí se „studenými švy“. Na těchto partiích není zateplení H komorami nutné z důvodu dosažení vyšší prodyšnosti a vyváženého tepelného komfortu bundy i při zvýšené fyzické aktivitě.

Střih a materiál

Bunda má prodloužený střih i rukávy. Při srovnání s prošívanou Hill Hoody je to znatelné již pouhým přiložení bund stejné velikosti přes sebe. Kromě rukávů a trupu je výrazně zvýšený i límec, který příjemně kryje bradu do výšky úst. Pokud je kapuce stažená z hlavy, celý krk je příjemně chráněn od chladu. Bunda neomezuje v pohybu, i když se při vzpažení logicky trochu vyhrne nahoru. Kapuce původně není dimenzována na přetažení přes přilbu, nicméně s mou malou hlavou a přilbou Petzl velikosti S/M se mi to podařilo.

Srovnání prodlouženého trupu a rukávů Mont Jacket s Hill Hoody.
Srovnání prodlouženého trupu a rukávů Mont Jacket s Hill Hoody.

Bunda i přepravní pytlík jsou ušity z materiálu Nylon Featherlite RipStop s vodoodpudivou úpravou  C6 DWR, která je v současnosti jednou z nejefektivnějších voděodpudivých úprav s rychlejším rozkladem a nízkým negativním vlivem na životní prostředí. Materiál je prodyšný a zároveň velmi odolný proti větru. Díky ripstop vazbě má i slušnou mechanickou odolnost. Z předchozích zkušeností s bundou Hill Hoody, která používá stejný materiál, toto mohu potvrdit. Ani tatranské žule se nepodařilo nylonový materiál potrhat.

První zkušenosti

Seznamovací rande proběhlo při skialpových závodech v Beskydech na úpatí sjezdovky na Bílé, kdy jsem čekal na vyhlášení závodů. Pod bundu jsem oblékl triko s krátkým rukávem, na nohou podvlíkačky, přes ně závodní kalhoty a zateplovací kraťasy. Při teplotě těsně nad nulou jsem se i po závodě cítil velice komfortně i bez nutnosti pohybu.

Testování v opravdové zimě

Závěr roku 2020 byl hluboko v Beskydech docela chladný. Teploty padající k -5 až -7 °C v bundě Pinguin Mont nebyly znatelné i přes to, že jsme na skialpech sjížděli místní sjezdovku. Potvrdilo se, že přepážková konstrukce v předním panelu skvěle funguje a nepropouští chlad jako konstrukce se studenými švy. Na své si bunda přišla teprve v dosud nejchladnějším dni roku 2021, v pondělí 18.1. Je 5:30 ráno a teploměr v autě ukazuje -19,5 °C. Ruce v rukavicích i obličej mrznou, ale na těle je znát příjemné teplo, i když na sobě mám jen merino triko s dlouhým rukávem, tenkou neprofuk bundu a péřovou Pinguin Mont. Od auta vyrážím ve všech třech vrstvách, ale asi po čtvrt hodině začíná být teplo a péřovka musí jít do batohu. Vytahuji ji až na vrcholu Lysé hory, kde na meteostanici namrzlý displej ukazuje -14,9 °C. Hned po zastavení oblékám bundu Mont, a přestože jsem zpocený, nic nechladí. Bunda okamžitě izoluje od okolního mrazu a já jsem spokojen. O mrazu za chvíli informují prsty na rukou, které začínají promrzat, natahuji druhé rukavice, s parťákem fotíme fotky k této recenzi a nakonec sjíždíme zpět do údolí za prací. 

Nejchladnější den začátku roku 2021 v Beskydech zachránila bunda Pinguin Mont, drtič českých mrazů. -19 °C v údolí a -15 °C na vrcholu Lysé hory.
Nejchladnější den začátku roku 2021 v Beskydech zachránila bunda Pinguin Mont, drtič českých mrazů. -19 °C v údolí a -15 °C na vrcholu Lysé hory.

Drtič nejen českých mrazů

V závěru bych bundu označil drtičem nejen českých mrazů. Bunda byla testována během turistiky a skialpových výprav v Beskydech v rozmezí teplot od 0 do -19,5 °C. Určitě se nejedná o záložní buřtíkovku, nýbrž o optimální zimní svrchní vrstvu, kterou ocení jak vyznavači zimní turistiky, tak skialpinisté, kteří se nebojí mrazu kolem -20 °C. Bunda nabízí přesně to, co člověk potřebuje: dvojí stahování kapuce, pod kterou se vejde i lezecká přilba, pružné lemovky rukávů, které se pohodlně dají přetáhnout přes skialpové rukavice a prodloužený střih, který sahá až k bokům. Střih neomezuje v pohybu a svrchní materiál je odolný. Duální konstrukce bundě dává módní vzhled a funkcionalitu, kombinuje panely s přepážkovými komorami bez studených švů na nejvíce ochlazovaných plochách vpředu, na zádech a na vnější straně rukávů s panely prošitými do úzkých komůrek na bocích a v podpaží, kde je menší potřeba tepelné izolace což zlepšuje jak termoregulaci, tak pohyblivost uživatele.

Další informace

Firma Pinguin je jednou z nejstarších českých značek vybavení pro aktivní pobyt v přírodě. Vznikla v r. 1989 a její sídlo se nachází v Podkrkonoší, ve městě Náchod. Vše začalo už kolem roku 1986, kdy se na českém trhu začaly objevovat produkty pro potřeby cestovatelů, dobrodruhů, horolezců a dalších nadšenců pobytu v přírodě. Název značky Pinguin byl zvolen jako synonymum odolnosti po rostlině divoce rostoucí na svazích Jihoamerických And, vysoko nad hranicí lesů, ve skalnatém a nehostinném prostředí silného větru, mrazu a sněhu – Bromelia Pinguin. První výrobky, šité na zakázku konkrétním lidem, byly péřové bundy a spací pytle. Od té doby se sortiment značky Pinguin značně rozšířil a obsahuje širokou nabídku vybavení pro aktivní pobyt v přírodě. Soustředí se na kvalitu, ať už jde o výběr materiálů, nebo zpracování, a hlavně – šetrnost k přírodě.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: