RECENZE: PATIZON DELIGHT 100 – DO MĚSTA I DO HOR S LEHKOU PÉŘOVKOU

RECENZE: PATIZON DELIGHT 100 – DO MĚSTA I DO HOR S LEHKOU PÉŘOVKOU

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku PATIZON DELIGHT 100
Druh sportu outdoor, skialp, lezení
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 Toray Airtastic DWR (100% recyklovaný nylon)
Materiál 2 Izolace I: Recyklované evropské peří 90/10, 650 cuin
Materiál 3 Izolace II: Climashield Eco 75 g/m
Materiál 4 YKK®
Hmotnost 355 g
Náplň peří
Plnivost peří 650 cuin
Barevné varianty černá, šedá a modrá
Velikostní varianty S – XXL
Údaje výrobce 1 Doporučené teplotní rozmezí: +10 °C až -5 °C
Infocena 5490 Kč
Dodává Patizon
Více info na www.patizon.com

Zaujalo mě

  • Skvěle padnoucí střih a kapuce
  • Stahování kolem pasu i na kapuci k uzpůsobení na hlavu libovolné velikosti
  • Hmotnost a sbalitelnost do minimalistického prostoru díky částečně kompresnímu obalu
  • Množství kapes
  • Tepelný komfort při anaerobních aktivitách i prostém stání

Shrnutí recenze

Česká firma Patizon je nováčkem v českém outdoorovém rybníčku a se svým výhradním zaměřením na péřové spacáky a bundy ji můžete najít ve všech podobách volného pohybu v přírodě. V tomto ohledu je trochu výjimečná bunda Patizon DeLight 100, která je určená pro „celoroční“ použití jak v běžném životě, tak i na horách.

PODROBNÝ POPIS

URČENÍ PATIZON DELIGHT 100

V lednu 2024 jsme měli možnost bundu Patizon DeLight 100 otestovat ve velikosti M v šedé barvě. Výrobce vidí tři oblasti použití od módy do města, přes turistiku a trekking až po VHT. Do ani jedné z těchto kategorií jsme se nevešli, neboť tuto bundu jsme použili při skialpinismu a lavinově preventivních aktivitách. A proč při skialpu? Ve městě a nížinách bylo v lednu dost teplo, takže nemělo smysl vytahovat péřovou bundu. Zato v Rakousku na horách byly teploty ideální a sněhu dostatek.

V bundě Patizon DeLight 100 HD v Totes Gebirge - Patizon DeLight 100 HD
V bundě Patizon DeLight 100 v Totes Gebirge

Proč mezi doporučenými aktivitami pro využití bundy DeLight 100 chybí skialpinismus, ledolezení a zimní lezení? Těžko říct, bunda je pro všechny tyto aktivity více než vhodná. Jediným možným vysvětlením může být, že kapuce je ergonomicky upravená na hlavu, případně hlavu krytou čepicí. Kapuce nejde přetáhnout přes přilbu. Zato pod přilbu se vejde.

Jak uvádí Patizon na svých webových stránkách: „Delight znamená v angličtině „potěšení“, což je přesně to, co péřové bundy v naší nové sérii přináší.“ Obecně se jedná o lehké, pohodlné a výborně zpracované péřové bundy kompletně vyráběné v České republice. Patizon nejenom v tomto modelu dodržuje své předsevzetí co největší udržitelnosti a přívětivosti pro životní prostředí. Všechny materiály použité při výrobě bundy jsou proto vyrobeny z recyklovaných surovin.

Stahování kapuce s ergonomickým vedením k její horní části - Patizon DeLight 100 HD
Stahování kapuce s ergonomickým vedením k její horní části – Patizon DeLight 100

KONSTRUKCE PÉŘOVKY PATIZON DELIGHT 100

Bunda Patizon DeLight 100 je navržena na různorodé volnočasové aktivity, a proto svým střihem nijak neomezuje různorodé pohyby rukou, rotace těla, apod. Zvednete-li ruce, když se vzdáváte, nebo naopak lezete ledy, bunda sedí a nevyhrnuje se. Hlavní použitý materiál je Toray™ Airtastic™, což je 100% recyklovaný nylon s dnes již standardní s vodoodpudivou úpravou DWR. Bunda je tedy nesmáčivá, ale není stavěná pro silnější déšť. Na to je nutné doplnění o adekvátní svrchní bundu, případně pláštěnku. Použitý materiál má dobrou prodyšnost, je lehký a poměrně odolný.

V bundě jsou použity tři různé izolační materiály, z nichž hlavním je 98 gramů recyklovaného peří s plnivostí 650 cuin (vel. M). Uvnitř předních vnějších kapes uzavíratelných na zip je další izolační materiál, což je kombinace syntetiky a merino vlny. Třetím izolačním materiálem je syntetická izolace Climashield Eco 75 g/m v kapuci, kde tak není nutné klasické prošívání do komor jako u peří a kapuce ze syntetiky se dá mnohem lépe anatomicky vytvarovat. Péřová izolace by navíc u kapuce této lehké bundy byla zbytečně teplá. Vnější kapsy doplňují velkokapacitní vnitřní kapsy, do nichž se vejdou náhradní rukavice nebo čepice.

Pod kapuci Patizon DeLight 100 HD se vejde jak čepice, tak i brýle, hlavní zip je nahoře zakončen légou proti poškrábání nosu
Pod kapuci Patizon DeLight 100 se vejde jak čepice, tak i brýle, hlavní zip je nahoře zakončen légou proti poškrábání nosu

S RUKAVICEMI I BEZ NICH

Hlavní zip bundy je obousměrný a kryje ho vnitřní léga. Horní jezdec na zipu je opatřen očkem s plastikovou bužírkou pro snadné ovládání i v tlustých prstových rukavicích. Další stahování bundy je po obvodu na jejím spodním okraji na bocích. Toto stahování kapuce při plném zapnutí bundy dobře kryje obličej až po nos a stahování ovládatelné jednou rukou má umístěné na zátylku. je lépe ovládatelné bez rukavic. Rukávy jsou zakončeny pružným širokým pružným lemem bez zateplení, neboť je určen do rukavic.

Ovládání hlavního zipu u bundy DeLight 100 HD jde snadno v tlustých prstových rukavicích
Ovládání hlavního zipu u bundy DeLight 100 jde snadno v tlustých prstových rukavicích

PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI S PATIZONEM

V Rakousku byla „Patizonka“ využita v Totes Gebirge při skialpinistických aktivitách za slunečného počasí i silné fujavice. Při čekání v sedlech a na vrcholech se ve větrném počasí osvědčila velmi dobře, dokonce ani neuletěl její obal. Hlavní zip se pohodlně ovládal v tenkých i tlustých prstových rukavicích. V palcových rukavicích to díky nešikovnosti uživatele nešlo. Na dotahování kolem spodního lemu, stejně jako u kapuce, bylo lepší rukavice sundat. Za hustého sněžení a ve větrném počasí je lepší doplnit kapuci o kšiltovku, protože kapuce je trochu otevřenější a nezabraňuje padání sněhu za brýle. U pružného zakončení rukávů bude subjektivně záležet na četnosti použití, dokud se asi více nevytahají, což se může projevit po několika letech.

Bunda Patizon DeLight 100 HD je ideální zateplovačka na skialp s velkou kapucí
Bunda Patizon DeLight 100 je ideální zateplovačka na skialp s velkou kapucí

SHRNUTÍ PATIZON BUNDA DELIGHT 100

Lehká péřovka DeLigh 100 splňuje přesně to, co o ní tvrdí výrobce – má ergonomický střih, je pohodlná, sbalitelná do minimálního objemu, tedy ideální zateplovačka, kterou můžete mít celou zimní sezónu v batohu. Oproti výrobcem doporučeným aktivitám by bylo vhodné rozšířit použití DeLight 100 i na běžky, sněžnice a zimní lezecké aktivity, pokud není nutnou podmínkou mít zateplenou kapuci přes přilbu. Jediným subjektivním mínusem této bundy je aktuální výběr barevných kombinací v různých tmavých odstínech. Při použití v zimních horách by se hodily i trochu výraznější barevné varianty pro lepší rozpoznatelnost na sněhu.

Pružné lemy zakončující rukávy - Patizon DeLight 100 HD
Pružné lemy zakončující rukávy – Patizon DeLight 100

Další informace

Jsme perfekcionisté a fanatici na detail. Navrhujeme a vyrábíme péřové spací pytle v Beskydech. V každém okamžiku chceme dokonalý produkt, a to jak po stránce funkční, tak estetické. Spojujeme nejteplejší husí peří (90/10, cuin 750+), nejlehčí nylonové látky (TOREX™ Airtastic™) od japonské firmy Toray a nejvybroušenější konstrukci. Díky tomu vám můžeme nabídnout jedny z nejlepších spacáků na trhu.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: