Recenze: Patizon 2:500 – komfortní útočný spacák

Recenze: Patizon 2:500 – komfortní útočný spacák

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku 2:500 - komfortní útočný spacák
Typ výrobku spacák
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Náplň (Spacáky a Žďáráky) peří
Použití spacáku Na dlouhé treky do vysokých hor, Na běžnou turistiku od jara do podzimu, Na letní výlety, Ultralehký
Materiál - svršek Toray TOREX™ Airtastic™
Materiál - vnitřek Toray TOREX™ Airtastic™
Materiál - náplň (celý popis) hypoalergenní husí peří s certifikáty IDFL a RDS
Hmotnost 826 g
Testovaná velikost na postavu 165 – 195 cm
Tvar spacáku mumie
Barevné varianty výběr ze šesti barev
Výška postavy 165 – 195
Teplotní parametry - komfort Ž -2 °C
Teplotní parametry - komfort M -8 °C
Teplotní parametry - extrém -26 °C
Výbava 1 skladovací obal a transportní kompresní obal
Infocena 8400 Kč
Dodává Patizon
Více info na www.patizon.com

Zaujalo mě

  • materiály
  • prostor na nohy
  • veliká vnitřní kapsa
  • kapuce a léga

Shrnutí recenze

2:500 je nejlehčí spacák z nabídky české značky Patizon, která se specializuje na výrobu péřových spacích pytlů. Klasicky všechny zajímá, jak dobře hřeje a kolik zabere v batohu místa. I to se dozvíte v naší recenzi.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

2:500 je nejlehčí spacák z nabídky značky Patizon. Lehký a propracovaný spacák pro pohodlné letní spaní, který vás zatíží 826 gramy, ale poskytne komfortní spaní při teplotě okolo nuly.

Bivak pod skalním převisem se spacákem Patizon 2:500.Bivak pod skalním převisem se spacákem Patizon 2:500.

Boulder přímo ze spacáku Patizon 2:500.Boulder přímo ze spacáku Patizon 2:500.

Testování Patizonu 2:500 pod Matterhornem.Testování Patizonu 2:500 pod Matterhornem.

Náplň

Spacák je naplněn kvalitním hypoalergenním husím peřím s certifikáty IDFL a RDS (Responsible Down Standard). (IDFL Laboratory and Institute, originally known as International Down and Feather Testing Laboratory is the largest down and feather testing laboratory in the world with over 8,000 clients in 80 countries.) a (RDS je nezávislý, globální a dobrovolně používaný standard týkající se prachového peří, který klade velký důraz na šetrné zacházení se zvířaty. Vlastníkem označení je organizace Textile Exchange a certifikaci uděluje organizace Control Union. Standard RDS byl vytvořen během několika let ve spolupráci s ochránci zvířat, oborovými experty, značkami a maloobchodníky. Tento standard prosazuje osvědčené postupy v oblasti šetrného zacházení se zvířaty.)

Uložení peří ve spacáku Patizon 2:500.Uložení peří ve spacáku Patizon 2:500.

Mauzoleum V. W. Dvořáka.Mauzoleum V. W. Dvořáka.

Zateplovací léga a technické informace spacáku Patizon 2:500.Zateplovací léga a technické informace spacáku Patizon 2:500.

Materiály

Látka Toray TOREX™ Airtastic™ vně i uvnitř spacáku je příjemná na dotek. I při spaní jenom v trenýrkách je tento lehký materiál příjemný. Nepočítejte však s nějakou voděodolností. Spacák není určen do mokrých bivaků nebo do deště. Při bivaku na Matterhornu jsem na to přišel velmi rychle. Po přesunu do sucha však rychle oschnul a peří se zase zmátožilo a do rána byl spacák opět pěkně nafouknutý a já se vyspal do růžova.

Dostatečný prostor pro pohodlný vstup do spacáku Patizon 2:500.Dostatečný prostor pro pohodlný vstup do spacáku Patizon 2:500.

Zipy

Poloautomatický zip YKK se dvěma jezdci končí ve výšce kolen. Tato délka je dostatečná pro pohodlné nalézání i vylézání ze spacáku. Navíc opět šetříte studená a kritická místa na spacáku. Jezdci zipů jsou opravdu drobní. Na jezdcích jsou 5 cm dlouhá textilní poutka. Dle mého názoru příliš tenká či drobná. Avšak výhodou i takto drobných zipů je jejich funkce zůstat zajištěni po překlopení táhla ve své poloze, kdekoliv na celé délce zipu. Po vyklopení táhla lze tak spacák otevřít pouhým odtahováním obou stran zipu od sebe. Zip je zateplený légou s vyztužením. Ani jednou se mi látka do zipu nezasekla. Zip má šířku 6 mm namísto klasických 9 mm pro ještě menší únik tepla. Dopnutí spacáku chce trošku cvik. Nejlepší je nechat hlavu ve spacáku a pak to jde pravou rukou přes tělo úplně v pohodě. Táhlo se nepřeklápí o 180° pro zapnutí z vnitřní strany. Přesto tažením za textilní táhlo dosáhnete stejného výsledku. Zip je na levé straně (z pohledu ležícího).

Detail zipového táhla spacáku Patizon 2:500.Detail zipového táhla spacáku Patizon 2:500.

Drobné kovové táhlo zipu na spacáku Patizon 2:500.Drobné kovové táhlo zipu na spacáku Patizon 2:500.

Zajištění zipu spacáku Patizon 2:500.Zajištění zipu spacáku Patizon 2:500.

Límec

Propracované avšak velmi jednoduché krycí límce brání úniku tepla. Vše bez suchých zipů či cvoků. O zatažení se stará dvojice stahování. Vnitřní límec (okolo krku či nad rameny) se stahuje pomocí pružné tkanice se samosvorkou. Nejedná se o extra límec z extra materiálu, ale o rozšířenou komoru s našitým tunýlkem. Jednoduché, ale funkční řešení. Zatáhnout jde tento vnitřní límec pouze jednou rukou. Vnější límec okolo hlavy se zatahuje již pevnou šňůrkou s reflexními prvky a zajišťuje se opět samosvorkou. Samotný okraj vnějšího límce je zateplený pravděpodobně nějakým syntetickým materiálem. Výrobce však neuvádí jakým.

Spacákové selfie ze spacáku Patizon 2:500.Spacákové selfie ze spacáku Patizon 2:500.

Kapsa

Vnitřní zipová kapsa o rozměrech 20 x 20 cm slouží jako neobvykle veliká schránka pro cennosti či kapesníky, šátek nebo další drobnosti.

Velká vnitřní kapsa spacáku Patizon 2:500.Velká vnitřní kapsa spacáku Patizon 2:500.

Konstrukce

“Z” komory by měly zaručit dostatečnou tloušťku izolace v každé poloze. Spodní část spacího pytle je skosená pro maximální prostor na vaše chodidla. Spacák se relativně hodně od výše kolen zužuje. Je to pak daň za co nejmenší objem. Přesto na nohy při jejich pokrčení dosáhnete. U chodidel naleznete z vnější strany ještě dvě poutka pro snadnější zavěšení spacáku a jeho sušení či větrání. Součástí spacáku jsou i dva obaly. Jeden kompresní a druhý na skladování.

Kompletní fotogalerie spacáku Patizon 2:500

Vlastní spaní a používání

Při brutálním zatažení kompresního obalu získáte ze spacáku Patizon 2:500 takový házenkářský míč. Komprese je opravdu neuvěřitelná. I po takové tortuře se spacák po natřepání poslušně nafouknul. Jinak takové zacházení se spacáky minimalizuji. Teplotní rozsah a jeho platnost nemohu objektivně potvrdit. Osobně však mám zkušenost, že teplotu 6°C jsem v pohodě přečkal v trenýrkách a triku. Na nižší teploty (těsně pod bod mrazu) jsem se již obléknul do spodního prádla. Na hlavu při spaní používám šátek. Zatažená kapuce ještě více zvýšila teplotní komfort. Spacák jsem testoval na několika chatách, při spaní v autě, při několika bivacích a spaní v přírodě. Vždy však s kvalitní karimatkou. Do limitních teplot jsem se však s tímto spacákem vzhledem k letnímu období nedostal.

Zatažený kompresní obal spacáku Patizon 2:500.Zatažený kompresní obal spacáku Patizon 2:500.

Hodnocení

Lehký a dobře sbalitelný spacák, který vás bude motivovat někam vyrazit a pojmout to v lehkém stylu. Možná budete chtít trávit více času venku pod stanem, v bivaku či na horských chatách.Za celou dobu testování jsem nezaznamenal únik peří. Použitá látka Toray TOREX™ Airtastic™ je velmi příjemná na dotyk a zapínání spacáku drobnějšími zipy si rychle zvyknete. Vždyť přece sami jste chtěli co nejlehčí spacák nebo ne?

Další informace

PatizonJsme perfekcionisté a fanatici na detail. Navrhujeme a vyrábíme péřové spací pytle v Beskydech. V každém okamžiku chceme dokonalý produkt, a to jak po stránce funkční, tak estetické. Spojujeme nejteplejší husí peří (90/10, cuin 750+), nejlehčí nylonové látky (TOREX™ Airtastic™) od japonské firmy Toray a nejvybroušenější konstrukci. Díky tomu vám můžeme nabídnout jedny z nejlepších spacáků na trhu.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: