RECENZE: Quechua MH 500 – Bota, která vás bude bavit

RECENZE: Quechua MH 500 – Bota, která vás bude bavit

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Quechua MH 500
Určení lehký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Kombinovaná
Výška bot High (vysoká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek 40 % polyester, 40 % hovězí kůže a 20 % polyamid
Materiál: podešev 70 % ethylenvinylacetát, 30 % syntetický kaučuk
Hmotnost 490
Velikost testované boty v UK 8
Barevné varianty černá/slunečnicová žlutá, zlatě kaštanová/tmavě modrá, cínově šedá/černošedá
Dostupné velikosti 40–47 (pánské/dámské/dětské od velikosti 28)
Infocena 1999 Kč
Dodává Decathlon
Více info na www.decathlon.cz/

Zaujalo mě

  • Odolnost vůči rozmarům přírody
  • Dostatek prostoru pro prsty
  • Jednoduchá údržba

Shrnutí recenze

Pánské turistické boty Quechua MH 500 zaujmou kvalitním zpracováním, dostatečnou podporou kotníku a nepromokavou membránou. Toto všechno za velmi příznivou cenu. Testovali jsme vysoké turistické boty z Decathlonu, dostupné jsou však také v nízké verzi bez podpory kotníku.

PODROBNÝ POPIS

Za málo peněz, hodně muziky. Na recenzi je to asi málo, ale de facto takový by mohl být závěr z testování bot z francouzské značky Decathlon. Co mě vedlo k tomuto závěru? To se pochopitelně dočtete v následujících řádcích. Tak jdeme na to.

Pohled z vnitřní strany boty QUECHUA MH500.
Pohled z vnitřní strany boty QUECHUA MH500.

První dojmy

Boty jsem hned poprvé vyzkoušel na cca 20 km špacír křížem krážem po Prachovských skalách. Písek, kameny, lesy, kaluže, sucho i mokro a rozhodně jsem je nešetřil. Překvapily mě svou lehkostí. Moje chlapácká noha si nazula velikost 42 a gramáž 440 g se mi na noze zdála, jako bych si nazul cvičky ve 3. třetí třídě na těláku.

Největší očekávání jsem měl od podrážky. Ta je totiž základem každé boty, se kterou chcete chodit v náročnějším terénu. Podešev je vybavena technologií Outdoor Contact a působí dost měkce. V tomto případě to rozhodně není handicap. V opravdu náročném terénu necítíte každý kámen, pohodlnost je zachována. V porovnání s cca 2x až 3x dražšími modely jiných značek není rozdíl tak markantní, jak by mohla napovídat cena.

Přilnavostí si naopak bota MH 500 může vyskakovat na daleko dražší konkurenty. Tam, kde jsem čekal, že už bota držet nemůže a mě čeká odpíchnutý Rittberger, bota držela jak přibitá. Moje klasické okopávání kořenů a kamenů špičkou boty, protože prostě zakopávám, bota snášela s grácií, aniž by její špička doznala vážnějších vad na kráse. A to ani po dalších 4 výraznějších testech.

Boty QUECHUA MH500 ve skalách.
Boty QUECHUA MH500 ve skalách.

Vzhled

Botu můžete pořídit ve třech barevných provedeních, a to jak v pánské, tak i dámské verzi. Dostupné jsou mimochodem i pro děti od velikosti 28. Celá černá je za mě snad ještě hezčí, ale kombinace hnědé a tmavě modré není taky vůbec špatná. Výrobce uvádí zlatě kaštanovou, ale já si trvám na hnědé. Na kulatých tkaničkach je lepší udělat dvojitý uzel, jinak mají tendenci k rozvazování. Rozdílné materiály boty na sebe navazují velmi dobře a pokud byste si na patě nepřečetli název Quechua, tak byste nejspíš netipovali, že jsou boty z Decathlonu. Co některé značky zaspaly, co se týče trendů, Decathlon rozhodně ne.

Kompletní nabídku outdoorové a turistické obuvi sítě Decathlon najdete na www.decathlon.cz

Použité materiály

Mezipodešev je tvořena z 30 % EVA pěnou. Decathlon se snaží držet prst na tepu doby a ždímat téma udržitelnosti. 25 % hmotnosti výrobku tvoří udržitelné materiály. O podešvi už byla řeč. Kombinace směsi kaučuku a dobrého vzorku dává botě její asi největší přidanou hodnotu. Drží, drží a drží. Nehledě na terén.

Svršek bot je tvořen ze 40 %  polyesterem, 40 % hovězí kůží a 20 % polyamidem. Tedy opět kombinace, kterou můžete nalézt u značek, které jsou ve světě outdooru víc než známé a daleko víc větrají běžné účty. Podešev je ze 70 % tvořena ethylenvinylacetátem. Zkušený chemik již tuší, že právě tento materiál dává botě svou akurátní měkkost. 30 % syntetického kaučuku pak hlídá, aby bota nebyla měkká až moc.

Odolnost bot QUECHUA MH500.
Odolnost bot QUECHUA MH500.

Překvapilo mě, jak bota pracuje s vlhkem, resp. spíš mokrem (a to bez jakéhokoliv zásahu impregnace). Výrobce neuvádí, že by botu ve výrobě impregnoval. Já jsem samozřejmě v rámci rebélie neimpregnoval, ale bota a její materiály držely vlhkost na hony od mé nohy. Ani po 120 km kalužování jsem neměl na nohách varhánky a bota nepouštěla vodu dovnitř.

Další neméně důležitou vlastností bot je jejich kompaktnost. Jasně, jsou to kotníkovky, ale „krk“ boty dává pocit pohodlnosti a zároveň stability. Ve složitějším terénu moje vyhazovací kotníky tuhle vlastnost ocenily. Za mě velmi pohodlná a kvalitní bota v rozumné cenové relaci. Boty dostaly zabrat ve středně těžkém až relativně těžkém terénu, a to bez ztráty kytičky. V botách se budu hrdě producírovat nejen v české kotlině. Protože na to prostě a jednoduše mají.

Obecný pohled na boty QUECHUA MH500.
Obecný pohled na boty QUECHUA MH500.

Shrnutí

Dobrá volba, která neurazí a naopak trochu nadchne. Počínaje cenou, pohodlím a funkčností, až po jednoduchou údržbu a hezký design. Bota propustí vodu opravdu až ve velmi zhoršených podmínkách. Lehký běh 3,5 km pro zapomenuté klíče v autě vám nepřipraví výrazné nepříjemnosti. Tato bota splňuje svůj účel a díky použitým materiálům se zdá, že i nějakou tu sezónu vydrží. Navíc je vhodná i pro lidi s širší nohou. Patří mezi jedny z mála bot, u kterých mi po 5 km nebrečela vnější strana chodidla. Pokud preferujete nízké boty, můžete zvolit variantu bez podpory kotníku. Za mě velmi milé překvapení.
Kompletní nabídku outdoorové a turistické obuvi sítě Decathlon najdete na www.decathlon.cz

Další informace

Decathlon je mezinárodní rodinná firma, která se už od r. 1976 snaží zpřístupnit sport co nejvíce lidem. Pobočky má ve 30 zemích, a od r. 2010 působí i v České republice, kde má v současné době 25 prodejen.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: