RECENZE: PÁNSKÁ MIKINA NORTHFINDER POLARTEC® POWER GRID STRAZOV – LEHOUČKÝ A SPOLEHLIVÝ PARŤÁK NEJEN NA CESTY DO PUSTINY

RECENZE: PÁNSKÁ MIKINA NORTHFINDER POLARTEC® POWER GRID STRAZOV – LEHOUČKÝ A SPOLEHLIVÝ PARŤÁK NEJEN NA CESTY DO PUSTINY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku NORTHFINDER POLARTEC® POWER GRID STRAZOV
Druh sportu běh, outdoor, skialp, běžecké lyžování
Druh oblečení mikina
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná první (spodní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 Polartec® Power Grid™
Materiál 2 Airtastic™
Barevné varianty modrá, černá, oranžová
Velikostní varianty S - 4XL
Výbava 1 Počet kapes: 3
Infocena 2290 Kč
Dodává Northfinder
Více info na northfinder.com/cs/

Zaujalo mě

  • Minimální hmotnost a rozměry po zabalení
  • Materiál Polartec Power Grid
  • Panely z hustě tkaného materiálu Air-tastic
  • Prodyšnost, rychlé schnutí
  • Takřka zázračné zabránění vzniku zápachu

Shrnutí recenze

Mikinu Strazov od firmy Northfinder jsme podrobili těžkým zkouškám a testům praktičnosti a upotřebitelnosti během klimaticky a teplotně pestrého letošního podzimu v nelehkých podmínkách hornatého Českého Středohoří, Brd a Roverských hor (samozřejmě i v městských podmínkách), ale otestovali jsme ji také během žhnoucího šlapání po trase legendárního Jordan trailu v pouštích Středního Východu. A jak si vedla? Podle tohoto redakčního testu více než dobře.

PODROBNÝ POPIS

NA ZAČÁTEK – MATERIÁL

Mikina Northfinder Strazov je totiž vyrobená z odolného materiálu Polartec Power Grid z polyesteru, o kterém výrobce garantuje, že pochází z recyklovaného materiálu. Jejím velkým plusem je tak kombinace opravdu minimální hmotnosti a maličkých rozměrů při zabalení, díky čemuž se vejde i do kapsy kalhot, ale spolu ruku v ruce jdoucí maximální prodyšností. Takže by se mělo jednat o opravdu ideální volbou na turistiku, nejen pro běžce, běžkaře a nadšence ski-touringu, ale i tvrdé outdooristy a trekaře.

Mikina Northfinder STRAZOV se nevyhrnuje a rukávy jsou dostatečně dlouhé
Mikina Northfinder STRAZOV se nevyhrnuje a rukávy jsou dostatečně dlouhé

STŘIH

Celkový střih dobře pasuje díky elastičnosti a dalším vychytávkám, které ještě zmíním, nejen na mužskou, ale v případě nouze i ženskou postavu a také na různé velikosti těchto osob. A také i pro její použitý prémiový materiál Polartec Power Grid, který je jako skvělý kompromis mezi prodyšností na straně jedné a větruodolností, resp. tepelnou izolací a voděodolností, opravdu tak prodyšný, že stačí, abyste se dali do rychlejší chůze nebo jen slabě zafoukal vítr, abyste na holé kůži pod ní cítili jeho proudění.

Díky elastickému stahování kolem zápěstí drží rukávy na svém místě a nevyhrnují se při žádném pohybu- za mne velké plus
Díky elastickému stahování kolem zápěstí drží rukávy na svém místě a nevyhrnují se při žádném pohybu- za mne velké plus

RECYKLOVANÁ VLÁKNA

Reklama na mikinu dokonce hovoří, že její materiál z recyklovaných vláken uschne doslova za pochodu, ale to je už opravdu kapku přehnané: výrobce by v tom případě musel dostat Nobelovku za vynález zázračného outdoorového „perpetuum mobile“. Faktem ale je, že díky svému složení a minimálně tloušťce mikina Strazov schne velmi rychle.

Za co naopak můžeme po jejím vydatném testování na vandrech v podmínkách centrální Evropy i expedice na Středním Východě dát ruku do ohně je tvrzení, že materiál Strazova účinně brání vzniku zápachu. Opravdu: v čemkoliv jiném by ode mě na konci Jordan Trailu prchali všichni jak škorpióni, protože bych po těch dnech pochodu naložený ve vlastním potu smrděl jako Rasputin po flámu. Přitom ale můj příchod do letadla nezaznamenal u mých lidských sousedů po obou stranách mé sedačky žádnou negativní reakci.

Optimální využití mikiny je buďto jako vrchní vrstva při teplotách kolem 12 stupňů nebo jako prostřední při nižších teplotách
Optimální využití mikiny je buďto jako vrchní vrstva při teplotách kolem 12 stupňů nebo jako prostřední při nižších teplotách

FUNKČNÍ DESIGN

Na nejvíce exponovaných místech mikiny Strazov – míněno z hlediska prochladnutí lidského těla, tedy hlavně na prsou – se nachází panely z ultralehkého a hustě tkaného materiálu Airtastic™, které chrání před profouknutím, a přitom nic neváží. Díky této své dvousložkové konstrukci mikina Strazov opravdu rychle odvětrává a odvádí vlhkost od těla, přitom chrání od větru. Reliéfní rub materiálu s kanálky umožňuje účinné proudění vzduchu a vystupující části rychle přesouvají vlhkost (pot) z povrchu těla. Mikina má také praktický límec stojáčkového typu, ve kterém končí její hlavní zip od YKK, zakončený oboustranným chráničem brady proti odření, který dobře a spolehlivě zajisti krk od chladu, pokud už nemáme ve své výbavě šátek, šálu, nákrčník, kuklu nebo šamag.

Náprsní kapsa na levé straně je dostatečně velká a hluboká, aby se do ní vešla jak třeba peněženky s doklady či mobil...
Náprsní kapsa na levé straně je dostatečně velká a hluboká, aby se do ní vešla jak třeba peněženky s doklady či mobil…

RUKÁVY

Rukávy mikiny jsou dostatečně dlouhé i pro ten typ lidí, o kterých se říká, že jsou „samá ruka, samá noha“, navíc jsou dole u zápěstí na vnitřní straně zesíleny látkou po vzoru starých klotových úředníků bank na Divokém Západě; to proti poškození ošoupáním. Toto zesílení také funguje zároveň i jakési mírné stahování, takže se rukávy nevyhrnují, ani když máme z nejrůznějších důvodů ruce nad hlavou.

Velikost spodního okraje mikiny Strazov lze zase snadno nastavit párem samosvorek, takže se dá dobře napasovat na různé typy našich tělesných schránek od těch vskutku chlapských až po houžvičky.

Díky dostatečně prostorným kapsám na bocích i uvnitř mikiny (i když ty hlavní na ruce jsou zevnitř síťované, a proto je třeba dávat pozor na to, abychom je o něco ostrého neprotrhli) se dá do mikiny Northfinder Strazov schovat překvapivě značný objem materiálu a věcí. Člověk pak sice vypadá jako parodie na panáčka Michelin, ale co, hlavní je účelnost: v přírodě přece nejsme na soutěži krásy – a „missky“ tyhle věci na druhou stranu asi moc často nenosí. Hrudní kapsa pojme i velký telefon. Bez problému.

Primární určení mikiny vidím jako výborný zdroj izolace pod vnější nepromokavou či hlavní vrstvu, popřípadě jako prodyšnou vrchní vrstvu v teplejších částech roku nebo v teplejších koutech světa.

Zesílení na konci vnitřní strany rukávu- obrana proti opotřebení. Další milá vychytávka
Zesílení na konci vnitřní strany rukávu- obrana proti opotřebení. Další milá vychytávka

TESTOVÁNÍ

Mikinu Strazov jsme kromě podmínek hornatého Českého Středohoří, pohoří Brdy a Roverských hor během klimaticky a teplotně pestrého letošního podzimu také testovali během žhnoucího šlapání po trase legendárního Jordan trailu v pouštích Středního Východu (samozřejmě i v městských podmínkách). Své uplatnění v poušti našla hlavně brzy ráno, kdy jsme vstávali ještě před svítáním, abychom stačili do příchodu největšího vedra ujít co největší vzdálenost a kdy už bylo na kůži znát, že podzim na poušti umí být i studený. Buďto jsem v ní spal (na holém těle jen v letním spacáku do džungle) nebo jsem si jí na sebe oblékl přes slabé tričko po vylezení ze spacáku, pokud foukalo a měl jí na sobě, než se uvařilo, zabalilo a vyrazilo na další cestu. V takovým podmínkách a okamžicích na rozhraní dne a noci, kdy ustal noční pouštní vítr a z planin tamního regu a posléze hamad ještě neudeřilo strašné vedro, byly její vlastnosti zcela a bez přehánění jedinečné.

Z důvodu dnes tolik preferované bezpečnosti jsou na mikině Strazov umístěny také reflexní prvky. Materiál z recyklovaných vláken brání vzniku zápachu a uschne, doslova, za pochodu.

Na hrudi, kde je hlavně třeba se chránit před větrem, se nacházejí panely z ultralehkého a hustě tkaného materiálu Air-tastic
Na hrudi, kde je hlavně třeba se chránit před větrem, se nacházejí panely z ultralehkého a hustě tkaného materiálu Air-tastic

VERDIKT TESTERA

Materiál mikiny Northfinder Strazov a její střih umožňují opravdu všestranné využití jak ve městě, tak i v přírodě, a to buďto při běžném nošení co by svrchní vrstva za příjemných teplot jara nebo indiánského léta, ale i v zimě – tehdy jako spodní vrstva pod nějakou nepromokavou bundou při běhání, jízdě na lyžích nebo chůzi na sněžnicích. Prostě všude tam, kde se aktivně pohybujeme.

I přes svou tenkou strukturu a použité materiály jsme mkinu vystavili nejen klasickému cestování, ale i tvrdé práci - a vydržela bez poškození
I přes svou tenkou strukturu a použité materiály jsme mkinu vystavili nejen klasickému cestování, ale i tvrdé práci – a vydržela bez poškození

Další informace

Northfinder se věnuje výrobě funkčního outdoorového oblečení už více než 20 let. Outdoorová kolekce této slovenské značky kombinuje atraktivní design a použití kvalitních materiálů zajistit co nejvyšší komfort. Nabízí široký výběr oblečení na letní i zimní outdoorové aktivity.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: