HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Outdoorová kamera Niceboy VEGA 6 – plnohodnotné 4K v akci

Recenze: Outdoorová kamera Niceboy VEGA 6 – plnohodnotné 4K v akci

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Outdoorová kamera Niceboy VEGA 6
Druh výbavy Foťák, Kamera
Materiál 1 Plast s protiskluzovou úpravou
Hmotnost 60
Typ displeje LCD
Velikost displeje 2"
Rozlišení předního fotoaparátu 12 Mpx
Video 4K / 30 fps, FullHD / 60 fps, 720p / 120 fps
Doba provozu 60 minut
Napájení akumulátor 1050 mAh
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Šířka 62 mm
Výška 46 mm
Hloubka 29 mm
Konektivita micro USB 2.0
Další funkce 1 elektronická stabilizace
Další funkce 2 HDR a WDR vylepšení dynamického rozsahu
Další funkce 3 zpomalené záběry
Další funkce 4 časosběr
Další funkce 5 režim natáčení pod vodou
Výbava 1 vodotěsné pouzdro až do 30 m
Výbava 2 dálkový ovladač ve stylu hodinek
Výbava 3 velké množství úchytů
Infocena 4990 Kč
Dodává Niceboy
Více info na www.niceboy.cz

Zaujalo mě

  • moderní design
  • nativní 4K rozlišení
  • moderní kodek pro ukládání vide H.265
  • režimy HDR i WDR
  • možnost otočení videa o 180°

Shrnutí recenze

Nová vlajková loď firmy Niceboy nese název Vega 6. Pyšní se záznamem ve 4K, pokročilou stabilizací a řadou dalších funkcí. Co přinese uživatelům předchozích modelů a co může nabídnout zájemcům, kteří zvažují nákup své první akční kamery?

PODROBNÝ POPIS

Na vrch kamery se přistěhovalo tlačítko pro vypínání a přepínání módů. Je tu také hlasitý reproduktor pro přehrávání videíNa vrch kamery se přistěhovalo tlačítko pro vypínání a přepínání módů. Je tu také hlasitý reproduktor pro přehrávání videí

Na levém boku kamery se nachází krytka, skrývající všechny potřebné konektoryNa levém boku kamery se nachází krytka, skrývající všechny potřebné konektory

Na pravém boku jsou dvě navigační tlačíka, přičemž jedno z nich slouží k zapnutí wifi (to se však nedočtete ani v manuálu)Na pravém boku jsou dvě navigační tlačíka, přičemž jedno z nich slouží k zapnutí wifi (to se však nedočtete ani v manuálu)

Konstrukce a vzhled

Na první pohled mě zaujal nový vzhled. Kamera má oproti všem svým předchozím modelům zaoblenější tvary a ovládací tlačítka se vměstnala pouze na horní a postranní část, čím došlo ke zjednodušení ovládání. přední horní hrana již není hranou, je krásně zaoblená a slouží, jako útočiště pro protáhlou notifikační diodu, která je tak viditelná i zpředu. Jeden bok patří dvěma tlačítkům, které slouží pro pohyb v menu. Jedno z nich je zároveň tlačítkem pro zapnutí či vypnutí wi-fi. Tentokrát je na něm i logo, které to prozrazuje.
Druhý bok skrývá všechny komunikační porty. Jsou jimi microUSB pro nabíjení a přenos dat, micro SD slot pro paměťovou kartu (max. 64 GB) a micro HDMI video výstup. Všechny tři konektory chrání plastová krytka, která perfektně zapadá a dobře se otevírá.
Na dně kamery jsou další vrátka, která uvnitř drží 1050 mAh baterii, která je zpětně kompatibilní se staršími modely. Vrátka jsou také přepracovaná a je to rozhodně posun kupředu. Zadní straně vévodí 2″ LCD displej, který bohužel zůstal nezměněný a tak nabízí jen malé pozorovací úhly. Pod displejem jsou dvě notifikační diody, ukazující právě spuštěný mód.
Kompletně předělaný i je standardně dodávaný dálkový ovladač, který nyní skutečně vypadá jako hodinky. Má i vlastní nabíjecí integrovaný akumulátor a nabijí se pomocí microUSB portu, který je schovaný za gumovou krytkou. Ovladač je voděodolný, takže vydrží déšť či sníh, nikoli vodotěsný. Signál ovladače se pod vodou stejně nešíří, tak o nic nepřicházíme:)
Dodávané příslušenství je standardně bohaté a naleznete v něm několik držáků na přilbu, kolo, stativ a řadu povrchů, kam lze nalepit dodávané oboustranné nálepky. Balení obsahuje i USB kabel, čisticí utěrku a samozřejmě vodotěsný obal do 30 m. Revoluce vzhledu je bohužel vyvážena mírně většími rozměry, které po vložení do vodotěsného obalu ještě narostou a z kamery je celkem macek. Naštěstí byl inovován i tento vodotěsný obal a jeho tlačítka už nevyčnívají ven. Nestává se tedy, že by se vám kamera sama zapnula v batohu.

Nová šeska prošla redesignem k lepšímu. Vrchní kontrolka se přes zaoblenou hranu protáhla až na přední stranu, takže ji lze vidět i když kamera míří na vásNová šeska prošla redesignem k lepšímu. Vrchní kontrolka se přes zaoblenou hranu protáhla až na přední stranu, takže ji lze vidět i když kamera míří na vás

Jak VEGA 6 natáčí?

Asi největším lákadlem tohoto kousku je nativní 4K rozlišení, které kamera zvládá při 30 sn./s a co je důležité, funguje i s elektronickou stabilizací. Záběry jsou krásně ostré a plné detailů. Barvy mají opět tendenci utíkat do teplejších tónů, není to ale nic, co by se nedalo spravit postprodukcí. Při nastavení nejširšího úhlu záběru zabírá objektiv krásných 170°, jste tak schopni zachytit nejenom samotnou akci, ale její okolí. Stabilizace funguje výborně. Při jízdě na kole i při běhu se obraz jen mírně pohupuje a začíná se trhat až při opravdu rychlé uškubnutí. Příjemné je natáčení panoramat, kdy je stabilizátor schopný plynule následovat vodorovný pohyb a vůbec neškube. Trochu mě mrzí a zároveň překvapuje, že zde není korekce rybího oka, jako v předchozím modelu VEGA 6 star a geometrie je tak kulovitě zkreslená.Celý předchozí odstavec platí pouze pro scény, točené za denního světla. S ubývajícím světlem klesá účinnost i užitečnost stabilizace a vytrácí se z obrazu veškeré detaily i barvy.
Kromě výše zmíněného nastavení lze natáčet i v nižším rozlišení. Za zmínku stojí 1440p režim, který dovoluje natáčet při 60 sn./s, stejně tak jako stále klasické FullHD. Pokud chcete zachytit i velmi pomalý pohyb, vystačíte si se 120 sn./s při rozlišení 720p. Zda potřebujete pro klasický záznam hodně světla, pro zpomalený záznam to platí dvojnásob.
Velký krok kupředu vidím v možnosti nastavit kodek pro ukládání videa na H.265, který má oproti předchozí verzi mnohem větší poměr kvality a objemu dat. Výsledné soubory jsou tak menší a komprese obrazu kvalitnější.

Nový vzhled má i dalkový ovladač, kterému lze odteď říkat ovládací hodinky. Mají vnitřní akumulátor, který nabijete skrytým microUSB portemNový vzhled má i dalkový ovladač, kterému lze odteď říkat ovládací hodinky. Mají vnitřní akumulátor, který nabijete skrytým microUSB portem a tři tlačítka, první pro foto, druhé pro video a třetí vypíná displej

A co fotky?

Parametry slibují, že bude kamera vhodná i pro focení. Po vyzkoušení jsem byl poněkud zklamán. Nativní rozlišení snímacího senzoru by mělo být 13 Mpx, ale maximální hodnota rozlišení pro fotografie lze nastavit pouze 12 Mpx. To by samo o sobě mělo pro kvalitní fotku stačit, ale při zvětšení fotografie na jednolitých plochách, anebo naopak třeba na listech či trávě, lze vidět mnoho nežádoucích artefaktů, které vznikají především dopočítáváním chybějících pixelů. I zde platí, čím více světle, tím lepší výsledky. Třeba ve městě, kde nejsou stromy a tráva jsou fotky uspokojivé. Pokud se budete hodně snažit, dobrou fotografii pořídit lze a při sdílení na sociálních sítích si nikdo horší kvality nevšimne, s tiskem však raději nepočítejte. Očekávám, že vylepšení kvality fotografií může přinést aktualizace firmwaru, protože předchozí model VEGA 5 při papírové horším hardwaru pořizuje místy fotografie kvalitnější. Celou situaci zachraňují časosběrná videa, kde lze volit z několika intervalů od 1 až do 60 minut. Jejich kvalita je vynikající a výborně si poradí se změnami jasu scény (stmívání, rozednívání).

Další funkce

Kameru lze použít také do auta, jako bezpečnostní záznamník. Umí reagovat na pohyb a také na zapnutí napájení, takže se sama spustí a nahrává. Bohužel zde chybí možnost vložení do záznamu vaši SPZ, jako tomu je u předchozího modelu.
Užitečná je také vestavěná wifi. Po připojení ke smartphonu si můžete užívat živý náhled na displeji telefonu a také pohodlnější nastavení všech parametrů. Samozřejmostí je přenos zaznamenaných fotografií i videí. Aplikace existuje jak pro Android, tak pro iOS.

Krytka skrývá a chrání misroUSB, microHDMI a microSD kartuKrytka skrývá a chrání misroUSB, microHDMI a microSD kartu

Inovovaný systém zámku otevírání vodotěsného pouzdraInovovaný systém zámku otevírání vodotěsného pouzdra

Akumulátor chrání přepracovaná dvířka, která lze jednoduše otevřít.Akumulátor chrání přepracovaná dvířka, která lze jednoduše otevřít.

Ovládání

Kombinace čtyř tlačítek je velmi rychlá, menu intuitivní a nebude trvat dlouho a všechna nastavení brzy snadno a rychle zvládnete. Jedním tlačítkem potvrzujete, jedním se vracíte a zbývajícími se pohybujete v menu. O ovládání přes smartphone jsem se již zmínil, a tak zbývá ještě dálkový ovladač. Naleznete na něm pouze tři tlačítka, pro video, pro fotoaparát a poslední na vypínání displeje. Jednoduchá a rychlé. Díky re-designu jde vidět na notifikační diodu i zpředu a vy tak vždy víte, zda záznam běží, či nikoli. S ovladačem se mi stala vtipná věc. Při stisknutí spouště fotoaparátu u Vegy 6ky se mi spustilo video u Vega 6 star a fungovalo to i opačným směrem. Po chvílích zmatku jsem pochopil, že s více modely kamer ovladač použít nelze. Musíte si tedy dávat pozor, aby neměl v okolí někdo ovladač od stejného výrobce a nezkazil vám záznam.

Oproti předchůdci došlo k povedené změně vzhleduOproti předchůdci došlo k povedené změně vzhledu

Recenze: Outdoorová kamera Niceboy VEGA 6 - plnohodnotné 4K v akciRecenze: Outdoorová kamera Niceboy VEGA 6 – plnohodnotné 4K v akci

Vodotěsný obal nabízí přístup ke všem tlačítkum a to prostřednictvím ocelových zdvihátek. Ty jsou téměř zapuštěné, takže se nestane, aby se vám omylem kamera v batohu zapnulaVodotěsný obal nabízí přístup ke všem tlačítkum a to prostřednictvím ocelových zdvihátek. Ty jsou téměř zapuštěné, takže se nestane, aby se vám omylem kamera v batohu zapnula

Ukázkové snímky

Testovací snímek Niceboy VEGA 6

Testovací snímek Niceboy VEGA 6

Testovací snímek Niceboy VEGA 6

Testovací snímek Niceboy VEGA 6

Testovací snímek Niceboy VEGA 6

Testovací snímek Niceboy VEGA 6

Hodnocení testera

I když jsem poněkud zkritizoval focení, nemyslím si, že se jedná o špatnou kameru. Ze velmi slušnou cenu dostanete 4K kameru, která má perfektní stabilizaci a dokážete s ní natočit plynulé akční záběry. Majitele starších modelů potěší lepší vzhled a možnost ukládat v moderním H.265 kodeku. Výdrž baterie se řadí k lepšímu průměru a v plném rozlišení i se stabilizací natočíte na jedno nabití téměř 40 minut videa. Koupi bych doporučil i začátečníkům, pro které toto bude první akční kamera. Ti si tak mohou zkusit, jak vypadá svět, zachycený ve 4K.

Další informace

Niceboy

Niceboy je na českém trhu relativně mladý rychle rostoucí hráč, kterého na trhu s „trendy“ elektronikou dobře znají zejména fanoušci outdoorového natáčení. V oblasti videa nabízí široké portfolio outdoorových akčních kamer, autokamer a doplňkovou stabilizační techniku. Kromě kamer značka dále nabízí také Bluetooth sluchátka, reproduktory a další příslušenství včetně powerbank. Jasnou vizitkou produktů Niceboy je spojení skvělého výkonu, moderního provedení a velmi příznivé ceny. V neposlední řadě Niceboy podporuje celou řadu profesionálních i amatérských sportovců a vyznavačů adrenalinu jako je například olympijský medailista Josef Dostál nebo závodní tým Rally DAKAR či fotbalový klub Dukla Praha.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: