HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Osprey Mutant 38 – pozitivní mutace

Recenze: Osprey Mutant 38 – pozitivní mutace

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Lezecký batoh Mutant 38
Základní rozdělení podle pohlaví Pánský
Určení batohu lezecký
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 420HD Nylon Packcloth
Objem batohu 38 l
Hmotnost 1200 g
Velikost zad XS
Barevné varianty Black Ice nebo Blue Fire
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ne
Zadní vstup do batohu ne
Integrovaná pláštěnka na batoh ne
Oddělené komory ne
Držák na helmu ano
Místo pro lavinovou výbavu ne
Výbava 1 Hmotnost: 1200 g (minimalistická verze 740 g)
Výbava 2 Odnímatelné víko: ano
Výbava 3 Odnímatelný bederák: ne
Infocena 3999 Kč
Dodává Rock Point
Více info na www.rockpoint.cz

Zaujalo mě

  • Jednoruční stahování batohu
  • Odnímatelné víko
  • Pohodlné ramenní popruhy a záda
  • Uchycení cepínů a lana

Shrnutí recenze

Již pátá generace lezeckého batohu z dílny americké značky Osprey v provedení 38 litrů. Jaká je tato verze a jak se povedla? Jak se nám líbila nebo co se nám nezdálo, se dozvíte v naší recenzi Světa Outdooru.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Již pátá generace lezeckého batohu z dílny americké značky Osprey v provedení 38 litrů. Relativně lehký a univerzální horolezecký batoh pro celoroční použití. Odnímatelné víko a pohodlný nosný systém. Je možno něco tomuto batohu vytknout?

Návrat z túry na chatu Glockner Haus - Osprey Mutant 38.Návrat z túry na chatu Glockner Haus – Osprey Mutant 38.

Spony a uchycení materiálu

Fixace cepínů je jednoduchá a prověřená pomocí Dual ToolLock systému. Ten funguje jako hliníková příčka (vypadá jako dřívko od ledňáku), která se protáhne otvorem v hlavici cepínu a pak se zajistí gumičkou se samosvorkou. Což je takové tradiční řešení, které Osprey používá. Proti odstávání hrotů cepínů, jej můžete protáhnout pod centrálním popruhem, který je mezi Dual ToolLock. Zvýšíte tím hlavně cizí bezpečnost. Nasazování i sundávání jde snadno a rychle.

Další vybavení můžete připevnit na batoh pomocí kompresních popruhů. Můžou to být třeba i lyže nebo další vybavení. Na zaseknutí lyží za vázání je přidán extra samostatný popruh, který je zesílený. Další matroš můžete zafixovat pomocí žebříčků z čelní strany batohu. Potřebovat budete však další extra popruhy nebo smyce. Lano připevníte pod popruh, který vede přes horní plnící otvor.Karabiny je možno nacvakat i na bederák. Bederní pás s dvojicí materiálových poutek je pevnou součástí batohu.Spony jsou ovladatelné i v rukavicích.

Fixace cepínu na batohu Osprey Mutant 38.Fixace cepínu na batohu Osprey Mutant 38.

Na čelním panelu je dvojice popruhových žebříčků pro fixaci extra materiálu - Osprey Mutant 38.Na čelním panelu je dvojice popruhových žebříčků pro fixaci extra materiálu – Osprey Mutant 38.

Horní kompresní popruh je rozepínatelný s trojzubcem a dolní pouze zatahovací - Osprey Mutant 38.Horní kompresní popruh je rozepínatelný s trojzubcem a dolní pouze zatahovací – Osprey Mutant 38.

Víko

Víko lze z batohu odejmout a použít tak systém FlapJacket™, který jej nahrazuje. Na něj na batohu naleznete i kapsičku, když jej nepotřebujete. Při odejmutí víka však na batohu není žádná další kapsa. Kromě kapsy na hydrovak. Víko obsahuje i extra kapsu na síťku na helmu. Když držák na helmu nepotřebujete, získáte další kaspu ve víku. Dávejte však pozor při použití této síťky, jelikož kapsa zůstává otevřená. Našel jsem i způsob, jak síťku na helmu použít i při absenci víka. Tuto síťku fixuji na držák cepínu (Dual ToolLock) a na  popruhový žebříček.

Dvě kapsy na víku batohu Osprey Mutant 38. Hlavní větší a menší pro síťku na helmu.Dvě kapsy na víku batohu Osprey Mutant 38. Hlavní větší a menší pro síťku na helmu.

Popruhové žebříčky na víku batohu Osprey Mutant 38 slouží i pro fixaci síťky na helmu.Popruhové žebříčky na víku batohu Osprey Mutant 38 slouží i pro fixaci síťky na helmu.

Při nošení helmy v síťce zůstává kapsa na ní otevřená - Osprey Mutant 38.Při nošení helmy v síťce zůstává kapsa na ní otevřená – Osprey Mutant 38.

Vlastní batoh

Boční vstup do jediné komory na batohu nenejdete. Mutant je klasický lezecký „kletrák“. Materiál batohu se během testování jevil odolný. Tmavá barva je tak tmavá, že uvnitř batohu panuje šero. Což za horších světelných podmínek zhoršuje hledání věcí v něm. Jednoruční stahování jde snadno a lehce. Je to užitečná věc. Zavření či otevření batohu je dílem okamžiku. Pouze si myslím, že držák samosvorky při otevírání by mohl být větší nebo i barevně odlišený. Je to taktak mezi dva prsty. Součástí batohu není pláštěnka – nutno pořídit zvlášť.

Hladký a jednoduchý avšak pohodlný nosný systém batohu Osprey Mutant 38 byl testován pod Grossglocknerem.Hladký a jednoduchý avšak pohodlný nosný systém batohu Osprey Mutant 38 byl testován pod Grossglocknerem.

Batoh Osprey Mutant 38 s nasazeným víkem.Batoh Osprey Mutant 38 s nasazeným víkem.

Našel jsem možnost, jak využít síťku na helmu i bez nošení víka - Osprey Mutant 38.Našel jsem možnost, jak využít síťku na helmu i bez nošení víka – Osprey Mutant 38.

Minimalistická verze

Hmotnost tak můžete snížit až na 740 g odepnutím víka a vyjmutím výztuhy z HDPE a hliníkového rámu. Součástí víka je i síťka na horolezeckou helmu. Ta má extra kapsu. Několikrát jsem se spletl a vlezl do ní, místo do kapsy hlavní. Škoda, že síťka na helmu nejde použít bez víka. I když vymyslel jsem způsob, jak ji použít na čelní panel batohu.

Nepoužívané víko FlapJacket je možno zastrčit do extra kapsičky - Osprey Mutant 38.Nepoužívané víko FlapJacket je možno zastrčit do extra kapsičky – Osprey Mutant 38.

Jednoruční zatahování i otevírání batohu Osprey Mutant 38.Jednoruční zatahování i otevírání batohu Osprey Mutant 38.

Táhlo samosvorky na batohu by mohlo být podle mého názoru trochu větší nebo i barevně odlišené - Osprey Mutant 38.Táhlo samosvorky na batohu by mohlo být podle mého názoru trochu větší nebo i barevně odlišené – Osprey Mutant 38.

Záda a ramena

Zádový systém je hladký a nechytá sníh. Je velmi pohodlný. Ramena jsou tak akorát tuhá a na okrajích směrem ke krku změkčená. Nošení batohu je pohodlné a komfortní. To se podle mě hodně na tomto batohu povedlo.  Na prsním popruhu naleznete i píšťalku. Výškové nastavení hrudního popruhu je pomocí žebříčku a malé „olivky“. Bederák se stahuje rychle a snadno. Není odnímatelný a ani nijak výškově nastavitelný. Když jsem ho nepotřeboval, zapínal jsem ho okolo batohu a popruhy jsem provlékl popruhem na cepíny.

Příjemné ramenní popruhy, hladká záda a pevný bederák - Nosný systém batohu Osprey Mutant 38.Příjemné ramenní popruhy, hladká záda a pevný bederák – Nosný systém batohu Osprey Mutant 38.

Závěr

Lezecký batoh Osprey Mutant 38 je aspirantem na legendu mezi batohy v této kategorii. Stejně jako například Deuter Guide 35+. I v plné verzi s výztuhou zad a víkem váží akceptovatelných 1200 g. Je jednoduchý a má dobrý nosný systém. Naložte na něj cepíny, lano, mačky a lezecký cajky a vyrazte na túru. Tento batoh byl proto stvořen.

Pod jednoduché FlapJacket víko jsem rychle naházel lano a mačky - Osprey Mutant 38.Pod jednoduché FlapJacket víko jsem rychle naházel lano a mačky – Osprey Mutant 38.

Další informace

 

Osprey-LogoAmerická firma Osprey se od roku 1974 soustředí výhradně na výrobu batohů, což se odráží v kvalitě, designu, spoustě technických detailů a vylepšení. V jejich sortimentu najdete nejen batohy na několikadenní treky do přírody, ale i na své si přijdou i skalní příznivci lezení a potěší i malé cestovatele. Batohy Osprey zakoupíte v prodejnách a na webu Rockpoint.cz.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: