HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Osprey Mutant 22 – lezecký batoh páté generace

Recenze: Osprey Mutant 22 – lezecký batoh páté generace

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Mutant 22 – lezecký batoh
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu lezecký
Objemová kategorie Malý - 25 l a méně
Objem batohu 22 l
Hmotnost 570 g
Počet komor 1
Počet vnitřních kapes 1
Velikost zad XS
Výška 48
Šířka 25
Hloubka 21
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ano
Zadní vstup do batohu ne
Integrovaná pláštěnka na batoh ne
Oddělené komory ne
Držák na helmu ano
Místo pro lavinovou výbavu ne
Infocena 2599 Kč
Dodává Rock Point
Více info na www.rockpoint.cz

Zaujalo mě

  • Hladká záda
  • Pohodlné ramenní popruhy
  • Fixace lana a cepínů ToolLock™
  • Nadstandardní doživotní servis "Mighty Guarantee"

Shrnutí recenze

Lehký a kompaktní lezecký batoh nabízející hladká záda a ramenní popruhy, na které se nechytá sníh. Minimum popruhů a jednoduchý design. Tak to by měl být lezecký batoh Mutant 22. Jak vypadá, co umí a případně co se do něj vejde?

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Lehký a kompaktní lezecký batoh. Minimum popruhů a jednoduchý design. Oka na tahání ve stěně. Rychloupínání cepínů a možnost fixace lana na víko.

Batoh OSPREY Mutant 22 dělá svou práci.Batoh OSPREY Mutant 22 dělá svou práci.

Kompletní přechod hřebene Suchých skal s batohem OSPREY Mutant 22.Kompletní přechod hřebene Suchých skal s batohem OSPREY Mutant 22.

Nejmenší z rodiny batohů MUTANT.Nejmenší z rodiny batohů MUTANT.

Co na něj pověsíte z venku

Velké madlo mezi ramenními popruhy usnadňuje jeho přenášení. V kombinaci s dvěma navazovacími body poskytuje nouzové tahání. Možno protáhnout 120 cm smyčku nebo navázat přímo na lano tak, aby byl batoh co nejvíce ve svislé poloze.

Dvě řady daisy chain popruhů v přední části slouží pro uchycení nejrůznějšího materiálu. Je však nutné použít extra popruhy nebo elastické šňůry, které nejsou součástí batohu. Jinak například lezeckou helmu můžete cvaknout pomocí jejího vlastního popruhu do těchto daisy chainu nebo přes dva tahací body na víku batohu.

Fixace maček na batoh OSPREY Mutant 22.Fixace maček na batoh OSPREY Mutant 22.

Cepíny rychle zafixujete pomocí systému ToolLock™. Jedná se o perforované hliníkové plocháče o délce 70 mm, které díky pružné tkanici vyklopíte a navlečete do díry v hlavici cepínu a topůrko pak zajistíte samosvorkou. Taktéž na bocích batohu naleznete dva páry textilních poutek, do kterých můžete opět přes daisy chaniny protáhnout šňůru nebo elastické šňůry. Je to na vás. Já jsem vyzkoušel a osvědčila se mi kulatá opletená guma o průměru cca 4 mm, na kterou můžete navléknout samosvorku. Pod tyto šňůry lze zastrčit lehké věci jako je bunda či větrovka. Testoval jsem i mačky v obale a držely dostatečně. Z přední strany jsem elastickou šňůru provléknul hustěji tak, aby udržela i mačky. Lano lze na batoh zafixovat pomocí popruhu s kovovým háčkem, viz odstavec Uvnitř batohu.

Fixace cepínu na batoh OSPREY Mutant 22 je úplně jednoduchá.Fixace cepínu na batoh OSPREY Mutant 22 je úplně jednoduchá.

Fixace lana pomocí popruhu s kovovým háčkem n abatohu OSPREY Mutant 22.Fixace lana pomocí popruhu s kovovým háčkem n abatohu OSPREY Mutant 22.

Fixace helmy do tahacích poutek na víku batohu OSPREY Mutant 22.Fixace helmy do tahacích poutek na víku batohu OSPREY Mutant 22.

Uvnitř batohu

Samozřejmě je Mutant kompatibilní s vodním vakem. Otvorem na jeho hadičku můžete protáhnout popruh s kovovým háčkem na fixaci lana. Tento háček má však hned několik funkcí. Lze použít na stažení batohu zevnitř a přitáhnout tak přední díl k zádové části. Nebo ho po protažení otvorem na hadičku vodního vaku zajistíte za popruhové poutkou na víku pod které zajistíte smotané lano. V případě, že ho nepoužíváte lze ho uvnitř batohu vložit do kapsy na vodní vak tak, aby se vám v batohu nemotal.

Kompletní fotogalerie Osprey Mutant 22

Jediná zipová kapsa se skrývá z vnitřní strany zipového víka s dvěma jezdci. Jezdci jsou masivní. Zip je spirálový, ale bytelný. Táhla jezdců jsou vyztuženy plastem pro stisknutí nebo protažení prstu. Chod zipu je hladký. Táhlo jezdce na vnitřní kapse je šňůrka s uzlíkem. Velikost kapsy není příliš veliká. Pojme tak telefon a doklady. Případně klíče, které můžete zajistit plastovou karabinkou, která je tvarovaná tak, že ji bez problému zmáčknete. Není to ta klasická mikro karabinka, která jde snadno nacvaknout, ale dostat z ní klíče je boj. Takže jsem nošení dalšího drobného vybavení jako je čelovka, buzola, jelení lůj, krém na opalování apod. používal klasický rolovací pytlík 1 litr, který jsem nosil volně v batohu.

Vnitřní síťovaná kapsa ve víku batohu OSPREY Mutant 22.Vnitřní síťovaná kapsa ve víku batohu OSPREY Mutant 22.

Za popruh lze nezapnutý batoh OSPREY Mutant 22 takto snadno poponášet.Za popruh lze nezapnutý batoh OSPREY Mutant 22 takto snadno poponášet.

Pohled do batohu OSPREY Mutant 22.Pohled do batohu OSPREY Mutant 22.

Výztuha

Výztuha zad je vyjímatelná a slouží jako improvizovaná izolační podložka. Vytažení nerelativné snadno. Vytažení usnadňuje vlepené textilní očko. Vložení karimatky zpět do batohu vyžaduje jeho vybalení. Do sbaleného batohu karimatku nevložíte.

Poutko na vytažení vnitřní karimatky v batohu OSPREY Mutant 22.Poutko na vytažení vnitřní karimatky v batohu OSPREY Mutant 22.

Odtokový otvor pro případ nehody picího vaku.Odtokový otvor pro případ nehody picího vaku.

Kovový háček na vnitřním popruhu batohu OSPREY Mutant 22 pro stažení obsahu batohu nebo fixaci lana z vně.Kovový háček na vnitřním popruhu batohu OSPREY Mutant 22 pro stažení obsahu batohu nebo fixaci lana z vně.

Nastavení batohu

Popruhový bederák lze úplně odepnout nebo ho zapnout z vnější strany batohu tak, aby se vám nemotal do materiálu na sedáku. Hrudní popruh s píšťalkou je možné výškově nastavit. Systém nastavení je jednoduchý. Popruhy jsou zakončeny plastovou „olivkou“, která se prostrčí otvory v tenkém popruhu na ramenou. Nastavení není tak plynulé. Vhodné je si vyzkoušet výšku, která vám vyhovuje a tu neměnit. Za chůze to zvládnete jen těžko.

Detail hrudního popruhu OSPREY Mutant 22.Detail hrudního popruhu OSPREY Mutant 22.

Detail spony s píšťalkou na hrudním popruhu OSPREY Mutant 22.Detail spony s píšťalkou na hrudním popruhu OSPREY Mutant 22.

Nejjednodušší způsob zavěšení batohu OSPREY Mutant 22 pomocí 120 cm šité smyčky.Nejjednodušší způsob zavěšení batohu OSPREY Mutant 22 pomocí 120 cm šité smyčky.

Hodnocení

Kompaktní, hladký a jednoduchý lezecký batoh, který je svou velikostí určen pro jednodenní výpady do hor. Je stvořen pro lezení. Lano, mačky a cepíny lze připnout na batoh. Popruhy či elastické šňůry je však nutno si dodat extra. Ramenní popruhy jsou pohodlné a na krajích směrem ke krku změkčené. Výška batohu dovoluje zaklonit hlavu bez omezení a koukat se tak „kupředu“. AVANTI. Dostupné jsou ještě varianty 38 a 52 l.

Lezení s batohem OSPREY Mutant 22.Lezení s batohem OSPREY Mutant 22.

Další informace

Osprey-LogoAmerická firma Osprey se od roku 1974 soustředí výhradně na výrobu batohů, což se odráží v kvalitě, designu, spoustě technických detailů a vylepšení. V jejich sortimentu najdete nejen batohy na několikadenní treky do přírody, ale i na své si přijdou i skalní příznivci lezení a potěší i malé cestovatele. Batohy Osprey zakoupíte v prodejnách a na webu Rockpoint.cz.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: