RECENZE: ORTLIEB FRAME-PACK TOPTUBE RC – ROLOVACÍ RÁMOVKA

RECENZE: ORTLIEB FRAME-PACK TOPTUBE RC – ROLOVACÍ RÁMOVKA

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku ORTLIEB Frame-Pack Toptube RC
Druh cyklistického vybavení Cyklistické brašny
Hmotnost 220 g
Materiál 1 PS21R
Materiál 2 PS33
Materiál 3 PVC-free
Údaje výrobce 1 Objem: 4 l
Údaje výrobce 2 Systém zavírání: rolovací
Údaje výrobce 3 Rozměry (š x v x h): 50 x 13 x 6 cm
Údaje výrobce 4 Barva: matná černá
Výbava 1 3x silikonová gumička
Výbava 2 3x široký upevňovací pásek se suchým zipem
Výbava 3 2x úzký upevňovací pásek se suchým zipem
Výbava 4 reflexní logo
Infocena 2 690 Kč
Dodává AZUB bike
Více info na www.azub.cz

Zaujalo mě

  • Jednoduché upevnění
  • Odolnost
  • Zpracování brašny

Shrnutí recenze

Rámových brašen není na trhu málo, ale ne všechny musí být stoprocentně vodotěsné a mít rolovací uzávěr. V nepříznivém jarním počasí jsme otestovali rámovku značky Ortlieb Frame-Pack Toptube RC. Jaké z ní máme dojmy? To se dozvíte na následujících řádcích.

PODROBNÝ POPIS

Rámová brašna je dobrou pomocnicí ať už na krátkých vyjížďkách, či dlouhých cyklotoulkách. Na test relativní novinky Ortliebu jsem se docela těšil, protože dosud vyráběli rámové brašny s vodotěsným TIZIPem. Do testu jsme zvolili „poloviční“ rámovku o objemu 4 l, která má větší využití a vleze se do většího počtu rámů než celorámová brašna.

PRVNÍ DOJMY

Frame-pack Toptube RC se vyrábí pouze v jedné velikosti, a pokud máte menší rám kola, tak si ji nejspíše nepořídíte a budete se muset poohlédnout jinde. S odhadem, jestli se vám brašna do rámu vejde, POMŮŽE ŠABLONA, kterou si vystřihnete, slepíte a vložíte do rámu – jak jednoduché. Brašna potěší svou hmotností, která je něco přes 200 gramů. K brašně je přiložen jednoduchý návod objasňující případné záludnosti upevnění do rámu kola – například jak vyzrát na zužující se horní rámovou trubku nebo zamezit odření laku kola.

Upevňovací popruhy brašny Ortlieb Frame-pack RC by měly být umístěny mimo držáky bowdenů.
Upevňovací popruhy brašny Ortlieb Frame-pack RC by měly být umístěny mimo držáky bowdenů.

V horní části brašny je umístěno patero háčků a otvorů na prostrčení třech fixačních pásků, kterými se brašna upevňuje na horní rámovou trubku. Toto řešení umožňuje variabilitu při nacházení ideálního připevnění brašny. Spodní a boční část brašny je opatřena daisychainem (řetízkem) pro přichycení dvěma tenkými pásky k hlavové a sedlové trubce. Brašna je svařována technologií HFW (high frequency welding), která využívá namísto tepla vysokého napětí, a tím se dosahuje kvalitního svaru, který je pevný minimálně tak, jako okolní materiál, a tudíž je voděodolnost a odolnost proti vniknutí prachu hodnocena ochranou IP 64. Brašna je vyrobena z PVC free materiálu – nylonové tkaniny s PU zátěrem.

PRAKTICKÉ POUŽITÍ

Rámová brašna je mnou asi nejpoužívanější způsob přepravy věcí na kole. Nacpu do ní zámek na uzamčení kola, foťák, pár rukavic, nepromokavou bundu i mikinu. Rolovací uzavírání Frame-packu umožňuje pohodlné plnění a zároveň přehrabování věcí v brašně. Protože materiál brašny je sám o sobě nepromokavý, nic by Ortliebu nebránilo v budoucích verzích brašny dovnitř navařit jednu či dvě pružné kapsičky na drobnosti. Při prvním použití brašny jsem byl mírně zaskočen způsobem zavírání brašny. Nejde tak o rolování, jako o zajištění třemi silikonovými gumičkami, aby brašna zůstala zavřená. Z rolovací rámovky jiného výrobce jsem byl zvyklý odepnout jednu přezku a už jsem byl uvnitř, u této brašny je potřeba odháknout tři gumičky. To mne ze začátku trochu iritovalo, ale po třech měsících testování jsem si na způsob zavírání zvykl a nemám s ním nejmenší problém. Nutno podotknout, že krajní gumičky drží brašnu dokonale zarolovanou a kraje rolování tak nikde nepřečnívají.

Detail háčku a silikonové gumky Frame-packu toptube RC. Gumička by neměla být natažena více jak 1 cm pod plastový háček.
Detail háčku a silikonové gumky Frame-packu toptube RC. Gumička by neměla být natažena více jak 1 cm pod plastový háček.

Celková šířka brašny je také dobrá a při naplnění jsem o ni nedřel, občas se ale při jízdě ve volných kraťasech stalo, že se nohavice zachytila o plastový háček nebo silikonovou gumičku. Za šikovně vyřešený detail považuji nalepení jemné strany suchého zipu na levou stranu brašny, která slouží k přilepení konců pásků obepínajících horní rámovou trubku.

ZÁVĚREM

Ortlieb je pojmem v oboru cykloturistických brašen a je vidět, že své řemeslo dokáže přenést i do výroby bikepackingového segmentu. Jedná se o opravdu jednoduchou brašnu, na které se nemá co pokazit a jejíž zpracování je provedeno pečlivě s ohledem na každý detail.

Rámová brašna Ortlieb Frame-pack toptube RC a batoh Ortlieb Atrack BP 25 skvěle posloužily pro sbalení všech nezbytností k výletu za lezením na skalách.
Rámová brašna Ortlieb Frame-pack toptube RC a batoh Ortlieb Atrack BP 25 skvěle posloužily pro sbalení všech nezbytností k výletu za lezením na skalách.

Další informace

ORTLIEB nabízí širokou škálu voděodolných produktů, které jsou určeny nejen pro expedice, ale i pro každodenní dojíždění do práce, či na krátké výlety do okolí. ORTLIEB to je: špičková kvalita od roku 1982, záruka 5 let, voděodolnost v jakýchkoliv podmínkách, testování mnoha expedicemi a legenda mezi cykloturistickými brašnami. Značku Ortlieb do české republiky dováží AZUB.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: