Parametry
Zaujalo mě
- Vyrobeno v Česku
- Hmotnost
- Spouštění a dávání lana
Shrnutí recenze
Lehké, a přesto odolné jistítko pro jištění jednoduchým lanem. A to o průměru od 8,5 do 11 mm. Jistítko Ocún BOW, které je úplně WHAU, je „jenom“ poloautomat. Jak tedy funguje a jak jsem ho testovali?
PODROBNÝ POPIS
ODOLNOST A HMOTNOST
Lehké, a přesto odolné jistítko pro jištění jednoduchým lanem. Hmotnost je opravdu mizivá. 71 gramů není opravdu nic. V podstatě tato hmotnost odpovídá hmotnosti kyblíku Ocún Habu (68 g). Jestli je odolné? Přejeto náklaďákem, trháno MMA zápasníkem, testováno na skalách a na umělých stěnách. Vypadá tedy nezničitelně a než se kovová část opotřebí tak určitě uběhne v Jizeře hodně vody. Nebo už bude na trhu zase něco nového. Celá konstrukce je bez pohyblivých mechanických součástí.
![Kompaktní design a minimální hmotnost je velká deviza jistítka OCÚN BOW](https://www.svetoutdooru.cz/wp-content/uploads/sites/3/2024/12/001/kompaktni-design-a-minimalni-hmotnost-je-velka-deviza-jistitka-ocun-bow-880x495.jpg)
LANA
Na jistítku je uvedeno, že si rozumí s lany o průměru od 8,5 do 11 mm. Nejlépe se však kamarádí s lany s průměrem 9,5 – 9,8 mm – tedy takový zlatý střed. Takový běžný průměr lana okolo 10 mm. Při tomto průměru se lano dobře dává lezci, dobře se drží a dostatečně dobře se s ním manipuluje, a i při spouštění se dobře reguluje rychlost, a to i při těžším lezci.
![Povolování - dávání lana s palcem pod pákou jde lehce a stále udržuje brzdící ruku na laně - OCÚN BOW](https://www.svetoutdooru.cz/wp-content/uploads/sites/3/2024/12/001/povolovani-davani-lana-s-palcem-pod-pakou-jde-lehce-a-stale-udrzuje-brzdici-ruku-na-lane-ocun-bow-880x495.jpg)
Ideální byla pro jištění a testování kombinace jistítka BOW a karabiny Condor HMS Triple – Jedná se o ergonomicky tvarovanou HMS karabinu s vnitřní drátěnou západkou pro fixaci karabiny v jistícím oku sedáku a triple twist-lock zámkem typu keylock.
![Ideální spojení jistítka OCÚN BOW s karabinou Condor HMS Triple](https://www.svetoutdooru.cz/wp-content/uploads/sites/3/2024/12/001/idealni-spjeni-jistitka-ocun-bow-s-karabinou-condor-hms-triple-880x495.jpg)
BLOKACE
V případě odsednutí lezce ať už prvolezce nebo při lezení s horním lanem (Top Rope – TR) lano pomalu, ale jistě projíždí. Nedochází tedy k absolutní blokaci, a to u všech typů i průměrů lan. Nelze tedy nikdy brzdící lano nechat volně bez kontroly brzdící rukou.
![Spouštění s technikou stlačení páky dlaní mi vyhovovalo nejvíc - OCÚN BOW](https://www.svetoutdooru.cz/wp-content/uploads/sites/3/2024/12/001/spousteni-s-technikou-stlaceni-paky-dlani-mi-vyhovovalo-nejvic-ocun-bow-880x495.jpg)
PRVNÍ POUŽITÍ A PRVNÍ DOJMY
Při prvním používání jsem si vždy několikrát kontroloval správné založení tak, aby bylo lano správně založeno. Po pár použitích už cajk. Na těle jistítka jsou výrazné symboly lezce a ruky. Symbol ruky je dokonce z obou stran. Takže to pak jde úplně snadno. Kromě toho jsou tam i doporučené průměry lan a norma EN 15151-2, UIAA. Dávání lana jde opravdu lehce. Bez cukání a zasekávání. Buď se zvedáním palcem přední páky, která je dostatečně zavřená a palec tam dobře a jistě drží. Dobírání jako po másle. Chycení pádu bylo s malým prokluzem, což bylo skvělé. A napadli jsme do něj opravdu hodně! Testováno na lidech.
![Povolování - dávání lana s palcem pod pákou jde lehce a stále udržuje brzdící ruku na laně - OCÚN BOW](https://www.svetoutdooru.cz/wp-content/uploads/sites/3/2024/12/001/povolovani-davani-lana-s-palcem-pod-pakou-jde-lehce-a-stale-udrzuje-brzdici-ruku-na-lane-ocun-bow-880x495.jpg)
A spouštění mě bavilo nejvíc. Hlavně ten způsob se stlačováním páky palcem s uzavřeným úchopem. Druhý způsob stlačování páky malíkovou hranou při spouštění mě neoslovil. Jisticí lano je třeba mít vždy a u všech způsobů používání pod kontrolou, protože i jistítko Ocún BOW, které je jinak úplně WHAU, je „pořád jenom“ poloautomat.
![Uvolnění lana v jistítku OCÚN BOW jde opravdu lehce a snadno](https://www.svetoutdooru.cz/wp-content/uploads/sites/3/2024/12/001/uvolneni-lana-v-jistitku-ocun-bow-jde-opravdu-lehce-a-snadno-880x495.jpg)
ŠPATNÉ ZALOŽENÍ LANA
Zkoušel jsem i špatné, tedy obrácené založení lana tak, že tam, kde vede správně lezci jsem měl jistící ruku. V tomto případě funguje poloautomatické jistítko BOW jako obyčejný kyblík s jedním slotem pro jednoduché lano. Funkce asistovaného brždění je v tomto případě negativní. Fatálnímu selhání zabrání brzdící ruka, která je stále na laně pod jistítkem. Přirozeně i v souladu s návodem k použití.
![Poloautomatické jistítko OCÚN BOW zachovává podobné návyky jako při používání kyblíku](https://www.svetoutdooru.cz/wp-content/uploads/sites/3/2024/12/001/poloautomaticke-jistitko-ocun-bow-zachovava-podobne-naviky-jako-pri-pouzivani-kybliku-880x495.jpg)
VERDIKT TESTERA
Oceňuji nízkou hmotnost. Líbilo se mi pohodlné podávání lana a jisté zachycení pádu. Včetně následného odblokování či spouštění. Vše chodí hladce a bez cukání. Trochu mě však zaskočilo samovolné projíždění při odsednutí lezce. Nicméně i u tohoto kompaktního poloautomatu je nutné mít lano pod kontrolou. Zaujaly mě drápance na karabině, kterou jsem používal výhradně při jištění s jistítkem OCÚN BOW. Doporučuji si vyhradit jednu karabinu na jištění.
![Takhle vypadá karabina Condor HMS Triple po používání s jistítkem OCÚN BOW](https://www.svetoutdooru.cz/wp-content/uploads/sites/3/2024/12/001/takhle-vypada-karabina-condor-hms-triple-po-pouzivani-s-jistitkem-ocun-bow-880x495.jpg)
Další informace
Vše, co děláme, je spojeno s láskou k lezení, ke skalám a přírodě. Sdílíme stejnou touhu po kráse a dokonalosti a potřebu neustále zlepšovat naše výkony, výstroj i sami sebe. Cítíme odpovědnost vůči všem lezcům, kamarádům a zákazníkům, kteří v každém okamžiku na skále nebo na stěně spoléhají na naše produkty. Pomáháme jim dosáhnout výš a dostat se nahoru bezpečněji.
Píšete, že je vyrobeno v Česku. Je tomu skutečně tak, že se jedná o 100% made in CZE?
Ahoj Smejči, ano, komplet jistítko je vyrobeno v České republice. – Kristýna, Ocún Team