RECENZE: NORTHFINDER KOSIARE – ZATEPLENÉ KRAŤASY

RECENZE: NORTHFINDER KOSIARE – ZATEPLENÉ KRAŤASY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku NORTHFINDER KOSIARE
Druh sportu skialp, běžecké lyžování, lezení
Druh oblečení kraťasy
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 Polartec Alpha Direct®
Materiál 2 YKK® zip
Hmotnost 310 g
Vodní sloupec 10000
Prodyšnost 10000
Použitá membrána 2.5 layers materiál
Barevné varianty černá, modrá, oranžová, červená
Velikostní varianty S-XXL
Infocena 2490 Kč
Dodává Northfinder
Více info na northfinder.com/cs/

Zaujalo mě

  • Prémiový izolační materiál Polartec® Alpha® Direct
  • Velká kapsa na stehně
  • Svrchní elastický materiál

Shrnutí recenze

Membránové zateplovací šortky NORTHFINDER KOSIARE po kolena s izolačním materiálem Polartec® Alpha® Direct a dvěma celorozepínacími zipy. Jak sedí, jak se oblékají a jak hřejí se dozvíte v recenzi Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

V KOSTCE

Jedná se o celorozepínací zateplovací kraťasy/šortky nejen na skialpy, které můžete na sebe natáhnout i lyžemi nebo mačkami na nohou, aniž byste odlepili nohy od země. Na první pohled pěkně střižené kraťasy ve čtyřech barevných kombinacích s jednou kapsou na levém stehně.

Zateplené kraťasy NORTHFINDER KOSIARE při prvních metrech na túře
Zateplené kraťasy NORTHFINDER KOSIARE při prvních metrech na túře

MATERIÁLY

Nejprve svrchní materiál: Northfinder použil na ochranu před sněhem a větrem lehkou a elastickou 2vrstvou membránu. S parametry (10 000 mm / 10 000 g/m2/ 24 h). Dostatečné pro zimní aktivity za každého počasí. O izolaci se stará prémiový izolační materiál Polartec® Alpha® Direct. Tento materiál nemusí být podšívkován, takže další úspora hmotnosti. A nabízí vynikající tepelný komfort a má jednu z nejvyšších hodnot paropropustnosti na trhu. Tento materiál používám již několik sezón a nenechám na něj dopustit. Celý pás je ze široké elastické gumy o šířce 5 cm. A na zadním díle je ještě přidán extra elastický díl v šířce 5 až 10 cm pro ještě větší pohyblivost a rozsah pohybů. Hlavní zipy YKK® jsou celopropínací a opatřeny dvěma jezdci. Horní pár jezdců je opařen ještě extra táhlem pro lepší úchop.

Zipy slouží i na ventilaci nebo jako přístup do spodních kapes - NORTHFINDER KOSIARE
Zipy slouží i na ventilaci nebo jako přístup do spodních kapes – NORTHFINDER KOSIARE

STŘIH

Kraťasy sahají až ke kolenům a spolehlivě zahřejí celá stehna a hýždě. Celorozepínací zipy po bocích vám umožní jednoduše obléct kraťasy přímo na kalhoty, a to i lyžemi nebo mačkami na nohách. Stejně tak i sundat, aniž byste museli zvedat nohy ze země. V pase kromě široké gumy můžete pro stažení použít ještě elastický kord se samosvorkou. Na pravém stehně je reflexní prvek. Na levém stehně překvapivě velká kapsa s kontrastním zipem.

Kromě široké gumy v pase se dají NORTHFINDER KOSIARE stáhnout i elastickým kordem se samosvorkou
Kromě široké gumy v pase se dají NORTHFINDER KOSIARE stáhnout i elastickým kordem se samosvorkou

OBLÉKÁNÍ

Nevím, jestli existuje nějaký návod od výrobce, jak co nejefektivněji obléknout tyto kraťase v terénu, ve větru nebo v rukavicích.

Kraťase NORTHFINDER KOSIARE nosím v batohu pouze sepnuté na cvoky, aby byly připravené k rychlému oblečení
Kraťase NORTHFINDER KOSIARE nosím v batohu pouze sepnuté na cvoky, aby byly připravené k rychlému oblečení

Já osobně používám následující postup:

V batohu nosím kalhoty sepnuté pouze patenty. První rozepnu, protáhnu okolo nohy a opět zapnu ve výši pasu pouze na cvok. Pak druhý cvok rozepnu a sepnu v pase. Pootočím celé kraťase v pase na jednu či na druhou stranu. Řekněme doleva tak, aby zip na pravé noze nebyl z boku, ale ležel z přední strany nohy. Zip je přístupnější. Nejsem zkroucený jako paragraf a zadní díl kalhot se tak při předklonu k zapnutí zipu nezkracuje. Zapnu zip odspodu až nahoru k manžetě se cvokem. Pak teprve zapnu druhou nohavici. Zipy mají kromě funkce oblečení kraťas ve stoje i funkci ventilační, případně jako přístup do kapes pod kraťasy.

VIDEORECENZE A MŮJ POSTUP PŘI OBLÉKÁNÍ

URČENÍ A TESTOVÁNÍ

Určení těchto zateplených kraťas Northfinder KOSIARE je skialpinismus – skitouring, běžkování i intenzivní turistiku při nízkých teplotách. Stejně tak dobře poslouží i při sjezdovém lyžování nebo při lezení ledů. Nejvíce jsem využil tyto kraťasy při skitouringu. Při zastávkách či čekání, nástupech (ranní chlad a první výškové metry) nebo jsem je oblékal před sjezdem. Je dobré mít stehna v teple.

Nohy v teple - starost pro zateplené kraťasy NORTHFINDER KOSIARE
Nohy v teple – starost pro zateplené kraťasy NORTHFINDER KOSIARE

VERDIKT TESTERA

Funkční, skladné a hřejivé kraťase pro zimní aktivity, které zabraňují prochladnutí stehen a hýždí. Dámy mají své zateplené sukně a my chlapi taky nechceme být pozadu v trendech, a hlavně klepat kosu. Northfinder KOSIARE jsou společnice na první ranní výškové metry, čekání, výrazné ochlazení nebo jako izolace pro dlouhý sjezd. Pouze při oblékání ve větru nebo ve ztížených podmínkách bych třeba uvítal barevně rozlišené nohavice tak, abych věděl, jak je na první dobrou zapnout.

Kraťasy NORTHFINDER KOSIARE se hodí i při delším stání a přestávkách
Kraťasy NORTHFINDER KOSIARE se hodí i při delším stání a přestávkách

Další informace

Northfinder se věnuje výrobě funkčního outdoorového oblečení už více než 20 let. Outdoorová kolekce této slovenské značky kombinuje atraktivní design a použití kvalitních materiálů zajistit co nejvyšší komfort. Nabízí široký výběr oblečení na letní i zimní outdoorové aktivity.

northfinder.com

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Erik Krumphanzl

Ahoj, dík za recenzi. Po něčem podobném pokukuju, ale tady se mi pár věcí nezdá. Možná to nebudou špatné kraťasy, ALE :
Uniká mi smysl použití jednoho z nejprodyšnějších (a taky nejdražších) izolačních materiálů, když je zabalený do mizerné membrány 10 000/10 000. Tady už se pak o prodyšnosti nedá ani mluvit a nepromokavost je taky pofidérní. Když už membrána, tak mohla být použita rozhodně lepší. Pokud bylo důvodem ušetření hmotnosti, což by bylo logické vzhledem ke spíše záložnímu použití, nechápu, proč hmotnost není nikde, ani na stránkách výrobce, uvedena. Místo toho tam uvádí nepravdivé a až nesmyslně protichůdné informace : nízká hmotnost – není uvedená, jedna z nejvyšších paropropustností na trhu- to platí pro Polartec Alfa, ale s použitou membránou tento parametr mizí, takže zavádějící nepravdivá informace, nepromokavost / mezi benefity je uvedena voděodolnost 2 body z 5, větruodolnost 3 body z 5, prodyšnost- 3 body z 5. Nic z těchto benefitů neodpovídá použití membrány.
Tak nevím jestli je pro ty kraťasy horší použití té membrány anebo ten hrozný popis. Špatné je oboje.
Mě by se líbilo použití Pertexu jako svrchního materiálu, podobně jako u Alfa bund.

Vojtěch Dvořák
Erik Krumphanzl:

Dobrý den,
děkujeme Vám za váš komentář.
Ad hmotnost: 310 g (L), doplnil jsem do parametrů
Ad membrána: vždycky se dá použít lepší materiál. 🙂
Avšak osobně jsem neměl nikdy pocit diskomfortu. Ani při výstupu a hlavně nikdy při sjezdu. Na stoupající teplotu při výstupu reaguji rozepnutím bočních zipů. Takže pro účely, kdy je mi zima už i při výstupu a na sjezd, mi parametry přijdou dostatečné. Jedná se samozřejmě o můj subjektivní pocit, ale kraťase mají za sebou minimálně 3 týdny testování a používání v různých podmínkách zvláštně nastupující zimy s větrem, hustým sněžením, smíšenými srážkami.
Děkuji za pochopení a na skialpech přeji hodně zdaru!
Vojtěch Dvořák, redaktor SO.CZ a horský vůdce UIAGM
PS: Váš komentář zasílám i do NF

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: