RECENZE: NORTHFINDER GRAHAM – PÁNSKÁ NEPROMOKAVÁ SOFTSHELLOVÁ BUNDA DO NEPOHODY

RECENZE: NORTHFINDER GRAHAM – PÁNSKÁ NEPROMOKAVÁ SOFTSHELLOVÁ BUNDA DO NEPOHODY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku NORTHFINDER GRAHAM
Druh sportu běh, outdoor, skialp
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 100% polyester - třívrstvý pružný a lehký softshell s membránou PFC free
Materiál 2 YKK zipy
Hmotnost 525 g
Vodní sloupec 20000
Prodyšnost 20000
Použitá membrána Dermizax EV
Barevné varianty orange/ blue, černá, green/gray, inkblue/black
Velikostní varianty S - 2 XL
Výbava 1 Integrovaná 4D kapuce se stahováním
Výbava 2 Prodloužené hřbet rukávů se stahováním na suchý zip
Výbava 3 Podlepené všechny švy
Výbava 4 Nepromokavé YKK zipy
Výbava 5 Reflexní prvky
Infocena 4190 Kč
Dodává Northfinder
Více info na northfinder.com/cs/

Zaujalo mě

  • Vysoce kvalitní zpracování
  • Nepromokavé zipy a kvalitně podšité švy
  • Dobře padnoucí a vymyšlená kapuce
  • Nízká hmotnost a malý objem

Shrnutí recenze

Ano. tohle není laciný marketingový výkřik: v případě pánské nepromokavé softshellky GRAHAM od výrobce Northfinder dostává milovník outdooru do ruky opravdu bundu do náročných, vzdušných, a přitom vlhkých podmínek (nejen) vysokohorské turistiky, která ho v případě potřeby dokáže spolehlivě ochránit po většinu roku před všemi těmito zemskými živly.

PODROBNÝ POPIS

PRVNÍ DOJMY

Velkou výhodou bundy GRAHAM je vysoce kvalitní zpracování, jdoucí přitom ruku v ruce s velmi nízkou hmotnost, takže jí – zabalenou pro případ potřeby v batohu – prakticky ani necítíme. Když už jsme u toho zabalení, po srolování tvoří tak malý balíček, že se vejde i do stehenních kapes kalhot typu BDMU nebo ACU, aniž by nás omezovalo v pohybu.

I na poušti je v zimním ránu zima - a pak NORTHFINDER GRAHAM dobře využijete

MATERIÁL

Jak se ukázalo v některých okamžicích během testování, výrobce nelhal, když o softshellová bundě GRAHAM tvrdil, že je voděodolná; kapky vody po ní po opravdu dlouhou dobu intenzivního deště jenom stékaly. Zároveň je ale bunda GRAHAM také vzdušná, nebo lépe řečeno velmi dobře odvětraná, o což se postará mimo jiné dvojice 305 mm dlouhých dvoucestných zipů v podpaždí, takže se v ní člověk příliš nepotí ani za situace, kdy šlape v dešti s batohem na zádech – což je obvykle kámen úrazu většiny takových outdoorových výrobků. A v kombinaci s vhodnou spodní vrstvou, třeba armádním termoprádlem, i velmi dobře odolává větru a zadržuje naše lidské teplo. To jsme si prakticky vyzkoušeli i při desertním treku po Jordan trailu přes Wádí Rum k Rudému moři, protože, ač se to někomu, kdo na poušti ještě nechodil nezdá – v zimě je na pouští opravdu v noci pěkná kosa – a ráno a večer fouká sakra studený vítr.

Ale zpět do našeho středoevropského podnebí: když už šlapeme v tom dešti, oceníme také dobře zabudovanou 4 D tvarovanou kapuci, která opravdu po pořádném stáhnutí ze všech stran nenechá na naší hlavě živlům moc místa napospas. (A pozor: i na poušti někdy silně prší!).

GRAHAM je vyrobený z třívrstvého pružného a lehkého softshellu s membránou PFC free
GRAHAM je vyrobený z třívrstvého pružného a lehkého softshellu s membránou PFC free

RUKÁVY

Rukávy bundy GRAHAM – alespoň v testované velikosti XL – jsou dostatečně dlouhé i pro typově lidi hrající volejbal, tedy s dlouhými končetinami (rukama) a velikosti 195 cm, kteří se tak nemusí bát toho, že se jim při vzpažení bunda vyhrne až na předloktí.

Navíc jsou ještě rukávy GRAHAMU na konci na své hřbetní strany prodlouženy tak, aby kryly nechráněný hřbet ruky nad zápěstím (pokud uživatel nemá rukavice). Protože dlaň si můžeme chránit před zimou sevřením ruky v pěst, ale hřbet již ne, jedná se o maličkost – ale potěší. Spodní lem rukávu je navíc nastavitelný manžetou na suchý zip.

Detail stahování manžety rukávu bundy NORTHFINDER GRAHAM
Detail stahování manžety rukávu bundy NORTHFINDER GRAHAM

KAPSY

Kapsy bundy GRAHAM jsou dostatečně velké, abychom si do nich mohli vložit jak své promrzlé ruce, tak třeba i pořádnou „bibli“ typu jakéhokoliv dílu Harryho Pettera; nebo jak bylo také kvůli úspoře místa v zavazadlech při cestování s low costovými aerolinkami prakticky vyzkoušeno, do každé z nich se vejde i dobře zabalený žďárák. I ony jsou uzavíratelné nepromokavými YKK zipy.

Do bočních kapes softshelky se vejdou překvalivě velké předměty - včetně Harryho Pottera o velikosti Starého a Nového zákona dohromady
Do bočních kapes softshelky se vejdou překvalivě velké předměty – včetně Harryho Pottera o velikosti Starého a Nového zákona dohromady

VERDIKT TESTERA

Testování pánské nepromokavé softshellové bundy GRAHAM bylo opravdovým potěšením; pro poutníka je dobré vědět, že má v batohu na túře k dispozici pro případ nouze tak kvalitní díl outdoorového vybavení, který se vlastnostmi svých materiálů opravdu de facto vyrovná hardshellu. Proto je nepromokavá softshellová bunda GRAHAM výborným parťákem všech lidí, kteří mají rádi hory a vůbec putování přírodou (nejen tou naší, ale i vysokohorskou nebo pouštní) nejen od jara do podzimu, ale při použití vhodných spodních vrstev mnohdy i v zimě. A v případě nouze oceníme na bundě i našité reflexní prvky, podle kterých nás pátrači a záchranáři lépe a rychleji najdou.

Kapuce - límec bundy NORTHFINDER GRAHAM
Kapuce – límec bundy NORTHFINDER GRAHAM

Další informace

Northfinder se věnuje výrobě funkčního outdoorového oblečení už více než 20 let. Skialpinistická kolekce této slovenské značky kombinuje atraktivní design a použití nejkvalitnějších materiálů na trhu s cílem zajistit skialpinistům co nejvyšší komfort i v náročných podmínkách. Nabízí široký výběr oblečení na skialpinismus, běžecké lyžování a další zimní outdoorové aktivity.

northfinder.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: