RECENZE: NORTHFINDER DENALI 40 – BATOH DO SUCHA I NEPOHODY NEJENOM NA HORY

RECENZE: NORTHFINDER DENALI 40 – BATOH DO SUCHA I NEPOHODY NEJENOM NA HORY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku NORTHFINDER DENALI 40
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu treking
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 Polyester
Objem batohu 40 l
Hmotnost 1280 g
Počet komor 1
Velikost zad UNI
Barevné varianty green , red, royal blue
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ne
Zadní vstup do batohu ne
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ne
Držák na helmu ne
Místo pro lavinovou výbavu ne
Výbava 1 Oddělitelná svrchní kapsa s dvěma nezávislými kapsami uzavíratelnými zip
Výbava 2 Hlavní komora s oddělenou kapsou na mapy a papíry
Výbava 3 Poutka v čele batohu pro připevnění síťky na přilbu
Výbava 4 Úchyty na cepín nebo skládací hole
Výbava 5 Integrovaná oddělitelná pláštěnka
Infocena 1 450 Kč
Dodává Northfinder
Více info na northfinder.com/cs/

Zaujalo mě

  • Množství oddělených vnitřních prostor
  • Přístup do hlavní komory přes čelo batohu
  • Tvarovaný zádový systém

Shrnutí recenze

V roce 2022 jsme se dostali k novým batohům Northfinder Denali 40 a 25. Číselné označení odpovídá vnitřnímu využitelnému objemu obou batohů, tedy 40 a 25 litrů. Batohy jsme měli možnost vyzkoušet na řadě jedno i vícedenních túr od jara do konce léta. Tady se zaměříme na čtyřicetilitrovou verzi, kterou výrobce deklaruje pro vícedenní přechody.

PODROBNÝ POPIS

V KOSTCE

Zelený batoh s šedě zbarvenou zádovou částí a doplňky je na první pohled klasické konstrukce sestávající z hlavního batohu a víka s dlouhými nastavitelnými popruhy. Výrobce sice udává objem batohu 40 litrů, ale realita musí být po započítání posunutí víka na maximum a využití všech vnějších kapes podstatně větší.

Celkový pohled na téměř plný batoh Northfinder Denali 40
Celkový pohled na téměř plný batoh Northfinder Denali 40

KONSTRUKCE BATOHU NORTHFINDER DENALI 40

Denali 40 má klasický tvar vylepšený o řadu doplňků, které zajišťují jeho možné celoroční použití. Základem je velká hlavní komora, která u zad obsahuje oddělenou kapsu pro vodní vak s krytým vývodem u pravého ramene. Přístup do hlavní komory je dvěma způsoby – standardně jako u všech ostatních batohů z pod vrchlíku nebo z čelní strany pomocí jednosměrného dolů otevíratelného vertikálního zipu. Přes zip je možný rychlý a snadný přístup libovolně hluboko do batohu. K dlouhodobému testování je potom ověření životnosti tohoto zipu, pokud je batoh naplněn a zatížen na maximum. Klasicky se do hlavní komory přistupuje shora, kde vstup kryje stahovací šedý límec. Ten je možné použít i pro asymetrické zvětšení vnitřního objemu hlavní komory při maximálním zvýšení o 11 cm (vepředu) až po 16 cm (za hlavou).

Profilovaná záda Denali 40 s bočním polstrováním od lopatek uživatele níže
Profilovaná záda Denali 40 s bočním polstrováním od lopatek uživatele níže

KAPSY A STAHOVÁNÍ

V čele batohu je další vertikálním zipem krytá plochá kapsa. Oba zipy mají plastová poutka pro snadnější manipulaci i v rukavicích. Vepředu je potom síťová kapsa částečně uzavíratelná popruhem s přezkou. Tento popruh by mohl být o kousek delší pro případ, že se do kapsy zastrčí větší množství oblečení. Batoh je stahován na bocích pomocí dvou kompresních popruhů, z nichž dolní vede přes boční síťované kapsy a horní jsou šikmé. Vedení spodních popruhů vede přes síťované kapsy.

Rychlopřístup k obsahu hlavní komory Denali 40 pomocí vertikálního zipu na čele batohu
Rychlopřístup k obsahu hlavní komory Denali 40 pomocí vertikálního zipu na čele batohu

FIXACE DALŠÍHO VYBAVENÍ

Pro umístění dalšího „materiálu“ na batoh jsou u dolní hrany dvě oka pro cepíny nebo teleskopické hole. Horní úchyty jsou potom rychloupínací z pružných lanek a plastových samosvorek s háčky. Horní úchyty jsou všity do hran vertikálních zipů od kapsy nebo rychlopřístupu do hlavní komory batohu. V čele batohu jsou v dolní části všita další dvě očka, která společné s horními úchyty na hole či cepíny dovolují připevnění externí síťky pro nošení helmy na batohu.

Rychloupínák pro teleskopické hole nebo cepíny
Rychloupínák pro teleskopické hole nebo cepíny

VÍKO

Oddělitelné víko je u zad posuvné, zatímco vepředu se připevňuje přezkami popruhů. Tyto popruhy jsou fixovány v horní polovině batohu, takže při jejich odepnutí nehrozí, že spadnou až k zemi do bláta nebo sněhu. Vrchlík má dvě zipem kryté objemné kapsy, do nichž se vlezou všechny drobnosti.

Batoh Denali 40 je připraven i na velmi nepříznivé počasí, když ve svém dnu má malou kapsu s integrovanou, ale i oddělitelnou pláštěnkou pro případné sušení bez batohu.

Batoh Northfinder Denali 40 a 25 při vícedenním přechodu slovinských Karavanek
Batoh Northfinder Denali 40 a 25 při vícedenním přechodu slovinských Karavanek

ZÁDOVÝ SYSTÉM NORTHFINDER DENALI 40

Dělený zádový systém má střední část horizontálně a symetricky profilovanou tak, aby byl pot odváděn ze středu ke krajům. U ramenních popruhů potom začínají dvě postranní užší polstrované vertikální výztuhy, které končí u horní hrany bederáku. Ramenní popruhy jsou pro tento objem batohu přiměřeně široké a vypolstrované. Jejich součástí jsou na každém i dvě oka např. pro připevnění hadice vodního vaku.

Dolní část zad Denali 40 s rozměrným polstrováním bederáku a dolní kapsou pro pláštěnku
Dolní část zad Denali 40 s rozměrným polstrováním bederáku a dolní kapsou pro pláštěnku

Samozřejmostí dne je, že hrudní popruh je vertikálně snadno nastavitelný v rozsahu přesahujícím deset centimetrů a součástí jeho přezky je i malá píšťalka. Bederní popruh je možná na první pohled svojí výškou/šířkou předimenzovaný pro čtyřicetilitrový batoh. V praxi se ukázalo, že je plně vyhovující, navíc, když má na každé straně z venku velkou zipem uzavíratelnou kapsu. Bederní popruh je středově či asymetricky rychle nastavitelný ve velkém rozsahu. Maximální rozsah nastavení přesahuje obvod pasu 140 centimetrů!

Boční pohled na bederní popruh Denali 40
Boční pohled na bederní popruh Denali 40

PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI S NORTHFINDER DENALI 40

Čtyřicetilitrový batoh jsme otestovali v různých evropských pohořích při vícedenních přechodech po chatách. Batoh se navíc „podíval“ jako příruční zavazadlo na několik letišť a do několika letadel při cestě z Prahy přes Katar do Nigérie a zpět. Při vícedenních přechodech pohoří ve Slovinsku, Makedonii a Rakousku se ukázalo, že při variantě se spaním na chatách (tj. v batohu jenom vložka do spacáku) je čtyřicítka více než dostatečná. Naplnit úplně se ji nepodařilo ani jednou. Na první pohled se zdálo, že bederní popruh a kapsy na něm jsou pro tuto velikost batohu nadbytečně předimenzované. V praxi bederák velmi dobře seděl a obě kapsy na něm byly využity k odložení mobilu, stejně jako dalších drobností, kvůli nimž není nutné sundávat batoh ze zad.

Batoh Northfinder Denali 40 a 25 při vícedenním přechodu slovinských Karavanek
Batoh Northfinder Denali 40 a 25 při vícedenním přechodu slovinských Karavanek

VERDIKT TESTERA

Batoh celkově dobře seděl na zádech a odvětrávání zad ve standardních teplotách kolem 20 °C fungovalo výborně. Při teplotách mezi 35 a 40 °C už bylo ovšem jedno, jak je odvětrávání zad řešeno. Za jediný konstrukční nedostatek se dá považovat posouvání víka a samovolné „otevření“ (viz foto) hlavní komory batohu. K tomu dochází, pokud jsou věci v některé ze dvou kapes víka, a zároveň hlavní komora batohu není zcela zaplněna, případně dostatečně stažena kompresními popruhy.

Velká nadstavba Denali 40 výrazně navyšující litráž batohu při maximálním využití
Velká nadstavba Denali 40 výrazně navyšující litráž batohu při maximálním využití

Další informace

Northfinder se věnuje výrobě funkčního outdoorového oblečení už více než 20 let. Outdoorová kolekce této slovenské značky kombinuje atraktivní design a použití kvalitních materiálů zajistit co nejvyšší komfort. Nabízí široký výběr oblečení na letní i zimní outdoorové aktivity.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: