RECENZE: NORTHFINDER ANAKIN – PÁNSKÉ SOFTSHELLOVÉ KALHOTY

RECENZE: NORTHFINDER ANAKIN – PÁNSKÉ SOFTSHELLOVÉ KALHOTY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku NORTHFINDER ANAKIN
Druh sportu outdoor, skialp, lezení
Druh oblečení kalhoty
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná druhá (střední)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 100 % polyester s DWR úpravou
Materiál 2 YKK® zipy
Vodní sloupec 20000
Prodyšnost 20000
Použitá membrána Trojvrstvová membrána: 20 000 mm H₂O/20 000 g/m²/24 h
Velikostní varianty S – XXL
Infocena 2590 Kč
Dodává Northfinder
Více info na northfinder.com/cs/

Zaujalo mě

  • Softshell s vlastností hardshellu
  • Úzký „slim“ střih
  • Vodě a větru odolný materiál
  • Nízká hmotnost a kompaktnost

Shrnutí recenze

Kalhoty NORTHFINDER ANAKIN jsou v regular střihu určené na vysokohorskou turistiku a náročné aktivity v horách, zvláště, když potřebujete pořádnou ochranu před živly. Jak obstály při testování v jihoamerických Andách?

PODROBNÝ POPIS

MATERIÁL

Kalhoty Anakin jsou softshellové kalhoty technického, spíše užšího střihu určené pro širokou škálu outdoorových aktivit. Použitý materiál je sice klasifikován jako softshell (trojvrstvová membrána: 20 000 mm H₂O/20 000 g/m²/24 h), avšak svými vlastnostmi se blíží více hardshellu. Nebo spíš bych řekl, že jsou tímto kalhoty na pomezí soft a hardshellu. Z hardshellových materiálů si kalhoty odnesly mechanickou odolnost a vodě odolnost a ze softshellových zase pružnost a prodyšnost. Tento materiál samozřejmě nemá vlastnosti klasického třívrstvého Gore-Texu, nebo jiné membrány, avšak svoji houževnost má a své místo na trhu, v šatníku, resp. na horách jistě najde.

Skupina turistů vedená guidem a kalhoty NORTHFINDER ANAKIN v práci
Skupina turistů vedená guidem a kalhoty NORTHFINDER ANAKIN v práci

TECHNICKÝ POPIS

Kalhoty mají dvě rozepínací ventilace na zip se síťkou na vnější straně stehen, dvě boční kapsy a jedna kapsa na pravém stehně, ty všechny na zip. V dolní části jsou kalhoty rozepínací, taktéž na zip, pro použití s pohorkami, lyžáky či jinými vyššími botami. Zapínání kalhot je klasická kombinace zip + knoflík, doplněn na bocích o stahovací suchý zip. Samozřejmostí jsou poutka na pásek. V oblasti kolen jsou kalhoty střiženy volněji pro lepší pohyb.

Detail stehenního větrání a stehenní kapsy - NORTHFINDER ANAKIN
Detail stehenního větrání a stehenní kapsy – NORTHFINDER ANAKIN

TESTOVÁNÍ A OSOBNÍ NÁZOR

Kalhoty jsem testoval v peruánských Andách, a to hlavně při výstupech na zdejší 5000+ m.n.m vrcholy. Pro přístup do BC jsem si vždy vystačil jen s těmito kalhotami, pro vrcholové útoky jsem měl ještě spodní hřejivou vrstvu. Kalhoty nejsou z principu ani ultra hřejivé (jako každá membrána), ale jako ochrana proti větru a zimě jsou velmi dostačující. Pro výstupy do výšek kolem 6000+ bych asi přidal ještě jednu vrstvu (ať už pod, nebo nad).

Guide na vrcholu Nevado Mateo v kalhotách NORTHFINDER ANAKIN
Guide na vrcholu Nevado Mateo v kalhotách NORTHFINDER ANAKIN

Vzhledem ke klimatickým podmínkám zde v Peru, jsem neměl možnost kalhoty testovat v prudkých a dlouhotrvajících deštích, avšak v lokálních deštích, sněžení či jen pohybu ve sněhu jsem s nimi neměl problém a nepromokly. Díky užšímu střihu jsou kalhoty dobré do hor a na VHT, jelikož se neplandají ve větru a člověk se pak nezachytává za mačky, což se může stát osudným, nebo minimálně je to vždy nepříjemné.  Do všech kapes se pohodlně vejde běžný smartphone, což je asi věc zásadní.

Boční pohled na kalhoty NORTHFINDER ANAKIN se zipy
Boční pohled na kalhoty NORTHFINDER ANAKIN se zipy

VERDIKT TESTERA

Na kalhotách se mi líbí právě ono zařazení mezi softshelly a hardshelly, resp doplnění této mezery. Klasické softshell kalhoty jsou většinou bud´ poměrně těžké (zaměřené na tepelný komfort), nebo příliš tenké (zaměřené na hmotnost skladnost). Hardshellové kalhoty mohou být někdy až příliš. Tyto kalhoty se krásně napasují mezi a určitě jsou situace, podmínky, kdy sáhnu raději po těchto kalhotech, než po softshellu, resp. hardshellu. Také svojí cenou jsou kalhoty výrazně dostupnější než kvalitní hardshell.

Kalhoty NORTHFINDER ANAKIN s lyžemi na Duhové hoře v Peru
Kalhoty NORTHFINDER ANAKIN s lyžemi na Duhové hoře v Peru

Osobně mohu kalhoty doporučit pro použití v horách, v přírodě, kde očekáváme nízké teploty a možnost jakýkoliv srážek, avšak do úplně extrémních podmínek (extrémně nízké teploty, dlouhotrvající deště či sněžení) bych tyto kalhoty doplnil ještě jednou vrstvou, nebo dal do batohu jako záložní. Pro většinu populace a většinu aktivit jsou však tyto více než vhodné.

Kalhoty NORTHFINDER ANAKIN byly testovány během lezecké sezóny v Andách
Kalhoty NORTHFINDER ANAKIN byly testovány během lezecké sezóny v Andách

Další informace

Northfinder se věnuje výrobě funkčního outdoorového oblečení už více než 20 let. Skialpinistická kolekce této slovenské značky kombinuje atraktivní design a použití nejkvalitnějších materiálů na trhu s cílem zajistit skialpinistům co nejvyšší komfort i v náročných podmínkách. Nabízí široký výběr oblečení na skialpinismus, běžecké lyžování a další zimní outdoorové aktivity.

northfinder.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: