RECENZE: NORTHFINDER 45 L ANNAPURNA – TURISTICKÝ BATOH

RECENZE: NORTHFINDER 45 L ANNAPURNA – TURISTICKÝ BATOH

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku NORTHFINDER 45 L ANNAPURNA
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu treking, expediční, lezecký
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 200 D ripstop 100% Polyester
Materiál 2 YKK zipy
Objem batohu 45 l
Hmotnost 2010 g
Počet komor 1
Velikost zad XS
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ne
Zadní vstup do batohu ne
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ano
Držák na helmu ne
Místo pro lavinovou výbavu ne
Výbava 1 Počet komor: 1 velká, dvě na vrchlíku, jedna vnější a dvě kapsy na bederním pásu
Výbava 2 Kapsy: přední kapsa na zip, 2 kapsy víka – vnější a vnitřní
Infocena 4 390 Kč
Dodává Northfinder
Více info na northfinder.com/sk

Zaujalo mě

  • Atraktivní design
  • Praktičnost batohu (nic tam nechybí a nic není vyloženě navíc)
  • Nízká hmotnost a pohodlnost batohu

Shrnutí recenze

Popis výrobce sice udává batoh NORTHFINDER 45 L ANNAPURNA jako turistický, ale za mě se jedná o skvělý batoh pro jakékoliv aktivity, včetně horolezení, kde jsem batoh testoval a podrobil velmi náročným podmínkám.

PODROBNÝ POPIS

TECHNICKÝ POPIS

Batoh Northfinder Annapurna je batoh o objemu 45 l, s jednou hlavní komorou, rozdělenou vnitřní přepážkou na dolní a horní segment. Přepážka je odnímatelná pomocí zipu uvnitř. Spodní vstup do komory batohu je prostorný a při uzavření přepážky vznikne samostatná velká hlavní komora. Kromě horního a dolního vstupu do komory, má ještě jednostranný čelní vstup, což je vždy praktické. Uvnitř hlavní komory na zádech jsou dvě kapsy, například na doklady, peněženku „camel bag“ či jiné věci, které chcete mít dobře schované. Komín hlavní komory má dvě stahovací šnůrky (jedna výš, jedna níž), pro redukci jeho výšky.

Plně naloženo v pozadí s Huascaranem - Northfinder Annapurna
Plně naloženo v pozadí s Huascaranem – Northfinder Annapurna

VÍKO, VNĚJŠÍ KAPSY A BEDERÁK

Kromě hlavní komory má batoh odnímatelné víko s kapsami na zip uvnitř a vně tohoto vrchlíku. Vrchlík lze odejmout a použít samostatně jako ledvinku. V jeho vnější kapse je háček na klíče, což mám u batohů obecně rád. Je to taková jednoduchá, ale užitečná maličkost. V čele batohu je další kapsa na zip, vhodná např. na mapu, či jiné drobnosti. Když je batoh plný, tato kapsa je relativně malá, resp. pohodlně použitelná pro ploché věci (mapa, nůž, svačina..). Batoh Annapurna má pohodlný, lehce nastavitelný bederní pás se dvěma kapsami na zip (na každé straně jedna). Do kapsy se pohodlně vejde standardní smartphone, malý foťák, svačina či jiné drobnosti. Kromě bederního pásu má batoh samozřejmě hrudní pás s „emergency“ píšťalkou. Na batohu Annapurna nechybí ani boční kapsy na lahev (doplněny kompresními popruhy) pro upevnění lahve. Pohodlně se do nich vejde 1 l termoska nebo „Nalgene“ lahev.

Ergonomická záda batohu Northfinder Annapurna při výpravě na Vallunaraju 5686m
Ergonomická záda batohu Northfinder Annapurna při výpravě na Vallunaraju 5686m

POUTKA A KOMPRESNÍ POPRUHY

Další pár kompresních popruhů je výše nad těmi bočními (upevnění lyží, lana, bundy…). Nechybí popruhy v dolní části batohu, kam lze pohodlně (vodorovně) dát např. karimatku, či menší stan. Přes vrchní komín hlavní komory je veden kompresní popruh, vhodný např. pro upevnění lana nebo bundy. Díky své konstrukci a délce, lze tento popruh vést buďto pod vrchlíkem, nebo nad ním, což se mi jeví jako velmi praktické například právě na lano. Samozřejmostí jsou dvě poutka pro upevnění cepínů nebo turistických holí. Na levém ramenním popruhu je malé poutko na připevnění brýlí.

S batohem Northfinder Annapurna ve skalách
S batohem Northfinder Annapurna ve skalách

PLÁŠTĚNKA

V defaultu je batoh vybaven pláštěnkou, která je umístěna v samostatné kapse vespod batohu a lze jí z kapsy vyjmout a tu použít pro jiné účely, nebo tím jen batoh o pár gramů odlehčit. Vše je vybaveno zipy YKK, pevnými popruhy a přezkami z odolného plastu.

Detail kapsy na bederním pásu batohu Northfinder Annapurna
Detail kapsy na bederním pásu batohu Northfinder Annapurna

ZÁDA

Záda batohu jsou nastavitelná, anatomicky tvarovaná pro lepší odvětrávání a velmi pohodlná.

S batohem Northfinder Annapurna na vrcholu Pisca 5752m
S batohem Northfinder Annapurna na vrcholu Pisca 5752m

TESTOVÁNÍ A OSOBNÍ NÁZOR

Batoh jsem testoval v peruánských Andách, a to hlavně při expedicích na místní pěti a šestitisícové vrcholy. Osobně jsem měl na zádech snad již desítky batohů, ale tento batoh je za mě zatím top. Má snad vše co potřebuji a nemá nic zbytečného navíc. Váhově to není ultra light, ale těžký není. Oproti těm ultra lehkým je navíc odolný a pojme toho opravdu hodně. Celkem bez problémů jsem se do něj sbalil na 4 denní expedici na 6000+ mnm hory, včetně kompletní výbavy na horské lezení (cepíny, lana, helma, šrouby, sněhové kolíky, friendy), spaní (stan, spacák, karimatka), vaření („jetboil“ varič, bomba, jídlo), oblečení a další nezbytné drobnosti. Po rozbalení kempu se batoh krásně zmenší a lze ho pohodlně použít jako útočný batoh na vrchol.

Osobně jsem měl k batohu dvě drobné výtky. Oranžovo-červená barva je sice krásná, ale bál jsem se, že batoh bude hned zcela špinavý. Zřejmě díky použitým materiálům se toto nepotvrdilo a batoh je stále čistý a krásně barevný. Druhá obava se týká gumiček pro uchycení cepínů, které se utahují zaseknutím (na tření) do zužující se dírky. Osobně mám trochu strach, že se gumička časem takto prodře. Ale cepíny jsem tam dával již mnohokrát a drží. A když se prodře, asi není problém ji vyměnit. Takže zatím vše v pořádku.

Batoh testovala také moje žena, které je o poznání menší postavy a po správném nastavení jí batoh seděl skvěle. Navíc, pod víkem batohu je tahák, jak batoh správně plnit, jak rozložit váhu a jak ho správně nastavit. Toto asi každý ví a zná, ale proč si to neověřit.

4 turistické cepíny při guidování v Peru - Northfinder Annapurna
4 turistické cepíny při guidování v Peru – Northfinder Annapurna

VERDIKT TESTERA

Jinak je to vážně nejlepší batoh pro vícedenní akce, co jsem kdy měl. Použil jsem ho také s lyžemi, které jdou na batoh připevnit jednoduše a drží. Přestože batoh není primárně určený jak skialpový. Navíc díky slušivé barvě a provedení v něm ani ve městě neuděláte ostudu.

Batoh Annapurna toho zažil hodně a stále jako nový
Batoh Annapurna toho zažil hodně a stále jako nový

Další informace

Northfinder se věnuje výrobě funkčního outdoorového oblečení už více než 20 let. Skialpinistická kolekce této slovenské značky kombinuje atraktivní design a použití nejkvalitnějších materiálů na trhu s cílem zajistit skialpinistům co nejvyšší komfort i v náročných podmínkách. Nabízí široký výběr oblečení na skialpinismus, běžecké lyžování a další zimní outdoorové aktivity.

northfinder.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: