RECENZE: NORTHFINDER 135 SUMMIT – KOMPOZITNÍ TŘÍDÍLNÉ TREKINGOVÉ HOLE

RECENZE: NORTHFINDER 135 SUMMIT – KOMPOZITNÍ TŘÍDÍLNÉ TREKINGOVÉ HOLE

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku NORTHFINDER 135 SUMMIT
Co je to za výrobek Trekové hole
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 Kompozitní materiál (uhlíková vlákna)
Materiál 2 Korek-pěna
Materiál 3 Karbid
Údaje výrobce 1 Hmotnost: 211 g (1/2 pár)
Údaje výrobce 2 Délka holí: až 135 cm
Údaje výrobce 3 Složené hole mají délku cca 62 cm
Údaje výrobce 4 Prodloužené pěnové madlo: ano
Infocena 2090 Kč
Dodává Northfinder
Více info na northfinder.com/cs/

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost a skvělá vyváženost
  • Příjemné avšak pevné poutko na ruku
  • Lehké ovládání utahovacích šroubů
  • Prodloužené madlo

Shrnutí recenze

„Ľahké trojdielne teleskopické palice z kvalitného kompozitného materiálu s metalickým rýchlouzáverom flick lock“. Jaké jsou trekové hole NORTHFINDER 135 SUMMIT doopravdy a kolik toho vydrží? Testováno v peruánských Andách.

PODROBNÝ POPIS

TECHNICKÝ POPIS

Trekové hůlky NORDFINDER 135 SUMMIT jsou třídílné hůlky vyrobené s kompozitního materiálu na bázi uhlíkových vláken (carbon fibres). Díky tomuto materiálu jsou hůlky lehké, ale zároveň pevné a pružné. Tyto tři díly jsou navzájem spojeny vnějším kovovým šroubem „flick lock“ (rychloupínákem). Rukojeť holí je ergonomicky tvarovaná a dobře padne do ruky. Je vyrobená v kombinaci korku a pěny.

Detail holí NORTHFINDER 135 SUMMIT
Detail holí NORTHFINDER 135 SUMMIT

PRODLOUŽENÉ MADLO

Pěnová rukojeť je prodloužena cca o 20 cm dolů, pro použití v traverzu či prudkém stoupání, bez nutnosti měnit délku holí. Poutka jsou z pevného, avšak příjemného materiálu, který nikde nedře a je příjemný i na holou ruku.

Prodloužené madlo a pohodlný úchop holí NORTHFINDER 135 SUMMIT
Prodloužené madlo a pohodlný úchop holí NORTHFINDER 135 SUMMIT

POUTKA

Nastavení délky poutka je jednoduché, dost intuitivní a lze ho ovládat i v rukavicích. Délka holí je samozřejmě nastavitelná a to od cca 105 cm až do délky 135 cm. Já osobně mám 190 cm a tato délka holí je pro mě plně dostačující.

Detail poutka a madla holí NORTHFINDER 135 SUMMIT
Detail poutka a madla holí NORTHFINDER 135 SUMMIT

TALÍŘKY A HROT

Hůlky jsou standardně dodávány s malými talířky (cca 5 cm průměr) a gumovými kryty hrotů. Talířky jsou upevněny závitem. Lze je tudíž sundat a vyměnit za jiné (vetší na sníh, nebo za nové v případě zničení či ztráty). Díky uchycení závitem by však k jejich samovolné ztrátě nemělo dojít. Hrot holí je vyroben z karbidu a ani po množství náročných horských expedicích nejeví známky poškození.

Hole NORTHFINDER 135 SUMMIT pomáhaly i při nástupech s batohem o hmotnosti i 35 kg
Hole NORTHFINDER 135 SUMMIT pomáhaly i při nástupech s batohem o hmotnosti i 35 kg

TESTOVÁNÍ A OSOBNÍ NÁZOR

Hůlky jsem testoval v peruánských Andách, a to hlavně při expedicích na místní pěti a šestitisícové vrcholy. Hlavně tedy při cestách na „těžko“ do základních táborů. Zkušenosti jsou zatím jen pozitivní. Hůlky jsou velmi lehké, flexibilní, pevné (zatím jsem je nezlomil J), příjemné do ruky a dobře vyvážené. Osobně mám zkušenosti, že některé teleskopické hole je obtížné sbalit či rozbalit v zimě a v mrazu. Speciálně hole s uzávěrem typu bajonet (vnitřní závit), ale i hole s vnějším závitem občas trpí tímto neduhem. U těchto holí Northfinder se mi to zatím nestalo. Kdykoliv a za jakýkoliv klimatických podmínek jsem je jednoduše a bez problémů sbalit či rozbalil a to i v teplých rukavicích. Hůlky nejsou vybaveny populárním „anti-shock“ systémem. Mně osobně toto vůbec nevadí, naopak si myslím, že tento systém je věc, která moc komfortu nepřidá, ale za to je to věc, které je náchylná na poruchu. Navíc díky použití kompozitních materiálů mají hůlky samy o sobě tlumící účinek.

Testování holí NORTHFINDER 135 SUMMIT i v nadmořské výšce 5000 metrů
Testování holí NORTHFINDER 135 SUMMIT i v nadmořské výšce 5000 metrů

Hůlky jsem testoval i na lyžích a při chůzi na sněhu a vše v pořádku (s malými talířky). Pravda je, že se jednalo o jarní firn (ráno pevný a zmrzlý, přes den povolený). Pro použití v hlubším sněhu by byly asi lepší velké talířky. Tyto hůlky však nejsou primárně myšlené na lyže (nejsou proto dodávány s velkými sněhovými talířky), avšak jejich použíti i zde je bez problémů možné. Několikrát se mi u jiných hůlek stalo, že se velmi brzo smylo, nebo spíš sedřelo číslování délky pro nastavení holí. U holí Northfinder zatím drží beze změn a poškození. Složené hole mají délku cca 62 cm, jsou tudíž velmi kompaktní, jak na přepravu (auto, autobus či zde mini collectiva) tak na upnutí na batoh.

Detail flick lock zámku - NORTHFINDER 135 SUMMIT
Detail flick lock zámku – NORTHFINDER 135 SUMMIT

Další informace

Northfinder se věnuje výrobě funkčního outdoorového oblečení už více než 20 let. Skialpinistická kolekce této slovenské značky kombinuje atraktivní design a použití nejkvalitnějších materiálů na trhu s cílem zajistit skialpinistům co nejvyšší komfort i v náročných podmínkách. Nabízí široký výběr oblečení na skialpinismus, běžecké lyžování a další zimní outdoorové aktivity.

northfinder.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: