Recenze: Niceboy VEGA X PRO – Chrabrý princ outdoorových kamer

Recenze: Niceboy VEGA X PRO – Chrabrý princ outdoorových kamer

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Niceboy VEGA X PRO
Druh výbavy Kamera
Velikost displeje 2“ dotykový + 1,4“ selfie
Rozlišení předního fotoaparátu až 20 MPx, timelapse
Video 4K až 60fps, 1080p až 120fps, 720p až 240fps
Napájení 1350mAh
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Konektivita microSD, Wi-Fi, microUSB, microHDMI
Další funkce 1 Příslušenství: řada úchytů, vodotěsné pouzdro
Infocena 3 990 Kč
Dodává Niceboy
Více info na www.niceboy.eu/cs/

Zaujalo mě

  • Vodotěsnost samostatného těla
  • Přední selfie displej
  • Výdrž akumulátoru

Shrnutí recenze

Akční kamera VEGA X PRO je dospělák, který má všechny vlastnosti, co od akční kamery chcete. Díky obrovskému 4k rozlišení, až 60 snímky za sekundu a za světla bravurně fungující elektronické stabilizaci mohou vaše záběry putovat rovnou do Hollywoodu. Jaké má další funkce a jak je odolná?

PODROBNÝ POPIS

V časech, kdy nad námi visí novodobé hrozby si musíme vážit okamžiků, kdy můžeme vyjet za dobrodružstvím do přírody a pořádně si to tam užít. Řeč je o adrenalinových a cestovatelských zážitcích. Ne každému paměť slouží tak dokonale, aby si zapamatoval všechny, a proto jsou tu záznamové přístroje. Jedním se zajímavých outdoorových kamer, které s vámi mohou cestovat kamkoli a za jakýchkoli povětrnostních podmínek, je kamera Niceboy VEGA X Pro. Bude vaším třetím okem a zapamatuje si všecičko, co budete na svých cestách provádět? Pojďme to zjistit.

Vlajková loď Niceboy VEGA X Pro
Vlajková loď Niceboy VEGA X Pro

Konstrukce

VEGA X Pro je po konstrukční stránce povedená záležitost. Jakmile jsem vzal kamerku do ruky, překvapila mě sice vyšší hmotnost, ale také dokonale lícující plasty, žádné ostré hrany a velmi líbivý design. Všemu jistě pomohl fakt, že je už samotné tělo je vodotěsné. To se výrobcům povedlo.
Zadní straně vévodí nepřehlédnutelný 5cm dotykový displej. Kromě něj tam nalezneme už jen dvě notifikační diody, oznamující stav nabíjení, nahrávání, aktivitu wifi anebo čtení/zápis z paměťové karty. Pravému boku vévodí tlačítko napájení, které kameře vdechuje život, jeho druhá funkce je spínač bezdrátové sítě, což je trochu nešťastné řešení, ale o tom až dále.
Na levém boku se usadil „výduch“ reproduktoru a jedna ze dvou vodotěsných vrátek. Po stisknutí pojistného tlačítka a mírným posunem krytu na nás vykouknou dva konektory. MicroHDMI sloužící pro přímý výstup videa a microUSB, který slouží pro nabíjení a přenost dat. Škoda, že tu není modernější USB-C.

Zadní straně vévodí 5cm dotykový displej
Zadní straně vévodí 5cm dotykový displej

Tlačítka a stativ

Vrchní strana kamery poskytuje prostor dvěma tlačítkům – přepínači režimů a spoušti. Obě tlačítka jsou gumová, lícují s hranou těla kamery (tedy nevyčnívají) a mají krásný jistý stisk. Podíváme-li se kameře na její spodní stranu, překvapí nás stativový závit. Perfektní záležitost, která maximálně usnadní uchycení kamery na standardní stativy bez nutnosti zavírat ji do vodotěsného pouzdra! Dalé tu jsou největší vrata, která chrání 1350mAh akumulátor a slot na microSDHC paměťovou kartu.

Zlatý závit zdobí spodní stranu kamery
Zlatý závit zdobí spodní stranu kamery

Extra LCD

Ano, správně tušíte, že nám zbývá ještě přední strana, kde se kromě optiky nachází jedno velké, tedy spíše malé překvapení. Je jím druhý menší LCD, který je výbornou záležitostí při pořizování selfie záběrů. Jeho uhlopříčka je 3,5 cm s poměrem stran 1:1.

Přední displej zobrazuje vše, co potřebujete
Přední displej zobrazuje vše, co potřebujete

Vodotěsné pouzdro

V balení se kromě samotné kamery usídlilo i vodotěsné pouzdro do 30 metrů, sada různých plastových úchytů na přilbu, kolo nebo zápěstí. Samozřejmostí je manuál, USB kabel a čisticí hadřík. Dálkový ovladač byste v balení hledali marně.

Vega X Pro přichází s velkým množstvím úchytek a vodotěsným pouzdrem
Vega X Pro přichází s velkým množstvím úchytek a vodotěsným pouzdrem

První dojmy

Jak už jsem zmínil, kamera působí velmi robustním dojmem. Díky vodotěsnosti samotného těla odpadá při většině situací použití nemotorného vodotěsného obalu, čímž se významně usnadňuje manipulace i ovládání. Navíc je tu dotykový zadní displej, který slibuje rychlý přístup do všech zákoutí ovládacího menu. Jaké je to v praxi? Vynikající!
Tlačítka na bocích kamery už při nastavování nemusíte takřka používat. Vše se děje rychle a přehledně pouhým dotykem. I když menu není rozdělené příliš přehledně, lze si na to zvyknout a přístup ke všem důležitým a často používaným předvolbám je rychlý a snadný. Displej reaguje přesně a lze s trochou trpělivosti ovládat i mokrýma rukama. Ovládání tlačítky je i nadále možné a při použití vodotěsného obalu i nutné, ale i to je přepracované a mnohem snazší, než u předchozích modelů nebo jiných výrobců.
Při prvním vkládání paměťové karty jsem ji zasunul omylem opačně a pak ji těžko dostával ven. Kvůli absenci označení, jak orientovat kartu při vkládání se mi to pak stalo ještě párkrát. Tady vidím prostor ke zlepšení. Naopak akumulátor lze vkládat i vyndávat hladce.

Dvě gumová tlačítka se dobře mačkají
Dvě gumová tlačítka se dobře mačkají

A přece točí

Nastavuji nejvyšší rozlišení, tedy 4K a vyrážím natáčet. Nechci, aby byly záběry roztřesené, a tak zapínám elektronický stabilizátor, zde označen jako X-Steady. První zádrhel na sebe nenechal dlouho čekat. Kamera umožňuje nastavit také korekci rybího oka, tedy optické chyby, která se projevuje zaobleným horizontem a soudkovitou deformací objektů, které se nacházejí u kraje snímku. Tuto korekci, která mimochodem funguje skvěle, však nelze zapnout společně se stabilizátorem. Musíte si tedy vybrat to, či ono.

Musím pochválit kvalitní tlačítka, které mají jistý stisk. I v rukavicích lze poznat (cítit), že se tlačítko stisklo. Spoušť reaguje rychle a celková odezva kamery je velmi rychlá. Více si počkáte jen při prohlížení fotografií/videí, které se i přesto, že jsem použil jednu z nejrychlejších karet na trhu, načítají příliš dlouho. Zvuk při přehrávání videí ve venkovním prostředí neuslyšíte a nikde jsem nenašel nastavování hlasitosti. Pro rychlou kontrolu záznamu v terénu to ale postačuje.

Kamera disponuje stereo mikrofonem, který je ale schovaný pod jedinou dírkou, která se nachází nahoře vedle spouště. Pokud tuto dírku omylem zakryjete prstem, přijdete o veškerý zvukový záznam. Kamera ohluchne také, pokud se v tomto místě usadí voda nebo nějaká nečistota. Je potřeba na to dávat pozor.

Za hodně velkou vychytávku považuji druhý přední malý náhledový displej. Dlouhým podržením tlačítka volby režimů se displej aktivuje, a i když je menší a má čtvercový formát, zobrazí vše důležité, co byste měli vidět, tedy stav baterie, délku záznamu, nastavené rozlišení a hlavně obraz toho, co natáčíte. I na slunci je dobře čitelný a jedná se bezesporu o velké plus této kamery. Malá vada na kráse by tu přeci jen byla. Displeje nemůžete přepínat během záznamu, ale jen v režimu stand-by.

Stativový závit umožňuje kameru umístit na klasický fotografický stativ, nebo na malé outdoorové stativy. Což rozšiřuje možnosti použití. Osobně toto řešení používám na časosběrné záznamy, kdy umístím kamerku na malém stativu někam na skálu, pohodlně si nastavím úhel záběru a můžu natáčet. Tím se dostávám k možnosti natáčet i tyto časosběrné záznamy. Kamera lze nastavit pro záznam časosběrných videí s intervalem jednoho snímku od 1 do 60 sekund anebo záznam série fotografií od 3 do 60 sekund.

Zkušenějším uživatelům doporučuji namísto časosběrného videa záznam fotografií a ty si pak v počítači složit do videa. Natáčíte-li například při východu, či západu slunce přímo do videa, kamera při změnách světla nereguluje expozici plynule, ale skokově. Na výsledném videu se to projeví nepříjemným blikáním. Co naopak velmi překvapilo, byla výdrž akumulátoru, kdy jsem byl schopný pořídit 2,5 hodiny časosběrného záznamu.
Skvělá výdrž akumulátoru se projeví i při běžném natáčení, kdy se hravě dostane na hodinu a půl záznamu na jedno nabití.

Baterii lze vyndat snadno, horší je to pak s microSD kartou
Baterii lze vyndat snadno, horší je to pak s microSD kartou

Rozlišení

Kamera umí natáčet v rozlišení 4K (3840×2160px) při 30 i 60 snímcích za sekundu, ve FullHD (1920×1080px) až ve 120 snímcích za sekundu a při rozlišení 720p (1280×720px) dokonce ve 240 sn./s. Posledně zmiňovaný režim (8× zpomalený záznam) je zajímavý pro natáčení vašich akrobatických kreací nebo akcí, které se dějí velmi rychle. Vyžaduje sice hodně světla, ale není časově omezen, jak tomu bývalo u starších přístrojů.

Ukázka nočního fota
Ukázka nočního fota

Vodotěsnost

Samotná kamera by měla vydržet ponoření až do 12 metrů. Osobně bych toto určitě nezkoušel a pro záznam při potápění bych použil přiložené vodotěsné pouzdro, certifikované pro ponor do 30 metrů. Při běžném použití při sjíždění řeky, při canyoningu, při šnorchlování, za deště nebo kdekoli hrozí styk s vodou se však nemusíte obávat, že by se do kamery bez přídavného pouzdra dostala voda. Získáte navíc benefit lepšího zvukového záznamu. Kamera mi tak posloužila v dešti i při otužování v řece. I s mokrýma rukama lze s trpělivostí ovládat dotykový displej, ale jistější je ovládání tlačítky. Pro tuto příležitost bych ocenil možnost vypnutí ovládání displeje dotykem.
Předtím, než kameru otevřete (pro přístup ke kartě, akumulátoru nebo USB portu), pořádně ji osušte. Ve škvírkách má tendenci se držet voda, která by pak mohla poškodit elektroniku uvnitř. Osvědčil se mi fén (stačí studený vzduch), kterým jsem vodu ze spár předtím, než jsem kameru otevřel, vyfoukal.

Tlačítko napájení slouží i pro pohyb v menu
Tlačítko napájení slouží i pro pohyb v menu

Dálkový ovladač

Ovládání kamery na dálku lze provádět dálkovým ovladačem, který je nutno dokoupit anebo chytrým mobilním telefonem. Druhá možnost je o mnoho příjemnější a praktičtější. Kromě ovládání spouště lze kontrolovat přesně to, co kamera vidí. Spojení se smartphonem nebylo nikdy snazší, stačí nainstalovat doporučenou aplikaci, zapnout na kameře wifi, připojit smartphone a může se natáčet. Přes mobil nastavíte téměř vše, co v kameře. Můžete si také z kamery veškeré záznamy stáhnout a zálohovat je, nebo je rovnou sdílet. Škoda jen, že Niceboy nemá vlastní aplikaci šitou na míru konkrétní kameře, ale využívá univerzální aplikace třetích stran.
Ještě se zastavím u tlačítka vypínání/zapínání kamery, která při zapnutém stavu slouží i pro ovládání wifi. Stane se, že kameru chcete vypnout, ale nepodržíte tlačítko dostatečně dlouho. V tom případě se zapne wifi a kamera se na několik vteřin zablokuje. Možná jsem jen nešikovný, ale stalo se mi to několikrát a vždy se jednalo o zbytečné zdržení.

A jaký je výsledek?

Dovolená či výlet za námi, karta plná videí a fotografií už předává svá data do počítače, zatímco my si vaříme kávu. Doporučuji si do kávy rovnou přilít trošku rumu, abychom ustáli mírné zklamání.
Zatímco papírové parametry kamery i dosavadní zkušenosti vypadají slibně, výsledek už tak slibný není. Záznam je skutečně v nativním 4K rozlišení ale vizuálně ve většině případů nelze rozeznat od FullHD rozlišení. Pokud je záznam ze slunečného dne a není příliš dynamický, lze říci, že se ostrostí a rozlišením přibližuje skutečnému 4K, ale pokud je záznam trošku akčnější (přeci jen je to akční kamera) a není na přímém slunci, rapidně ubývá na ostrosti a detaily se slévají do jednobarevných ploch. Ještě horší kvalita se projeví při zapnuté stabilizaci.
Samotná stabilizace funguje skvěle. I při divoké jízdě na kole nebo při běhu je záznam plynulý a netřese se, ale pouze za přítomnosti velkého množství světla a za nepřítomnosti stromů, listů, detailů. Jakmile přijde na scénu více detailů, ke slitým plochám se přidá poblikávání obrazu a občasné uskočení obrazu.
Naopak musím ocenit práci s dynamickým rozsahem. Vyrovnávání expozice při přechodu mezi stínem a sluncem zvládá kamera perfektně. Stejně tak i záznam v protisvětlu se snaží vždy vyvážit tak, aby bylo vidět popředí.
I přes to, že je kamera vodotěsná, záznam zvuku je výborný. Jen je potřeba si dávat pozor, abyste nezakrývali mikrofon a aby jej nezakrývala ani voda, to pak nejde slyšet nic. Za hodně nepříjemnou chybu považuji načasování stisku tlačítka spouště a spuštění záznamu. Na každém záběru se totiž na úplném začátku ozve nepříjemná hlasitá rána, způsobená stiskem tlačítka spouště, které je hned u mikrofonu. Každé video je tedy před přehráváním nutné zbavit originálního zvuku nebo ustřihnout první sekundu záznamu, aby to bylo koukatelné. Při ukončení záznamu už tento zvuk slyšet nelze. Dalo by se řešit ze strany výrobce updatem firmwaru tak, aby se záznam spouštěl se zpožděním.

Zachrání to fotografie?

Trošku. Rozlišení 20 Mpx dává prostor pro záznam i malých detailů a za světla se to kameře daří celkem dobře. Pomáhá tomu široká škála nastavení hodnoty ISO, korekce expozice i možnost nastavení dlouhých expozičních časů, díky čemuž můžete pořizovat i noční fotografie či experimentovat s dlouhou expozicí za dne. Škoda, že při focení nelze použít korekci rybího oka.

Ukázka Karlův Most
Ukázka Karlův Most

Verdikt

Niceboy VEGA X Pro je bezesporu produkt, hodný pozornosti. V této cenové kategorii je třeba papírové parametry brát s rezervou a vždy dát reálné zkušenosti v reálných podmínkách. Hledáte-li kameru na záznam vašich divokých freeridových jízd, psích kusů na windsurfu nebo kdekoli je dostatek světla, našli jste ji. Perfektní ovládání, praktický selfie displej, dlouhá výdrž akumulátoru, odolnost, všestrannost a množství různých nahrávacích režimů vám dovolí vytvářet videa, kterými nadchnete nejenom své přátele. Ti totiž nikdy nebudou zkoumat ostrost záznamu na obří 4K televizi, ale zkouknou video v mobilu, kde si žádných nedostatků nevšimnou. A co si budeme povídat, o to většině uživatelů jde.

Díky stativovému šroubu můžete použít spousty příslušenství, které již máte doma
Díky stativovému šroubu můžete použít spousty příslušenství, které již máte doma

Další informace

logo-niceboyProdukty značky Niceboy® byly na evropský trh poprvé uvedeny v roce 2016. Za tu dobu se značka úspěšně etablovala na zahraničním i tuzemském trhu. V současné době se produkty značky Niceboy® prodávají v osmi evropských zemích a ve vybraných kategoriích značka zaujímá přední příčky v prodejích a stává se leaderem na trhu. Značka si získala renomé nejen díky modernímu designu produktů, ale především díky kvalitě zpracování a dostupným cenám. Portfolio produktů Niceboy® má v oblasti spotřební elektroniky široký záběr. Nabízí akční kamery, autokamery, oblíbené typy sluchátek, přenosné reproduktory, fitness náramky a další příslušenství. Nejnověji Niceboy® vstoupil na trh s ucelenou řadou gamingového vybavení, která se ihned po uvedení stala bestsellerem. Důkazem sebejistého postavení značky Niceboy je rovněž fakt, že se stala hrdým partnerem České fotbalové reprezentace pro roky 2020 – 2021.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Jason

Levnější gopro…..

Zdeněk

Zdravím, opravdu jsem velmi zklamán. Jakož to outdoor kamera by měla něco vydržet. Po namontování na závit na řídítka motorky jsem i přes jemné dotažení zjistil že plast kolem závitů je celý rozpraskaný. Upevnit kameru tímto způsobem je tedy zcela nevhodné. Jiné upevnění krom voděodolného pouzdra neexistuje. Jsem zvědav jak se k tomu postaví výrobce. Za mě tedy tuto kameru vůbec nedoporučuji.

David
Zdeněk:

Máte naprostou pravdu. Já jsem ji dnes reklamoval už po druhé. Po prvé mi praskla dvířka u baterie – reklamace 1 a ted se mi to stalo znova. Tentokrát u portu usb a hdmi. K tomu jak píšete…kolem závitu je prasknutí. Jako celkově je kamera dobrá a pro mé aktivity jsou super. Ještě když k tomu mám gimbal, tak zaběry jsou opravdu super….Ale kvalita kamery jako material je katastrofalní.

Pavel

Přesně jak se tady píše.Praskla mi dvířka jak u baterie tak i dvířka na usb …Vyřešeno reklamací …Uvidím co vydrží nová… Snad se to už nebude opakovat….

Lukáš

2x jsem otevřel kryt USB, kam musím pokaždé co potřebuji kameru nabít nebo přetáhnout videa a dvířka praskly- obrovská nedomyšlenost. Videa ze stativu jsou rozdělený po cca 8minutách, nevím proč, snad nějaké nastavení.

Robert

S těmi prasklými dvířkami to mám stejný.Praskly mě jak u USB portu tak i u baterie.Už někdo tuto závadu reklamoval?
Reklamaci uznají nebo ne?

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: