RECENZE: NESMEKY CAMP ICE MASTER EVO A CAMP ICE MASTER LIGHT

RECENZE: NESMEKY CAMP ICE MASTER EVO A CAMP ICE MASTER LIGHT

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku NESMEKY CAMP ICE MASTER EVO A CAMP ICE MASTER LIGHT
Co je to za výrobek Nesmeky
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 nerezová ocel
Materiál 2 elastomer
Údaje výrobce 1 Fixační pásek přes nárt - model CAMP ICE MASTER EVO
Údaje výrobce 2 Praktický obal: ano
Údaje výrobce 3 Délka hrotů (model CAMP ICE MASTER EVO): 15 mm
Údaje výrobce 4 Počet hrotů (model CAMP ICE MASTER EVO): 13 ks
Údaje výrobce 5 Délka hrotů (model CAMP ICE MASTER LIGHT): 13 mm
Údaje výrobce 6 Počet hrotů (model CAMP ICE MASTER LIGHT): 13 ks
Dodává Totaloutdoor
Více info na totaloutdoor.cz/

Zaujalo mě

  • Nerezový materiál
  • Zesílení elastického materiálu
  • Praktický obal

Shrnutí recenze

Na hory se chodilo vždycky. Za každého počasí, ale během pandemie C-19, ještě více než obvykle. Zvláště do Krkonoš vyráží stále více lidí a jak známo Krkonoše umí potrápit více než jakékoliv jiné hory u nás. A nesmeky by měly být opravdu nedílnou součástí vybavení každého turisty či návštěvníka zimních hor. Osobně jsem použil nesmeky i v polovině listopadu při výstupu na Sněžku a díky nim jsem mohl bezpečně pomáhat při evakuaci několika šílených otužilců v trenýrkách z vrcholu Sněžky včetně turisty s vyhozeným ramenem, který je neměl.

PODROBNÝ POPIS

Ice Master EVO

V kostce

Ice Master EVO jsou turistické nesmeky se 13ti 15mm hroty z nerezové oceli ve 4 velikostech v praktických obalech, které chrání obsah vašeho batohu.

Nesmeky CAMP Ice Master Evo a CAMP Ice Master Light
Nesmeky CAMP Ice Master Light a CAMP Ice Master Evo (modré)

Testování nesmeků CAMP

Nesmeky umožňují bezpečnou a pohodlnou chůzi po zledovatělém terénu. A během letošní zimy bylo dosti příležitosti k testování díky střídání teplot a silným větrům, které hřebeny oholily až na led nebo tvrdý sníh.

Ukládání nesmeků CAMP Ice Master Evo, do obalu po sestupu ze Sněžky
Ukládání nesmeků CAMP Ice Master Evo, do obalu po sestupu ze Sněžky – pro lyžáky je vždy lepší zvolit větší velikost nesmeků

Nesmeky Ice Master EVO – obal

Nesmeky jsou uloženy v praktickém obale na zip a s velkým textilním poutkem, které umožňuje pohodlné přenášení nebo zavěšení. Velmi oceňuji toto kvalitní balení, které vypadá hezky, ale je i funkční. Navíc s otvory pro lepší sušení či odvod vlhkosti.

Nerezové nesmeky CAMP Ice Master Evo s praktickým obalem
Nerezové nesmeky CAMP Ice Master Evo s praktickým obalem

Hroty

Rozmístění 13 hrotů je rovnoměrné a zaručuje vysokou účinnost na ledu či sněhu. Jednotlivé segmenty s hroty jsou propojeny nerezovým řetízkem. 15 mm vysoké hroty zabezpečovaly během testování bezpečný pohyb a trakci na ledu i sněhu.

Rozložení nerezových segmentů s hroty - CAMP Ice Master Evo
Rozložení nerezových segmentů s hroty – CAMP Ice Master Evo

Na botách

Fixace k botě je zajištěno pomocí pružného elastomeru, který dokonale obepíná botu. Proto pečlivě vybírejte správnou velikost. Na stránkách dobrých prodejců byste měli nalézt přehlednou tabulku a podle ní vybírat:

S I 425 g I vel. 36-38
M I 433 g I 39-41
L I 442 g I 42-44
XL I 450 g I 45-47

Elastomer je u modelu Ice Master EVO opatřen fixačním popruhem na suchý zip přes nárt pohorky. Ten ještě lépe zajišťuje nesmeky především v traverzech nebo při použití atypických bot nebo při výběru špatné velikosti bot. Navíc jsou oka v pružném elastomeru zesílena ještě extra plastovými oky.

Nesmeky CAMP Ice Master Evo s extra páskem přes nárt
Nesmeky CAMP Ice Master Evo s extra páskem přes nárt

Nazouvání

Nazouvání jde snadno a myslím si, že po prvním nasazení se rychle zorientujete a najdete předek a zadní poutko na první dobrou. Rychle se zorientujete také díky šipce a logu CAMP na elastomeru a také pomocí kovové hrazdičky, která fixuje řetízky na špiče boty tak, aby nesjížděly do stran.

Ice Master EVO jsou primárně konstruovány a navrženy pro pohorky, ale velmi dobře posloužily i na nízkých trekovkách a dokonce i na skialpových lyžácích (sestup ze Sněžky).

Nesmeky CAMP Ice Master Evo s extra páskem přes nárt a hrazdou na špičce
Nesmeky CAMP Ice Master Evo s extra páskem přes nárt a hrazdou na špičce

Měli byste vědět

V technickém terénu nesmeky nenahrazují funkci horolezeckých maček! Například na sněhových polích, ledovcích nebo při lezení ledopádů.

Kloub na nesmecích pro lepší chůzi, ohýbání a uskladnění nesmeků CAMP Ice Master Evo
Kloub na nesmecích pro lepší chůzi, ohýbání a uskladnění nesmeků CAMP Ice Master Evo

Verdikt testera

Nesmeky Ice Master EVO jsou podle mě kvalitní turistické nesmeky, které lze snadno brát díky praktickému obalu na zimní túry. Během testování mi doopravdy vytrhly několikrát trn z paty a dobře posloužily. Kvalitní nerezový materiál hrotů a řetízků by měl zaručit dlouhou živostnost a bezúdržbové používání.

Fixace nesmeků CAMP Ice Master Evo
Fixace nesmeků CAMP Ice Master Evo

CAMP Ice Master Light

V kostce

Ice Master Light jsou lehké nesmeky (pouhých 270 g, vel. S) se 13ti 13mm hroty z nerezové oceli pro bezpečnou a pohodlnou chůzi po zledovatělém terénu. Tradičně uloženy v praktickém obale, za který dávám palec nahoru.

Nesmeky CAMP Ice Master Light
Nesmeky CAMP Ice Master Light

Aby to neklouzalo

Celkem šest nerezových segmentů a 13 hrotů zajišťuje vaši stabilitu na zledovatělém povrchu. Při stoupání i klesání. Tyto segmenty jsou spojeny nerezovým řetízkem, který stejně jako hroty zajišťuje extra trakci.

Hrazda i na patě - CAMP Ice Master Light, která zabraňuje rozjíždění nesmeků do stran
Hrazda i na patě – CAMP Ice Master Light, která zabraňuje rozjíždění nesmeků do stran

Fixace nesmeků

Upevnění k botě je zajištěno pomocí pružného elastomeru, který dokonale obepíná botu. A na osmi vyztužených místech drží řetízky a hroty tak, aby se nepohybovaly pod botou. Navíc jsou nesmeky na špičce a patě opatřeny extra drátěnou hrazdou tak, aby ještě lépe fixovaly nesmeky na patě a špičce (zabraňují roztahování řetízků v těchto exponovaných místech). Velikosti vybírejte nejlépe podle velikostní tabulky:

S I 270 g I 36-38
M I 278 g I 39-41
L I 292 g I 42-44
XL I 302 g I 45-47

Nesmeky CAMP Ice Master Light na pohorkách
Nesmeky CAMP Ice Master Light na pohorkách

Nazouvání

Nazouvání jde snadno pomocí „poutka“ na patě. Přední díl je prodloužený tak, aby dobře držel na nártu a patní číst je kratší. Tedy orientace, kde je předek a kde zadek je snadná. U těchto nesmeků se nerozlišuje levá a pravá varianta.

Nasazené nesmeky CAMP Ice Master Light na nízkých trekovkách
Nasazené nesmeky CAMP Ice Master Light na nízkých trekovkách

Použití

Nesmeky Ice Master Light jsou vhodné pro zimní turistiku, ale i mimosezónní vycházky, kde vás může překvapit led nebo třeba i zcela běžně sněhovisko na horách. Ice Master Light jsou vhodné i pro nízké trekovky, ale byly testování na zateplených botách, vysokých trekovkách a dokonce i na skialpových botech. Pro skialpové boty nebo lyžáky je vhodnější zvolit vždy větší velikost.

Nesmeky CAMP Ice Master Light na zateplených zimních botech KEEN
Nesmeky CAMP Ice Master Light na zateplených zimních botách KEEN

Transport

Nesmeky Ice Master Light stejně jako další z nabídky CAMP lze snadno uložit a transportovat v praktickém zipovém obale s velkým popruhovým madlem, které umožňuje zavěšení. Obal dokonale chrání proti poškození dalšího vybavení v batohu. Navíc je opatřen několika otvory pro případný únik zbytkové vlhkosti.

Obal od nesmeků CAMP Ice Master Light - vnitřek
Obal od nesmeků CAMP Ice Master Light – vnitřek

Měli byste vědět

V technickém terénu nesmeky nenahrazují funkci horolezeckých maček! Například na sněhových polích, ledovcích nebo při lezení ledopádů.

CAMP Ice Master

Nesmeky jsou též dostupné s ocelovými hroty ve verzi CAMP Ice Master. Ty jsou opatřeny 13 ocelovými hroty v délce 15 mm a spojovacími řemínky z pozinkované oceli. Součástí je také praktický obal!

CAMP Ice Master
CAMP Ice Master

Další informace

camp-cassin logoZnačka CAMP vyrábí vybavení pro vysokohorskou turistiku, lezení, horolezectví a skialpinismus, které vyniká především nízkou hmotností a technickou vyspělostí.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: