HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

RECENZE: NAFUKOVACÍ KARIMATKY ZULU ALEX

RECENZE: NAFUKOVACÍ KARIMATKY ZULU ALEX

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku ZULU ALEX
Typ výrobku karimatka
Materiál - svršek 40D Nylon
Hmotnost 360 g
Barevné varianty černá / fialová / tmavě modrá
Šířka v obalu 25 cm
Průměr v obalu 10 cm
Dostupné velikosti 185 x 58 x 5 cm
Výbava 1 Tepelný odpor (R-VALUE): 1,6
Výbava 2 Půlitelná: ano
Výbava 3 Obal a opravná sada: ano
Infocena 899 Kč
Dodává 4camping
Více info na www.4camping.cz/

Zaujalo mě

  • Sbalitelnost
  • Dvojitý ventil
  • Nízká hmotnost

Shrnutí recenze

Nafukovací karimatka ZULU Alex je nafukovací matrace s oddělenými komorami. Tloušťka je 5 cm. Spaní je komfortní. Po sbalení nabízí minimální objem. Jak těžké je její nafouknutí nebo sbalení? A jak se na ni během testování spalo? TO vše se dozvíte v redakční recenzi Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

Sbaleno na cestu

Součástí nafukovací karimatky je i obal se zavíráním na tkanici se samosvorkou. Obal je velkoryse naddimenzován, a i když si se sbalením nedáte žádnou práci, lehce karimatku do něho vložíte. Obal jsem používal i jako improvizovaný polštářek. Podařilo se mi do něho vměstnat mikinu. Kromě karimatky si do obalu můžete přidat další vybavení jako je například nafukovací polštářek. Součástí balení je i „repair kit“ – samolepka o rozměrech 5,5 x 6 cm s návodem k použití v angličtině. Tuto samolepku doporučuji do obalu přilepit na dno pomocí stříbrné pásky duct tape, aby vám nevypadla a měli ji po ruce, když ji budete nejvíce potřebovat. V případě úsporného sbalení se jedná o opravdu útlý váleček.

Obal na karimatku ZULU Alex je dostatečně velký a s balením či kompresí si nemusíte lámat hlavu
Obal na karimatku ZULU Alex je dostatečně velký a s balením či kompresí si nemusíte lámat hlavu

Kolik opravdu váží?

Na obale je uvedena cena 450 g. Na webu je však uvedena hmotnost jiná. Tam se uvádí 420 gramů. Na visačce se taktéž uvádí hmotnost 420 g, ale po převážení váží pouhých 360 g! Značka ZULU tak škodí sama sobě.

Jiné údaje - hmotnost - na visačce karimatky ZULU Alex
Jiné údaje – hmotnost – na visačce karimatky ZULU Alex

Použití

Přesto, že se jedná o 5 cm „tlustou“ matraci, její použití není celoroční. Spíše se jedná o letní karimatku a to hned z několika důvodů. Pouhý vzduch neizoluje. Navíc karimatka obsahuje z celkové plochy velikou část studených spojů. Do karimatky není přidána žádná dodatečná izolace či materiál, který by zabraňoval přenosu chladu. I na stránkách se uvádí doporučení použití jako letní karimatku.

Testování na Dalešické přehradě - karimatka ZULU Alex
Testování na Dalešické přehradě – karimatka ZULU Alex

Nafukování a ventil

Karimatku ZULU Alex se mi podařilo nafouknout od 10 do 12 výdechů. Jinak doporučuji nafukovat jinak než pusou, aby se uvnitř nesrážela vlhkost. Ventil je umístěn v nohách na spodní straně, takže nijak netlačí a nepřekáží. Ventil je rozdělen na dvě části – dva stupně. Po otevření toho prvního (krytky ventilu) nafouknete karimatku přes zpětný ventil. Takže se vám vzduch z karimatky necpe zpět do úst nebo ven. Pro rychlé vyfouknutí či sušení stačí otevřít druhý stupeň bez ventilu a vzduch unikne ven během vteřiny.

Na nafouknutí je třeba 10 až 12 výdechů - ZULU Alex
Na nafouknutí je třeba 10 až 12 výdechů – ZULU Alex

Spaní

Při sezení na natažené karimatce dochází k prosednutí až na podložku. Při sezení je jediná možnost karimatku přeložit na poloviny a sedět na dvou vrstvách…Vzhledem k hladkému povrchu karimatky volte rovné místo na spaní tak, abyste z ní nesjížděli.

Připraveno na ležení - ZULU Alex
Připraveno na ležení – ZULU Alex

Rozměry

Po sbalení nezabere takřka žádné místo. Po nafouknutí však uvedený rozměr 185 cm je spíše o 5 cm méně. Šířka spíše 55 cm než uváděných 58 cm. Výška 5 cm odpovídá a takovouto výšku jsem i naměřili. Směrem k nohám se cca od 120 cm karimatka malinko zužuje. S mojí výškou 174 cm mi přijde délka vyhovující. Do 180 cm výšky postavy si umím představit komfortní spaní. Nad 180 cm výšky postavy už bude někde něco koukat. Hlava nebo nohy.

Délka nafouknuté karimatky je 180 cm
Délka nafouknuté karimatky je 180 cm

V kostce

Malá po sbalení a vážící (po převážení) pouhých 360 g. Dostatečně izolující při letních putováních. S 5 cm na výšku i dost pohodlná pro spaní na zádech i na boku. A zvládne vyrovnat i nějakou tu nerovnost. Pro spaní volte terén na rovině – karimatka má minimální tření a jinak budete sjíždět do údolí.

Studené spoje karimatky ZULU Alex
Studené spoje karimatky ZULU Alex

Další informace

zulu-logoZulu Outdoor je prověřený výrobce stanů, spacáků, karimatek, plážových přístřešků, kempingového nábytku a dalších drobností vhodných při pobytu v přírodě (cestovní hrnky, ručníky aj). Výrobky mají velmi příznivou cenu, avšak kvalitativně se řadí spíše do střední třídy.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: