Recenze: Nádobí Optimus Terra Weekend

Recenze: Nádobí Optimus Terra Weekend

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Optimus Terra Weekend
Druh potřeb pro vaření (Vaření) nádobí
Druh vaření běžné vaření
Hmotnost 275 g
Objem nádoby 0,95 l
Typ vařiče plynový
Infocena 800 Kč
Dodává Acron Czech

Zaujalo mě

  • skladnost
  • variabilita
  • nízká hmotnost

Shrnutí recenze

Pro samotáře a pro kratší víkendové výlety ve dvojici představil Optimus kompaktní soupravu nádobí s integrovaným tepelným výměníkem. Tepelný výměník je trendem pro zvýšení efektivity vaření,. Jak se osvědčil u samostatné nádoby s víčkem Terra Weekend, zaměřené na sbalení celé „kuchyně“ do jedné nevelké soupravy?

PODROBNÝ POPIS

Pro samotáře a pro kratší víkendové výlety ve dvojici představil Optimus kompaktní soupravu nádobí s integrovaným tepelným výměníkem, jak jde poznat ze zkratky HE v názvu, tedy Heat Exchanger. Tepelný výměník se stal oprávněně trendem pro zvýšení efektivity vaření. Příznivě se projevuje v lepším přenosu tepla ze spalin do nádoby a snižuje tak spotřebu paliva. Současně částečně ochraňuje i plamen některých vařičů (zde doporučen vařič stejného výrobce a to model Crux), i když se samozřejmě nejedná o skutečný a pro efektivní vaření důležitý větrolam.

Celá souprava o hmotnosti 304 g (včetně obalu) je schována v praktickém síťovinovém obalu a je vyrobena z tvrdě anodizované hliníkové slitiny šedé barvy. Celkové rozměry složeného nádobí jsou 124 x 165 mm. Souprava se skládá se z užší a vyšší nádoby a víčka. Použitelný objem nádoby je kolem 800 ml s praktickými ryskami po 200 ml. Sklopný držák je dobře připevněn třemi nýty a navíc potažen světlezeleným silikonovým plastem, který slouží jako tepelná izolace. V okraji nádoby je malý zobáček, který umožní přelévání obsahu bez vylití, umístění je vhodné pro nalévání pravou rukou.

Nejvýraznějším znakem nádobí Terra Weekend je již zmíněný tepelný výměník, který zvyšuje efektivitu a šetří palivo. Podle katalogu je provedení nádoby s výměníkem (HE) o 53 g těžší a podle mě se rozhodně toto provedení vyplatí. Má ale i několik nevýhod, které je třeba zvážit. Vzhledem požadavku na nízkou hmotnost jsou lamely výměníku z tenkého materiálu a jsou citlivé na šetrné zacházení. V průběhu testu se cizím zaviněním podařilo výměník trochu poškodit, asi pádem na zem: Funkce ovlivněna nebyla, poškození se podařilo opravit, ale toto nádobí určitě nepatří nějakému hrubiánovi do ruky. Větší poškození bych se už neodvážil opravovat, hrozilo by odtržení části výměníku. Při odstavení nádobí z vařiče musíme také myslet na to, že výměník bude mít určitou chvíli vyšší teplotu než obsah nádoby, tak aby nepoškodil odkládací plochu!

Pro ekonomické využití tepla ze spalin vařiče by byla vhodnější širší nádoba, zde se ale jedná hlavně o možnost kompletního sbalení celé „kuchyně“ do jednoho nevelkého obalu. Trochu nevýhodou je úzký tvar také z hlediska stability. Zkoušel jsem stavět vařič i na extrémnější místa, i mírně šikmá, což samozřejmě už bezpečné moc není, ale stojí-li pevně kartuše, pak po vařiči Crux nádoba s výměníkem (HE) rozhodně nesklouzne. I přes dobré zkušenosti je tu ale jistá nestabilita celé sestavy a nemůžeme ji určitě ponechat bez dozoru. Na druhou stranu lze díky menšímu průměru nádobí snadno vařič zapálit i s nádobím postaveným na hořáku.

Na spodní nádobu navazuje víčko, které slouží buď jako poklička nebo jako malá pánvička o využitelném objemu asi 300 ml. Okraj víčka zapadá do drážky na spodní nádobě, kde přiměřeně dobře drží. Je vybaveno sklopnou izolovanou rukojetí s aretací v pracovní poloze. Rukojeti lze při troše šikovnosti uchopit i současně a obě nádoby tak najednou sundat s vařiče nebo přenést. Využití malého víčka jako běžné pánvičky je trochu sporné, lze v něm ale úspěšně usmažit vajíčko jako volské oko, nebo i malé lívanečky, máme-li ve větší nádobě třeba čaj nebo příkrm. Minipánvičku s hladkým dnem samozřejmě musíme přidržovat rukou.

Jako každé nádobí s nepřilnavou úpravou vyžaduje i toto poměrně slušné zacházení. Vnitřní i vnější povrch obou nádob je sice překvapivě odolný, ale použití ostrých kovových nástrojů ho samozřejmě může poškodit. Dodržoval jsem doporučení a používal sporky z tepelně odolného plastu. Nepřilnavý vnitřní povrch fungoval bez problémů, jen se mi nepodařilo věrohodně zjistit s čeho je, teflon to asi nebude. Navíc anodizací chráněná slitina alumínia není vystavena chemickým vlivům různých potravin, takže lze zůstat i po této stránce bez obav.

Nepřilnavý povrch nádobí je nutné před prvním použitím řádně umýt teplou vodou se saponátem na nádobí. Nádobí se myje dobře, ale při používání může nastat problém s následným složením nádobí, pokud nemůžeme nádoby dobře umýt od zbytků jídla a dočista vytřít. Dovnitř pak už nelze bez znečištění vkládat kartuši ani vařič. A ještě jedno upozornění, nádobí dle návodu nelze mýt v myčce na nádobí.

Nádobí nemusíme používat jen s doporučeným skládacím vařičem, i když jeho skladnost mě zaujala už dříve. S jinými vařiči většinou využijeme hlavně výhod tepelného výměníku, ale jen málokterý se vejde s kartuší i dovnitř. Nádoba zefektivní i vaření na různých lihových vařičích, jen občas čadící suchý líh zanáší vše sazemi a tím snižuje i účinnost výměníku. Z podobných důvodů jsem nakonec nevyzkoušel otevřený oheň, kde samozřejmě efekt výměníku pracuje stejně, ovšem za cenu zanášení sazemi.

Předností je nízká hmotnost a také již zmíněná skladnost soupravy. Průměr a velikost nádoby odpovídá přesně tomu, aby se dovnitř vešla čtvrtkilová plynová kartuše. Použít lze i kartuše různých dalších značek v normě EN417, doporučená je samozřejmě Optimus OP 220. V nádobě navíc ještě zbude místo pro sklopný vařič Optimus Crux v obalu (ten však není součástí soupravy) a případně i pro sklopný spork (lžíco-vidličku). Kartuši tuzemského výrobce VAR 230 lze použít i vložit také, ale ta má překvapivě menší průměr a proto jen volně vložená by mohla poškodit nepřilnavý povrch nádoby. Nemusíme být jen samotáři (pro ty je ostatně určen set Solo), i dvojici normálních jedlíků by obsah kolem 800 ml plus něco (300 ml) v pánvičce měl dostačovat. Kartuše velikosti 230 g by dvojici na víkend měla postačit, samotáři pak vydrží i na týden běžného vaření. Síťový obal funguje bez problému, po zašpinění se dá snadno vyprat ve 30 °C vodě.

Nádobí naplňuje plně víkendové určení, pro které je Optimus vyvinul a také i označil Terra Weekend. Nejedná se o žádný expediční set na vaření, ale většině turistů, horských, vodních či cyklo by měla tato sestava plně vyhovovat, z hlediska skladnosti nejlépe i s doporučeným vařičem. Nepřehlédnutelnou výhodou je efektivita, skladnost a nízká hmotnost, s testovaným nádobím se vaří dobře, rychle a efektivně.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: