RECENZE: MT 900 VIBRAM MATRYX – BOTY, KTERÉ BY CHTĚL I HORSKÝ KAMZÍK

RECENZE: MT 900 VIBRAM MATRYX – BOTY, KTERÉ BY CHTĚL I HORSKÝ KAMZÍK

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku MT 900 VIBRAM MATRYX
Určení lehký treking, těžký treking, VHT
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot High (vysoká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek Semišový nepromokavý nubuk 2.2 - 2.4 mm Matryx® EVO s osnovou z PA se zátěrem PU 550dtex
Materiál: membrána nepromokavá a prodyšná membrána HDry®
Materiál: mezipodešev Poddajná mezidpodešev z polyuretanu (PU)
Materiál: podrážka Vibram® Mulaz s výrazným a hlubokým vzorkem
Hmotnost 730 g (1/2 pár)
Velikost testované boty v UK 11
Barevné varianty Antracitově šedá
Dostupné velikosti 40 - 47
Šněrování Micro Poulie
Infocena 5499 Kč
Dodává Decathlon
Více info na www.decathlon.cz/

Zaujalo mě

  • Chlopeň z elastické látky nad patou, aby nám do bot nepadal tak snadno sníh
  • Zpracování
  • Universálnost při používání maček, zároveň s komfortem pro nohu

Shrnutí recenze

Spolehlivý protektor pro vaše nohy při chůzi v horském a skalním terénu – to jsou kožené nepromokavé boty MT 900 Vibram Matryx. Jejich konstrukce a materiál je určuje do náročných horských terénů, přičemž ne náhodou jsou vymyšlené firmou, jejíž sídlo je v zemi, kde se tyčí nejvyšší vrcholek Alp, Mont Blanc. Jak dopadly v testu Světa outdooru?

PODROBNÝ POPIS

V KOSTCE

Spolehlivý protektor pro vaše nohy při chůzi v horském a skalním terénu – to jsou kožené nepromokavé boty MT 900 Vibram Matryx. Jejich konstrukce a materiál je určuje do náročných horských terénů, přičemž ne náhodou jsou vymyšlené firmou, jejíž sídlo je v zemi, kde se tyčí nejvyšší vrcholek Alp, Mont Blanc, a vyrobené v zemi Dáků, kde se tyčí skalnatý Fagaraš anebo úzký vápencový hadí hřbet Piatra Crailui. Právě nejlépe v těchto terénech totiž poskytnou MT 900 tolik potřebné zpevnění a bezpečnost při chůzi, a protože se jedná o obuv do vysokých hor, kde se nachází i ledovce, je super jejich kompatibility s mačkami.

Kvalitní materiál, ze kterého jsou zpracovány, je pak na nich vidět na první pohled – i dotyk.

Na první „pohled“ zarazí jejich větší hmotnost, jak u většiny jejích konkurentů, třeba polní obuv vz. 2011, což je určeno hlavně terénem, do kterého jsou MT 900 určeny. Vzhledem k tomu, že se do těchto náročných, kamenitých a horských oblastí vydávají jen zkušení a vytrénovaní lidé, to zas až tak nevadí a počítá se s tím. Jde koneckonců do značné míry jen o subjektivní pocit, protože už po několika stech metrech chůze s Vibram Matryx už nic mimořádného na svých nohách necítí ani životem omletý horský veterán.

Také samo rozšlapání bot je vcelku snadné, a netrvá déle, jak pár kilometrů – v mém reálném případě to byly celkem jen dvě procházky po parcích a ulicích plus jeden nákup v obchodním domě L . Pak už nebyl problém vyrazit s botami do skal, puchýře ani otlaky se neobjevily; i to je ale do značné míry u každého z nás individuální.

MT 900 jsou doma zejména při pohybu ve skalnatém terénu a na kamenech
MT 900 jsou doma zejména při pohybu ve skalnatém terénu a na kamenech

„STŘIH“ A KONSTRUKCE DO VYSOKÝCH HOR A NA LEDOVCE

Druhým základním rysem botek MT 900 Vibram Matryx, kterého si také hned všimneme, je tuhost jejich konstrukce. Jejich konstruktéři tím chtěli mimo jiné ochránit naše nohy před nebezpečím číhajícím z pohybu na kamenitých polích, suťoviscích, splazech a ve skalnatém terénu. Takže nám boty velmi dobře chrání vazy a klouby před nárazy o ostré výčnělky kamenů a skal, dobře tlumí nárazy zespoda (kdo je na to citlivý, může si dokoupit speciální stélku) ale také při dotažení také pevně fixují nohu v kotníku.

Vysoká obsázka a kvalitní kůže chrání uživatele pohorek MT 900 VIBRAM MATRYX v kamení i na sněhu
Vysoká obsázka a kvalitní kůže chrání uživatele pohorek MT 900 VIBRAM MATRYX v kamení i na sněhu

BOTY MT 900 VIBRAM MATRYX A MAČKY

Větší tuhost bot je rovněž výhodou při nasazení maček. MT 900 Vibram Matryx byly totiž speciálně navrženy pro použití s řemínkovými horolezeckými mačkami, takže jejich konstrukce byla uzpůsobena tak, aniž by bylo sníženo pohodlí při chůzi. Obecně se kvůli použitému materiálu prostě jedná o boty do chladnější části roku. Mimo jiné i proto, že jsou boty MT 900 Vibram Matryx přizpůsobeny pro použití návleků proti sněhu od stejného výrobce Trek 500. Na druhou stranu, „úzká podrážka“ poskytuje v náročném, většinou horském terénu větší jistotu a přesnost došlapu, když kvůli své menší ohebnosti je více odolná na exponovaných úsecích.

Obuv MT 900 má poměrně úzkou základnu, což je výhodné při chůzi v náročném terénu
Obuv MT 900 má poměrně úzkou základnu, což je výhodné při chůzi v náročném terénu

FIXACE NOHY

Zpevnění kotníku je řešeno tzv. tříbodovým systémem S3P. V praxi se jedná o utažení ve třech bodech, když jsou tkaničky spojeny s podešví a patou, což má podle výrobce zaručovat optimální poměr mezi utažením, pružností a zpevněním, a zároveň umožňovat automatické posunutí paty a nártu při sestupu nebo výstupu, aniž by příliš (a zbytečně) omezoval pohyblivost kotníku. To je při pohybu ve strmých horských terénech velmi důležité; ovšem je třeba mít také boty pořádně zavázané!

Obuv MT 900 je vybavena podrážkou VIBRAM®Mulaz
Obuv MT 900 je vybavena podrážkou VIBRAM®Mulaz

ZAVAZOVÁNÍ

Když už jsme u toho zavazování, obuv MT 900 Vibram Matryx jsou vybaveny systémem zavazování (šněrování) Micro Poulie, skládající se z dvojice tvarovaných kovových částí ze směsi železa a zinku) získanými tvarováním pod tlakem a střední „kladky“ z mosazi. Tento systém podle výrobce, kterým je dceřiná rumunská společnost francouzské „matky“, maximálně chrání tkaničky před odřením nebo roztržením, a po mechanické stránce umožňuje lepší rozložení tlaku na jednotlivé části chodidla a zaručuje přesné utažení.

Detail šněrování Micro Poulie, které opravdu dobře stáhne nohu
Detail šněrování Micro Poulie, které opravdu dobře stáhne nohu

JAK SEDÍ

Je třeba dodat, že „tuhost“ MT 900 Vibram Matryx způsobuje, že se i přes snadnost jejich rozchození se prakticky nedají časem nijak zvlášť přizpůsobit naší noze. Takže ten, kdo má nohu jakkoliv jinou než „konfekční“- široký nárt, vyšší plosku, platfus nebo nějak atypicky rostlé prsty – by si měl boty nejprve pořádně vyzkoušet, než si je zakoupí a někam s nimi vyrazí. Výhodou při nákupu po internetu je skutečnost, že ze zákona lze zboží do 14 dnů vrátit bez udání důvodu, samozřejmě nijak poškozené; na zjištění, že nám ale boty z nějakého anatomického důvodu nepadnou, ale nepotřebujeme přejít Mallorku po GR 221.

Sypání sněhu zezadu do bot, například při nasazení sněžnic a absenci návleků, brání chlopeň z elastické látky nad patou
Sypání sněhu zezadu do bot, například při nasazení sněžnic a absenci návleků, brání chlopeň z elastické látky nad patou

MATERIÁLY

Co se týče materiálu, ze kterých je obuv MT 900 vyrobena, vrchní část (svršek) má z materiálu Matryx® EVO s integrovanou podšívkou., což je osnovu z PA se zátěrem PU 550dtex, protkaná aramidovými vlákny, zaručujícími její zpevnění. Podšívka MT 900 Vibram Matryx je z materiálu PES 167dtex, a podrážka bot má certifikaci VIBRAM® Mulaz. Jak už bylo tady jednou řečeno, znamená to, že dobře tlumí došlapy a dopady na ostré a tvrdé hrany a je také spolehlivou oporou i na hrubých površích – mokré kameny a skalky z hrubozrnné žuly nebo hrubého pískovce. Kupodivu ale jejich vzorek trochu proklouzával na bahnitém povrchu lesních nebo horských cest – tedy také v terénu, ke kterému jsou boty MT 900 Vibram Matryx určeny.

Nejenom designem dávají boty MT 900 jasně najevo, že jsou určeny do OPRAVDOVÉHO terénu
Nejenom designem dávají boty MT 900 jasně najevo, že jsou určeny do OPRAVDOVÉHO terénu

VERDIKT TESTERA

Zjednodušeně řečeno, obuv MT 900 je kvalitní variantou výstroje do náročného kamenitého nebo skalnatého terénu, prostě spíše na vysokohorskou turistiku. Než na zdolávání mílí a mílí na náboženských poutích jsou „doma“ v drsných a skalnatých horách. Prostě a jednoduše se hodí spíše někam do Roháčů, Západních a Vysokých Tater, magických Dolomit nebo na chození a lezení po Kavkaze, než na přechod karpatského oblouku, pouštního Jordan trail, korsické GR 21, alpské GR 54, amerického Pacific trail nebo dálkové Via Czechia.

Suma sumárum: po překonání počáteční tuhosti, respektive jejich rozšlapání budou boty MT 900 pro vás stejně věrným a spolehlivým parťákem do hor a skal, jako byly vzhledově dosti podobné „pohory“ pro nesmrtelného Terence Hilla alias Maria Girotiho, který v takových botkách běhal, šplhal a honil zločince po italských Dolomitech co by příslušník Lesní policie v seriálu na Krok od nebe.

Detail vzorku podrážky pohorek MT 900 VIBRAM MATRYX
Detail vzorku podrážky pohorek MT 900 VIBRAM MATRYX

Další informace

Decathlon je mezinárodní rodinná firma, která se už od r. 1976 snaží zpřístupnit sport co nejvíce lidem. Pobočky má ve 30 zemích, a od r. 2010 působí i v České republice, kde má v současné době 25 prodejen.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: