RECENZE: MOUNTAIN EQUIPMENT BALTORO JACKET – PÉŘOVKA S UNIKÁTNÍ KONSTRUKCÍ ODSAZENÝCH KOMOR

RECENZE: MOUNTAIN EQUIPMENT BALTORO JACKET – PÉŘOVKA S UNIKÁTNÍ KONSTRUKCÍ ODSAZENÝCH KOMOR

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku MOUNTAIN EQUIPMENT BALTORO JACKET
Druh sportu skialp, lezení
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 DRILITE® LOFT 20D – odolný vůči vodě
Hmotnost 510 g
Náplň peří
Plnivost peří 700 cuin
Barevné varianty Magma/Medieval, Mykonos/Magma, Medieval Blue, Majolica/ Mykonos
Údaje výrobce 1 Izolace: peří 162 g 90/10 s plnivostí 700 cuin
Údaje výrobce 2 Vodní sloupec: 1 500 mm
Údaje výrobce 3 Konstrukce komor: Double layer offset baffle construction – bez studených švů
Výbava 1 Kapuce: Mountain HC Insulated Hood – kompatibilní s přilbou
Výbava 2 Zipy: YKK
Infocena 7190 Kč
Dodává SUMMIT TRADE DISTRIBUTION s.r.o.

Zaujalo mě

  • Bunda se nehne ani když vzpažíte nebo roztočíte ruce
  • Dobře vyřešená kapuce kompatibilní s přilbou
  • Nízká hmotnost versus tepelný komfort

Shrnutí recenze

Lehká, teplá a technicky povedená péřovka Baltoro je vlajkovou lodí britské firmy Mountain Equipment pro použití i při nejnáročnějších horských aktivitách. Uživatel na první pohled nevidí, co se skrývá v konstrukci bundy, kde není žádný studený šev. Co se tedy skrývá uvnitř a co tenhle drtič mrazu umí?

PODROBNÝ POPIS

V kostce

Lehká, teplá a technicky povedená péřová bunda Baltoro Jacket je novou vlajkovou lodí britské firmy Mountain Equipment pro použití i při nejnáročnějších pohybových aktivitách při horolezectví a skialpinismu. Kombinací oranžové barvy s doplňky v tmavě modré je bunda dobře viditelná i za zhoršené viditelnosti, na sněhu nebo ve skále.

Mountain Equipment je známá svým zaměřením na spacáky a oblečení s využitím peří, coby hlavního izolačního materiálu. Bunda Baltoro je nejnovějším vývojovým počinem, který se hodí do jakéhokoliv počasí, teplot pod bodem mrazu nebo vysoké zimní vlhkosti ve středoevropských zemích. Bundu jsme měli možnost vyzkoušet na horách od jara až do Sibiře v listopadu 2021. V několika evropských i asijských pohořích byla bunda využita při skialpinistických aktivitách a následném aprés ski.

Testování péřovky MOUNTAIN EQUIPMENT BALTORO JACKET i při jízdě na lyžích
Testování péřovky MOUNTAIN EQUIPMENT BALTORO JACKET i při jízdě na lyžích

Střih a užitné vlastnosti

Jednoznačně hlavními přednostmi bundy jsou její perfektně padnoucí střih, nízká hmotnost a tepelný komfort. Běžný uživatel na první pohled nevidí, co a jak se skrývá v konstrukci bundy a v čem se tato bunda liší od řady dalších bund. Při vývoji střihu a konstrukce v Mountain Equipment se zaměřili na to, aby se v bundě nevyskytoval žádný studený šev a nemohlo tak docházet k lokálnímu prochladnutí. Jednotlivé komory s peřím se překrývají, čímž je zvýšen tepelný komfort i za silného větru.

Bunda je dostatečně dlouhá a kryje záda - MOUNTAIN EQUIPMENT BALTORO JACKET
Bunda je dostatečně dlouhá a kryje záda – MOUNTAIN EQUIPMENT BALTORO JACKET

Materiál

K obecnému využití bundy v náročných povětrnostních podmínkách přispívá i svrchní voděodolný materiál DRILITE® LOFT 20D se zvýšenou odolností proti roztržení. Tento materiál sice správně odolává protržení, ale v praxi jsme ověřili, že výskyt svrchního materiálu blízko topným tělesům má destrukční následky. Na Sibiři tak došlo k seškvaření kousku materiálu DRILITE® LOFT 20D, což skončilo malou dírou.

Nic však není ztraceno! Mountain Equipment si zakládá na rychlém a spolehlivém servisu. Stačí vyplnit jednoduchý formulář a zboží zaslat na centrálu do Zlína nebo předat prodejci. SUMMIT TRADE DISTRIBUTION se postará o zbytek ve specializovaném servisním středisku v Mnichově.

Mountain Equipment Baltoro Jacket
Mountain Equipment Baltoro Jacket

Jak sedí a co ještě umí

Bunda výborně sedí na těle ať už na první vrstvě nebo i na dalších vrstvách „cibule“. To v praxi znamená, že se uživatel může natahovat co nejvýše jako při lezení ledů nebo se naopak sklánět k přepnutí skialpového vázání nebo nasazování stoupacích želez, a bunda se na těle ani nepohne. Nehrozí tak povytahování rukávů, vyjíždění ze zad apod.

Pod bundou se krásně schová i lavinový vyhledávač a nedělá „bouli“ typickou pro těsně přiléhavé oblečení. Zapínání je standardně obousměrným hlavním zipem s pojistným drukem na dolním okraji zipu. Pokud se k pohybu po ledovci použije pouze sedák, stačí částečně rozepnout zip zespodu, aby bylo možné sedák navázat na lano. Rukávy jsou zakončeny pružnými légami, takže se neposouvají.

Technická péřová bunda Mountain Equipment Baltoro Jacket obstojí i v extrémních podmínkách.
Technická péřová bunda Mountain Equipment Baltoro Jacket obstojí i v extrémních podmínkách.

Kapsy

Parádní jsou vnější zateplené kapsy na ruce, na procházky po Sibiři tak nepotřebujete ani rukavice. Vnější náprsní kapsa je nad zateplovací vrstvou peří, tj. vhodná třeba na doklady nebo permanentku na vlek. Velká neuzavíratelná vnitřní kapsa se hodí na rukavice, tulení pásy nebo náhradní čepici. Je jen škoda, že tato vnitřní kapsa není uzavíratelná, hodila by se případně na doklady nebo mobil, aby jeho baterie byla v teple.

Bunda perfektně sedí a to i během sokolského cvičení - MOUNTAIN EQUIPMENT BALTORO JACKET
Bunda perfektně sedí a to i během sokolského cvičení – MOUNTAIN EQUIPMENT BALTORO JACKET

Kapuce

Kapuce HC Insulated Hood perfektně kryje hlavu, a to holou, s čepicí nebo i s helmou. Zapínání a límec dobře kryje i část úst, takže při souběžném použití lyžařských brýlí není chráněný pouze nos. I se zapnutou kapucí je dobrý rozsah rotace hlavy a rozšířeného periferního vidění.

Nejlepší testování péřovky MOUNTAIN EQUIPMENT BALTORO JACKET je na Sibiři
Nejlepší testování péřovky MOUNTAIN EQUIPMENT BALTORO JACKET je na Sibiři

Balení

Bunda se dá krásně kompresně sbalit do pytlíku (není součástí bundy), přičemž má ve velikosti L hmotnost těsně přes půl kilogramu. Z toho je 162 gramů prachového peří 90/10 s plnivostí 700 cuin.

Po pár gramech vodky na Sibiři je péřovka MOUNTAIN EQUIPMENT BALTORO JACKET k nezaplacení
Po pár gramech vodky na Sibiři je péřovka MOUNTAIN EQUIPMENT BALTORO JACKET k nezaplacení

Verdikt testera

Mountain Equipment Baltoro Jacket je perfektní zateplovací bunda pro kohokoliv, kdo své zimní horské pohybové aktivity orientuje na rámec krátkých výletů v dosahu horských chat a hotelů. Hodí se jak pro skialpinismus, tak je ideální pro štandování během zimního lezení. Stejně jako u jakýchkoliv dalších kusů oblečení je potřeba pouze dávat pozor na tepelné zdroje, kdy i sebeodolnější materiál proti roztržení neodolá vysoké teplotě sibiřských kamen na chatě.

Děkujeme distribuční společnosti Summit Academy za poskytnutí vzorku bundy Mountain Equipment Baltoro Jacket.

Testování v Rakousku - MOUNTAIN EQUIPMENT BALTORO JACKET
Testování v Rakousku – MOUNTAIN EQUIPMENT BALTORO JACKET

Další informace

mountain-equipement-logoPrvní expediční spacák vyrobila anglická firma Mountain Equipment již v roce 1962 jako jeden z prvních výrobců na světě. Už víc než 50 let se firma specializuje na vývoj a výrobu expedičních spacáků a oblečení s cílem mít nejlepší kolekci na světě. ME využívá kooperace s profesionálními horolezci, expedicemi, horskými vůdci a jinými náročnými uživateli.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: