Recenze: Montura YARU TEKNO GTX – dámské pohorky

Recenze: Montura YARU TEKNO GTX – dámské pohorky

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku YARU TEKNO GTX – dámské pohorky
Určení lehký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Kombinovaná
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Dámský
Materiál: svršek Voděodolná semišová kůže + TF – TECH
Materiál: membrána GORE-TEX® Extended Comfort
Materiál: mezipodešev EVA s tlumením nárazů
Materiál: podešev Montura SIGNAL Vibram®
Hmotnost 780
Velikost testované boty v UK 5
Stélka (vložka) Multi Link systém s odolností proti kroucení
Infocena 4690 Kč Kč
Dodává Monturashop
Více info na www.monturashop.cz

Zaujalo mě

  • Šněrování
  • Kvalitní tlumení
  • Design
  • Extra vložky do bot

Shrnutí recenze

Hmotnost pohorek je přímo muší: 390 g jedna bota. A ten design… nádhera! Umí tyto dámské pohorky ještě něco? To se dozvíte v naší recenzi.

PODROBNÝ POPIS

Na úvod

Jedná se zde o lehký dámský model YARU TEKNO GTX, který je nepromokavý, prodyšný, ideální pro technické cesty a právě již zmiňované ferraty. Však byly speciálně navrženy pro horské záchranné týmy a horské vůdce. Kdo jiný potřebuje lepší a pohodlnější boty, že? Pohorky YARU TEKNO GTX  od firmy Montura jsou kotníkové. Po zašněrování v dírkách je ještě jedna řada šněrování pomocí kovových háčků. Tyto boty se vyrábí v číslování po půlkách a v několika barevných provedeních. Velká výhoda je i to, že v balení společně s botami je ještě jeden extra pár ergonomicky tvarovaných vložek, které jsou dodávané v tloušťkách 3 mm a 5 mm pro doladění velikostí (úzká noha, vysoký nárt, atd.) a které se nerolují ani nijak neshrnují. A v krabici dál naleznete jeden pár tkaniček navíc, avšak v jiné barvě než máte v botech.

Drobná přehlídka všech materiálů a designů, které pohorkyYARU TEKNO GTX od firmy Montura nabízejí.Drobná přehlídka všech materiálů a designů, které pohorkyYARU TEKNO GTX od firmy Montura nabízejí.

K pohorkám YARU TEKNO GTX od firmy Montura jsou ještě náhradní ergonomické nerolující se vložky a tkaničky v jiné barvě.K pohorkám YARU TEKNO GTX od firmy Montura jsou ještě náhradní ergonomické nerolující se vložky a tkaničky v jiné barvě.

Stahování pohorek YARU TEKNO GTX od firmy Montura začíná už od špičky.Stahování pohorek YARU TEKNO GTX od firmy Montura začíná už od špičky.

Testování

Tyto boty YARU TEKNO GTX od firmy Montura jsem začala testovat brzy zjara. V přírodě Vysočiny se střídalo bahno, tráva, loňské listí, zmrzlá půda, sníh i led. Všemi těmito terény si boty musely projít. Mé testování začalo v počasí, kdy teploměr ukazoval pouhý jeden stupeň. Zima mi na nohy nebyla a to jsem hodně zimomřivý člověk. Nad podrážkou je pogumování, které sahá poměrně vysoko, a to se opět hodí při chůzi jarním blátem a následném projití kaluží.

Ani po mnoha kilometrech v nohách nemám otlačeniny a to díky dobře polstrovanému jazyku - MONTURA YARU TEKNO GTX.Ani po mnoha kilometrech v nohách nemám otlačeniny a to díky dobře polstrovanému jazyku – MONTURA YARU TEKNO GTX.

Na kamenech či skalách se na podrážku můžete plně spolehnout, drží dobře - MONTURA YARU TEKNO GTX.Na kamenech či skalách se na podrážku můžete plně spolehnout, drží dobře – MONTURA YARU TEKNO GTX.

První kontakt podrážky a kamene, už tady šlo poznat, že boty drží.První kontakt podrážky a kamene, už tady šlo poznat, že boty drží.

Podrážka

Na podrážce jsem se dočetla, že mají hluboký vzorek, který dobře drží – Megagrip a že má být odpružená – Vibram. Podrážka Vibram® Signal Megagrip je vybavena speciální zónou na patě pro maximální přilnavost při chůzi a zvláště při sestupu. Na špičce je i lezecká neboli climbing zona. Nápisy nelžou, dokonce jsem byla mile překvapena, že podrážka není tak moc tvrdá, jak u klasických pohorek bývá. Samozřejmě to má svůj význam, ale když chcete boty na treky, je fajn mít podrážku, co drží, neklouže a současně je mírně pružná. Zkoušela jsem její přilnavost na kamenech a v hloubi mysli byla na ferratách.

Podrážky jsou velmi pohodlné, nekloužou, protože mají Megagrip vzorek.Podrážky jsou velmi pohodlné, nekloužou, protože mají Megagrip směs.

Jazyk a šněrování

Jazyk je z jedné strany přišitý. Jde dobře odklopit a při obouvání se vám nikdy neshrne. Jeho horní část je velmi dobře polstrovaná a ani po desítkách kilometrů jsem neměla otlačeniny na holeních.

Další fajn věcička je brzda na tkaničkách. Tkaničky sahají skoro až do špičky boty. Nejen, že si tkaničky už od špičky stáhnete tak, jak potřebujete, nebo je vám pohodlné, ale tohle stažení vám zůstane právě díky této malé brzdě. Stačí ji zmáčknout, utáhnout tkaničky, pustit a je hotovo. Na pohodlné obutí či vyzutí už bohatě stačí zbývající část tkaniček. Tento dvojitý rychloupínací systém šněrování pochází z řady Mountain Super Vertigo GTX. Když jsem viděla kulaté tkaničky, moje první myšlenka byla: „To se zase bude rozvazovat…“ Omyl! Tkaničky jsou sice kulaté, ale jsou to vlastně repky. Což je jiný materiál. Jinými slovy, tkaničky stačí dobře utáhnout a ony drží. Pojistný uzlík netřeba.

Šněrování tkaniček je zakončeno drobnými kovovými háčky - MONTURA YARU TEKNO GTX.Šněrování tkaniček je zakončeno drobnými kovovými háčky – MONTURA YARU TEKNO GTX.

Materiály a technologie

Designéři značky Montura si u těchto pohorek YARU TEKNO GTX dali opravdu záležet. Boty jsou plné drobných detailů – od malého loga na kovovém háčku po reflexní logo na špičce boty. Nejen, že se zde střídají materiály: voděodolná semišová kůže + TF- TECH, GORE – TEX, dokonce svršek PU Pro Tech slouží jako ochrana proti nárazům a oděru, mezipodešev EVA s tlumením nárazů, podšívka Gore-Tex® Extended Comfort a jiné. Boty s GORE-TEX Extended Comfort technologií jsou určeny pro vnitřní i venkovní použití v mírných a teplejších podmínkách nebo při intenzivnější aktivitě. Jsou trvale vodotěsné v kombinaci s optimalizovanou prodyšností, jsou ideálním řešením pro lidi, kteří ocení vynikající komfort a uvolňování tepla.

Firma Montura dbá na detaily - MONTURA YARU TEKNO GTX.Firma Montura dbá na detaily – MONTURA YARU TEKNO GTX.

Jazyk se nikdy nesroluje, protože je přišitý - MONTURA YARU TEKNO GTX.Jazyk se nikdy nesroluje, protože je přišitý – MONTURA YARU TEKNO GTX.

Pohorky YARU TEKNO GTX od firmy Montura mají speciální odpružení paty.Pohorky YARU TEKNO GTX od firmy Montura mají speciální odpružení paty.

Verdikt testera

A tohle všechno dokázali vměstnat do 390 gramů. Ano, právě „tolik“ váží jedna bota. Dlouho jsem přemýšlela, co na nich vytknout. A dodnes mě nic nenapadlo.

Dalším testovaným povrchem je zmrzlá hlína, vzorek drží dobře - MONTURA YARU TEKNO GTX.Dalším testovaným povrchem je zmrzlá hlína, vzorek drží dobře – MONTURA YARU TEKNO GTX.

Další informace

Montura ztělesňuje hory, přírodu a aktivní pohyb s tím spojený. Představou této italské firmy je vymýšlet a vytvářet outdoorové oblečení nejen pro lidi, kteří hory zlézají, ale především pro lidi, kteří horami vášnivě žijí a kteří se jim snaží porozumět. Zájem interpretovat potřeby a přání horalů je základním kamenem vize Montury do budoucnosti.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: