RECENZE: MONTURA VERTIGO PANTS – PÁNSKÉ SOFTSHELLOVÉ KALHOTY

RECENZE: MONTURA VERTIGO PANTS – PÁNSKÉ SOFTSHELLOVÉ KALHOTY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku MONTURA VERTIGO PANTS
Druh sportu běh, outdoor, skialp, běžecké lyžování, lezení
Druh oblečení kalhoty
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná druhá (střední)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 Softshell
Materiál 2 Nylon Thermolite fabric with DWR treatment
Hmotnost 480 g
Barevné varianty Černá
Velikostní varianty S-XL
Výbava 1 Počet kapes: 3
Infocena 4490 Kč
Dodává MONTURA
Více info na www.monturashop.cz

Zaujalo mě

  • Úzký „slim“ střih
  • Mechanicky odolný materiál
  • Flexibilita kalhot při pohybu
  • Příjemný materiál vnitřku kalhot
  • Tepelný komfort

Shrnutí recenze

Sportovní pánské softshellové kalhoty MONTURA VERTIGO na outdoorové aktivity – skitouring, skialpinismus, turistika, horolezectví. Testováno v Andách. Jak dopadly a co na ně říká Honza Špička?

PODROBNÝ POPIS

KALHOTY VERTIGO V KOSTCE

Legendární softshellové kalhoty Montura Vertigo jsou outdoorové kalhoty pro všechny horské aktivity, jako jsou lezení, VHT, skialpinimus nebo turisitka. Jejich hlavní předností je použitý materiál (odolný, prodyšný a rychleschnoucí softshell, s vysokou mechanickou odolností). Kalhoty jsou navíc podšity příjemnou a hřející vnitřní vrstvou a na mechanicky exponovaných místech (kolena, spodek nohavic) jsou vyztuženy ještě odolnější vnější vrstvou (Nylon/kevlar).

Radost na vrcholu Pequeno Alapamayo a pohodový výstup v kalhotách MONTURA VERTIGO
Radost na vrcholu Pequeno Alapamayo a pohodový výstup v kalhotách MONTURA VERTIGO

STŘIH

Střih kalhot je spíš „slim“, což je do hor a pro kombinaci s mačkami velmi praktické. Spodek nohavic je rozepínací na zip a doplněn stahovací gumou. Kalhoty mají dvě postranní kapsy  a jednu zadní (vpravo), všechny se zipem. Pas je elastický, doplněný o stahování gumičkou. Jako bonus navíc, mají kalhoty reflexní prvky.

Detail zesílených kolen a materiálu kalhot v maximálním skrčení - MONTURA VERTIGO
Detail zesílených kolen a materiálu kalhot v maximálním skrčení – MONTURA VERTIGO

TESTOVÁNÍ A OSOBNÍ NÁZOR

Kalhoty jsem testoval v jihoamerických Andách a sice v Peru a Bolívii, převážně při horských výstupech, výletech nebo ve skalách. Při výstupech pod 6000 m.n.m jsem si vystačil jen se spodní vrstvou a kalhotami Montura Vertigo. Pro výstupy nad 6000 m.n.m jsem je na ranní hodiny doplnil ještě hardshell vrstvou. Kalhoty jsou velmi příjemné i na holé tělo (vnitřní „fleece“ vrstva), hřejivé a zároveň prodyšné. Což je velmi neobvyklá, ale žádoucí kombinace. Kevlarová ochranná vrstva je opravdu ultra odolná. Několikrát jsem si v těžším terénu, nebo při blbém kroku mačkou chyt za nohavici a nic se jim nestalo, vždy vydržely, a to i přesto, že mám lezecké mačky.

Detail stahovací gumičky v pase MONTURA VERTIGO
Detail stahovací gumičky v pase MONTURA VERTIGO

JAK MI SEDĚLY

Úzký střih kalhot hezky padne na tělo a nikde nic nevlaje (při vhodné volbě velikosti). Já osobně měřím 190 cm a vážím lehce přes 80 kg a mám velikost L. Délkou jsou ideální, v pase bych asi mohl mít o trošku menší. To už je ale u mě běžný problém. Osobně nejsem fanouškem kalhot na gumu v pase (bez rozepínání), ale u Montur Vertigo mě toto nikterak nevadilo. Navíc Vertiga mají poklopec s mikro (neviditelným) zipem. Stahovací pas na gumu (doplněn ještě stahovací gumičkou) prostě padne. Úzké stahovací nohavice na zip se krásně stáhnou jen přes ponožky, pokud má člověk nízké trekovky, nebo se v pohodě natáhnou přes široké pohorky (třída D). Bez problému by šly použít i s lyžáky.

Detail spodního zipu nohavic kalhot MONTURA VERTIGO
Detail spodního zipu nohavic kalhot MONTURA VERTIGO

Osobně mě na Vertigách kromě pohodlí a tepelného komfortu baví jejich mechanická odolnost. Velmi často si někde kalhoty trhnu mačkou, cepínem nebo o skálu, tady zatím bez poškození. Kromě tohoto, jsou kalhoty velmi flexibilní a při žádném pohybu člověka nikde neškrtí nebo neomezují.

Kalhoty MONTURA VERTIGO jsou opravdu pohodlné a nijak neomezují při pohybu
Kalhoty MONTURA VERTIGO jsou opravdu pohodlné a nijak neomezují při pohybu

KAPSY

Další detail, který mě potěšil, jsou teplé a prostorné kapsy. Každý asi zná ten stav, kdy máte na sobě tenké rukavice, mrznou vám ruce, ale ty teplé, co jsou v batohu, jsou prostě moc. S Vertigy není toto problém. Prostě strčíte ruce do kapes i v rukavicích a co nevidět je po problému.

Detail kapsy kalhot MONTURA VERTIGO
Detail kapsy kalhot MONTURA VERTIGO

VERDIKT TESTERA

Osobně můžu kalhoty Montura Vertigo vřele doporučit pro jakékoliv horské aktivity (lezení, turistika, skialpy) klidně i pro použití ve velmi chladných podmínkách. V případě potřeby je lze bez problémů kombinovat s další ochrannou vrstvou.

Kevlarové zesílení na kolenou je skvělá věc - MONTURA VERTIGO
Kevlarové zesílení na kolenou je skvělá věc – MONTURA VERTIGO

Další informace

montura - logoItalská značka s vlastními vývojovými centry, díky nimž je její pokrok opravdu rychlý. Kromě jiného klade Montura velký důraz na funkční detail. Italský design pro české outdoorové nadšence.

Více na www.montura.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: