RECENZE: MONTURA SKI STYLE KOMPLET – ŠPIČKOVÝ SKIALPINISTICKÝ SET

RECENZE: MONTURA SKI STYLE KOMPLET – ŠPIČKOVÝ SKIALPINISTICKÝ SET

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku MONTURA SKI STYLE KOMPLET
Druh sportu běh, outdoor, skialp, běžecké lyžování
Druh oblečení bunda, kalhoty
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná druhá (střední)
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 2-směrnéný strečový materiál s DWR vodoodpudivou úpravou
Velikostní varianty XS-XXL (pánské) XS-XL (dámské)
Údaje výrobce 1 Infocena: 4 990 Kč (bunda) 4 190 Kč (kalhoty)
Výbava 1 MONTURA SKI STYLE HOODY JACKET: boční, hrudní a zadní kapsa na zip otevřená vnitřní kapsa ze síťoviny (na skialpové pásy)
Výbava 2 MONTURA SKI STYLE PANTS: boční kapsy, podkolenní část z polyesterového materiálu s hybridní konstrukcí s DWR úpravou elastické v pase s možností dotažení boční kapsy na zip nohavice na zip (možné na skialpové lyžáky)
Infocena 4990 Kč
Dodává MONTURA
Více info na www.monturashop.cz/

Zaujalo mě

  • Perfektní střih, pružnost a elasticita použitých materiálů
  • Množství kapes na bundě včetně těch na tulení pásy
  • Tepelný komfort
  • Vynikající prodyšnost při různě intenzivních aerobních aktivitách

Shrnutí recenze

Italská Montura patří mezi přední výrobce oblečení na vysoce aktivní sport. Svůj vytříbený design a vývoj projevuje u parádního skialpového kompletu: bundy Montura Ski Style Hoody Jacket a kalhot Ski Style Pants. Intenzivně jsme tento komplet testovali měsíc při různých aktivitách v českých, slovenských a rakouských horách.

PODROBNÝ POPIS

O CO SE JEDNÁ?

Základem obou kousků oblečení je strečový materiál s vodu odpuzující úpravou v kombinaci s prodyšným polyesterem. Ten je u bundy na zádech, v podpaží a na kapuci, zatímco u kalhot vzadu na pasu a pod ním, stejně jako v podkolení. Částečně je použit na přední části stehen. A proč tolik prodyšného trojrozměrného materiálu? Montura předpokládá použití tohoto kompletu u vysoce aerobních aktivit, kde je nutné maximalizovat odvod případného potu. Při důkladném praktickém zkoušení na skialpech i běžkách se tato kombinace materiálů ukázala jako výborná. Proč je tento komplet tak povedený?

Všechny použité materiály mají DWR (Durable Water Repellent) úpravu, což je úprava svrchní tkaniny zaručující její „trvanlivou“ vodoodpudivost., resp. nesmáčivost. V dešti tak po určitou dobu neproteče, ale není nepromokavá. To je v zimním období dostačující, neboť do deště se člověk dostává v zimě jen občas. Samozřejmě, že tato úprava není celoživotní, ale záleží na intenzitě a způsobu používání a s tím souvisejícím zašpiněním, propocením a četností praní. Dobrá zpráva je, že se dá obnovit při použití impregnačních sprejů.

Výstup na vrchol v oblasti rakouského Hochkaru - testování MONTURA SKI STYLE KOMPLET
Výstup na vrchol v oblasti rakouského Hochkaru – testování MONTURA SKI STYLE KOMPLET

KONSTRUKCE BUNDY MONTURA SKI STYLE HOODY JACKET

Jak bylo naznačeno dříve, toto oblečení je určeno pro aerobně intenzivně prováděné aktivity, kde mezi hlavní ctnosti patří elasticita, prodyšnost, vodoodpudivost, ochrana proti větru a zimě. Řadu z těchto vlastností bunda i kalhoty splňují stoprocentně. Za nízkých teplot a hodně intenzivního větru je ovšem nutné přidat i další vrstvy oblečení. Kombinací strečového a 3D prodyšného hybridního materiálu dochází k tomu, že bunda i kalhoty dokonale obepínají nejenom tělesné křivky. Má-li uživatel pod bundou lavinový vyhledávač nebo v některé z mnoha kapes mobilní telefon nebo tulení pásy, je to dost vidět i na velkou vzdálenost.

Na bundě je využita kombinace jedné až čtyř vrstev materiálů. Na zádech, rukávech, krku a kapuci jsou jednovrstvé prodyšné hybridní materiály v kombinaci se střečovými.

Příprava ke sjezdu ve strmém svahu v Montura kompletu
Příprava ke sjezdu ve strmém svahu v Montura kompletu

KAPSY

V místě kapes je to různorodé. Dvě horní kapsy mají tři vrstvy – svrchní, všitou síťovinu a vnitřní vrstvu. U dolních kapes jsou potom vrstvy čtyři. Do horních kapes se vleze cokoliv o velikosti mobilního telefonu, zatímco dolní kapsy jsou velkoprostorové. Všechny jsou krytý zipy otevíranými seshora a doplněné o lankové úchytky usnadňující manipulaci v rukavicích. Aby to nebylo z pohledu kapes vše, tak Montura jako správná skialpinistická firma přidala dovnitř bundy dvě velké kapsy primárně určené na tulení pásy, sekundárně třeba na rukavice. Tyto kapsy jsou opravdu velké, takže se do nich vlezou i tulení pásy na splitboard.

Do kapes na hrudníku se bez problémů vleze například mobilní telefon - MONTURA SKI STYLE KOMPLET
Do kapes na hrudníku se bez problémů vleze například mobilní telefon – MONTURA SKI STYLE KOMPLET

STAHOVÁNÍ A KAPUCE

Bunda nemá u spodního okraje zvláštní stahování, což nevadí, neboť spodní okraj je pružný „samostahovací“. Hlavní zip je jednosměrný a jeho zakončení je nahoře kryté, aby nedošlo k poškrábání krku nebo brady. Kapuce dobře sedí na hlavě, alespoň na mojí velké to tak je. Její lem je pružný a krásně obepíná obličej okolo při úplném zapnutí bundy. Velikostně je kapuce určena pro případné použití tenké čepice, ale kulich s bambulí se do ní nedostane. Přilba padne na kapuci jako ulitá. Zakončení rukávů má podobnou légu jako kapuce vylepšenou o cca dva centimetry široký „převlečník“.

Kapuce u bundy kryje výborně hlavu a vleze se pod ní i tenká čepice
Kapuce u bundy kryje výborně hlavu a vleze se pod ní i tenká čepice

KONSTRUKCE KALHOT MONTURA SKI STYLE PANTS

Kalhoty jsou stejně jako bunda navrženy tak, aby co nejlépe obepínaly nohy a pozadí uživatele. Střih je na první pohled klasický vylepšený o řadu vychytávek. Na prvním místě je to opět kombinace strečového a hybridního materiálu z vodoodpudivou úpravou díky němuž není problém dělat strečink před výkonem i po něm. Hybridní materiál je použit v místech s nejvyšší pravděpodobností zvýšeného pocení, tedy pod pasem a v podkolenních jamkách. Pas je řešen širokým pružným lemem. Pokud by lem nestačil na stažení, tak je dokola protaženo tenké lanko se stahováním na zmáčknutí zašitým vepředu. K pasu tak nikde nic netrčí. Pro pány je případně k využití „poklopec“.

Dolní konce nohavic jsou opatřeny odolnou pružnou légou tak, aby dobře obepínaly jakékoliv boty. Nohavice jsou od légy výš zvenku rozšiřitelné po rozepnutí zipu, takže krásně sedí jak na skialpových, tak na freeridových skeletech. Na pohorky a běžkařské boty stačí zip zase zapnout. Kalhoty mají na stehnech poměrně velké kapsy, do nichž se bez problémů vleze mobilní telefon nebo menší lavinový vyhledávač. Jelikož je materiál kalhot strečový, tak každá věc vložená do kapes je viditelná.

Kalhoty Montura umožňují široký pohybový rozsah nohou
Kalhoty Montura umožňují široký pohybový rozsah nohou

VÝBĚR BAREVNÝCH KOMBINACÍ BUNDY A KALHOT

U bundy i kalhot je k dostání více barevných kombinací – pět u bundy a čtyři u kalhot. Vybere si tak téměř každý, pokud nutně nemusí mít například růžovou nebo žlutou. Pro ty, co nechtějí být moc vidět, je určena „neviditelná“ černo-šedá se světle zelenými doplňky, logem Montura a nápisy Montura na pravém rukávu a zádech. Pro skialp jsou ovšem vhodnější viditelnější barvy jako je modrá v kombinaci s černou na hrudníku a rukávech a kapuci doplněná o zelené záda a zipy. Poslední kombinací je potom základ v oranžové opět s doplněním o černou, modré a černé zipy. Logo a nápisy jsou v tomto případě vyvedeny v šedé barvě. U kalhoty je k tomu přidána celo-černá varianta. Jak je u Montury zvykem, bunda i kalhoty jsou opatřeny reflexními pásky pro použití za zhoršené viditelnosti a potmě. U bundy jsou dva umístěné symetricky na hrudníku a zezadu na rukávech.

Rozepínací zakončení nohavic umožňuje přetažení kalhot přes různé obvody skeletů nebo běžkařských bot
Rozepínací zakončení nohavic umožňuje přetažení kalhot přes různé obvody skeletů nebo běžkařských bot

PRAKTICKÉ POUŽITÍ V TERÉNU

Bunda i kalhoty mají za sebou intenzivní testování při skialpinistických a běžkařských aktivitách v různých pohořích. Kalhoty byly použity bez podvlékaček, zatímco pod bundou byly jedna až dvě základní vrstvy a v případě silného větru byla další vrstva na bundě. Až na výjimky byla bunda vždy použita s různě velkými batohy od 15ti litrového na běžky, přes skialpinistické (30-40 litrů) až po velký 75 litrový ve Vysokých Tatrách. U všech použití bundy i kalhot se výborně osvědčily prodyšné části z hybridního materiálu. Nejvíce ovšem na zádech, kde u jiných bund dochází k nadměrné kombinaci potu, zatímco ou Montura Ski Style Hoody Jacket šla většina potu skrz.

Při pohybu v terénu se osvědčila elasticita materiálu kalhot např. při předvádění fyzicky různě náročných otoček na skialpových lyžích v terénech od mírného sklonu až po velmi strmé.

Kapsa u kalhot se snadným ovládáním i v rukavicích - MONTURA
Kapsa u kalhot se snadným ovládáním i v rukavicích – MONTURA

A CO VÝDRŽ?

Po několika intenzivních víkendech není na bundě ani kalhotách znát ani náznak opotřebení. Ano, nedošlo k žádnému poškození například o hrany lyží, hroty stoupacích želez nebo o větev. A to přesto, že se intenzivně jezdilo různě hustými lesními porosty. Dlouhodobá výdrž bude z větší části záviset na intenzitě a četnosti používání a s tím související četností praní, kdy nejenom trpí DWR úprava, ale také samotné materiály.

Kalhoty Montura s prodyšnými částmi v podkolení
Kalhoty Montura s prodyšnými částmi v podkolení

SHRNUTÍ MONTURA KOMPLETU NA SKIALP A BĚŽKY

Dlouhodobé testování ukázalo, že návrhářům Montury se povedlo výborně zkombinovat střih dobře padnoucí na tělo s materiály, které umožňují odvod nadbytečného potu. Komplet se dobře osvědčil jak při skialpinistických, tak i běžkařských aktivitách, kdy se ukázala jeho vhodnost pro různé intenzity pohybu. Bunda i kalhoty jsou tak doporučitelné pro každého mimo ty, kteří potřebují pro pohyb na lyžích celotělové „kombošky“ a ka kombinézy.

Sluší se doplnit, že tento komplet je dostupný i dívkám a ženám, avšak v dámském střihu.

Ve Vysokých Tatrách v závěru doliny - testování MONTURA
Ve Vysokých Tatrách v závěru doliny – testování MONTURA

Další informace

montura - logoItalská značka s vlastními vývojovými centry, díky nimž je její pokrok opravdu rychlý. Kromě jiného klade Montura velký důraz na funkční detail. Italský design pro české outdoorové nadšence.

Více na www.montura.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: