HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Montane Minimus 777 Jacket – ultra bunda

Recenze: Montane Minimus 777 Jacket – ultra bunda

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Minimus 777 Jacket
Druh sportu běh, outdoor, skialp, běžecké lyžování
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 PERTEX® Shield+ (46g/m2, 3-vrstvý: svrchní 7D 100% nylon, 7-mikronová membrána, 7D podšívka)
Hmotnost 140 g
Vodní sloupec 20000
Prodyšnost 30000
Gramáž 46
Barevné varianty antarctic blue / cloudburst grey
Velikostní varianty M / L / XL / XXL
Údaje výrobce 1 Rozměry - sbalená: 11 x 14 x 7 cm (vel. M)
Infocena 6730 Kč Kč
Dodává Pod 7 kilo
Více info na www.pod7kilo.cz

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Malý objem po sbalení
  • Nepromokavost
  • Perfektní kapuce a límec

Shrnutí recenze

Montane Minimus 777 Jacket je opravdu zajímavý produkt a na jeho testování jsem se moc těšil. Kdo by nechtěl lehkou a malou bundu, která stejně většinu času tráví v batohu? Tak proč nosit těžkou a objemnou bundu? Vydrží však tato „nano“ bunda v dešti, větru či v nečase?

PODROBNÝ POPIS

Materiál

Použitý materiál PERTEX® Shield+ 46g/m2 je nově 3-vrstvý. Oproti 2,5-vrstvým bundám je zde plnohodnotná ultralehká podšívka, která zajišťuje větší odolnost a trvanlivost membrány a také větší komfort při styku s holou kůží. Vysoký vodní sloupec (20 000 mm) a uváděná špičková prodyšnost (30 000 g/m2/24hodin) by měly na většinou outdoorových aktivit stačit. Jak to bylo v praxi během testování?

Další deštivý nástup na chatu v bundě Montane Minimus 777 Jacket.Další deštivý nástup na chatu v bundě Montane Minimus 777 Jacket.

Deštivý nástup na chatu Oberwalderhütte s bundou Montane Minimus 777 Jacket.Deštivý nástup na chatu Oberwalderhütte s bundou Montane Minimus 777 Jacket.

Velikost sbalené bundy Montane Minimus 777 Jacket.Velikost sbalené bundy Montane Minimus 777 Jacket.

Hmotnost a objem

Hmotnost bundy 140 g a minimální objem po sbalení je opravdu dobrý výsledek. Bunda se dá při transportu v batohu lehce sbalit do vlastní hrudní kapsy a vytvoříte tak kompaktní balíček. Trochu mi chybělo poutko na zavěšení tak, abych bundu pověsil třeba na sedák. Ach ti horolezci. Ani klasické poutko na pověšení na této bundě nehledejte. Vše je podřízeno minimální hmotnosti a objemu.

Radost ze sjezdu severní stěny Johannisbergu.Radost ze sjezdu severní stěny Johannisbergu.

Střih a funkční prvky

Stlačování hmotnosti odpovídá i minimalistické řešení střihu a funkčních prvků. Všechny lemy jsou elastické, tedy žádné šňůrky či samosvorky. I lemy na rukávech jsou stažené do gumy. Rukávy však nebylo problém přetáhnout přes rukavice. Elastická je i kapuce, která samozřejmě není určena na přetáhnutí přes horolezeckou helmu, ale pod ní. Střih není vyloženě atletický, takže pod bundu nasoukáte i nějakou tu vrstvu navíc. I když to výrobce ani prodejce neuvádí, je elastická.

Kompletní fotogalerie Montane Minimus 777

Pochvalu vyloženě zasluhuje střih kapuce, která bez jediné regulace perfektně sedí a doplňuje ji opravdu vysoký límec, který po zapnutí chrání krk i bradu. Bundu má jedinou tzv. napoleonskou kapsu, která zároveň slouží i jako obal na uložení. Do ní se mi vešel i mobilní telefon cca 8×16 cm. Hlavní zip je značkový YKK Aqua Guard a ještě navíc je krytý z vnitřní strany légou. Veškeré švy jsou podlepené. Výrobce uvádí reflexní prvky. Jediným reflexním prvkem, který jsem na bundě objevil je logo PERTEX SHIELD na levém rukávu o velikosti 4 x 1 cm.

Perfektní střih kapuce a vysoký límec bundy Montane Minimus 777 Jacket.Perfektní střih kapuce a vysoký límec bundy Montane Minimus 777 Jacket.

Štítek kapuce bundy Montane Minimus 777 Jacket.Štítek kapuce bundy Montane Minimus 777 Jacket.

Elastické lemy a stahování kapuce bundy Montane Minimus 777 Jacket.Elastické lemy a stahování kapuce bundy Montane Minimus 777 Jacket.

Testování

Myslím si, že testování opravdu proběhlo poctivě a bundu jsem testoval celou první polovinu letní sezóny horského vůdce. Bunda stála se mnou na vrcholu Matterhornu, Grossglockneru, Johannisbergu a na ledovcových kurzech a via ferratách. Všechny túry přestála v klidu. Tento typ aktivit však příliš nevyhovuje koncům rukávů, které dostaly při lezení v lezeckém a horském terénu zabrat nejvíc. Jinak zbytek bundy přečkal bez nehody. Takže mechanicky narušené konce rukávů (okolo zápěstí z vnitřní strany) ve větším dešti, kdy stéká voda po rukávech, začaly vodu propouštět. Jediné místo, které povolilo. Samozřejmě, že tato aktivita a takové zatížení je nad rámec doporučeného používání a nasazení této ultralehké bundy.

Minimální objem a hmotnost je hlavní devizou bundy Montane Minimus 777 Jacket.Minimální objem a hmotnost je hlavní devizou bundy Montane Minimus 777 Jacket.

Poznámka prodejce pod7kilo.cz

„Vzhledem k ultralehkému charakteru bundy doporučujeme používat s batohem, který se běžně pohybuje kolem 7 do cca 12 kg. S těžkým batohem může dojít k rychlému opotřebení membrány na ramenou.“ Testoval jsem bundu s horolezeckým batohem, který většinou tuto váhovou kategorii nepřesahuje. Víc bych ani nosit na hory nechtěl. Vy ano? Takže když cestovat nebo trekovat nalehko, tak doslova!

Porovnání velikosti bundy Montane Minimus 777 Jacket a tyčinky SNICKERS.Porovnání velikosti bundy Montane Minimus 777 Jacket a tyčinky SNICKERS.

Další informace

Montane

MONTANE – možná pro většinu lidí neznámá značka. Avšak v outdoorovém světě má tato značka dlouholetou tradici. Vznikla v roce 1995 a za  tu dobu se stala synonymem pro lehké a prodyšné oblečení. Jejich mottem se stalo anglické FURTHER, FASTER. S ultra lehkým, odolným a funkčním oblečením se můžete pohybovat rychleji a proto také dojdete dále. Montane sídlí ve Velké Británii a specializuje se na  navrhování a výrobu ultralehkého, odolného, technického oblečení pro horolezce, alpinisty, polárníky, expediční cestovatele a sportovce  pohybující se v horském prostředí.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: