HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Marmot Solus – Syntetická zateplovačka (nebo i péřovka)?

Recenze: Marmot Solus – Syntetická zateplovačka (nebo i péřovka)?

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Solus – Syntetická zateplovačka
Druh sportu outdoor, skialp
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 Náplň: 100 % recyklovaný polyester (3M Thinsulate ECO Featherless Insulation)
Materiál 2 Vnější materiál: 100 % recyklovaný nylon Mini Rip
Hmotnost 575 g
Náplň syntetika
Barevné varianty žlutá, šedá, modrá, zelená
Velikostní varianty S–XXL
Výbava 1 dvě vnější kapsy (handwarm) a jedna vnitřní kapsa
Infocena 4290 Kč Kč
Dodává Martin Rak
Více info na www.marmot.de

Zaujalo mě

  • střih
  • vysoký a přiléhavý límec
  • zateplené kapsy
  • Zippin™ Compatible (možnost vepnutí do bund Marmot)

Shrnutí recenze

Marmot se snaží najít alternativní řešení k péřové náplni. Přichází s materiálem 3M Thinsulate ECO Featherless Insulation, který by se měl vyrovnat peří s plnivostí 700 cuin. To vše s bonusem při navlhnutí náplně.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Bunda Marmot Solus je možností pro všechny, kteří nechtějí používat péřové bundy (nebo se pohybují v prostředí, kde peří trochu ztrácí). Udělá velkou radost i environmentálně smýšlejícím jedincům, protože je vyrobena ze 100% recyklovaného polyesteru, vnější materiál je taktéž 100% recyklovaný nylon.

Rip Stop úprava vnější látky bundy Marmot Solus.Rip Stop úprava vnější látky bundy Marmot Solus.

V bundě Marmot Solus se jen tak neschováte.V bundě Marmot Solus se jen tak neschováte.

Bunda Marmot Solus je v zimě jako doma.Bunda Marmot Solus je v zimě jako doma.

Střih + Vychytávky

Velikost M je pro moji postavu 176 cm a 74 kg volněji střižená, bez problému pod bundu dostanu další izolační vrstvu. Bunda působí dosti „naducaně“, člověk v ní má trochu medvědí pocit. Materiál opravdu velmi připomíná péřovou náplň. Zadní část je mírně prodloužena, vychází do cca půlky zadku. Rukávy jsou dostatečně dlouhé a neměl jsem problém s vyhrnováním. Jsou zakončeny gumičkou, která zabraňuje únikům tepla. Velmi dobrým řešením jsou zateplené kapsy kryté drobným YKK zipem. Měl jsem strach ze zachytávání látky do zipu, ale byl neopodstatněný (stalo se jen párkrát). Kapsy jsou dostatečně velké tak, že do nich klidně schováte celou ruku i s kusem rukávu, nikde vám tak netáhne na dlaně. Uvnitř bundy se nachází ještě kapsa na drobnosti o velikosti 28 x 20 cm.

Kompletní fotogalerie Marmot Solus

Bez problému tak můžete uschovat např. mobilní telefon, který tak bude v zimě v teple a nebude se rychle vybíjet. Hlavní zip YKK je zevnitř krytý zateplovací légou a jeho chod je plynulý a nezasekává se. Samotný odstavec si zaslouží perfektně střižený límec. Po zapnutí nikde neškrtí, vychází těsně pod bradu. Oproti jiným bundám s kapucí zde opravdu není žádné místo pro vniknutí chladu a při používáním jsem nikdy nepotřeboval šátek na krk. Pro doladění spodního okraje bundy se dá využít zdrhovadel, na každé straně jednoho.Jsem potěšen, že výrobce obětoval pár gramů a našil na vnitřní stranu bundy poutko. Osobně to vnímám jako velmi praktický detail.

Ruce hore v bundě Marmot Solus.Ruce hore v bundě Marmot Solus.

Příjemné zakončení krycí légy zipu bundy Marmot Solus.Příjemné zakončení krycí légy zipu bundy Marmot Solus.

Poutko na vepnutí bundy Marmot Solus do ostatních bund od Marmotu.Poutko na vepnutí bundy Marmot Solus do ostatních bund od Marmotu.

Odolnost vůči rozmarům počasí

Nosit zateplovací bundu v dešti asi napadne málokoho (dobrovolně, plánovaně), občas se tomu ale vyhnout nedá. Vnější materiál bundy Marmot Solus však vodě odolává překvapivě dobře a dlouho. Pravděpodobně je to způsobeno impregnací při výrobě a nebude to trvalá vlastnost. Jelikož peru zateplovací bundy tak málo, jak jen to jde, nemám možnost porovnat chování po praní. V místě ohybů se postupně voda dostává do izolace a materiál začíná „houbovatět“. I přes provlhnutí však stále jakž takž drží strukturu. Toto je oproti péřové náplni velký rozdíl. Trvalo opravdu velmi dlouho, než se voda dostala úplně skrz a cítil jsem chlad. Ve většině případů jsem však měl dávno možnost bundu vysušit. Se svojí váhou ji asi většina uživatelů nebude používat jako UL kus vybavení na dlouhých trecích bez možnosti dokonalého sušení.

Bunda Marmot Solus hřeje i vlhká.Bunda Marmot Solus hřeje i vlhká.

Používání

Bez zateplené bundy si už dnes opravdu nedovedu představit jediné dobrodružství v chladnější části roku (od podzimu do jara). Když je kolem 5 °C, nahazuji bundu. Dříve jsem nosil hlavně péřové bundy, které byly v dešti nepoužitelné. Syntetická náplň mění situaci. Běžně si vezmu syntetickou zateplovačku i ve chvíli, kdy prší (nebo očekávám déšť). Pro kratší výlety si starosti vůbec nedělám. Pro delší záležitosti bych samozřejmě využil vnější nepromokavou vrstvu. Doporučuji si na zkoušení bundy vzít vlastní membránovku, kterou chcete případně používat jako vnější vrstvu (Marmot Solus je vážně pěkně naducaná). Bundu jsem nosil převážně na kratší akce, na kterých jsem neřešil váhu batohu na zádech. Stejně tak se mi velmi osvědčila v džungli maloměsta při venčení juniora v kočárku. Pokud jsme tedy neměli „pánskou jízdu“, při které se snažíme oběhnout město, to nezvládá udýchat žádná zateplovací bunda. Na zastávky na kávičku a popocházení je ale Marmot Solus ideální. Při teplotách kolem 0 °C je pro mě nemyslitelné mít na sobě bundu např. při rychlejší chůzi do kopce i bez batohu. S batohem by to byl čirý masochismus. V jednodušším terénu mi plně dostačovalo dlouhé merino triko a bunda Marmot Solus. Po chvíli si člověk vytvoří mikroklima a paropropustnost bundy je pro takové aktivity absolutně dostačující. Do kopce jsem se často zapotil, ale postupně na mně všechno krásně uschlo. Moc mi vyhovuje využití bundy při aktivitách, kdy člověk potřebuje teplou vrstvu na krátkou chvíli. Bunda se dá nosit i v batohu sbalená do vlastní kapsy. Objem je však tak velký, že tuto možnost nedoporučuji a raději jsem bundu muchlal.

Detail nacucané náplně bundy Marmot Solus.Detail nacucané náplně bundy Marmot Solus.

Hodnocení

Bunda Marmot Solus si našla místo v mém šatníku. V řadě případů úspěšně nahradila péřovou bundu. Stala se první volbou pro aktivity, při kterých člověk nejede na maximum a tolik se nepotí. I při pomalé chůzi a zastávkách krásně držela teplo. Nebojím se ji používat i v horším počasí, mrholení nebo kratším dešti. Na nošení v batohu mi přijde zbytečně těžká, na trhu se dá najít spousta jiných, lehčích kousků. Límec mě vyloženě nadchnul a hřejivé kapsy se už pomalu stávají standardem.

Bunda Marmot Solus krásně ladí k zimním tónům přírody.Bunda Marmot Solus krásně ladí k zimním tónům přírody.

Další informace

Logo značky MARMOT.

Firma Marmot byla založena roku 1974. Prvními produkty se staly péřová bunda a spacák. Později Marmot začal šít oblečení z Gore-Texu a řady produktů se začala rychle rozšiřovat. Produkty Marmot jsou synonymem pro kvalitu, výkon a odolnost.
www.marmot.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: