HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Marmot Hype Down Hoody – Péřová bunda

Recenze: Marmot Hype Down Hoody – Péřová bunda

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Marmot Hype Down Hoody
Druh sportu outdoor, skialp, běžecké lyžování, lezení, sjezdové lyžování
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí zimní, celoroční
Materiál 1 Pertex Quantum
Materiál 2 husí peří
Hmotnost 266 g
Náplň peří
Plnivost peří 800 cuin
Barevné varianty černá, modrá, červená, oranžová
Údaje výrobce 1 Střih: Regular fit
Údaje výrobce 2 Náplň: husí peří 800 cuin (135 g)
Výbava 1 dvě vnější kapsy (do jedné se dá bunda sbalit)
Výbava 2 dvě vnitřní síťované kapsy
Infocena 7990 Kč Kč
Dodává Marmot Mountain Europe
Více info na www.marmot.de

Zaujalo mě

  • vysoký límec
  • dobře padnoucí kapuce
  • dvoucestný zip

Shrnutí recenze

Představení péřové bundy Marmot Hype Hoody by mohlo být velmi krátké: 135 g husího peří 800 cuin, Pertex Quantum. Pro řadu z vás již tyto informace stačí k tomu, aby zbystřili. Samozřejmě existuje spousta detailů, které tuto stručnou charakteristiku vylepší, nebo naopak bundu odsunou do šedi průměrnosti.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Firma Marmot touto péřovou bundou cílí na specifickou kategorii uživatelů. Na druhou stranu, komu by se nehodila pěkně nafouklá péřová bunda s parádní kapucí?

Střih a vychytávky

Bunda Marmot Hype Hoody je střižena spíše volněji. Počítá se s tím, že máte na sobě několik vrstev (základní, střední, svrchní), přes které byste měli bundu pohodlně obléci. Rozhodně doporučuji před koupí velikost zkusit. Sám mám u firmy Marmot většinou velikost M a je mi často mírně větší. Pokud bych plánoval bundu Hype Hoody nosit „samostatně“ a ne vyloženě jako převlečnou bundu, klidně bych volil velikost o číslo menší. Dost prostoru je hlavně na trupu, což oceníte ve chvíli, kdy budete vnitřní kapsy využívat třeba na uložení lezeček/rukavic.

Kapsy

Kromě objemných síťovaných vnitřních kapes má bunda dvě vnější zateplené kapsy. Do jedné této kapsy se bunda dá sbalit.

Kapuce

Kapuce bundy je opravdu velkorysá a dostanete ji i přes lezeckou přilbu. Kopíruje hlavu a neomezuje výhled. Nastavení se provádí utažením dvojici gumiček na vnitřní straně bundy. Chápu, že je tento systém umístěn uvnitř bundy, aby nedocházelo k „plácání“ gumiček přes obličej ve větru. Přesto mi umístění a provedení nepřijde ideální. Utahování probíhá následovně: zatáhnu za gumičku v objímce na požadovanou délku a ohnu gumičku do výřezu. Pokud chcete kapuci dotáhnout, musíte rozepnout bundu. Dělat to v rukavicích je dost neohrabané. Ochrana brady je vysoká a jste schopni zachumlat do bundy velkou část obličeje.

Spodní okraj bundy je pružný a jde nastavit jednou rukou v pravé části. Konce rukávů jsou taktéž pružné a zamezují únikům tepla. Dvoucestný YKK zip je podložený krycí légou a jeho chod je přesný.

Bez omezení pohybu v bundě Marmot Hype Down Hoody

Bez omezení pohybu v bundě Marmot Hype Down Hoody

Odolnost vůči rozmarům počasí

Vnější tkanina Pertex Quantum s Ripstop úpravou poskytuje dostatečnou ochranu proti větru. Ochrana proti dešti je pouze krátkodobá. Nějakou dobu voda krásně kuličkuje, postupně však dojde k jejímu průniku skrz vnější látku (pod batohem, v místech doteku apod.). Výrobce však nepředpokládá využití tohoto typu bundy v dešti. Sněžení bunda odolává slušně (opět záleží na typu sněhu).

Na bundě Marmot Hype je krásně vidět kvalita použitého peří. „Nafouknutí“ bundy je okamžité, působí velmi lehkým, vzdušným dojmem.

Testování

Bundu Marmot Hype Hoody jsem vystavil větru, sněhu, dešti, skále, trní…a funguje to 🙂

Jakmile jsem bundu poprvé oblékl, věděl jsem, že si budeme rozumět. Materiál je velmi příjemný na dotek (vnitřní materiál je bez Ripstop úpravy), působí jemně. Několikrát jsem během testování chytil rukávem o skálu, keř, trní, ale Pertex Quantum vydržel.

Bundu jsem používal převážně na udržení teploty po náročné aktivitě, nedovedu si moc představit v bundě někam hrnout do kopce (k tomu ale nepoužívám ani jinou péřovku). Ve chvíli, kdy jste zahřátí, bunda krásně udržuje teplo. Když k tomu přidáte naducanou kapuci, zima nemá šanci.

Velmi jsem si oblíbil vnitřní síťované kapsy. Tím, že jsou shora otevřené, jejich dostupnost je ideální. Pojmou i velké předměty (lezečky, menší termoska, rukavice, čepice, skialpové pásy). Do kapes můžete pohodlně ukládat věci i v rukavicích díky absenci zipů.

Límec je hodně vysoký, bradu kryje skvěle. Zároveň nikde nic netlačí, neomezuje. Toto se velmi povedlo. Kapuce je také velmi dobře střižená, škoda akorát složitějšího nastavování. Řešením je nastavit požadované utažení, a pak už na to nesahat 🙂 Únik peří jsem zaznamenal v minimální frekvenci pouze na začátku používání.

Dvoucestný zip je něco, co bych rád měl snad na každé bundě. Během nošení jsem hojně využíval rozepínání/zapínání k regulaci tepla. Chod zipu je přesný a lehký, nastavení rozepnutí bylo řádem okamžiku. Jezdec se mi nezachytával do látky.

Perfektní ochrana brady v bundě Marmot Hype Down Hoody

Perfektní ochrana brady v bundě Marmot Hype Down Hoody

Závěr

Bunda Marmot Hype Hoody by mohla oslovit každého, kdo hledá pořádně teplou a relativně lehkou bundu. Husí peří 800 cuin zabezpečuje skvělou stlačitelnost, bundu tak můžete přihodit do každého horského batohu. Pokud chcete udělat parádu např. ve městě, rozhodně doporučuji volit velikost menší. Je potřeba počítat s tím, k jakému účelu Marmot bundu ušil. Jde primárně o bundu pro zateplení při horském lezení (jištění na štandu apod.). Tomu je podřízen střih i vychytávky. Velikost musí být taková, abyste pod ní dostali střední vrstvu i membránovku.

Další informace

Firma Marmot byla založena roku 1974. Prvními produkty se staly péřová bunda a spacák. Později Marmot začal šít oblečení z Gore-Texu a řady produktů se začala rychle rozšiřovat. Produkty Marmot jsou synonymem pro kvalitu, výkon a odolnost.
www.marmot.de

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

BK

Bunda je veľmi dobrá, teplá, ľahka, ale na bežnú turistiku nevhodná, má jednu nevýhodu a tou je kapucňa, ktorá je obrovská, dá sa síce nastaviť, ale len vertikálne, horizontálne nie. Aj po nastavení som ju mal obrovskú a vôbec mi neobopla tvár.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: