Recenze: Marmot Featherless Hybrid – zateplená větrovka

Recenze: Marmot Featherless Hybrid – zateplená větrovka

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Featherless Hybrid – zateplená větrovka
Druh sportu outdoor, skialp, lezení
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná druhá (střední)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 100 % recyklovaný polyester (3M Thinsulate ECO Featherless Insulation)
Materiál 2 100 % recyklovaný nylon Ripstop stretch
Hmotnost 255 g
Náplň syntetika
Barevné varianty žlutá, šedá, modrá, červená
Velikostní varianty S–XL
Výbava 1 dvě vnější kapsy (do jedné se dá bunda sbalit)
Infocena 4390 Kč Kč
Dodává Martin Rak
Více info na www.marmot.de

Zaujalo mě

  • střih
  • zateplená ramena
  • dobrá sbalitelnost
  • lehkost

Shrnutí recenze

Marmot se se svojí lehkou bundou cílí na zákazníky, kteří preferují oblečení z kombinace několika materiálů. Marmot Featherless Hybrid má v oblasti hrudníku a ramen tepelnou izolaci, oblast zad a konců rukávů má naopak z velmi prodyšného materiálu. Jak obstojí hybridní bunda v testu se dozvíte na dalších řádcích.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Bunda Marmot Featherless Hybrid není klasickou třetí vrstvou. Řada uživatelů ji bude brát spíše jako vrstvu druhou, zateplovací. Řada outdoorových výrobců dnes produkuje výrobky z kombinace materiálu. Snaží se tak vzít si z každého materiálu to nejlepší. Dochází k tzv. zonálnosti oblečení. Přiznám se, že do této doby jsem nebyl úplným zastáncem takto řešeného oblečení. Marmot Featherless Hybrid mi však rozšířila obzory.

Bundu Marmot Featherless Hybrid jsem oblékl a nechtěl sundat.Bundu Marmot Featherless Hybrid jsem oblékl a nechtěl sundat.

Detail zateplení zad bundy Marmot Featherless Hybrid.Detail zateplení zad bundy Marmot Featherless Hybrid.

Neomezený pohyb s bundou Marmot Featherless Hybrid.Neomezený pohyb s bundou Marmot Featherless Hybrid.

Střih + Vychytávky

Pokud máte zkušenosti s jinými výrobky firmy Marmot, dobře si pohlídejte volbu velikosti. Pro moji výšku 176 cm jsem volil velikost M, která je ale střižená dost na tělo. Např. zateplené bundy od Marmotu jsou mi ve velikosti M spíše větší. Jedná se ale o kousek oblečení, který je určený pro aktivní pohyb s tím, že přebytečný materiál nesmí nikde zavazet.
Zadní část bundy je prodloužena jenom mírně, rukávy jsou dostatečně dlouhé, ale přes zápěstí nedosahují. Jejich konce jsou ukončeny gumičkou, která se dostatečně volná a neškrtí.

Bunda je vybavena dvěma bočními nezateplenými kapsami, škoda, že nejsou umístěny o něco výš tak, aby byly pohodlně dostupné i s nasazeným sedacím úvazkem (bederním pásem batohu). Zipy kapes se rozepínají shora, tudíž se kapsy trochu složitě dostanete. Problém však nastane ve chvíli, kdy daná věc proklouzne pod sedák nebo bederní pás. V tu chvíli je nedostupná. Dokud si ale sedák nesundáte, daná věc zůstane jakoby nad ním, tím pádem si pro ní můžete sáhnout.
Příjemná je možnost sbalení bundy do jedné kapsy. Po sbalení se bunda pohodlně vejde např. do lezecké helmy.

Kompletní fotogalerie Marmot Featherless Hybrid

Celý hrudník až po spodní okraj žeber je zateplený materiálem 3M Thinsulate ECO Featherless Insulation. Dále jsou potom zateplena ramena až po lopatky a rukávy až po lokty. Zipy YKK jsou docela jemné, ale jejich chod je bezproblémový a člověk se s nimi nemusí moc mazat.
V teple vás udrží zateplený límec, který je přiléhavý a nemusíte tak řešit šátek na krk. Spodní okraj bundy je vybaveny zdrhovadlem, které umožňuje detailní stažení.
Výrobce pojal bundu opravdu minimalisticky a rozhodl se ušetřit váhu i cenu tím, že bundu nevybavil poutkem 🙂 Já toto rozhodnutí hodnotím jako nevhodné a pevně doufám, že opět nastane doba poutková a bude dostatek poutek do každé rodiny.

Pružné zakončení rukávu na bundě Marmot Featherless Hybrid.Pružné zakončení rukávu na bundě Marmot Featherless Hybrid.

Vnitřní materiál zateplené a nezateplené části bundy Marmot Featherless Hybrid.Vnitřní materiál zateplené a nezateplené části bundy Marmot Featherless Hybrid.

Dostupnost kapes u bundy Marmot Featherless Hybrid.Dostupnost kapes u bundy Marmot Featherless Hybrid.

Odolnost vůči rozmarům počasí

Bunda Marmot Featherless Hybrid určitě není dobrou volbou pro deštivé počasí. Krátkou přeháňku samozřejmě vydrží, ale materiál celkem ochotně vodu saje. Párkrát se mi stalo, že jsem v bundičce trochu zmokl. Jakmile ale déšť přestal, bunda velmi rychle usychala díky parádní paropropustnosti. Stačilo se trošku zahřát pohybem (nebo na sebe hodit klasickou zateplovačku). To je mimochodem velmi dobře proveditelné, díky upnutějšímu střihu Marmotky.
Mnohem lépe si bunda poradí s větrem. Za cenu vyšší paropropustnosti (a nižší větruodolnosti) se blíží běžným větrovkám. Léty ověřený „Dýchací test“ ukazuje, že se přes nezateplené partie dá dýchat s mírnými obtížemi (člověk se rozhodně nezadusí), přes zateplené partie lze dýchat jenom s velkými obtížemi (dlouhodobě těžko vydržet). Ve srovnání s mojí letitou bundou Patagonia Nano Puff plněnou Primaloftem, vychází zateplené části hodně podobně.

Bunda Marmot Featherless Hybrid neomezuje v pohybu.Bunda Marmot Featherless Hybrid neomezuje v pohybu.

Bunda Marmot Featherless Hybrid se krásně vejde např. do lezecké helmy.Bunda Marmot Featherless Hybrid se krásně vejde např. do lezecké helmy.

Detail zateplení loktů na bundě Marmot Featherless Hybrid.Detail zateplení loktů na bundě Marmot Featherless Hybrid.

Používání

Možná to znáte, koupíte si nedělní košili, která má být jenom sváteční. Po chvíli však zjistíte, že vám sedí tak, že ji taháte neustále a ostatní kousky jdou bokem. Přesně to stejné se stalo v případě bundy Featherless Hybrid. Jakmile jsem ji oblékl, velmi těžko se sundávala. Spousta lidí možná bude namítat, že bunda není dobrá jako zateplovačka (má přeci nezateplené rukávy) ani jako větrovka (má zatepléné panely). Je to vlastně pravda, není ani jedno, ani druhé, přesto mi skvěle funguje.
Bundu jsem používal přibližně v rozmezí teplot +15 °C až +5 °C. Směrem nahoru i dolů od těchto teplot si samozřejmě využití dovedu představit, nicméně mám pro takové teploty vhodnější kandidáty. Pro aktivnější pohyb mi moc vyhovují nezateplená předloktí a stejně tak záda, která solidně větrají. Navíc dost často nosím batoh, pod kterým by byl zateplený materiál akorát mokrý od potu. Akorát si musíte dát pozor na zpocená záda, když batoh sundáte.
Za sebe bundu Marmot Featherless Hybrid rozhodně nepovažuji za náhradu zateplené bundy ani větrovky. Spíše ji vnímám jako náhradu za kombinaci podvlékacího trička a střední teplé vrstvy. Jsou totiž situace, kdy je podvlékací triko + mikina + tenká softshell bunda (nebo větrovka) moc a naopak podvlékací triko + tenká softshell bunda (nebo větrovka) málo. V tuto chvíli nahodím Marmot Featherless Hybrid a je mi akorát.
Ocenil jsem velikost bundy po sbalení do kapsy. Krásně se vejde např. do lezecké helmy. Nemusíte tak řešit situaci, kdy nevíte, jestli máte vzít zateplovací bundu. Prostě tam „hybrida“ hodíte a skoro o něm nevíte.
Pro úplnou dokonalost bych ocenil dvoucestný zip a kapsy posazené o trochu výše tak, aby nezavazely při využití sedáku (těžko realizovat, protože by zase zasahovaly do zateplené části bundy).

Příjemná nenápadná barva bundy Marmot Featherless Hybrid.Příjemná nenápadná barva bundy Marmot Featherless Hybrid.

Hodnocení

Hybridní bunda Marmot Featherless Hybrid jednoznačně předčila moje očekávání a sloužila skvěle během celé doby testování. Hybridní konstrukce není asi úplně pro každého a někteří raději pořídí klasickou zateplovací bundu a k ní větrovku (nebo hodně tenký softshell). Ti, kteří však již tyto vrstvy mají, možná přijdou na to, že hybridní zateplená větrovka je přesně to, co jim do teď v šatníku chybělo. Bunda totiž poskytuji dostatečný tepelný komfort při zachování slušné paropropustnosti na vhodně volených místech. Připočteme-li skvělou sbalitelnost, jde o skvělého parťáka na potivé aktivity (skialpinismus, běžky, sněžnice, lezení…).

Bunda Marmot Featherless Hybrid se nevyhrnuje se zvednutím rukou.Bunda Marmot Featherless Hybrid se nevyhrnuje se zvednutím rukou.

Další informace

Logo značky MARMOT.

Firma Marmot byla založena roku 1974. Prvními produkty se staly péřová bunda a spacák. Později Marmot začal šít oblečení z Gore-Texu a řady produktů se začala rychle rozšiřovat. Produkty Marmot jsou synonymem pro kvalitu, výkon a odolnost.
www.marmot.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: