Recenze lyží: G3 FINDr 102 – nové skialpinistické fošny vylepšené o magnetické spojení lyží

Recenze lyží: G3 FINDr 102 – nové skialpinistické fošny vylepšené o magnetické spojení lyží

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Lyže G3 FINDr 102
Druh zimního vybavení Lyže
Materiál 1 Karbonová vlákna
Materiál 2 Magnetic contact points
Hmotnost 1440 g
Rádius 22.6
Dostupná délka lyží Délky: 164 (1,28 kg), 169 (1,33 kg), 174 (1,39 kg), 179 (1,44 kg), 184 (1,5 kg) a 189 (1,55 kg) cm
Údaje výrobce 1 Traditional camber +4mm
Údaje výrobce 2 Short Early rise tip and tail
Údaje výrobce 3 Konstrukce: Carbonlight
Údaje výrobce 4 Zpevnění lyže: Titanal aluminum mounting plate
Údaje výrobce 5 Hmotnost: 1,44 kg lyže v délce 179 cm
Údaje výrobce 6 Krojení: 133/102/120 mm
Údaje výrobce 7 Svrchní vrstva: Premium co-extruded nylon topsheet
Údaje výrobce 8 Bočnice: PolyUrethane sidewall for durability & dampness
Údaje výrobce 9 Hrany: Full thickness hardened steel edges – corrosion & dent resistant
Údaje výrobce 10 Karbonová vlákna: Triaxial & Quadraxial stitched carbon fibre - strong, light & torsionally stableJádro: 3D shaped Poplar Paulownia wood core - light & high performance
Infocena 18090 Kč Kč
Dodává Boatpark
Více info na www.boatpark.cz

Zaujalo mě

  • Magnetické spojení lyží eliminující jakékoliv pásky
  • Perfektní jízdní vlastnosti za jakýchkoliv sněhových podmínek
  • Ve variantě FINDr 94 v délce 154 cm ideální jako první širší lyže pro děti

Shrnutí recenze

FINDry jsou určené pro skialpové aktivity lyžařů s dobrou technikou sjezdu bez ohledu na to, zda se jedná o šikovného začátečníka nebo pokročilého sjezdaře. První generace skialpových lyží G3 FINDr byla představena na ISPO 2016 a následně jsme měli je zkoušet v různých evropských a mimoevropských pohořích. Primárně se jednalo o variantu G3 FINDr 94, ale ve velkém jsme pojezdili také na 102.

PODROBNÝ POPIS

Na úvod

Na základě univerzálnosti řady FINDr využila kanadská firma G3 některé konstrukční prvky i u dalších modelů svých lyží, např. SENDr. Největší „facelift“ od uvedení na trh v zimě 2016 – 2017 proběhl u modelů připravených na sezónu 2019-2020. Na první pohled je možné nové modely odlišit od předchozích jen změnou grafického designu a patek lyží s velkým zářezem vyztuženým červeným polyurethanem, který zvyšuje jejich odolnost. Výhoda – nemusíte se obávat rozlepení na patce. Polyurethan tlumí nárazy o
tvrdou podložku při přenášení lyží. Ze stejného materiálu je i sidewall. Změn je ovšem výrazně více.

Testování lyží G3 FINDR 102 na Sibiři
Testování lyží G3 FINDR 102 na Sibiři

Konstrukce nových modelů G3 FINDr

Konstruktéři z Vancouveru využili osvědčené sendvičové konstrukce s výrazným rockerem a full camberem, kdy se nešetřilo karbonem na zvýšení torzní tuhosti lyží. Camber se liší podle modelu, kdy “úzké” lyže FINDr 86 a FINDr 94 mají camber 6 mm, zatímco univerzální “fošny” FINDr 102 mají camber o třetinu menší. Subjektivně se za proměnlivých sněhových podmínek při sjezdech ať už s velkým převýšením nebo s měnící se orientací vůčis slunci osvědčil menší či žádný camber, z čehož jasně vede model FINDr 102.

Sibiřské hopsání s lyžemi G3 FINDR 102
Sibiřské hopsání s lyžemi G3 FINDR 102

Magnetické propojení lyží u všech modelů FINDr

Největší novinkou ovšem je premiérové použití magnetických bodů v místech dotyku ve špičce a patě u všech modelů FINDr. Toto řešení získalo ISPO Award v zimě 2019. Pro nezasvěcené by se mohlo zdát, že „zvyšovat hmotnost“ lyží přidáním magnetických bodů je pouze marketingový tah za účelem získání pozornosti kvůli netradičnímu řešení. Realita je ovšem zcela odlišná. Fitness skialpinista na sjezdovkách (k tomu ovšem ani jeden z modelů FINDr není určený) magnety v lyži nepochopí, protože je při stoprocentním pohybu na lyžích nemá šanci nikdy pořádně využít.
Pokud se věnujete tradičnímu skialpu, kde se předpokládá pohyb jak na tuleních pásech, tak pěšky, na mačkách, s cepínem či cepíny, překonávání terénních překážek a mnohé další, tak magnetické spojení lyží k sobě výrazně zvyšuje celkový uživatelský komfort. Lyže drží jako „přibité“ i jen po letmém přiblížení k sobě, a to i přes nalepené tulení pásy. Při nutnosti přechodu z lyží na pěší či jiný způsob pohybu tak můžete rovnou zapomenout na pásky se suchými zipy nebo rychloupínací pásky. Nejenom v obtížném terénu je tento způsob propojení lyží velmi užitečný. Navíc, lyže jsou v pohodě přenositelné i jen držením za vázání.

Detail upnutí pásů na lyže G3 FINDR 102
Detail upnutí pásů na lyže G3 FINDR 102

Modely lyží G3 FINDr

Kromě „vlajkového“ modelu G3 FINDr 102, který je doporučitelný každému, kdo chce co nejuniverzálnější lyží do opravdu jakýchkoliv sněhových podmínek, zůstaly zachovány i užší lyže – FINDr 86 a FINDr 94. Parádní u G3 je, že ve své nabídce lyží FINDr v šířkách od 86 přes 94 až po 102 mm mysleli konstruktéři také na menší lyžníky a děti. Nejkratší lyže 154 cm nejsou sice dostupné u verze 102, ale v praxi se nám velmi osvědčily u FINDr 94, kdy na nich jezdily děti 9-11 let vysoké 142-146 cm v různých sněhových podmínkách. Děti si s lyžemi poradily bez problémů ať už na tvrdší sjezdovce nebo ve volném terénu.

Zátiší s lyžemi G3 FINDR 102
Zátiší s lyžemi G3 FINDR 102

Praktické zkušenosti s novými G3 FINDr 102

Nové G3 FINDr 102 (a take model FINDr 94) jsme měli možnost používat několik měsíců od ledovcového zahájení koncem září 2019 přes prašanem nabitou SIbiř, Vysoké Tatry, Švýcarsko, Rakousko, Makedonii, Bosnu a Hercegovinu, a řadu dalších zemí. Během několika měsíců se lyže opravdu důkladně seznámily s všemi standardně dostupnými druhy sněhu a ledu.
V Ötztálu se lyžovalo na tenké sněhové vrstvě pokrývající hrbolatý ledovec. Při dalších výletech jsme potkávali třeba na Sibiři prašan 50-90 cm, v lednovém Davosu to byl většinou sníh ve formě “betonu”, který nezměkl ani na jižních svazích při stálém slunečním svitu. V únoru jsme si díky oteplení pořádně “užili” i hluboké mokré kejdy typické spíše pro dubnové a květnové skialpinistické výlety. Všechny tyto různorodé podmínky perfektně vyhovovaly modelům FINDr 102 i 94. V únoru 2020 se osvědčilo použití nejkratší verze FINDr 94 u dětí s výškou těsně nad 140 cm.

Testováno i při výstupu po ötztalském ledovci - G3 FINDR 102
Testováno i při výstupu po ötztalském ledovci – G3 FINDR 102

Další informace

logo-G3Kanadská firma G3 (Genuine Guide Gear) má za sebou dlouhou historii v oblasti výstroje pro aktivity ve volném zimním terénu. Její zakladatel Oliver Steffen rozvojí čistě „backcountry“ firmy s ideálním umístěním ve Vancouveru v Britské Kolumbii. K praktickému testování všech vývojových modelů to tak mají jen kousek. V České republice zastupuje G3 pražský Boatpark.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: