Recenze: Lehké pohorky Grisport Aztec

Recenze: Lehké pohorky Grisport Aztec

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Pohorky Grisport Aztec
Určení těžký treking, lehký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek lícová hovězina Dakar
Materiál: membrána Spo-Tex® – konstrukce bootie
Materiál: mezipodešev PU
Materiál: podešev Vibram® Ranger
Hmotnost 1250
Dostupné velikosti 37 – 47
Infocena 3199 Kč Kč
Dodává Grisport
Více info na www.grisport.cz

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Nová podešev Vibram Ranger
  • Bezešvá hladká špice z jednoho kusu kůže

Shrnutí recenze

Celokožená pohorka Grisport Aztec vypadá jako typická obuv pro exponovanou VHT. Má vibramovou podrážka s poctivými drapáky na jednoduchém, robustně vypadajícím meziplátu bez zbytečných vlnek a kudrlinek. Jak tedy dopadla v našem redakčním testování?

PODROBNÝ POPIS

Popis

Celokožená pohorka Grisport Aztec vypadá jako typická obuv pro exponovanou VHT. Vibramová podrážka s poctivými drapáky na jednoduchém, robustně vypadajícím meziplátu bez zbytečných vlnek a kudrlinek. Svršek tvoří bezešvá hladká kůže. Oblast kolem kotníku a jazyk se z konstrukčních důvodů samozřejmě skládá z různých segmentů a bez švů se neobejde, ale nejexponovanější část boty – od špičky až ke kotníku je z jednoho kusu kůže. Přirozené vlastnosti kůže ještě zlepšuje membrána. Ačkoli se model jmenuje Aztec na jazyku pod jménem výrobce se nachází ještě nápis Ranger, který znamená použití značkového materiálu podrážky – Vibram Ranger.

Grisport Aztec - boční pohled.Grisport Aztec – boční pohled.

Grisport Aztec - zadní pohled.Grisport Aztec – zadní pohled.

Grisport Aztec s vibramovou podrážkou - Vibram® Ranger.Grisport Aztec s vibramovou podrážkou – Vibram® Ranger.

Kam vyrazit s botou Gripsort Aztec

Navzdory poměrně robustnímu vzhledu považuji botu za tzv. „lehkou trekovku“ – a to nejen kvůli nízké hmotnosti (607g/kus, vel. 41). Podrážka se snadno ohýbá ve fyziologickém postavení, kožený svršek je poddajný a i vnitřní výstelka je měkká a pohodlná. Největšími „zrádci“ exponovaného vzhledu jsou obecně nižší kotníkový komín a spojovací chlopeň mezi tělem boty a jazykem. Jak je zvykem u měkčích pohorek do lehčího terénu, chlopeň zdaleka nedosahuje do horní partie komína (už tak relativně nízkého) a tím také značně snižuje limit, při kterém do boty nateče voda horem.

Lehká trekovka Grisport Aztec.Lehká trekovka Grisport Aztec.

Testování

Pohorky jsem testoval v několika různých oblastech Jižní Afriky. Obtížnost zvolených terénů i počasí plně vystihuje předpokládané vlastnosti boty v dané kategorii. Očekával jsem, že bude lehká, pohodlná, pevná, průšlapná a s dobrým záběrem
Středoevropskou terminologií bych ji označil jako trojsezónní, a z toho důvodu jsem si ji už od začátku zkoušel jen na tenčí ponožku. Krátký test na sněhu pak skutečně ukázal, že zimní bota to není a na sněhu nemůžeme čekat z hlediska tepelného komfortu zázraky, i když samozřejmě překonání kratších sněhových polí při letních výletech nebude žádným problémem. Ve své kategorii také patří mezi lehké pohorky, přestože má celokožený svršek bez textilie. Důkazem nízké hmotnosti může být fakt, že v nich bylo možné i docela dobře běžet.

Testování na žulovém monobloku Mt. Zebra.Testování na žulovém monobloku Mt. Zebra.

Pískovec v údolích Dračích hor je měkčí a za mokra kluzký.Pískovec v údolích Dračích hor je měkčí a za mokra kluzký.

Testování na křemenném pískovci, Black water Tsitsikamma.Testování na křemenném pískovci, Black water Tsitsikamma.

Vibram

Největším přínosem má být inovovaná vnějšího běhounu z materiálu TPE. Při vyšší adhezi, tedy schopnosti neklouzat, by měla mít i vyšší životnost, tedy odolnost proti fyzickému opotřebení – což jsou vlastnosti dosud u vibramu spíše vzácné a v podstatě protichůdné. Boty jsem testoval na různém povrchu a v různém počasí – na suché, sluncem rozpálené žule a podobných vyvřelinách, které se vyznačují hrubostí a tvrdostí, na mokrém pískovci v soutěskách řeky Tugely i v metr vysoké trávě, bažinách a suťoviskách Dračích hor v Lesothu a na extrémně odolném křemenném „mountain Sandstone“ pískovci na oceánském pobřeží. Na mokrém pískovci jsem byl často překvapen, že v daném úhlu a zatížení podrážka nesklouzla, ale jindy jsem se zase přesvědčil, že úplně bezhlavě se na to spolehnout nedá.

Boty Grisport Aztec jen tak neuklouznou.Boty Grisport Aztec jen tak neuklouznou.

Boty Grisport Aztec na mokré kluzké skále.Boty Grisport Aztec na mokré kluzké skále.

Boty Grisport Aztec takřka nekloužou, ale úplné spolehnutí na to není.Boty Grisport Aztec takřka nekloužou, ale úplné spolehnutí na to není.

Voděodolnost

Příjemně jsem byl překvapen voděodolností. Ačkoli se Aztec nepyšní žádnou z renomovaných membrán a na štítku je napsáno prosté „waterproof“, platí to zde bezezbytku. Po celodenním brodění potůčků, brouzdání mokrou travou a překonávání bažin se nakonec dostala voda do bot až během několikahodinové průtrže mračen, kdy nateklo horem. Stalo se to opakovaně, takže i když v botách bylo mokro od shora dolů, vina membrány to není.

Kompletní fotogalerie Grisport Aztec (23)

O něco horší je to však s větráním, jak už to tak bývá, či přesněji s paropropustností. Po několikahodinovém pobytu hodinách (ani se nemuselo nikam jít) byly ponožky citelně vlhké.
Po mnoha kilometrech  na hrubé žule už nemá vzorek na podrážce tak ostré hrany jako na začátku, objektivně vzato ale materiál podrážky odolává opotřebení slušně.

Detailní pohled na kompletně promočené boty, do nichž ale voda natekla horem po mokrých nohavicích a z vysoké trávy.Detailní pohled na kompletně promočené boty, do nichž ale voda natekla horem po mokrých nohavicích a z vysoké trávy.

Detaily

Aby byl pohled na boty úplný, věnujme se chvíli i maličkostem. Na jedné botě se mi poměrně brzy roztřepila tkanička – z jakého důvodu nevím, ale i když už byl z polovice vyškubaná, pořád držela spolehlivě. A já tak teď nevím, jestli mám říct, že se tkanička rychle opotřebila, nebo že i napůl zničená tkanička ještě dobře drží. Každopádně, výrobcem dodané tkaničky nejsou ničím výjimečné a dají se jednoduše nahradit.

Na hrubozrnné rozpálené žule sedí perfektně. Horší je to s odváděním potu.Na hrubozrnné rozpálené žule sedí perfektně. Horší je to s odváděním potu.

Závěr

Závěrem bych rád řekl, že při výběru velikosti jsem se skutečně snažil zvolit velikost podle nohy, jen s velmi malou tolerancí. To mi umožnilo zachovat i v pohorce cit. Zpočátku jsem sice bolestivě vnímal na pravém kotníku otlak komínu boty, ale během několika dní se to usadilo, zvykl jsem si. Takže se nenechte odradit počátečním nepohodlím, je to dobrá bota.

Na lesothských pláních byly největší výzvou bažiny a vysoká tráva.Na lesothských pláních byly největší výzvou bažiny a vysoká tráva.

Další informace

GrisportTrekové boty Grisport disponují všemi potřebnými vlastnostmi, které vyžadujete od svého obutí pro náročnou turistiku nebo i krátké volnočasové aktivity v přírodě.. Poskytnou Vám dostatek výkonu a ochrany a zároveň budete žasnout nad jejich nezměrným komfortem a pohodlím. Že navíc obuv dobře vypadá, je u italského designu samozřejmostí. Unikátní technologie přímého nástřiku Vibram podešví na svrchový materiál je východiskem pro to, že Vaše nohy budou na výletě jako v bavlnce. Grisport je pověstný tím, že nabízí kvalitní kožené boty na trek, které si mohou dovolit všichni.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: