Recenze: Leatherman Curl

Recenze: Leatherman Curl

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Leatherman Curl
Co je to za výrobek Nářaďový nůž
Materiál 1 nůž s rovným ostřím z oceli 420 HC
Údaje výrobce 1 Počet funkcí: 15
Údaje výrobce 2 Délka čepele nože: 7,37 cm
Údaje výrobce 3 Délka zavřeného nástroje: 10 cm
Údaje výrobce 4 Záruka: 25 let
Údaje výrobce 5 Hmotnost: 212 g
Údaje výrobce 6 Materiál čepele: 420 HC
Infocena 2 990
Dodává Moris Design
Více info na www.savetheday.cz

Zaujalo mě

 • 25 let záruky
 • kvalita a robustnost zpracování
 • pojistka u většiny funkcí

Shrnutí recenze

Přijde doba kdy zjistíš, že multitool, který jsi dostal na benzínce jako bonus za načerpané palivo, není úplně to pravé ořechové. Lepší, než přijít o další prsty, bude utratit nějaký peníz za nový a lepší „vercajk”. Americký výrobce nožů a multitoolů Leatherman je přesně ta cesta, kterou bych doporučil se vydat. Nový model Curl je pravý opak výše zmiňovaných levných a nefunkčních náhražek. Je určen pro toho, kdo ocení kvalitu, robustnost, ale hlavně plnohodnotné nástroje včetně opravdu ostré čepele.

PODROBNÝ POPIS

MULTITOOL LEATHERMAN CURL - v otevřeném stavu včetně pouzdra.
MULTITOOL LEATHERMAN CURL – v otevřeném stavu včetně pouzdra.

Základní popis

Nejnovější přírůstek z řad multifunkčních nástrojů od americké společnosti Leatherman se jmenuje Curl. Když jsem výše použil slovo multifunkční, měl jsem na mysli 15 nástrojů v jednom, které můžeš mít vždy po ruce. Ve složeném stavu je Curl velice praktický. S 10 cm na výšku a 212 g je skvělý pomocník, ale tím to nekončí. Leatherman vytvořil Curl s tím, čemu se říká „kompatibilita bitových sad“. Víceúčelové nástroje ve stylu Leatherman mohou být velmi užitečné, ale také by konečně mohly nahradit některé specializované „tooly“. 

MULTITOOL LEATHERMAN CURL - pojistka čepele a pilníku .
MULTITOOL LEATHERMAN CURL – pojistka čepele a pilníku .

Manipulace a bezpečnost

Hned při prvním uchopení působí velice robustně. Každý jednotlivý nástroj je opravdu funkční. Nic zde není jen „na okrasu“, jako u většiny levných náhražek. Co se týče bezpečnosti, nůž i pilník disponuje klasickou pojistkou proti sklopení. U všech ostatních nástrojů včetně kleští je cítit docvaknutí správné polohy (funguje taktéž jako pojistka). Vše je velmi jednoduché a logické.

MULTITOOL LEATHERMAN CURL - při používání nože.
MULTITOOL LEATHERMAN CURL – při používání nože.

Vestavěná sada nástrojů:

 1. Kleště s jehlovou špičkou
 2. Kleště
 3. Štípací kleště drátů
 4. Kleště tvrdých drátů
 5. Odizolovací břit na kabely
 6. Nůž s rovným ostřím z oceli 420 HC
 7. Velký bit adaptér
 8. Pružinové nůžky
 9. Diamantový pilník
 10. Otvírák na konzervy
 11. Otvírák na láhve
 12. Šídlo a očko na provlékání
 13. Pravítko (10 cm)
 14. Pilník na dřevo a kov
 15. Střední šroubovák
MULTITOOL LEATHERMAN CURL - kompletní sada.
MULTITOOL LEATHERMAN CURL – kompletní sada.

Jednotlivé nástroje

Hned při otevření vidíme pravítko. Na jedné straně je v cm, na druhé v palcích. Kleště popíšu velice jednoduše: plně nahradí klasické „kombinačky“, včetně kleští na štípání tvrdých drátů. Zoubky jsou pevné a úchop v kleštích je opravdu dobrý. Čepel nože je přístupná jednou rukou a tupá rozhodně není! Pilník se dá použít ze tří stran, každá disponuje jinou hrubostí. V levé částí je klasický šroubovák průměrné velikosti, pevné šídlo s očkem a nůžky. Na první pohled vypadají malé a tváří se, že budou klasicky jen do počtu. Stříhání s nimi je ale opravdu radost. Ve druhé části nesmí chybět otvírák na pivo a konzervy, jehož součásti je i odiozolovací břit na kabely. Posledním nástrojem je bit adaptér. Úplně fantastická věc, kterou by měl disponovat každý kvalitní multitool. Podle předpokládaného užití vybereš „dvojbit“, případně celý Letherman Bit Kit.

MULTITOOL LEATHERMAN CURL - práci s nůžkami si oblíbíte.
MULTITOOL LEATHERMAN CURL – práci s nůžkami si oblíbíte.

Kvalita zpracování

Curl je vyroben z vylepšené oceli s vysokým obsahem uhlíku. Tento typ oceli společně s tepelným zpracováním zaručuje vysokou odolnost proti opotřebení. V kombinaci s nerezovým vzhledem vypadá multitool na první pohled stále jako nový.

MULTITOOL LEATHERMAN CURL - Bit adaptér včetně základního dvojbitu.
MULTITOOL LEATHERMAN CURL – Bit adaptér včetně základního dvojbitu.

Hodnocení

Největší dojem na mě zanechala určitě kvalita zpracování. Hned po rozbalení jsem žasl nad řešením jednotlivých detailů. Snad každý má svůj význam. Líbí se mi i odnímatelná kapesní spona, jelikož nejsem úplně zastánce nošení toolu v kapse. Pro ty, kteří plánují nošení v kapse, doporučuji mrknout na váhu. Curl je opravdu masivní a nepatří úplně mezi nástroje muší váhy. Poslední skvělou věcí je nylonové pouzdro, které multitool bezpečně ochrání.

Snad každý normální chlap má rád ženy, pivo a hračky. A tohle je tedy úplně úžasná hračka, která určitě stojí za vyzkoušení! 

Další informace

Leatherman logo

Americké multitooly Leatherman jsou synonymem pro vysoce kvalitní multifunkční kapesní nástroje z prvotřídních materiálů. Na trhu působí od roku 1983 a jsou absolutní špičkou ve svém oboru. Díky kvalitě a trvanlivosti se na ně vztahuje záruka 25 let. Jsou často využívány v nejnáročnějších podmínkách – na vojenských misích, záchranářských operacích nebo náročných expedicích. Jejich funkčnost ocení zejména kutilové, montéři, mechanici a všichni, pro které je skladné a vysoce funkční nářadí nepostradatelné.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: