Recenze: Land Rover Explore – outdoorový telefon do sebevětší nepohody

Recenze: Land Rover Explore – outdoorový telefon do sebevětší nepohody

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Outdoorový telefon Explore
Druh výbavy Mobilní telefon
Velikost displeje 5 palců
Rozlišení displeje 108x1920
Procesor Mediatek MT6797X Helio X27 (2 600 MHz)
RAM 4
Interní paměť 64
Paměťové karty microSD
Operační systém Android 7.7.1
Rozlišení předního fotoaparátu 16 MPx
Rozlišení zadního fotoaparátu 8 MPx
Video 3840x2160 pxls
Sítě 4G/LTE
Barevné varianty černá
Šířka 75 mm
Výška 151 mm
Hloubka 12 mm
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-6
Další funkce 1 Adventure Pack s 25x25 mm velkou Ceramic Patch GPS Antenna
Více info na www.alza.cz

Zaujalo mě

  • Adventure Pack s baterií a GPS
  • Aplikace ViewRanger s mapovými podklady
  • Funkce BuddyBeacon
  • Další aplikace připravené na outdoorové použití
  • Ovládání telefonu prsty i v rukavicích

Shrnutí recenze

Automobilka Land Rover představila na jaře 2018 nadupaný telefon pro všeobecné použití od města až po nejnáročnější podmínky mimo civilizační komfortní zónu. V základním provedení se telefon vymyká standardnímu designu hlavně typickou „chladičovou“ mřížkou kryjící mikrofon a kopírující nápis LAND ROVER.

PODROBNÝ POPIS

Land Rover se při skialpu osvědčil při vnějším zavěšení jak při výstupech, tak při sjezdechLand Rover se při skialpu osvědčil při vnějším zavěšení jak při výstupech, tak při sjezdech

Land Rover Explore a příslušenstvíLand Rover Explore a příslušenství

Boční vstup pro SIM kartu a microSD kartuBoční vstup pro SIM kartu a microSD kartu

Automobilka Land Rover představila na jaře 2018 nadupaný telefon pro všeobecné použití od města až po nejnáročnější podmínky mimo civilizační komfortní zónu. V základním provedení se telefon vymyká standardnímu designu hlavně typickou „chladičovou“ mřížkou kryjící mikrofon a kopírující nápis LAND ROVER.

Zatímco automobily Land Rover není potřeba představovat, u telefonů je to něco jiného. Land Rover šel oproti všem ostatním telefonům do „přírody“ svou cestou, když kromě základního modulu, který vypadá jako standardní „chytrý“ telefon, rovnou nabízí i různé doplňkové moduly a vlastní aplikace pro použití jak v civilizaci, tak i mimo ni. Po doplnění o Adventure Pack externí baterie 3620 mAh a pokročilý GPS modul s anténou 25×25 mm telefon připomíná spíše mohutnou GPSku, kterou má Adventure Pack podle výrobce v terénu nahradit.

Ukázka - filtry pro úpravu fotografiíUkázka – filtry pro úpravu fotografií

První pohled na telefon Land Rover Explore

Telefon rozšířený o Adventure Pack je dodáván ve stylové krabici, které dominuje firemní logo. Krabice je větší kvůli množství příslušenství dodávánému pro aktivity v přírodě, takže v první vrstvě je telefon a Adventure Pack a v druhé vrstvě se skrývá „obal“ pro telefon spojený s Adventure Packem, klip se stylovou karabinou Land Rover (není nosná, nemá certifikaci) a nabíječka. Před zapnutím telefonu je vhodné vložit SIM kartu nanoSIM nebo microSIM z pravé strany telefonu. Rozmistění SIM karty, stejně jako ovládací prvky telefonu, vstup pro USB a mikrofon, jsou podrobně graficky vyznačeny na krycí fólii displeje. Tlačítko power a další dvě na ovládání hlasitosti jsou o něco větší než u jiných telefonů, jelikož se očekává jejich bezproblémové ovládání také v rukavicích.

Kompletní fotogalerie Land Rover Explore

Pro ty, kdo jsou zvyklí na klasické microUSB, bude překvapením, že ani jeden z USB-C vstupů (na telefonu, stejně jako na Adventure Packu) není nijak krytý proti okolnímu prostředí. I přesto telefon s Adventure Packem splňuje normu IP68.

Standardní fotografie - Vsacké BeskydyStandardní fotografie – Vsacké Beskydy

Standardní fotografie ve stínu- Jotunheimen, místa se sluncem jsou přepálenáStandardní fotografie ve stínu- Jotunheimen, místa se sluncem jsou přepálená

Ukázka panorma z norského pohoří JotunheimenUkázka panorma z norského pohoří Jotunheimen

Propojení telefonu s Adventure Packem

V Land Roveru při návrhu modelu Explore mysleli na rychlou změnu jeho použití, takže přidělání nebo odstranění Adventure Packu trvá jen pár vteřin. Tedy za předpokladu, že je telefon vypnutý. Propojení Adventure Packu s telefonem se realizuje pomocí osmi „dotykových“ konektorů, přičemž samotné připevnění je magnetické po obvodu telefonu-packu . Spojení telefonu a Adventure Packu je také asi jediná stránka, kterou si uživatel prohlédne v tištěném manuálu. V případě nabíjení telefonu se Adventure Pack automaticky odpojuje, aby neovlivňoval průběh nabíjení. Samotný Adventure Pack se nabíjí zvlášť.

Kromě dodatečné baterie, která téměř zdvojnásobuje kapacitu baterie telefonu, je hlavní součástí Adventure Packu pokročilý GPS modul s anténou 25×25 mm. Vzhledem k testovacímu použití v civilizaci, tj. ve střední Evropě a v různých norských pohořích při desetidenním květnovém skialpování, nebyl Adventure Pack plně využit, takže se nepodařilo kvalitativní srovnání s klasickými GPSkami. Výrobce ale předpokládá, jak jsem již uvedl výše, že Land Rover Explore s připojeným Adventure Packem plně nahradí klasickou GPSku, k čemuž dopomůže i další podpora – hlavně aplikace Land Rover View Ranger.

S telefonem zavěšeným na batohu v norském pohoří Jotunheimen v květnu 2018S telefonem zavěšeným na batohu v norském pohoří Jotunheimen v květnu 2018

Vlastnosti telefonu Land Rover Explore

S Land Rover Explore je telefonování i posílání SMS klasické, jen MMS nebyly vyzkoušeny, neboť neznám nikoho, kdo by MMS v posledních X letech použil. Telefon je díky procesoru Mediatek MT6797X Helio X27 (2 600 MHz) ve spojení s operační pamětí 4 GB a operačním systémem Android 7.7.1 velmi rychlý i se všemi vyzkoušenými aplikacemi. Při ukládání větších mapových podkladů pro offline použití výrobce počítal (při vybavení telefonu vnitřní pamětí 64 GB) s možností rozšíření přes microSD. Telefon jsem nepoužíval ani na hudbu, ani na filmy, takže tato vnitřní paměť je na předpokládané použití nadstandardně dostačující. Předpokládané použití Land Rover je v různém teplotním a povětrnostním rozmezí, takže nejenom tlačítka, ale i dotykový displej (1080×1920 pxls, 111×62 mm, Gorilla Glass 5) jsou ovládatelné v rukavicích, což jsme v Norsku vyzkoušeli jen v tenkých skialpových. Předpokládané outdoorově-cestovní použití je jasné už po zapnutí telefonu, kdy jsou na úvodní stránce předinstalované cestovní a sportovní aplikace, např. Strava, Sky Map, Trip Advisor a Geocaching.

Land Rover Explore s mapovými podklady od mapy.czLand Rover Explore s mapovými podklady od mapy.cz

Obsah krabice - telefon, Adventure Pack, obal, klip s karabinou, nabíječka a návodObsah krabice – telefon, Adventure Pack, obal, klip s karabinou, nabíječka a návod

Telefon a příslušenství je v krabici ve dvou vrstváchTelefon a příslušenství je v krabici ve dvou vrstvách

Focení a video s Land Rover Explore

Telefon je vybavený zadním fotoaparátem 16 Mpx (4640×3480 pxls) s možností panorama na výšku, a předním 8 Mpx (3264x2448pxls). K tomu umožňuje natáčet videa v rozlišení 3840×2160 pxls. U fotoaparátu je dnes standardem připojení zeměpisných souřadnic ke každému snímku, takže následné zpracování výletů v domácím prostředí je velmi jednoduché, a to včetně lokalizace fotografie. Fotoaparát fotí rychle jak v klasickém režimu, tak při panorama na výšku – viz ukázky ve fotogalerii. Fotky byly nafoceny před update nové verze software, takže při podrobnějším zkoumání by pozorný divák u panorama mohl najít lokálně mírné rozmázání. Přímo v telefonu je dostupná řada filtru pro manipulaci s fotografiemi – opět ukázky ve fotogalerii.

Aplikace Land Rover ViewRanger

je aplikace přímo od Land Roveru, která má spoustu velmi užitečných vlastnosti pro jakýkoliv způsob pohybu v přírodě. Kromě vlastních mapových podkladů jsou v nabídce jak další bezplatné mapové podklady, tak placené, a to včetně např. lyžařských. Rakousko je třeba možné kompletně pokrýt placenými mapami od Kompassu.

Z nadstandardních vlastností je určitě dobře využitelná např. BuddyBeacon, kdy můžete pomocí Land Rover Explore sledova spárované telefony, resp. jejich držitele v nepřehledném terénu nebo za mlhy. Samozřejmostí je záznam trasy s převýšením a rychlostí, postup podél nahrané trasy, přiřazení odpovídající aktivity (skialpinismus na výběr není), export do GPX a mnoho dalšího. Vynikající je Skyline, která umožňuje identifikovat vrcholy do vzdálenosti přes třicet kilometrů v offline i online režimu.

Praktické použití Land Rover Explore

Telefon byl vyzkoušen během víkendového popojíždění na horském kole v Beskydech (v batohu, nebyl zavěšen venku), stejně jako při desetidenním skialpovém výletě do Norska v polovině května 2018. V Norsku byl telefon při výstupech a při většine sjezdu zavěšen na batohu tak, jak předpokládá výrobce, tj. přes karabinu na ramenní popruh. Při výstupech ať už na lyžích, nebo pěšky na mačkách, bylo vše výborné a telefon držel na svém místě tak, jak měl. Při standardních sjezdech připnutí na ramenní popruh také vůbec nevadilo. Jen při strmých sjezdech, kde by případný pád znamenal nedobrovolné gymnastické prvky a nekontrolovatelný vertikální přesun o desítky až stovky výškových metrů níže, byl telefon schován v batohu.

Aplikace ViewRanger - mapová nabídkaAplikace ViewRanger – mapová nabídka

Aplikace ViewRanger - základní mapa s cyklostezkamiAplikace ViewRanger – základní mapa s cyklostezkami

Nabídka aktivit ve ViewRanger a rozpoznávání SkylineNabídka aktivit ve ViewRanger a rozpoznávání Skyline

Shrnutí Land Rover Explore

Možná počáteční nedůvěra k tomu, že automobilka Land Rover nabízí telefon pod značkou aut, vzala za své hned po zapnutí telefonu. Telefon je ve všech oblastech, co bylo možné během dvou květnových týdnů vyzkoušet, vynikající pro předpokládané městské i outdoorové použití. V civilizaci stačí odpojit Adventure Pack a rázem je z Land Rover Explore odolný telefon klasické velikosti. Ve volné přírodě daleko od civilizace je zase velkým plusem propojení s Adventure Packem, takže se dá věřit sebevědomému tvrzení výrobce, že Land Rover Explore může plnohodnotně nahradit klasickou GPS. Oproti klasické GPS má navíc k dispozici dobrý foťák a pokročilou aplikaci ViewRanger.

Další informace

Land RoverLand Rover Explore: Outdoorový telefon byl navržen tak, aby zvládl dobrodružství reálného života a prostředí, ale v designu nedělá kompromisy. Je to dostatečně stylový telefon pro pracovní týden i pro víkendy inspirované pobytem v přírodě.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: